Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Politia Comunitara alias Locala - o institutie de impostori

Recommended Posts

Catalin

Priviţi cu ce fapte de vitejie se laudă localii pe facebook, cum fugăresc şi prind "traficanţii" de pătrunjel

Captura politia locala.PNG

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Scouse

Salut,

Am citit ultimele 10 pagini din acest topic si pot spune ca mi se face putin rau. 

Acum ceva timp(sa tot fie 3-4 ani) stateam de vorba cu tatal meu despre un anumit fost coleg de munca al acestuia. Sa vezi si sa nu crezi, omul era sofer pe ambulanta si facea cate un banut din vanzarea motorinei din rezervorul Ambulantei, practica(dupa ce m-am interesant) arhicunoscuta la nivelul Judetului. Omul s-a reprofilat, s-a apucat de apicultura si face, cel mai probabil, evaziune. Nu mai tin legatura dar suspiciunea ramane.

Unde vreau sa ajung cu aceste amintiri? Omul a lucrat ca si Paznic Local timp de 5 ANI. 5 ani in care a mancat din buzunarul cetateanului fara nici o jena. De ce a demisionat? Nu ii convenea salariul... Deci hai sa punem in pericol vieti, pe mai multi banuti...

Si inchei cu o ultima amintire din anii de liceu. Orasul fiind monitorizat video iar Paznicii avand mereu acces la sistemul de monitorizare ajungeau destul de rapid cand semnalau ceva suspect. Ei bine, intr-o seara, doua cunostinte mi-au spus cum s-au plimbat cu masina de "politie" aseara dupa ce au spart 2 tomberoane. 30 de lei a costat toata treaba, au fost dusi acasa de catre amabilii Paznici care probabil nu aveau cum sa faca un ciubuc, masinile lor find pe GPL. 

Am o vaga impresie ca astfel de lucruri se intampla si acum si din pacate nu cred ca vom vedea o schimbare. Este sinistru.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• OviU
      By OviU
      Buna ziua,
      Din ce stiti dvs., gardienii publici pot aplica sanctiuni conforme cu OUG 195 si Reg. de aplicare? Avand in vedere ca cele doua mentioneaza:
      OUG 195
      Art 1. Alin (3): Autoritatea competenta în domeniul circulatiei pe drumurile publice privind initierea si avizarea unor reglementari, precum si aplicarea si exercitarea controlului privind respectarea normelor din acest domeniu este Ministerul Administratiei si Internelor, prin Inspectoratul General al Politiei Române.
      Art 2.: Îndrumarea, supravegherea si controlul respectarii normelor de circulatie pe drumurile publice se fac de catre politia rutiera din cadrul Inspectoratului General al Politiei Române, care are obligatia sa ia masurile legale în cazul în care constata încalcari ale acestora.
      HG 1391/2006 (Reg de aplicare)
      Art. 177: (1) Indrumarea, supravegherea, controlul respectarii normelor privind circulatia pe drumurile publice si luarea masurilor legale in cazul in care se constata incalcari ale acestora se realizeaza de catre politistii rutieri din cadrul Politiei Romane.
      (2) Politistii rutieri sunt ofiterii si agentii de politie specializati si anume desemnati prin dispozitie a inspectorului general al Inspectoratului General al Politiei Romane.
      Ori ei, apartinand unui serviciu al primariei nu au nicio tangenta cu OUG 195, MAI sau IGPR. 
      E o curiozitate, poate stiti ceva din experienta dvs.  Mentionez ca am un dosar depus la judecatorie pe aceasta speta pe civil (prima plangere depusa, nu am mai ales aceasta cale pana acum, doar ca mi se pare grosolan din partea lor sa se foloseasca de o lege care nu li se adreseaza), cu siguranta vom stii mai multe dupa sedinta, daca speta e ambigua.
    • Constantin
      By Constantin
      Bună ziua,
      În ultimele zile a apărut o înregistrare video pe internet (care văd că fost postată şi pe acest site în topicul politia LOCALA incalca legea) în care aceşti angajaţi ai primăriei încalcă cu nonşalanţă normele rutiere.
      Din ce ştiu, legislaţia rutieră română prevede foarte clar care sunt autovehiculele ce pot încălca normele rutiere (vezi explicaţiile de aici Încălcarea normelor rutiere de auto poliţiei) şi aş vrea să-mi spuneţi dacă acesti gardieni publici transformaţi în poliţişti locali beneficiază de aceste drepturi şi pot încălca legislaţia rutieră.
      În caz contrar, vă rog să-mi spuneţi ce se poate face?
      Mulţumesc.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.