Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

minutzu

La 1' 39", observati coloritul girofarurilor! Cine erau barbatii in civil care l-au luat pe sus pe impricinat?

Poate erau S.P.P.-işti locali.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

CristiXP

Comunitarii, in dorinta lor de a fii confundati cu Politia Romana, si-au postat pe pagina Wikipedia, dedicata Politiei Române, poze cu ei sustinand ca sunt politisti.

Halal! :angry:

dar ce parere aveti despre noile uniforme .Eu am avut ocazia sa ii vad doar pe cei "rutieristi" si asa din mers cu masina n`am putut face diferenta daca e un agent de la rutiera sau un local,doar ca am observat peugeotul lor si i-am vazut de mai multe ori .Initial am crezut ca le ridica rutiera masina =)) , apoi cand am vazut ca fac poze la masinile parcate m-am prins ca sunt locali.

Edited by CristiXP

bilutza931

boschetari cu acte in regula....ce de kkt sunt...

VictorL

O alta cretinatate de 5 stele marca Traian Igas.

"MAI vrea noi atribuţii pentru poliţia locală

11 iul 2011, 18:45 |

REALITATEA TV

Ministrul Administraţiei şi Internelor, Traian Igaş, vrea să crească atibuţiile poliţiei locale. De aceea, Igaş i-a convocat pe primarii din toată ţara la discuţii despre descentralizarea poliţiei. Poliţia locală ar putea avea atribuţii judiciare şi chiar în domeniul rutier.

Dacă până acum cei de la poliţia locală aceau atribuţii care ţineau strict de menţinerea ordinii şi liniştii publice, de acum ar putea avea atribuţii şi în domeniul judiciar sau chiar la rutieră.

Ministrul Internelor, Traian Igaş, spune că, deşi poliţia locală există şi funcţionează în acest moment, acest lucru nu se întâmplă aşa cum ar dori el. Drept uramre i-a convocat pe reprezentanţii oraşelor şi municipiilor din România pentru că, spune el, poliţia locală ar trebui să preia mai mult din ceea ce face poliţia naţională, pentru a-i degreva pe cei de la IGPR de dosarele penale pe care le au în acest moment în instrumentare."

Sursa

Edited by VictorL

serhente Garcia

Se zvoneste ca la Slatina se pregatesc la greu, in locul politistilor care fregventau acele cursuri si "alta" si mai si, deja unele formatiuni (teritoriale) si-au creat structura de FILAJ.

Cine stie / cunoaste, sa confirme sau sa infirme.

Cristi

Ce fileaza ma? Vanzatoarele de castraveti? "Gainarul 1 catre Balegarosu : Marfa a fost tinuta in soare mai mult decat prevede legea, propun interventia baietilor de la interventie rapida si ridicarea vanzatoarei." :ner:

VictorL

Radem noi, radem, facem misto de ei.Dar sunt atat de sustinuti de atatia cretini incat au sa ajunga foarte sus. :huh:

Facem noi misto, dar n-o fi foarte fain cand ne-om trezi ca au cam aceleasi competente cu un lucrator al Politiei Romane.

Edited by VictorL

Madalin

Pana in 2014 este timp , o sa le dea atributii din ce in ce mai multe pentru a se crea o structura de rezerva in cazul unor proteste masive in politia romana astfel incat nici o greva generala nu v-a mai afecta pe nimeni.

Teoretic politistul apara drepturile cetateanului , insa pe ale lui vad ca le cam lasa de izbeliste ( nu ma refer neaparat la cei de pe forum).Ati acceptat tacit taierea cu 35 % , taierea unor sporuri, apoi cu norma de hrana , iar acum diploma voastra de absolvire a scolilor si academiei de politie o sa valoreze cat un curs de pregatire de 3 luni facut de un comunitar.

Treziti-va pana nu este prea tarziu , daca nici voi nu sunteti in stare sa va impuneti atunci cine?

Edited by Madalin

serhente Garcia

pentru a se crea o structura de rezerva in cazul unor proteste masive in politia romana

Afirmatie cam pleonasmica ;) Mai este in stare Politia romana sa faca un protest masiv?

Treziti-va pana nu este prea tarziu

Teama mi-e ca deja ESTE :(

Dorin17

Pai la astia se investeste la greu! Masini copiate la indigo, tinutele la fel, deci in curand vor copia si competentele, cu concursul pdl-ilor , bineinteles. Probabil planul este mult mai marsav, dar inca este intr-o ceata prea deasa ca sa-l vedem si noi!

• Upvote 1

sheriffu

Poliţiştii locali vin beţi la muncă

articol preluat din ziarul online Click

Totul s-a petrecut în şedinţa de ieri, de la Prefectură, când unul dintre şefii de la Poliţia Rutieră l-a anunţat pe prefectul Mihai Cristian Atănăsoaei, că foştii gardieni publici le creează probleme. Mai exact, acesta a spus că agenţii de la Poliţia Locală Bucureşti întârzie la activităţile comune, nu vor să fluidizeze traficul şi, cel mai grav, vin băuţi la serviciu.

Cei de la Poliţia Locală neagă faptul că angajaţii lor intră în post turmentaţi. „Nu am prins nici un agent băut şi nici sesizări în acest sens nu am avut. Să vină cei de la Rutieră cu exemple concrete", a spus, iritat, Răzvan Popa, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Locale Bucureşti.

Şi reprezentanţii Jandarmeriei şi cei ai Poliţiei Locale de la sectoare au avut ceva de comentat în ceea ce priveşte activitatea colegilor lor. Şi anume, faptul că fac controale în pieţe şi dau amenzi fără să aibă astfel de atribuţii.

taticu88

am vazut pe langa ploiesti un o masina inscriptionata,politia locala rutiera si statea omu la ce statea acolo,care e faza, au voie,esti oprit de de agentul local, e tot una?

care mai e diferenta deci?

• Downvote 6

videosuzy
:wacko: ...N-am înțeles nimic. :slapb:

serhente Garcia

Ori nu este vorbitor de limba romana si a tradus cu google translate (de o calitate execrabila) ori are un tzacanit suspect la tastatura si o deranjeaza (pe tastatura) cind apasa butonelele.

incerc o adaptare, nu stiu in ce masura va fi cea corecta:

Am vazut pe langa ploiesti (un) o masina inscriptionata politia locala rutiera si statea omul( la ce statea) acolo, care e faza? Au voie? Poti fi oprit de de agentul local, e tot una?

Care mai e diferenta intre politia rutiera si locala rutiera, deci?

• Upvote 1

Soap

am vazut pe langa ploiesti un o masina inscriptionata,politia locala rutiera si statea omu la ce statea acolo,care e faza, au voie,esti oprit de de agentul local, e tot una?

care mai e diferenta deci?

=)))

taticu88

scuze am scris la graba, da ideea era acesta politie locala rutiera sau rutiera normala?care va fi diferenta sau care e acum,si care e rostul ei?

Dorin17

Am mai vazut unul din astia care se pare ca voia sa dirijeze circulatia , desi prin intersectia unde era postat, treceau 3 masini in 5 minute, dar omul era regulamentar , cu fluierul in gura , pe care se straduia sa-l si foloseasca, desi nici nu era nevoie de el acolo! Dar poate asa primise ordin! I-o fi zis primarul: "Te duci si dirijezi circulatia in intersectia x!" , iar el s-a dus.

• Upvote 1

Kayne

mda.. i'am mai vazut si pe la intersectii la baneasa, si lizeanu (de fapt toata bucata intre muncii si perla) in echipa mixta cu colegii de la rutiera.. mai aveau un pic cei de la rutiera sa ii impuste...

• Upvote 1
  • Downvote 1

Sony

Nu e de ajuns ca s-ai pus poze cu ei la pagina dedicata Politiei Romane, dar apar si altele la iveala.

aaate.png

aaa.bmp

Madalin

unledegj.png

Asta din poza nu seamana a comunitar?

Catalin

Nu.

Asa arata tinuta la inceputuri imediat dupa scimbarea ei din 2002. Dupa o vreme s-au mai facut ceva ajustari. Probabil nu si-au actualizat site-ul cu fotografii mai recente cei de la Timis.

videosuzy

Ce destept s-a ocupat de grafica paginii principale a site-ului de nu a tinut cont ca, la intoarcerea fotografiei cu moto, se va intoarce si inscrisul POLITIA?

post-574-073837100 1312459186_thumb.jpg

Cred ca mai degraba e superficialitate ("merge si-asa...oricum nu se vede", si-a spus probabil in sinea sa...)

• Downvote 2

Marius

Eu nu inteleg de ce amestecati lucrurile si postati in acest topic lucruri ce nu au legatura cu politia locala (comunitara).

videosuzy fotografia nu e intoarsa, asa sunt inscriptiile in partea din fata, atat la masini cat si la motociclete, tocmai pentru ca in oglinda retrovizoare conducatorul auto sa poata citi ce scrie.

• Upvote 1
  • Downvote 1

arcan

Lamuriti-ma si pe mine. De cand comunitarii au drept de ocntrol pe la societatile comerciale???Din cate stiu nici SIF nu are toate drepturile, ci doar Garda Financiara.

videosuzy

...............................

videosuzy fotografia nu e intoarsa, asa sunt inscriptiile in partea din fata, atat la masini cat si la motociclete, tocmai pentru ca in oglinda retrovizoare conducatorul auto sa poata citi ce scrie.

Vai cat de prost sunt...normal ca e corect si-mi cer sincer scuze. Imi e jena ca am vrut sa par destept dar... :unsure:

Edited by videosuzy
  • Upvote 3

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• Catalin
      By Catalin
      Vă propun să aruncăm o privire peste modul în care a evoluat instituţia poliţiei în Olanda, întrucât am observat în repetate rânduri faptul că foştii gardieni publici, atunci când nu au argumente în discuţiile privind necesitatea şi utilitatea existenţei aşa-zisei poliţii locale, invocă faptul că înfiinţarea acesteia s-ar fi făcut pe considerentul că în toate statele europene ar exista o astfel de structură. Aşa că atunci când mai auziţi vreun gardian public sau pe oricine altcineva cum povesteşte despre faptul că în toate ţările civilizate europene există poliţii locale/autonome ce sunt conduse de primari sau politicieni locali, să ştiţi că staţi de vorbă cu un hanarnist ce bate câmpii grav.
      Evoluţia şi reforma Poliţiei Olandeze
      Între anii 1945 şi 1993 olandezii au avut două poliţii, un locală, la nivelul municipiilor (municipal police - Gemeentepolitie) şi una naţională (Rijkspolitie). Exact cum se întâmplă azi în România.
      În anul 1994, întregul sistem de aplicare a legii a fost reorganizat în 25 structuri regionale (Regiokorpsen) şi o structură centrală (KLPD). Practic Olanda a renuţat la conceptul de „poliţie locală”, aşa cum este la noi astăzi, încă din anul 1994. Noile structuri de poliţie regionale erau conduse de un consiliu la nivelul regiunii respective. Exact ce doresc politicienii români să facă prin regionalizarea mult lăudată, în Olanda s-a întâmplat încă din anul 1994.
      Numai că în privinţa poliţiei, această regionalizare nu a fost suficientă, olandezii şi-au dat seama că în acest domeniu regionalizarea are limitele ei şi nu e deloc eficientă, drept urmare în ianuarie 2013 poliţia din Olanda a fost reorganizată într-o singură structură, astfel că noua Politie din Olanda este în prezent o singură instituţie (Korps Nationale Politie), formată din 10 unităţi regionale şi o unitate la nivel central.
       IMPORTANT: 
      Să nu credeţi că „localii” primărilor au fost transformaţi în poliţişti peste noapte, cum s-a întâmplat în România şi cum ar fi tentaţi unii să creadă.
      Nu, în Olanda primarii au şi ei un aparat de control şi reglementare, cu atribuţii asemănătoare localilor de la noi, atribuţii privind disciplina în construcţii, sănătatea publică şi alte asemenea atribuţii specifice primăriilor. Numai că aceştia nu sunt poliţişti, denumirea lor este Handhaving, care în traducere înseamnă ceva „întreţinere” sau „punere în aplicare” (sau dacă vă este mai uşor, în engleză se traduce în „maintenance”).
      În concluzie „poliţia locală” de la noi, în Olanda nu este „poliţie”. Acolo nu s-a instituit impostura prin lege şi nu se doreşte ca aceştia să fie confundaţi cu poliţia, ci sunt o structură a primăriei ce au printre atribuţiile specifice şi unele privind parcările, ordinea publică în pieţele turistice, combaterea cerşetoriei, etc
      Iar pentru liniştea cârcotaşilor vă asigur că i-am văzut pe viu. În prima fotografie puteţi vedea doi angajaţi ai primăriei pe două scutere în piaţa Palatului Regal din Amstredam. Sunt dotaţi cu staţii de emisie recepţie, cătuşe, baston, dar nu purtau armă de foc. Iar în a doua fotografie puteţi vedea o maşină aparţinând Handhaving, iar în spate o maşină a poliţiei. După cum puteţi observa, au locuri speciale pentru staţionare, iar maşina angajaţilor primăriei nu are rampă de girofaruri şi inscripţionarea acesteia diferă de cea a poliţiei.

Aici puteţi urmări un clip de pe canalul oficial al poliţiei olandeze, ce ne arată o scurtă istorie a evoluţiei poliţiei:
      Iar exemplele în privinţa angajaţilor primăriei pot continua cu Marea Britanie, unde în Londra poartă denumirea de traffic warden şi au ca principală atribuţie sancţionarea parcărilor şi a staţionărilor auto. 
    • Catalin
      By Catalin
      La o analiză sumară a vulnerabilităţilor şi disfuncţionalităţilor din sistemul de securitate al Belgiei, în urma atacurilor de la Bruxelles, se remarcă o problemă a sistemului belgian, ce ar trebui să dea de gândit atât belgienilor, cât şi celorlalţi europeni, inclusiv românilor. De departe cea mai gravă problemă este faptul că o informaţie vitală care ar fi putut duce la prinderea lui Salah Abdeslam, nu a ajuns acolo unde era nevoie. Mai exact un şef al poliţiei locale belgiene nu a introdus în baza de date federală o informaţie care ar fi putut duce la prinderea lui Salah Abdeslam mult mai devreme. Deşi pentru mulţi poate părea un detaliu nesemnificativ sau o simplă eroare umană, pentru cunoscători, aceasta este cea mai gravă vulnerabilitate a sistemului poliţienesc belgian. Şi apariţia acesteia nu este decât o consecinţă inevitabilă, datorată sistemului organizatoric al serviciului poliţienesc în Belgia. 
      După cum spune şi titlul, eşecul comunicării unei asemenea informaţii vitale, faptul că ea nu a ajuns acolo unde era nevoie de ea, demonstrează că poveştile politicienilor cu descentralizarea serviciului poliţienesc şi acest concept al serviciilor poliţieneşti locale nu mai este de actualitate, ba chiar a devenit o vulnerabilitate. Iar despre aceste lucruri, pe acest website s-a mai vorbit şi în postarea referitoare la decizia Scoţiei de a renunţa la serviciile de poliţie locale. Citiţi aceea postare şi vă veţi convinge că unul dintre principalele argumente este demonstrat de eşecul belgienilor. Găsiţi acolo postat încă din 2013:
      Cu alte cuvinte, existenţa poliţiilor locale, cele pe care la noi în ţară politicienii le-au creat şi sunt conduse de primari, constituie o vulnerabilitate. Sigur, politicienii recită românilor nişte poveşti populiste, când vine vorba despre necesitatea existenţei poliţiei locale, vorbind despre aşa-zisa apropiere de cetăţean şi alte asemenea legende politicianiste. Numai că realităţile cotidiene îi contrazic, iar datorită intereselor de grup, se fac că nu văd ori se prefac că nu înţeleg.
      În Belgia există un serviciu de poliţie structurat pe două nivele, federal şi local. În anul 2001, poliţia belgiană a suferit o reformă structurală fundamentală. În urma unui scandal datorat unor crime în serie comise de un pedofil, serviciile de poliţie (poliţia locală, Rijkswacht/Jandarmeria şi poliţia judiciară) au fost unificate şi s-a creat o poliţie pe două nivele (Federale Politie şi Lokale Politie). Ambele forţe sunt autonome şi se subordonează unor autorităţi diferite. Ce au făcut belgienii în 2001 este exact ce îşi doresc în România politicienii şi foştii gardieni publici, respectiv fragmentarea şi distrugerea Poliţiei Române, prin aceea idee conform căreia ordinea publică şi rutiera ar trebui să se afle în subordinea primarului. Exact asta au făcut belgienii. Au fragmentat poliţia, iar pentru structurile de ordine publică şi rutieră politicienii locali şi-au păstrat controlul. Iar consecinţele nu au întârziat să apară (foto):
      Cum a fost posibil ca o informaţie atât de importantă să nu ajungă unde era nevoie? E simplu. O poliţie locală condusă de un politician local are alte priorităţi şi nu va fi niciodată interesată ori preocupată de atribuţiile şi obiectivele altor servicii poliţieneşti. De ce? Pentru că nu e treaba lor, interesul oricărei poliţii locale este să-şi mulţumească şeful direct/primarul, care la rândul lui, nu este interesat să afle informaţii sau date privind infracţiuni date în competenţa altora şi unde nu are nicio responsabilitate. Imaginaţi-vă cam cât de interesaţi sunt primarii din ţara noastră de combaterea crimei organizate, dar nu doar aşa ... la nivel declarativ. Şi nu trebuie decât să ne aducem aminte cum şi la ce folosea primarul de la Iaşi foştii gardieni publici (poliţia locală). Iar acela nu este un caz singular care dovedeşte că politicienii doresc să controleze poliţia pentru a-şi satisface interesele personale ori de grup. Exemple sunt multe. 
      Un alt aspect deosebit de important ce rezultă din eşecul belgienilor şi din care conducătorii acestei ţări ar trebui să înveţe, este faptul că ordinea publică şi rutiera NU trebuie rupte şi separate de structurile poliţieneşti de investigare (combaterea crimei organizate, investigaţii criminale, criminalitate economică, arme, etc). Toate aceste structuri trebuie să lucreze mână-n mână şi să colaboreze. Iar acest lucru nu se poate realiza dacă serviciul poliţienesc se fragmentează. Ordinea publică şi rutiera deşi sunt percepute de mulţi ca fiind cenuşăresele sistemului poliţienesc, în realitate sunt două structuri foarte importante, îndeplinesc, făcând o analogie biologică, rolul vaselor de sânge al poliţiei, ele sunt contactul poliţiei cu strada, cu realităţile. Drept dovadă că în Belgia serviciile de informaţii şi toate structurile cu spioni şi tot felul de „speciali” n-au aflat unde se afla cel mai căutat infractor din Europa. A aflat un simplu poliţist de la ordine publică, dar datorită organizării şi fragmentării sistemului poliţienesc, informaţia nu a ajuns unde trebuie, la cei ce aveau nevoie de ea.
      Din păcate şi la noi, în România, atât politicienii cât şi magistraţii îşi doresc să destructureze Poliţia Română. Politicienii doresc ca serviciile de ordine publică şi rutieră să treacă în subordinea primarilor, iar procurorii vor şi ei să ia structurile de combatere a crimei organizate, investigaţii criminale, etc. Iar consecinţele acestei destructurări a Poliţiei Române, le putem vedea dacă privim mai atent la ce s-a întâmplat la Bruxelles.
    • OviU
      By OviU
      Buna ziua,
      Din ce stiti dvs., gardienii publici pot aplica sanctiuni conforme cu OUG 195 si Reg. de aplicare? Avand in vedere ca cele doua mentioneaza:
      OUG 195
      Art 1. Alin (3): Autoritatea competenta în domeniul circulatiei pe drumurile publice privind initierea si avizarea unor reglementari, precum si aplicarea si exercitarea controlului privind respectarea normelor din acest domeniu este Ministerul Administratiei si Internelor, prin Inspectoratul General al Politiei Române.
      Art 2.: Îndrumarea, supravegherea si controlul respectarii normelor de circulatie pe drumurile publice se fac de catre politia rutiera din cadrul Inspectoratului General al Politiei Române, care are obligatia sa ia masurile legale în cazul în care constata încalcari ale acestora.
      HG 1391/2006 (Reg de aplicare)
      Art. 177: (1) Indrumarea, supravegherea, controlul respectarii normelor privind circulatia pe drumurile publice si luarea masurilor legale in cazul in care se constata incalcari ale acestora se realizeaza de catre politistii rutieri din cadrul Politiei Romane.
      (2) Politistii rutieri sunt ofiterii si agentii de politie specializati si anume desemnati prin dispozitie a inspectorului general al Inspectoratului General al Politiei Romane.
      Ori ei, apartinand unui serviciu al primariei nu au nicio tangenta cu OUG 195, MAI sau IGPR. 
      E o curiozitate, poate stiti ceva din experienta dvs.  Mentionez ca am un dosar depus la judecatorie pe aceasta speta pe civil (prima plangere depusa, nu am mai ales aceasta cale pana acum, doar ca mi se pare grosolan din partea lor sa se foloseasca de o lege care nu li se adreseaza), cu siguranta vom stii mai multe dupa sedinta, daca speta e ambigua.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.