Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

25tess

daca in baza de date expusa mai sus de Rusy autoturismul apare neasigurat, acesta este un motiv in plus sa ii retii placutele de inmatriculare intrucat conducatorul auto nu a facut dovada detinerii unei polite de asigurare auto valabile.( art 56 sanctionat de 64 din lg 136/1995). Daca ai nevoie de mai multe detalii contacteaza-ma.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

alex1988

si daca in urma interogarii bazei de date reiese ca nu are sigurat automobilul as putea actiona conf. Lg. 136/1995? adica...neavand asupra lui(conducatorul) polita de asigurare nu opereaza o prezumtie relativa ca nu are asigurat autoturismul aici intarind prezumtia si informatiile obtinute din daza de date expuse de voi, urmand ca dovada detinerii unei asigurari valabile sa revina conducatorului respectiv.

Se poate aplica principiul acesta conducatorilor depistati in trafic ce nu au asupra lor documentele necesare, iar in urma interogarii bazelor de date, neoficiale, de altfel, sa se constate ca nu detin o astfel de asigurare si in consecinta sa-si faca simtita prezenta Legea 136/1995?

Multumesc pentru condescendenta de care dati dovada!  :)

coosstti

Eu i-as fi facut dosar penal pt art. 85, alin. 4 rap. la art. 82, alin. 2 dn OUG 195/2002 si gata cu n-am actele. Adica, chiar nu mai avea acte. (art. 111, alin. 1, lit. b) :)

• Upvote 2

alex1988

Asta numai daca se adevereste ca nu are asigurare, nu? 

Din ceea ce spui tu, coosstti, inseamna ca orice autovehicul inmatriculat in strainatate ce nu este asigurat/i-a expirat asigurarea si circula pe teritoriul Romaniei isi pierde acest drept, incadrandu-se la art. 85, alin. 4, din O.U.G. 195/2002?

Edited by alex1988

coosstti

Nu spun eu ci legea.

alex1988

Nu spun eu ci legea.

"incadrarea facuta de tine conform legii' la asta ma refeream cand am zis : "Din ceea ce spui tu" :P

Multumesc pt ajutor!

coosstti

Bafta la flagrant!

StefanIon

Buna ziua , am si eu o intrebare .. daca imi puteti raspunde mi-ati fi de mare folos.

I-am incredintat masina cuiva ... uitand ca RCA-ul mi-a expirat....nu este ruda cu mine.

Cand l-a oprit politia i-a luat doar placutele de inmatriculare , fara talon ... i-a aplicat o amenda de 1000 RON, pe numele lui.

eu am doar dovada ca au fost ridicate numerele ... mi-am platit asigurarea intre timp, dar nu dau de el.. nu amenda nu a platit-o...din procesul verbal..

Ce trebui sa fac ? trebui neaparat platita amenda dupa numele lui pentru a-mi ridica eu numerele ?

Catalin

De cine nu reuşeşti să dai?

Cu asigurarea RCA nouă şi dovada înlocuitoare poţi merge să îţi recuperezi plăcuţele. 

StefanIon

De cel care fusese la volan ... si a luat amenda , am rezolvat , multumesc frumos.

DjGalaxy

Citesc zilele astea pe un forum tot felu de pareri privind RCA expirat...deci pana la urma chiar se poate intocmi lucrare penala pentru o asigurare expirata?pai care mai e rostu contraventiei...sau cum?doar la cele inmatriculate in strainatate?niste lamuriri de la oameni cu vechime ori experienta. va multumesc

Rusy

Pentru autovehiculele inmatriculate in România aplici contraventia la legea speciala, iar la cele inmatriculate in strainatate le faci dosar. E foarte simplu si asa e legal.

Paul90

Și dacă un auto străin are ITP expirat dar asigurarea RCA valabilă ?

25tess

Sanctiune pentru lipsa itp art 10 oug 195\02

• Upvote 2

DjGalaxy

Pana la urma cum ar trebui facut daca asigurarea e expirata desi soferiul in general mai sustine ca o are dar e acasa sau brokeru nu i-a trimis=o. Cum ar fi cel mai corect, legal si fara sa se zica ca faci ,,abuz,,??sa aplici masura legala pe loc, respectiv  retinere numere certicat intocmit p.v. conf legii asigurarilor sau ...?parca zici ca uneori i-as crede dar cum sa procedezi ca sa ai certitudinea ca a 2-a zi se prezinta cu asigurarea corespunzatoare. va multumesc

25tess

Dovada asigurarii autoturismului o face polita de asigurare. Daca nu are polita la el esti indreptatit sa il sanctionezi. Totusi daca ai unele incertitudini si vrei sa fii sigur poti sa intocmesti un pv. de depistare in prima faza iar ulterior faci verificari si aplici sanctiunea contraventionala in termen de 6 luni.

• Upvote 1

romanianbpo

Daca masina e din zona si o vezi des fa o adresa catre BAAR in care sa-ti comunice daca masina este asigurata si pe ce perioada. Ai putea verifica aici. dar nu e ceva oficial dar macar iti faci o parere.

Tin sa te contrazic.

http://ownvehicle.askmid.com/ este site oficial al autoritatilor din Marea Britanie. La noi, exista un raspuns la o adresa din partea autoritatilor din marea Britanie in acest sens. Deci, daca autovehiculul nu apare ca asigurat pe acest site, inseamna ca nu are o asigurare valabila.

Sunt multe cazuri in care persoana prezinta o asigurare insa nu este valabila. Va explic si de ce:

Persoana incheie un contract de asigurare cu firma de asigurari, plateste prima rata urmand ca diferenta politei sa o plateasca in rate lunare. Dupa prima rata achitata, auto este asigurat insa ulterior, nu mai plateste nimeni nimic, motiv pentru care firma de asigurari suspenda asigurarea mijlocului de transport insa polita de asigurare ramane la client. Si asa persoana poate sa iti prezinte o polita de asigurare in termen de valabilitate dar sa nu asigure mijlocul de transport.

• Upvote 1

romanianbpo

Eu i-as fi facut dosar penal pt art. 85, alin. 4 rap. la art. 82, alin. 2 dn OUG 195/2002 si gata cu n-am actele. Adica, chiar nu mai avea acte. (art. 111, alin. 1, lit. b) :)

Aici este o problema de interpretare a legii. In punctul meu de vedere, pentru a putea aplica art.85 alin 4, ar trebui ca cele doua conditii de la art.82 alin 2 sa fie indeplinite cumulativ. Mai precis, auto inmatriculat in alt stat poate circula pe drumurile publice din Romania daca indeplineste conditiile tehnice prev. in conv. de la Viena din 1968 dar numai pe perioada cat este asigurat pentru daune s.a.m.d. ......................

Ori si aici ar exista o problema. Daca ati fost curiosi sa cititi conventia de la Viena din 1968, ati observat ce inseamna ca un autovehicul sa indeplineasca conditiiile tehnice pentru a circula in trafic international:  sa aiba roti, sa aiba oglinzi retrovizoare, sa aiba volan, ............... si altele. Deci in consecinta, daca auto nu are I.T.P.-ul inseamna ca nu indeplineste conditiile tehnice? Nu prea mi se pare corect.

In legatura cu auto inmatriculat in alt stat care nu are asigurare valabila:

Daca o fapta este prevazuta in doua acte normative dintre care in unul este in mod expres contraventie si in altul, din interpretare, infractiune ce aplici?

Ca sa fiu mai bine inteles, lg.136/1995 prevede in mod expres care este sanctiunea in cazul in care un auto inmatriculat in alt stat nu are asigurare valabila. Mai mult de atat, face o mentiune cu privire la faptul ca placutele cu numarul de inmatriculare al auto inmatriculate in UE fac dovada asigurarii. Infractiunea prevazuta in OUG 195 este interpretata.

Pe de alta parte, legea nu poate fi aplicata discriminatoriu. E absurd sa spui ca, conducerea unui auto inmatriculat in Romania fara asigurare este contraventie si conducerea unui auto inmatriculat in alt stat fara asigurare este infractiune.

Parerile sunt impartite si la Parchetele de pe langa Judecatorii. Unele le accepta, desi toate solutiile sunt de NUP iar altele nu le accepta deloc.

Astept pareri.

Lg.136/1995

Art. 48. - Persoanele fizice sau juridice care au in proprietate vehicule supuse înmatriculării/înregistrării in România, precum şi tramvaie au obligaţia să se asigure pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de vehicule în limitele teritoriale de acoperire şi să menţină valabilitatea contractului de asigurare prin plata primelor de asigurare, precum şi să aplice pe parbrizul vehiculului sau in alt loc vizibil din exterior vigneta.

Persoanele care intră pe teritoriul Romaniei cu vehicule înmatriculate/înregistrate în afara teritoriului României se consideră asigurate, în condiţiile prezentei legi, în una dintre următoarele situaţii:

a) dacă numărul de înmatriculare/înregistrare atestă asigurarea potrivit legii statului în care este înmatriculat/înregistrat vehiculul sau acordurilor internaţionale de asigurare valabile în România;

b) dacă posedă documente internaţionale de asigurare valabile în România.

..................................

Art. 56. - Persoanele care folosesc pe teritoriul Romaniei vehicule înmatriculate/înregistrate în străinătate şi neasigurate în străinătate, potrivit art. 48 alin. 2, sau a căror asigurare expiră pe durata şederii în Romania datorează prime de asigurare conform prevederilor legale.

Personalul poliţiei de frontieră nu va verifica documentele de asigurare pentru vehiculele înmatriculate/înregistrate în statele membre ale Uniunii Europene, pentru acestea numerele de înmatriculare/înregistrare fiind garanţia asigurării.

La intrarea sau ieşirea din ţară, personalul poliţiei de frontieră de la punctele de control pentru trecerea frontierei de stat a României va controla documentele de asigurare şi va solicita proprietarului, împuternicitului acestuia sau conducătorului vehiculului înmatriculat/înregistrat in state terţe dovada plăţii primei de asigurare datorate. Persoanele neasigurate sau persoanele care la control nu pot face dovada asigurării ori a plăţii acesteia vor fi obligate să incheie asigurarea de răspundere civilă pentru pagube produse prin accidente de vehicule şi să achite prima de asigurare la entităţile desemnate in acest sens de către asigurătorii care au dreptul să practice asigurarea obligatorie conform art. 5 alin. 1.

Vehiculele înmatriculate/înregistrate în state terţe care intră pe teritoriul Romaniei de pe teritoriul altui stat membru al Uniunii Europene nu vor fi supuse controlului privind documentele de asigurare, acest control putand fi efectuat numai prin sondaj.

......................

Art. 64. - Încălcarea de către persoanele fizice sau juridice a obligaţiei de asigurare prevăzute la art. 48 şi 56 constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 10.000.000 lei la 20.000.000 lei şi cu reţinerea certificatului de inmatriculare/inregistrare a vehiculului, pană la prezentarea documentului privind incheierea asigurării.

Constatarea şi aplicarea acestora se fac de către personalul Poliţiei.

Edited by romanianbpo
  • Upvote 3

bundesgrenzschutz

Explicatia este simpla in opinia mea. Interpretarea trebuie sa tina cont si de pericolul social al faptei. Iar pericolul social este la umila interpretare a instantei, de-aici si diferentele intre solutiile date de Judecatorii. :good:

Mari

Nu cred ca hotaram noi, cei ce aplicam legea, daca este sau nu discriminare. Chiar azi i-am facut dp unui baiat colorat pt o asigurare expirata de 2 sapt, vehiculul fiind inmatriculat in Italia . Ce va decide procurorul,judecatorul, e treaba lor, eu la OP m-am scos cu un flagrant :) .

budu

A găsit cineva o jurisprudenţă sau o hotărâre judecătorească definitivă prin care admite procesul verbal privind sanţiunea aplicată unui conducător auto care are poliţa RCA expirată şi nu este proprietarul autovehiculului condus?

ciopy23

A găsit cineva o jurisprudenţă sau o hotărâre judecătorească definitivă prin care admite procesul verbal privind sanţiunea aplicată unui conducător auto care are poliţa RCA expirată şi nu este proprietarul autovehiculului condus?

Nu am faptic dar am urmarit o sentinta. .. dar te asigur ca daca invoci faptul ca nu esti proprietar ii da admitere. Crede ma 100%. La fel si la rovonieta

. Subiectul activ este calificat adica proprietarul

Panter

La fel e si la noi in zona,daca se aplica sanctiune unei alte persoane decat proprietarul,instanta anuleaza procesul verbal.

Edited by Panter

budu

ms. pentru răspunsuri.

BDM

Raspunderea  contraventionala,ca si cea penala, este personala si anume cel care a fost depistat incalcand legislatia v-a fi sanctionat.Cat despre asigurare stati linistiti ca aceasta nu poate fi valida la data si ora incheierii p.v.de catre politist