Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Crixtine

Rca transmisibil la o noua inmatriculare

Întrebare

Crixtine

Buna ziua,

Astazi am achizitionat un automobil SH, detin toate actele, si maine doresc sa il integistrez la financiar si sa il inmatriculez.

Nu vreau sa schimb numerele, si stiu ca trebuie RCA valabil 6 luni pe numele noului proprietar (Eu). Actualul proprietar mai are RCA valabil pana la 15.03 anul curent (8 zile). Intrebarea mea este: pot sa fac RCA ul pe numele meu incepand cu data expirarii fostului proprietar, 16.03.2018?

Daca nu, ,cu ce data trebuie incheiata asigurarea RCA, avand in vedere ca ma prezint pentru inmatriculare in data de 08.03.

Multumesc anticipat. 

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

4 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Cristi

De ce nu adresati aceasta intrebare functionarilor din cadrul DRPCIV? Politia Romana nu se ocupa cu asigurarile autoturismelor.

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Crixtine

Buna seara, am ajuns pe acest site din Google, printr-un topic realationat auto, de aceea am si adresat aici aceasta intrebare.  Multumesc oricum, o seara frumoasa :)

Link către postare
  • 0
StrugaruI

Bună ziua,

În momentul depunerii dosarului cu solicitarea dvs. (transcrierea transmiterii dreptului de proprietate), asigurarea trebuie să fie pe numele PROPRIETARULUI, adică al dvs. Nu vă obligă nimeni să o faceți pe 6 luni. O puteți face și pe 30 de zile. 

Cu stimă,

Link către postare
  • 0
Sache

Polița de RCA a vechiului proprietar se anulează la solicitarea acestuia de către cei care au emus-o, după care solicitați eliberarea unei noi polițe de RCA pe numele dvs., cu valabilitate pentru o luna, 3 luni, 6 luni sau 12 luni. Un autovehicul nu poate avea doua polițe de RCA valabile în același timp.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Alleycat
      de Alleycat
      Voiam să vă întreb dacă se știe cineva, dacă începând cu 2018, punctul de amendă va rămâne plafonat la 145 de lei, sau va crește la 10% din salariul minim (190 de lei). Vă rog să-mi spuneți dacă s-a plafonat, ce act legislativ prevede acest lucru. Multumesc pentru ajutor.
    • Fry
      de Fry
      Buna ziua,
      Va rog sa ma informati daca se poate inmatricula o motocicleta de 125 cc pe numele unui minor de 17 ani, care are permis de categorie A1.
      Dorim sa fie cu numere alb-negru, nu galben-negru (adica pe Primarie).
      Cu multumiri, Fry
    • SimpleCitizen
      de SimpleCitizen
      Buna ziua domnilor!
      Am cumparat o tricicleta micuta (exact ca cea din imaginea atasata) bunicului. Va rog sa ma ajutati cu precizarea incadrarii ei fiindca nu stiu daca trebuie s-o inmatriculez sau bunicul o sa aiba nevoie de orice fel de permis pentru conducerea. Precizez ca are motor electric de 250w si viteza limitata la 25km/h.
      Multumesc pentru ajutorul!

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.