Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

Eduard

-Ce pensie ia fost stabilită, mă refer la pensia netă, ce sporuri au fost incluse în pensie și aici mă refer dacă a beneficiat de pe urma brevetului de 25 de ani și în ce sumă.

Am avut un coleg ce a iesit la pensie si a avut peste 25 ani vechime.

Nu stiu ce pensie are dar ce imi aduc aminte din discutii, ca beneficiaza de acel brevet ( 25 ani ). In suma imi spunea ca este 550 lei

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

pitbul

Nu pricepeti ca nimeni din MAN ,MAI sau servicii nu a primit decizia de pensionare si nici pensia anul asta [2012] desi legea [care nu prevede si sanctiuni] limiteaza la maxim 45 de zile eliberarea deciziilor ? E un blocaj de 7 luni acolo iar cei de CASA DA PENSII A MAI [bUCURESTI] nu mai raspund nici la telefon.E stat in stat si nimeni nu stie de ce nu se dau pensiile pentru mii de politisti sau militari iesiti in ultimele 7 luni .E foarte grav ce se intampla iar voi visati cai verzi pe pereti.Cei de la CNP [ASOFRONIE] RIDICA DIN UMERI sau sterg postarile.

Edited by pitbul

cernegura

Sunt si aici niste reduceri de varsta pentru pensia anticipata dar cam subtiri, numai ca acest proiect nu este la fel de generos ca si legea salarizarii unitare in ceea ce priveste reducerea varstei de pensionare.

Art. 22. - (1) Militarii şi funcţionarii publici cu statut special în activitate care se află în una dintre situaţiile prevăzute la art. 10 alin. (1) lit. c) sau d) beneficiază de pensie de serviciu anticipată sau anticipată parţială, astfel:

a) la împlinirea vârstei de 55 de ani, dacă şi-au desfăşurat activitatea în condiţii de muncă deosebite cel puţin 20 de ani efectiv, din care cel puţin 10 ani efectiv ca militar ori funcţionar public cu statut special, pentru cadrele militare şi funcţionarii publici cu statut special, respectiv la împlinirea vârstei de 41 de ani, dacă şi-au desfăşurat activitatea în condiţii de muncă deosebite cel puţin 20 de ani efectiv, din care cel puţin 10 ani ca militar angajat pe bază de contract; soldat/gradat voluntar; soldat/gradat profesionist;

b)la împlinirea vârstei de 50 de ani, dacă şi-au desfăşurat activitatea în condiţii de muncă speciale şi/sau alte condiţii cel puţin 15 ani efectiv, din care cel puţin 10 ani ca militar ori funcţionari publici cu statut special, pentru cadrele militare, respectiv la împlinirea vârstei de 39 de ani, dacă şi-au desfăşurat activitatea în condiţii de muncă speciale şi/sau alte conditii cel puţin 15 ani efectiv, din care cel puţin 10 ani ca militar angajat pe bază de contract; soldat/gradat voluntar; soldat/gradat profesionist.

cam asta ar fi o portita , insa nu e prea clar...

Edited by cernegura

pitbul

Clar e doar un lucru nu se dau decizii si nici pensii LA CEI IESITI in ultimele 7- 8 luni .Deci cei care ies acum vor primii prima pensie probabil dupa 1-2 ani .Cred ca cei care vor iesii in viitorii ani vor astepta 2-3-4-5 Dumnezeu stie cati ani pana vor primii prima pensie..Asta daca nu mor de foame si boli pana atunci..Banuiesc ca asta e si ideea..

Edited by pitbul

pitbul

Corect era ''speranta de moarte''.

Florinn

Am rugamintea sa-mi spuna si mie cineva care a mai iesit la pensie in perioada iulie-decembrie 2010 si nu a primit ajutorul in bani dupa pensionare, daca s-a judecat pentru acest lucru si care sunt sansele in aceasta situatie.

pepita71

1971 anul nasterii

1991.10 - 1992.10 - stagiul militar obligatoriu

1992.11 - 1994.12 - angajat in întreprindere

1995.01 - 2008.08 - agent siguranta publica

2008.09 - 2011.06 - D.P.I.R.

2011.07 - pina in present agent sig. publica

am si ceva probleme de sanatate ,

va rog am vreo sansa cu grupa pt.pensionare,

merita sa mai astept noua lege.

Va multumesc,cu stima.

pitbul

Nu vrei sa intelegi nu..?Daca iesi la pensie acum trebuie sa astepti minim 9 luni [minim] fara venit .Cu ce vei traii pana iti vine prima pensie..?Esti bogatas sau traiesti cu aer ?

cernegura

Din pacate e adevarat, se asteapta multe luni pana la prima pensie, un adevarat calvar pentru cei care doresc si fac acest pas.....azi am vorbit si eu cu cineva care a iesit la pensie, dupa 4 luni s-a impacat cu ideea ca pana pe la 8,9 luni nu va primi pensia !!!

teolucian63

Pitbul, eu am iesit la pensie, la limita de varsta, in 15.07.2011, iar prima pensie(ajutor de pensie) de 800 lei a venit retroactiv in octombrie si in martie a.c. a venit decizia definitiva cu 1575 lei, insa am primit diferenta de bani pt pensie in aprilie a.c. si de atunci primesc in fiecare luna pensia fixata! Deci nu am asteptat fara bani 8-9 luni, ci doar 3 luni...

Edited by teolucian63

pitbul

Asa era atunci.Din pacate din noiembrie 2011 nimeni nu si-a mai primit decizie de pensionare si rabda acum de foame..Ideea este ca daca esti si bolnav nu poti rezista mai mult de cateva luni fara medicamente si alimente ,te cureti si nu mai ai nevoie de nici o pensie. In alte tari se numeste genocid si nu se prescrie niciodata. P.s. vad ca nu mai trimit nici ajutorul.

Edited by pitbul

Florinn

D-nul Radu Sandu,am rugamintea sa-mi raspundeti daca cunoasteti cazuri de politisti pensionati in perioada iulie-decembrie 2010 care nu au primit salarii compensatorii datorita L.118/2010,daca s-au judecat in instanta pentru aceste drepturi,si daca cineva a avut cistig de cauza.Multumesc si astept raspunsul dvs.

kelly

Buna seara. Stie cineva ceva mai multe detalii ? Dispozitia este reala?

marți, 25 septembrie 2012

MAI despre acordarea ajutoarelor:

Din informatiile pe care le-am primit recent am aflat ca ministrul administratiei si internelor, in data de 20.09.2012, a semnat o dispozitie pentru efectuarea platii integrale a restantelor ajutoarelor cuvenite cadrelor militare la data trecerii in rezerva si a politistilor la data incetarii raporturilor de serviciu, in conformitate cu prevederile art. 20, anexa 7, cap. II, sectiunea 3 - drepturi specifice activitatii desfasurate in institutii publice din sistemul de aparare, ordine publica si siguranta nationala, din Legea nr. 284/2010, respectiv art. 5, alin. (2) si art. 13, alin. (2) din Legea nr. 285/2010. Platile se vor efectua incepand cu 01.10.2012, corespunzator drepturilor cuvenite de la data trecerii in rezerva.

Multumesc.

LYXEUG

Legea nr. 283/2011 privind aprobarea OUG nr. 80/2010 pentru completarea art. 11 din OUG nr. 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar - Art.9 In anul 2012 nu se acorda ajutoarele sau, dupa caz, indemnizatiile la iesirea la pensie, retragere, incetarea raporturilor de serviciu ori la trecerea in rezerva. (Spre deosebire de anul 2011, in anul 2012 nu se acorda ajutoare sau indemnizatii la iesirea la pensie, indiferent de categoria de pensie.)

kelly

Imi cer scuze, poate nu m-am facut bine inteles...eu vorbesc de legi din 2010, nu de 2011 !

In alta ordine de idei, ieri la Bucuresti au fost date...in virtutea Legii 284 si 285 / 2010...soldele IMPOZITATE ! pentru vechimea in serviciu.

Personal am iesit in 2010, asadar nu vad cum sa ma afecteze o lege aparuta dupa data deciziei mele. Eu intrebam strict daca ceea ce am scris mai sus, este real, sau nu. Va multumesc.

iav

Am colegi care s-au pensionat după 01.07.2010, dar nu au primit ajutoarele prevăzute. Nu cunosc ca vreunul să fi depus acțiune în instanță. Am un coleg care s-a pensionat în decembrie 2011 pentru invaliditate gradul doi, care nu a primit decât sumele prevăzute de art .20,alin.1, din Legea nr.284/2010, deși după părerea mea trebuia să beneficieze și de sumele prevăzute la alin.2.

Cred că trebuie să consulți un avocat după care să depui acțiune în instanță (dacă nu ai depus-o deja pentru că trece termenul de trei ani), dar nu cred că vei avea sorți de izbândă (să nu mă crezi răutăcios, sunt banii tăi pe care-i meriți și am să mă bucur dacă îi vei câștiga) pentru că cei care au făcut legile în acea perioadă le-au ticluit în așa fel încât să lase loc de interpretare.Rămâne la modul cum interpretează fiecare judecător textul de lege.

kelly

@iav...eu sunt in situatia pe catre o descrii - iesit in cele sase luni ale legii 118.

In parte iti dau dreptate, dar sa stii ca dpdv legal in instanta o sa castigam. De ce? din simplul motiv ca legea a tacut - adica nu suntem cuprinsi in nici una din legi - pentru cei care au iesit atunci. Mai precis, nu au fost prevazute dispozitii tranzitorii in legile nou aparute, lasand la voia intamplarii - "la modul cum interpretează fiecare judecător textul de lege." - pe cei care se incadreaza. In instanta sunt sanse de 80-90% de castig : pe legislatie europeana, pe discriminare, etc, mai ales ca noile legi au iesit cu 4 zile mai repede, pe 28 decembrie in loc de 01.01.2011, suprapunandu-se peste legea 118 ! In fine, un avocat o sa va spuna ce si cum...oricum, legislatia europeana si jurisprudenta spun ca o lege nu poate crea stari conflictuale si discriminari

Eu am dat in judecata ministerul si sfatuiesc pe oricine aflat in aceeasi situatie - Florinn - sa o faca ! La fel sa ceara si asigurarea medicala conform cu HG 1083/2008 si OMAI nr 24/2009 ! Iar aici chiar nu au ce sa mai zica !!...

pitbul

Se va refuza plata la asigurarea medicala conform HG 1083/2008 si OMAI nr 24/2009 iti garantez.Iar in instanta daca judecatorii nu primesc verde de sus vei patii la fel. Am vazut destule ca sa inteleg sistemul..

Edited by pitbul

kelly

@pitbul...

Nu-i nimic. Sunt liberi sa o faca. Eu le-am trimis documentele " intocmai si la termen " conforme cu toate legile si omai-urile. Astept sa vad motivarea in cazul refuzului. In ceea ce priveste sistemul, in 2010 cand am iesit dupa 25 de ani de meserie, sistemul era exact la fel :)...eu m-am mai schimbat ! Despre judecatori, cunosc, din pacate, dar...mai exista si alte instante. Si acolo este mai greu cu influenta. Doar ca dureaza. Insa timp am destul...

bac

Cum este posibil ca SNPPC ( condus de incompetenti si lingai) sa propuna in proiectul de modificare a statutului polistului-360, ca in cazul in care unui politist i se desfiinteaza functia si nu-si gaseste loc in sistem sa plece acasa fara niciun drept, beneficiind de reconversie profesionala. Aceste propuneri sunt copiate si recomadate de tovarasul Igas. Chiar nu-mi vine sa cred ca un sindicat poate sa faca astfel de propuneri. Aceste propuneri trebuiau discutate cu toti membrii de sindicat, dar liderii tradatori au avut o convocare prin luna mai la Olanesti unde au votat aceste propuneri in numele membrilor de sindicat. Rusine, Rusine, Rusine..............

Acest sindicat care nu mai reprezinta pe nimeni, ba din contra, face cel mai mare rau politistilor prin ceea ce face, sa ia lectii de la M.Ap.N. si Penitenciare, care au propus spre dezbatere si aprobare un poiect privind pensiile militare ( ocupationale ). Acest proiect trebuie sustinut si de SNPPC , SNAP, CNP SI ALTE SINDICATE DIN POLITIE. Stim cu totii cum au fosti dati afara colegii nostrii in 2011 si ce au facut pentru ei, aceste sindicate si CNP-ul. Au fost dati oameni afara cu o vechime de peste 20 de ani fara niciun drept. tocmai de aceea trebuie sustinut proiectul privind pensile militare, pt. ca si acei oameni merita si ei o mica pensie atat cat au cotribuit pentru activitea nu foarte usoara pe care au desfasurat-o in sistem.

• Upvote 2
  • Downvote 1

LYXEUG

Cunoaste cineva de vreo Ordonanta ,la inceputul anului 2013 pt. pensionare anticipata cu salarii compensatorii.

kelly

Casa de Pensii Sectorială a M.A.I. va achita integral diferenţele rezultate în procesul de revizuire a pensiilor în luna noiembrie 2012, împreună cu plata drepturilor băneşti aferente acestei luni.

Conform art.7 alin.(1) din OUG nr. 1/2011 privind stabilirea unor măsuri în domeniul pensiilor acordate beneficiarilor proveniţi din sistemul de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională, aşa cum a fost modificat prin Legea nr.112/04.07.2012, legiuitorul a stabilit faptul că “sumele de plată se vor achita până cel târziu la data de 31 decembrie 2012”.

În cazul titularilor decedaţi, sumele de plată, rezultate în procesul de revizuire, se vor achita urmaşilor, potrivit art.120 din Legea nr.263/2010, la cererea acestora, pe baza documentelor doveditoare. Plata se va face prin mandat poştal la domiciliu, ulterior primirii solicitării la Casa de Pensii Sectorială a M.A.I.

Fondurile necesare acestor plăţi au fost aprobate prin Ordonanţa nr.14 din 2012 pentru rectificarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2012.

boierruuu

se tot zvoneste ca la anul se va da o ordonanta de iesire la pensie cu 20 de ani vechime minim fara limita de varsta si salarii compensatorii!a mai auzit cineva despre lucrul acesta?