Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Crixtine

Rca transmisibil la o noua inmatriculare

Question

Crixtine

Buna ziua,

Astazi am achizitionat un automobil SH, detin toate actele, si maine doresc sa il integistrez la financiar si sa il inmatriculez.

Nu vreau sa schimb numerele, si stiu ca trebuie RCA valabil 6 luni pe numele noului proprietar (Eu). Actualul proprietar mai are RCA valabil pana la 15.03 anul curent (8 zile). Intrebarea mea este: pot sa fac RCA ul pe numele meu incepand cu data expirarii fostului proprietar, 16.03.2018?

Daca nu, ,cu ce data trebuie incheiata asigurarea RCA, avand in vedere ca ma prezint pentru inmatriculare in data de 08.03.

Multumesc anticipat. 

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Cristi

De ce nu adresati aceasta intrebare functionarilor din cadrul DRPCIV? Politia Romana nu se ocupa cu asigurarile autoturismelor.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Crixtine

Buna seara, am ajuns pe acest site din Google, printr-un topic realationat auto, de aceea am si adresat aici aceasta intrebare.  Multumesc oricum, o seara frumoasa :)

• 0
StrugaruI

Bună ziua,

În momentul depunerii dosarului cu solicitarea dvs. (transcrierea transmiterii dreptului de proprietate), asigurarea trebuie să fie pe numele PROPRIETARULUI, adică al dvs. Nu vă obligă nimeni să o faceți pe 6 luni. O puteți face și pe 30 de zile. 

Cu stimă,

• 0
Sache

Polița de RCA a vechiului proprietar se anulează la solicitarea acestuia de către cei care au emus-o, după care solicitați eliberarea unei noi polițe de RCA pe numele dvs., cu valabilitate pentru o luna, 3 luni, 6 luni sau 12 luni. Un autovehicul nu poate avea doua polițe de RCA valabile în același timp.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• Marius
      By Marius
      Procedura de restituire a certificatului de înmatriculare reţinut
      Certificatul de înmatriculare se restituie doar proprietarului sau în lipsa acestuia unei persoane desemnate prin procurră notarială la încetarea motivului pentru care documentul a fost reţinut.
      Pentru a reintra în posesia certificatului de înmatriculare reţinut, titularul acestuia trebuie să se prezinte la sediul Serviciului Poliţiei Rutiere sau după caz Brigăzii Rutiere, la ghişeul de restituiri certificate, având asupra sa următoarele documente :
      Pentru persoane fizice:
      cartea de identitate; dovada de reţinere a certificatului de înmatriculare original; actul de identitate a delegatului original + copie, după caz; actul din care rezultă încetarea motivului reţinerii original + copie; Pentru persoane juridice:
      actul de identitate a delegatului original + copie; dovada de reţinere a certificatului de înmatriculare original; actul din care rezultă încetarea motivului reţinerii original + copie; delegaţie adresată Serviciului Poliţiei Rutiere sau după caz Brigăzii Rutiere (original) din partea societăţii deţinătoare, a societăţii de leasing sau a societăţii utilizatoare (este necesară şi o copie a contractului de leasing). Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare se trimite autorităţii competente care l-a eliberat, împreună cu raportul de reţinere.
      Atunci când vehiculul este înmatriculat sau înregistrat într-un alt judeţ decât cel pe teritoriul căruia a fost constatată fapta ori este înmatriculat într-un alt stat, certificatul de înmatriculare sau de înregistrare şi plăcuţele cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare se trimit, după expirarea termenului prevăzut de lege (15 zile) pentru introducerea plângerii împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, serviciului poliţiei rutiere din judeţul care are în evidenţă vehiculul, autorităţii administraţiei publice locale emitente sau, după caz, autorităţii străine emitente.
      În cazul introducerii plângerii împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, în dovada înlocuitoare a certificatului de înmatriculare sau de înregistrare se înscrie menţiunea că vehiculul are drept de circulaţie pentru 30 de zile, cu posibilitatea prelungirii dreptului de circulaţie, iar plăcuţele cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare se restituie de către poliţia rutieră în baza ordonanţei preşedinţiale emise de instanţa investită cu soluţionarea cauzei sau a hotărârii judecătoreşti rămase definitivă.
    • Alleycat
      By Alleycat
      Voiam să vă întreb dacă se știe cineva, dacă începând cu 2018, punctul de amendă va rămâne plafonat la 145 de lei, sau va crește la 10% din salariul minim (190 de lei). Vă rog să-mi spuneți dacă s-a plafonat, ce act legislativ prevede acest lucru. Multumesc pentru ajutor.
    • Fry
      By Fry
      Buna ziua,
      Va rog sa ma informati daca se poate inmatricula o motocicleta de 125 cc pe numele unui minor de 17 ani, care are permis de categorie A1.
      Dorim sa fie cu numere alb-negru, nu galben-negru (adica pe Primarie).
      Cu multumiri, Fry
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.