Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Sign in to follow this  
uniq

Cine este vinovat in situatia data?

Question

uniq

De multe ori m-am aflat in aceasta situatie as dori sa cunosc opinia voastra in special a unui politist cine este vinovat 

Edited by CITADELA

6 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Roby

Citeste aici si o sa iti dai seama singur:

Art.54. - (1) Conducătorul de vehicul care execută o manevră de schimbare a direcţiei de mers, de ieşire dintr-un rând de vehicule staţionate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o altă bandă de circulaţie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmează să efectueze o întoarcere ori să meargă cu spatele este obligat să semnalizeze din timp şi să se asigure că o poate face fără să perturbe circulaţia sau să pună în pericol siguranţa celorlalţi participanţi la trafic.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Old

Salut!

Am o nedumerire cu un "caz rutier".In clipul din linkul de mai jos,in caz de accident,cine ar fi fost vinovat,autorul filmarii sau cel cu BMWul?Ma refer la prima faza din clip.

Multumesc anticipat!

• 0
ElenaS

La data de 9 septembrie, in jurul orei 13,15, un bărbat, de 51 de ani, a condus un autoturism Skoda dinspre Constanța către Hârșova, pe DN 2A, iar in apropierea intersecției cu drumul județean care duce spre localitatea Tepes Vodă, a efectuat o depășire neregulamentară a unui alt autoturism Skoda care efectua virajul spre respectivul drum județean.

Cele două autoturisme au intrat în coliziune, fiind ulterior proiectate într-un alt autoturism marca Opel care era oprit pe marginea drumului.

A rezultat vătămarea corporală ușoară a doua persoane din al doilea autoturism Skoda, (cel care a depasit neregulamentar)un bărbat și o femeie ambii în vârstă de 51 de ani.

Cine este vinovat in aceasta situatie?

• 0
Marius

Nu putem să stabilim noi aici vinovăţia pentru că nu avem toate datele necesare, putem cel mult doar să oferim o părere. Vinovăţia o poate stabili doar poliţistul care soluţionează un astfel de accident la serviciu. Altfel spus, eventualele opiniile prezentate pe acest website au un caracter general, pentru că putem să exprimăm doar opinii de principiu şi nu putem să "rezolvăm" cazuri individuale. Fiecare caz individual are particularităţile sale, care necesită o examinare minuţioasa a tuturor împrejurarilor şi al datelor existente, ce poate fi asigurată numai în cadrul oficial şi profesional (la serviciu), situaţie ce nu poate fi substitutită de postările/răspunsurile publicate pe forum.

• 0
Old

Salut!

Am o nedumerire cu un "caz rutier".In clipul din linkul de mai jos,in caz de accident,cine ar fi fost vinovat,autorul filmarii sau cel cu BMWul?Ma refer la prima faza din clip.

Multumesc anticipat!

• Downvote 2

• 0
MAN88

Buna ziua,

Se dau urmatoarele autovehicule , un autoturism si un scooter, eu cu masina efectuez manevra de intoarcere la stanga la un scuar(sos.Berceni) masinile din dreapta sunt oprite in coloana, o duba de transport persoana pe banda 3 imi lasa loc sa intorc , auto de pe banda doi, la fel imi lasa loc sa intorc, ma asigur si plec de pe loc, printre cele doua masini banda 2 respectiv 3 vine un scuter si intra in mine , cade, nu vrea amiabila, eu nu vreau la politie (am nev de permis- perioada cu copil mic etc etc)imi cere bani pentru reparatia scuterului usor avariat, ii dau , fara alte pretentii.

Intrebarea mea este urmatoarea : are voie sa circule intre benzi ? (vizibilitatea mea obstructionata de duba)

cine este vinovat de producerea accidentului ?

Untitled.jpg

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Similar Content

• robye89
      By robye89
      Buna ziua. am o masina in uk care este asigurata la tesco insurance.
      urmeaza sa plec in romania dar am doar o hartie A4 drept asigurare care am primito pe email de la asigurator
      am incercat sa cer "green card" pentru ca asa am inteles ca se procedeaza
      dar mi-au zis ca nu am nevoie si aceasta hartie este valabila in toata europa
      timp de 90 de zile.
      este adevarat? nu as vrea sa ma aleg cu dosar penal si amenzi etc.... 
    • dakes
      By dakes
      Buna ziua,

Am si eu o nelamurire si consider ca doar cineva in aceeasi functie cu cel care m-a sanctionat ma poate lamuri.
      Aseara indreptandu-ma de la Timisoara catre Deva, in localitatea Faget cu 100m inainte de iesire am efectuat o depasire pe linie discontinua. Inaintea mea se afla un camion care depasea un tir, camionul apucand sa se incadreze pe banda de circulatie corespunzatoare iar eu, neavand loc sa ma incadrez pe banda corespunzatoare deoarece camionul si tirul se aflau la distanta mica unul de celalalt, neputand sa franez si sa incerc sa ma incadrez pe banda deoarece in spatele meu efectua manevra de depasire un alt conducator auto, am considerat ca depasirea primului camion este solutia cea mai sigura pentru toti participantii la trafic(am avut inclusiv vizibilitate din sens opus). Am efectuat si depasirea camionului (numar total de 2 vehicule depasite "camion si tir") doar ca banda continua deja incepuse in momentul in care ma aflam in dreptul camionului. Din din statia de carburant iesise un autovehicul de politie rutiera care a vazut manevrele pe linie discontinua si continua, m-au oprit si m-au sanctionat cu 360 lei amenda + 30 zile permisul suspendat.  
      I-am reprodus domnului agent exact ceea ce v-am detaliat mai sus, dar nu a inteles. Mi-a inmanat procesul verbal in care el, cu mana lui a scris la sectiunea alte mentiuni "Am depasit deoarece am constatat ca nu am loc sa intru pe banda". 
      Am semnat procesul verbal pentru a evita alte divergente, sau alte fapte nesavarsite si ma foarte grabea.
      Intrebarea mea este, daca voi face contestatie in instanta credeti ca am vreo sansa sa imi obtin permisul inapoi? 
      Ideea e ca am nevoie de el pentru locul de munca, altfel nu m-as fi stresat asa tare. Si pe langa toate acestea consider ca am fost neindreptatit.
      Multumesc anticipat.

Edit :In procesul verbal la numarul autoturismului meu este trecut doar 57-XXX, fara sa fie scris judetul. Se poate considera nul?
    • Alin96b
      By Alin96b
      Bună ziua, vreau sa va cer părerea în legătură cu un incident rutier la care am luat parte în urmă cu cateva zile pentru a mă lămuri referitor la partea de vină a fiecăruia dintre soferii implicati. Circulam in spatele unui autoturism de aproximativ 10 minute, fara a-l putea depasi din cauza lipsei vizibilitatii. La un moment dat conducatorul auto din fata franeaza, aparent fara motiv, fara a semnaliza vreo intentie de a schimba directia de mers. In acel moment m-am asigurat fata-spate sa ma asigur ca nu circula masini pe contrasens, am semnalizat intentia de a depasi si m-am angajat in depasire. In acel moment doamna semnalizeaza brusc si concomitent incepe sa faca virajul la stanga pentru a intra pe o straduta laturalnica, atunci cand eu ma aflam deja cu aproape tot autoturismul pe contrasens, accelerand in vederea depasirii. Pentru a evita impactul cu masina care practic imi taia calea, am tras instinctiv stanga de volan si nu am mai reusit sa redresez masina, intrand in sant. Doresc sa stiu cui ii apartine vina in aceasta cauza? Eu sustin ca persoanei din autoturismul din fata, deoarece nu a semnalizat la timp si nu s-a asigurat in momentul virajului, cand eu eram deja cu aproape toata masina pe contrasens in vederea depasirii. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si va doresc o zi buna!

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.