Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

radusandu

@Pentru toti membrii forumului.

Va multumesc!

@sov.

Cu placere, cand o sa pot ma voi documenta si si o sa va dau un raspuns...

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

cernegura

Nu uitati si de mine!

radu1

Domnule radusandu va doresc sanatate ca este mai buna ca toate. Revin in atentia dvs. si a colegilor cu niste date reale. Cei care au iesit la pensie anul acesta fie la limita de varsta fie pe caz de invaliditate au primit decizii provizorii de pensie ( un ofiter 1400 lei, un agent 1200 lei). Intrucat sieu astept decizia vin cu mica rugaminte de a verifica acest fapt si ane informa. Cu stima radu1.

radusandu

@radu1

Da, stiu ca asa s-a intamplat, dar asat este societatea romaneasca... Se pare ca la recalculari au iesit sume mai mari, iar pentru cei care au iesit anul acesta tocmai acum se calculeaza si urmeaza a se primi deciziile de pensionare. Va doresc mult succes!

@sov

Am incercat sa aduc in atentie cele 3 cazuri de pensionare... Puteti sa va calculati singuri de pe site-ul LaPensie.com. Atasez pentu toata lumea sinteza cu cazurile de pensionare dar si cu privire la "Expertiza medicală a capacităţii de muncă".

Succes!

Pensia la limita de varsta.doc

Expertiza medicală a capacităţii de muncă.pdf

Edited by radusandu

sds

Urmaresc cu mare interes raspunsurile d-voastra si va rog, cand puteti, sa ma lamuriti si pe mine vis-a-vis de urmatoarele aspecte:

- varsta nastere 20 iunie 1966;

- decizie pensie invaliditate gr III, 1 sept 2011,

- vechime cuvila 9 ani, 6 luni si 4 zile din care 5 ani perioade asimilate

- vechime militar: 16 ani si 21 zile alte conditii munca, 9 luni si 23 zile conditii speciale si 9 luni si 2 zile perioade asimilate ( armata ),

- total stagiu cotizare calculat in decizie 42 ani, 4 luni si 18 zile din care in sistemul militar 33 ani 7 luni si 11 zile.

Este corect ca la determinarea punctajului mediu anual sa se ia in considerare stagiul complet de cotizare conform anexei 5, respectiv varsta standard pensionare 58 ani si 5 luni, stagiu complet cotizare 26 ani si 11 luni? Sau se considera stagiul complet de cotizare la data emiterii deciziei, respectiv 1.09.2011, 20 ani si 4 luni? Care este varsta la care pot obtine pensie la limita de varsta, dupa aplicarea reducerilor prevazute in legea 263/2010?

Va multumesc si va doresc multa sanatate!

Dumitru01

Am si eu o intrebare, un fost coleg a iesit la pensie pe caz de boala in perioada Iulie-Decembrie 2010 si nu a primit soldele compesatorii.

Am inteles ca Art.9 din Legea 118/2010 a fost neconstitutional.Este posibil prin instanta sa i-si castige acest drept?

Alexandruu

Am si eu cateva intrebari. Sunt nascut in iulie 1967, vechime civila 2 ani, 1 an si 3 luni stagiu militar satisfacut, 2 ani scoala de subofiteri Campina, 21,4 ani lucrati in operativ, un apt limitat obtinut in 2011 iulie.

1) Cand pot iesi cel mai curand in pensie anticipata partiala ?

2) Aptul limitat imi usureaza iesirea la pensie de boala ?

3) In cazul in care sunt disponibilizat mai pot obtine pensie anticipata partiala sau pensie de boala ? Daca raspunsul este da, in ce conditii pentru ambele cazuri ? V-as ruga sa detaliati raspunsul pentru intrebarea nr. 3 !

Va multumesc !

Edited by Alexandruu

Alexandruu

Mai raspunde cineva si pe aici ?

• Upvote 1

MuadDib

Buna ziua

Ca multi alti politisti am si eu nedumeriri si nelamuriri (multe din ele si din cauza zvonurilor aparute) in legatura cu prevederile din legea actuala a pensiilor, pentru care va rog un raspuns, poate ma mai linistesc cu privire la pensie.

- nascut septembrie 1962

1981.03 - 1984.09 - angajat in întreprindere

1981.06 - 1982.12 - 1,6 ani stagiul militar obligatoriu

1984.09 - 1986.08 - scoala militara de subofiteri Campina

1986.08 - prezent agent de politie (am 5 clasari medicale apt limitat)

Am vechime in politie 25 de ani din care incadrare in grupa de munca am inteles ca nu am decat 5 ani grupa II cat am lucrat la INEP (SEIP Dolj) si 3 ani grupa I la SRPT Craiova, iar daca scoala militara si stagiul militar obligatoriu sunt considerate ca facand parte din grupa speciala atunci ar fi 6,6 ani grupa I.

Ma incadrez pentru iesirea la pensie ?

Dupa noua lege varsta la care as avea dreptul sa ies la pensie ar fi la 57,4 ani.

Multumesc. :hmmmt:

voaidas

Nascut 08.08.1963.

Angajat în civilie în întreprindere la 01.08.1981.

20.04.1982 pana la 20.10.1983 stagiul militar obligatoriu la M.I.

01.11.1983 pana la 01.08.1984 reluat munca la întreprindere.

15.08.1984 pana la 01.03.1985 Scoala militara Campina curs de 6 luni.

01.03.1985 pana la 01.11.1988 Ajutor sef de Post.

01.11.1988 pana la 20.12.1996 Sef de Post.

20.12.1996 pana în prezent 01.12.2011 lucrator la B.I.F.

Nu cunosc grupele de munca insa banuesc ca am fost incadrat in grupa I de munca si grupa speciala.

Cand pot sa ma pensionez ?

dunelu

Pt VOAIDAS :

Stagiul complet de cotizare: 25 ani si 1 luni

(Varsta minima de pensionare pentru militari este de 45 ani.)

Virsta de pensionare: 45 ani (August 2008)

Pt MUADIB : Arata exact unde ai lucrat efectiv.

• Upvote 1

voaidas

La 01.08.2011 am implinit stagiul de cotizare de 30 de ani(inclusiv armata), fara intrerupere. In specialitate la 01.03.2012 (peste patru luni), fac 27 de ani.

Sa inteleg ca pot sa depun raportul de pensie ?

Edited by voaidas

dunelu

Daca ai afectiuni medicale primesti salarii compensatorii daca te pensionezi.

ionikbz

In iunie 2011 am iesit la pensie, (medical grad III ), la varsta de 40 ani si 9 luni.

Mi-a fost emisa o decizie provizorie in care se specifica:

-total vechime= 34 ani, 7 luni si 1 zi,

din care efectiv ca politist/militar= 21 ani, 7 luni si 1 zi +(spor vechime conditii speciale=6 ani si spor vechime alte conditii=7 ani)

Decizia finala se va emite in luna ianuarie 2012.

As dori sa stiu daca voi primi salarii compensatorii sau altfel de ajutoare.

Va multumesc.

dunelu

Pentru cei care s-au pensionat medical in 2011 se dau salarii compensatorii.

• Upvote 1

marcellutz

din 2016?

mai apuca cativa...

si cei ce se vor pensiona, din 2012, incolo? la pastele cailor?

MuadDib

Buna ziua,

Revin cu date suplimentare.

- nascut septembrie 1962;

1981.03 - 1984.09 - angajat in întreprindere;

1981.06 - 1982.12 - 1,6 ani stagiul militar obligatoriu in MI;

1984.09 - 1986.08 - scoala militara de subofiteri Campina;

1986.08 - 1986.11 - ajutor sef de post;

1986.12 - 1989.02 - evidenta populatiei municipiu;

1989.03 - 1989.12 - agent paza si ordine;

1990.01 - 2005.04 - evidenta persoanelor INEP;

2005.04 - 2009.08.15 - politist detasat la DPCJEP (Consiliul Judetean);

2009.08.15 - 2011.09.13 - mutat la cerere la SRPT;

2011.09.13 Inapt, fara decizie de pensionare pana in prezent (se lucreaza la dosar !?!).

Ma incadrez la pensie pentru limita de varsta?

Si inca o intrebare, chiar daca abuzez, am vazut la fostii colegi de la evidenta care au iesit la pensie ca Directia pentru Evidenta Persoanelor si Administrarea Bazelor de Date (DEPABD), la care suntem sau am fost angajatii, nu acorda grupa a doua de munca (pentru conditii deosebite) decat pentru anii 2001 – 2005.04.01. Pentru perioada in care am fost detasati conform prevederilor Ordonantei Guvernului nr. 84/2001 privind infiintarea, organizarea si functionarea serviciilor publice comunitare de evidenta a persoanelor, in cazul meu pentru perioada 01.04.2005 - 15.08.2009 cine ar trebui sa imi faca incadrarea in grupa de munca DEPABD, al carui angajat am fost sau Consiliul Judetean (Directia Publica Comunitara Judeteana pentru Evidenta Persoanelor) unde am functionat ca politist detasat. Mentionez ca in perioada 2001 – 2009 am efectuat aceleasi activitati specifice, in aceeasi locatie respectiv sediul IPJ si am primit sporul pentru conditii deosebite.

Inca o data va multumesc.

Stima.

Edited by MuadDib

julian17

Buna ziua.

Pot iesi la pensie anticipata partiala in urmatoarea situatie:

Nascuta la data de 17.01.1969

Perioade de munca:

- 01.08.1985 -23.01.1989 angajat ACH

- 24.01.1989 - 26.02.1990 armata

- 27.02.1990 - 01.05.1990 angajat ACH

- 04.05.1990 -14.09.1991 angajat ICL

-15.09.1991 - 15.09.1999 subofiter paza obiective Jandarmi

-16.09.1999 - 15.03.2005 subofiter interventie BSIJ

- 16.03.2005 - 31.09.2006 agent de politie OP

- 01.10.2005 si pana in prezent agent de politie judiciar

Am fost scos de catre comisia medical apt limitat medical dupa o perioada de 180 de zile de CM.

Multumesc.

Edited by julian17

julian17

Buna ziua. Revin si va intreb daca pot primi si eu un raspuns.Am intrat in criza de timp, si nu pot afla din alta parte. Ms.

ionikbz

Domnule radusandu, va urez si eu multa sanatate si as dori daca mai intrati pe forum sa ma lamuriti si pe mine la problema expusa pe 03.12.2011. va multumesc

LYXEUG

Daca de la 01.01.2012 se aplica prevederile art. 20, alin. 1, din Anexa VII a Legii 284/2010.?. Va multumesc.

julian17

Sal. A fost emis proiectul Ordinul M.A.I. privind conditiile in care personalul MAI poate desfasura si alte activitati renumerate in afara timpului destinat exercitarii atributiilor de serviciu si functiei de baza, adresat sefilor de secti din data de 02.12.2011.

marcellutz

domnilor, se poate iesi la pensie, dupa trecerea in... nefiinta.

cu regretele de rigoare... :emo-yessir:

LORD

Legea privind salarizarea bugetarilor in anul 2012 si instituirea unor masuri financiare

In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 887 din data de 14 decembrie 2011 a fost publicata Legea nr. 283/2011 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 80/2010 pentru completarea art. 11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar.

Actul normativ aproba instituirea unor masuri financiare in domeniul bugetar pentru anul 2012, dintre care mentionam:

1. In anul 2012, cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare se mentine la acelasi nivel cu cel ce se acorda personalului platit din fonduri publice pentru luna decembrie 2011.
  2. In anul 2012, cuantumul sporurilor, indemnizatiilor, compensatiilor si al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare se mentin la acelasi nivel cu cel ce se acorda personalului platit din fonduri publice pentru luna decembrie 2011, in masura in care personalul isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii.
  3. In anul 2012, cuantumul brut al salariilor de incadrare, al sporurilor, indemnizatiilor, compensatiilor si al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare aferent personalului didactic si didactic auxiliar din invatamant, in conformitate cu prevederile Legii nr. 63/2011 privind incadrarea si salarizarea in anul 2011 a personalului didactic si didactic auxiliar din invatamant, se mentine la acelasi nivel cu cel ce se acorda pentru luna decembrie 2011, in masura in care personalul isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii.
  4. In anul 2012, pentru personalul militar, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, indemnizatiile, compensatiile, sporurile, primele, ajutoarele, platile compensatorii, despagubirile, compensatiile lunare pentru chirie si alte drepturi acordate potrivit actelor normative in vigoare se stabilesc in raport cu nivelul bazei de calcul al acestora utilizate pentru luna decembrie 2011.
  5. In anul 2012, munca suplimentara efectuata peste durata normala a timpului de lucru de catre personalul din sectorul bugetar incadrat in functii de executie sau de conducere, precum si munca prestata in zilele de repaus saptamanal, de sarbatori legale si in celelalte zile in care, in conformitate cu reglementarile in vigoare, nu se lucreaza, in cadrul schimbului normal de lucru, se vor compensa numai cu timp liber corespunzator.
  6. In anul 2012, autoritatile si institutiile publice, indiferent de modul de finantare, nu vor acorda premii si prime de vacanta.
  7. Termenul prevazut de Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciara, cu privire la preluarea de Inalta Curte de Casatie si Justitie a atributiilor Ministerului Justitiei referitoare la gestionarea bugetului curtilor de apel, al tribunalelor, al tribunalelor specializate si al judecatoriilor, se proroga pana la data de 1 ianuarie 2013.
Edited by LORD

LORD

Era sa uit un aspect important pentru cei care vor la pensie :

articolul 9 din acelasi act normativ prevede ca ,,In anul 2012 nu se acorda ajutoarele sau dupa caz indemnizatiile la iesirea la pensie ,retragere, la incetarea raporturilor de serviciu ori la trecerea in rezerva ,,

Dealtfel veti vedea ca legea are in majoritate articolelor sintagma ,, NU SE ACORDA,, in toate domeniile, bugetari,pensionari , magistrati, militari profesori ,elevi ( bilete de tren, premii , prime de vacanta, cupoane pentru elevi calculatoare, cupoane pentru profesori sa isi ia carti etc.) Era mai bine daca legea avea un articol unic ,, In anul 2012 nu dau nimic la nimeni ! ,,

Edited by LORD