Jump to content
POLITISTI.ro

Postare recomandată

Ben

Cascheta de jandarm, tinuta de paznic si inscriptie cu "Politia". Tare. Eu zic sa se decida odata.

• Apreciez 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

greddy

Un prieten a fost oprit in trafic de rutieristii de la locala. I-au cerut sa se legitimeze si sa prezinte actele masinii. Inainte sa o faca m-a sunat sa-mi spuna de situatie (pt. ca stie faptul ca ii detest din ficat :naughty: ). L-am sfatuit sa ii intrebe motivul opririi si daca a comis vreo contraventie, iar apoi sa le spuna ca daca vor doar sa-i vada actele, sa anunte un echipaj al Politiei Rutiere Romane sa vina sa ii solicite asta. Bineinteles ca s-au inflamat localii, i-au anuntat pe cei de la rutiera, au sosit, au ascultat relatarea localilor, dupa care mi-au legitimat prietenul si au constatat ca nu a fost vorba deloc de o contraventie ci faptul ca era pe banda 1 si incercand sa gaseasca un loc de parcare, evita masinile oprite langa bordura trecand pe banda 2 si revenind deoarece cauta un loc cat mai aproape de blocul sau.

Asta e forma de protest fata de secta impostorilor pe care o voi adopta si in cazul in care as fi oprit eu, indiferent daca am gresit sau nu in trafic. Daca am facut-o vreau sa fiu sanctionat de cei in drept sa faca asta, fara sa-mi fie teama ca poate comite un abuz cu intentie sau din prostie :hmmmt:

• Apreciez 1

Link către postare
arcan

In primul rand spune-i prietenului ca localii NU AU DREPTUL LEGAL SA OPREASCA MASINI IN TRAFIC !!!!!

Link către postare
greddy

i-a spus localului si a invocat legea 155 narodu :ner: jur ca daca patesc asa ceva il inec in nervi, batjocura si misto-uri :emo-box:

Link către postare
Paul90

Nu ştiu linkul a mai fost postat sau nu, dar pe mine m-a lăsat uimit de-a dreptul :blink:

Ce mi-a sărit cel mai tare în ochi a fost lipsa unei unităţi în felul cum s-au îmbrăcat, mai ales că era ABSOLVIREA. Şi în şcoală profesorii sunt exigenţi la orice amănunte cu ţinuta, cel puţin la Câmpina.

"Rutieriştii" în n feluri, cu caschetă albă, cămaşa cu alb, deşi nu au prevăzut în ţinută, unii cu "hamurile" fosforescente, alţii nu. Restul idem. N feluri de caschete, cămaşa cu mânecă lungă, scurtă, după caz.

Când merg după diplome sau ce le înmânează directorul adjunct, ţinuta la respectivul de la 3:03 e pur şi simplu jenantă. Salutul, din câte ştiu, în astfel de situaţii, impune salutul ( ducerea mâinii drepte la cozoroc), strângerea de mână şi iar salutul !

Şi directorul adjunct, spre final : " Este o mândrie că am reuşit să pregătim prima promoţie de poliţisti locali... "

Link către postare
Catalin

Cunoştiinţele dobândite le vor pune în practică "începând cu patru a şaptea" :doh:

• Apreciez 1

Link către postare
Ben

"Logo:Doi burtosi, ne reprezinta stilizati. E mercur din termometru cand baietii dau din cap"

Asta imi vine in cap cand le ies burtile din decor.

Ptiu, drace, astia au terminat la timp. Nu au mai fost intarziati. Poate doar la nastere.

Pai sa nu se simta ei politisti acuma? :) Credeti ca in capul lor nu se considera in acest moment politisti daca au fost si ei pe la scoala de la Slatina, au defilat, au auzit ceva de IGPR in discursul unui politist real? Mai o cascheta, mai o imitatie de uniforma si incepi sa crezi CA Chiar esti police officer. Deci, e de inteles confuzia lor de unde vine, mai ales daca si primarul le vinde iluzii.

Zici ca se scarpina de paduchi cand saluta.

Doamne, daca stia cel care a compus "Treceti batalioane romane Carpatii" cine o sa defileze pe cantec ...

Modificat de Ben

Link către postare
Catalin

Aţi observat că le-au organizat festivitatea aia penibilă pe o alee de acces?

De ce nu or fi folosit platoul şcolii?

Link către postare
adys26

Pe platoul scolii defileaza politistii adevarati nu imitatiile acestea

Link către postare
lionn

Până și lui Golescu i-a picat pălăria într-o parte.

Să priviți mai atent la expresia feței lui, la final...pe mine m-a... :ner:

Link către postare
maigret

Din pacate tristetea este ca la conducerea cotetului comunitar supranumit Politia Locala Brasov se afla un ofiter cu academie de politie, inteligent insa care pentru banii primiti nu ii pasa de nimic.

Acesti paria imi provoaca o sila incomensurabila nu atat prin existenta lor ce vina au ei ca cineva i-a vopsit in politisti ci datorita sefilor nostri din Politia Romana care tolereaza aceasta groteasca inventie politica.

Pe aceasta cale ii atrag atentia domnului director al LOCALEI sa-si revizuiasca propria sa constiinta, sa realizeze cat este de ridicol si de gretos prin sprijinul neconditionat pe care il da infractorului portocaliu girand impostura supranumita POLITIA LOCALA.

De asemenea atat lui cat si factorilor de raspondere din IPJ Brasov sa prezinte in ce act normativ este prevazuta uniforma cu care retarzii lui se plimba liberi nevaccinati prin Brasovul ce exista de peste 700 de ani.

Sa prezinte in ce act normativ latraii lui pot utiliza rampele luminoase rosu si albastru montate pe masinile asa zizei politii.

Ma gandesc ca sefii de la Brasov umbla pe strada cu ochelari monocromatici ca nu am azit pe la radioconferinte sa se fi sesizat cu privire la incalcarea flagranta a legii de catre gunoaiele comunitare.

In situatia in care demersul meu va ramane fara ecou atunci se v-a confirma inca odata ca fiecare isi are pretul corect.

PS. Sa credeti si sa va cruciti urechelnitele comunitare au rasarit si in curtea Politiei Transporturi Brasov s-a extins Legea 155 si la transporturi? asa la o sueta PDL-ista la Vintage Pub pe unde umbla Tartaga inainte sa nu-l mai gaseasca nimeni nici macar SIPI ca aia sunt ocupati sa ne urmareasca pe noi sa nu spunem bancuri cu sefi

• Apreciez 2

Link către postare
Ben

PS. Sa credeti si sa va cruciti urechelnitele comunitare au rasarit si in curtea Politiei Transporturi Brasov s-a extins Legea 155 si la transporturi?

Cum adica? Te rog, detaliaza. Ce treaba au ei cu TF-ul care este probabil linia de munca de politie cu care chiar nu are nici o tangenta primaria si implicit nici comunitarii?

Link către postare
arcan

,,Meseriasii,, de profesori de la Slatina, ar face orice, doar sa nu isi piarda locurile.

Link către postare
maigret

Cum adica? Te rog, detaliaza. Ce treaba au ei cu TF-ul care este probabil linia de munca de politie cu care chiar nu are nici o tangenta primaria si implicit nici comunitarii?

Are vreo importanta ca acesti impostori nu au tangenta sau nu cu TF-ul, are vreo importanta ca tot ce este de bun simt este in afara sferei lor de activitate?

Are vreo importanta ca sefii brasoveni au orbul gainii portocalii

Da este complet adevarat latraii patruleaza cu politistii TF. Intrebatii pe acestia din urma sunt convins ca sunt extrem de incantati

Link către postare
Ben

Nu stiu ce sa zic, am ramas masca. Singura patrula pe care ar face-o ei cred ca ar fi prin gara, cu cei de la post. pt ca in rest nu vad ce tangente au, cine i-ar primi, ce competente au ei in domeniul transportului, cand ei sunt cu primaria si nu doar din cauza asta. Maine, poimaine ii vezi prin porturi sau pe Otopeni.

Cred totusi ca e o patrula prin zona garii. Cel putin la mine in oras, maidanezii mai dau tarcoale pe-acolo, se mai baga in seama cu cei de la post, mai apeleaza la dispeceratul de la SRPT pt o verificare, dar nu prea ii baga nimeni in seama. Poate in alte locuri.

Link către postare
Catalin

Am mutat două dintre posturi aici:

Vă rog să nu mai amestecăm subiectele topicurilor. Aici vom posta exemple în care gardienii/comunitarii vor să pară ceea ce nu sunt şi nici nu vor fi vreodată... poliţişti.

Referitor la proiectul de modificare al legii vă rog să continuaţi dezbaterea sau discuţiile în topicul dedicat. Mulţumesc pentru înţelegere.

Link către postare
andreib

he he...aseara un citroen se lauda ca le-au adus pistoale carpati de 9 mm si o sa aibe parte de trageri in perioada urmatoare pentru a se obisnui cu ele. mandru nevoie mare

Link către postare
Octavian

Lasa-i sa se joace cu ele! Inevitabil vor aparea si cateva stiri despre incidentele ce inevitabil vor apare. :ner:

Link către postare
politistlocalV2

Salutare dragii mei "colegi".

Dupa ce am fost banat (fara motiv) si am avut timp sa reflect asupra situatiei...tot nu-mi pot da seama de ce sunteti atat de revoltati,dar banuiesc ca unul dintre motive este felul cum arata insigna politiei locale (vedeti ca am atasat o poza cu actualele insigne care le avem: cea de piept si cea de portofel)..pentru ca si eu am invatat 2 ore pana le-am primit (mi-a luat 2 ore ca sa citesc legea 61 si uzul de arma ca am mai facut niste pauze sa-mi iau ceva de la patiseria de peste drum),oricum,acum puteti sta linistiti ca ni s-a propus noul model de insigna de portofel (vedeti poza cu "specimen"),si insigna asta este deja folosita (ca si cea din poza 3) de unele politii locale..dar eu sincer NU SUNT DE ACORD CU ACEST MODEL,personal consider ca ar trebuii sa faca scrisul cu "locala" mai mic..voi ce parere aveti?

Si inca ceva,se zvoneste ca de la anu vom fi colegi cu acte in regula,adica cei de la ordine publica si rutiera or sa treaca in subordinea primariei si o sa scrie pe ei tot "politia locala"...ce parere aveti de asta? Eu unul nu prea sunt de acord,maine poimaine ne trezim ca o sa ne ziceti si "colegu"

post-4310-0-57343800-1320776411_thumb.jp

post-4310-0-15372100-1320776693_thumb.jp

post-4310-0-86949200-1320776883_thumb.jp

• Apreciez 1
  • Displace 8

Link către postare
danpin

Avem parerea ca ai postat unde trebuia, si anume :

Politia Comunitara alias Locala - o institutie de impostori.

O alta parere este ca clonele e interzise pe forumul acesta.

Link către postare
serhente Garcia

personal consider ca ar trebuii sa faca scrisul cu "locala" mai mic..voi ce parere aveti?

daca tu esti personal, eu sunt accelerat si nu pot decit sa fiu de foarte mare acord cu tine, sa fie scris cit mai mic posibil, eventual de dimensiunea neuronului pe care il posezi.

• Apreciez 1

Link către postare
politistlocalV2

personal consider ca ar trebuii sa faca scrisul cu "locala" mai mic..voi ce parere aveti?

daca tu esti personal, eu sunt accelerat si nu pot decit sa fiu de foarte mare acord cu tine, sa fie scris cit mai mic posibil, eventual de dimensiunea neuronului pe care il posezi.

Sunt vreo 10 modele diferite de insigne pentru politia locala,astea se pot gasii pe internet si sunt deja utilizate.

Cat despre jignire nu pot sa-ti zic decat ca tu esti neuron!

Modificat de politistlocalV2
  • Apreciez 1
  • Displace 3

Link către postare
serhente Garcia

sa-ti dea Dumnezeu sanatate, minte si o insigna cit mai mare cu "politia" scriasa cu rosu parpaliu cu caractere de 72 si "locala cu caractere de 0.000000000000000000000007.

iti multumesc pentru amuzamentul decuseara pe care mi l-ai provocat si dovada de neasemuita inteligenta pe care mi-ai dat-o cu aceasta ocazie ! AFERIM! SALAM ALEKUM ...

Modificat de serhente Garcia

Link către postare
Mateuta

Du-te pe la psiholog apoi du-te si pe la scoala dupa care daca tot vrei sa devii politist, du-te la una din cele 3 scoli de profil. Aaa si mai du-te.

ps: imi asum responsabilitatea pt cele zise, nu ma supar daca iau ban :)

Modificat de CITADELA
limbaj neadecvat

Link către postare
coosstti

Tie si celuilalt spion care-ti da cate o bila verde, va transmit ca A.M.R.-ul vostru in "locala" e direct proportional cu zilele ramase pana cand colegii nostri trec la primarii, in locul vostru!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• OviU
      de OviU
      Buna ziua,
      Din ce stiti dvs., gardienii publici pot aplica sanctiuni conforme cu OUG 195 si Reg. de aplicare? Avand in vedere ca cele doua mentioneaza:
      OUG 195
      Art 1. Alin (3): Autoritatea competenta în domeniul circulatiei pe drumurile publice privind initierea si avizarea unor reglementari, precum si aplicarea si exercitarea controlului privind respectarea normelor din acest domeniu este Ministerul Administratiei si Internelor, prin Inspectoratul General al Politiei Române.
      Art 2.: Îndrumarea, supravegherea si controlul respectarii normelor de circulatie pe drumurile publice se fac de catre politia rutiera din cadrul Inspectoratului General al Politiei Române, care are obligatia sa ia masurile legale în cazul în care constata încalcari ale acestora.
      HG 1391/2006 (Reg de aplicare)
      Art. 177: (1) Indrumarea, supravegherea, controlul respectarii normelor privind circulatia pe drumurile publice si luarea masurilor legale in cazul in care se constata incalcari ale acestora se realizeaza de catre politistii rutieri din cadrul Politiei Romane.
      (2) Politistii rutieri sunt ofiterii si agentii de politie specializati si anume desemnati prin dispozitie a inspectorului general al Inspectoratului General al Politiei Romane.
      Ori ei, apartinand unui serviciu al primariei nu au nicio tangenta cu OUG 195, MAI sau IGPR. 
      E o curiozitate, poate stiti ceva din experienta dvs.  Mentionez ca am un dosar depus la judecatorie pe aceasta speta pe civil (prima plangere depusa, nu am mai ales aceasta cale pana acum, doar ca mi se pare grosolan din partea lor sa se foloseasca de o lege care nu li se adreseaza), cu siguranta vom stii mai multe dupa sedinta, daca speta e ambigua.
    • Constantin
      de Constantin
      Bună ziua,
      În ultimele zile a apărut o înregistrare video pe internet (care văd că fost postată şi pe acest site în topicul politia LOCALA incalca legea) în care aceşti angajaţi ai primăriei încalcă cu nonşalanţă normele rutiere.
      Din ce ştiu, legislaţia rutieră română prevede foarte clar care sunt autovehiculele ce pot încălca normele rutiere (vezi explicaţiile de aici Încălcarea normelor rutiere de auto poliţiei) şi aş vrea să-mi spuneţi dacă acesti gardieni publici transformaţi în poliţişti locali beneficiază de aceste drepturi şi pot încălca legislaţia rutieră.
      În caz contrar, vă rog să-mi spuneţi ce se poate face?
      Mulţumesc.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

• Create New...

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.