Jump to content
POLITISTI.ro

Question

Michael

Ca sa nu mai deschid un topic nou as dori sa postez o intrebare legata de circulatia autovehiculelor in sensul giratoriu .
Se pare ca in lege nu sunt mentionate reguli de circulatie in sensul giratoriu ci doar la intrare .
Daca spre exemplu eu ma aflu pe banda numarul 3 si in paralel cu mine pe banda nr 2 se afla o alta masina, iar eu vreau sa paresesc sensul giratoriu la urmatoarea iesire dar masina din dreapta mea nu doreste acest lucru ci sa isi continuie drumul in sens, cine are prioritate?
Am inteles ca sunt multe accidente ce se petrec sub acest aspect iar stabilirea vinovatiei unei parti se realizeaza cu dificultate .

Recommended Posts

• 0
danyx4u

Buna, am si eu o nelamurire legata de sensul giratoriu de exemplu:intr-o intersectie nedirijata avand directia de mers drept inainte si afladu-ma pe banda de langa axul drumului,pe banda cealalta in dreapta mea o alta masina care merge tot inainte,intram in acelasi timp in sensul giratoriu. Care intra primul pe banda de mers inainte avand in vedere ca e o singura banda de circulat unde vrem sa ajungem?cum se procedeaza corect si care cedeaza?

• 0
Rusy

Care banda se ingusteaza la iesirea din sensul giratoriu?

• 0
Catalin

Dacă în intersecție este un sens giratoriu, atunci nu mai este vorba despre o intersecție nedirijată.

• 0
danyx4u

banda de pe directia INAINTE unde ar trebui sa ajungem,de partea cealalta a sensului giratoriu

• 0
danyx4u

are careva vreo idee?

• 0
croitoru

Am si eu o intrebare! Sens giratoriu cu 3 iesiri + intoarcere , intrarea in sens 2 benzi de circulatie ,eu vreau sa ies la a treia iesire ,si ma incadrez pe banda 1. Trec de prima iesire din sens dar la a doua iesire alt autovehicul ce circula pe banda 2 ,vrea sa iasa din sens si ma tamponeaza cu partea lateral dreapta ,aripa stanga fata a autovehiculului ce il conduc . As vrea sa-mi spuneti cine este vinovat si articolul incalcat din lege. Va multumesc!

• 0
Kayne

din punctul meu de vedere el este de vina... neasigurare la schimbarea directiei de mers.. nu stiu sa iti precizez articolul acum... ati facut constatare amiabila sau ati fost la Accidente? daca ati fost, ce au spus agentii..?

• 0
Catalin

O imagine destul de edificatoare, despre cum trebuie să se circule în sensul giratoriu.

circulatiainsensgirator.jpg

• 0
croitoru

Kayne am mers la politie pentru ca nu a fost de acord celalat sofer ,acesta invocand ca eu trebuia sa ies la prima iesire dupa ce am intrat in sens! Politistul l-a scos pe el de vina pentru incalcarea art 54 alin 1 din O.U.G. 195/2002 ,pentru ca acesta nu s-a asigurat la schimbarea benzii de circulatie ,de pe banda 2 pe banda 1 ,in sensul giratoriu. Pana aici toate bune, numai ca acesta a refuzat sa semneze p.v si la luare la cunostinta si la despagubire. Acesta s-a certat putin cu politistul spunand ca exista un articol in legea circulatiei prin care eu eram obligat sa virez stanga la prima iesire. Am studiat o.u.g 195 si R.A.O.U.G 195/2002 si nu am gasit un asemenea articol. Daca ma poate cineva ajuta sa-mi spuna exista sau nu exista vre-o prevedere in lege la ceea ce invoca el. Ma intereseaza pentru ca urmeaza sa il dau in judecata si nu vreau sa pierd procesul! Cu stima!

• 0
alexr8

Salutare!

Uitati parerea mea referitoare la semnalizarea in sensul giratoriu: este inutil (si pentru unii soferi chiar derutant) sa semnalizezi stanga in giratoriu, din simplul motiv ca nu ai unde sa te duci in stanga. Pe orice strada ai vrea sa iesi, iesi prin dreapta. Sensul giratoriu este un drum cu prioritate circular. Este la fel ca mersul pe sosea dreapta, numai ca ai un viraj continuu la stanga. Daca mergand pe sosea ai o curba la stanga, semnalizezi stanga? Nu semnalizezi fiindca nu schimbi directia de mers, mergi tot inainte. La fel e si cu sensul giratoriu.

Sper ca v-am lamurit! Sper...

Bafta si drumuri bune!

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0
25tess

politistul a procedat corect. este vorba de art 54 alin 1 din OUG 195/02 sanctionat de art 100 alin 2 ( 4-5 puncte amenda si 3 puncte de penalizare)

Art. 54

(1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rand de vehicule stationate sau de intrare intr-un asemenea rand, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stanga sau care urmeaza sa efectueze o intoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna in pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.

• 0
BogdanA74

Mai întîi, bine v-am găsit! Fiind primul post... mi se pare civilizat să dau binețe.

Am citit (cam pe diagonală) întregul subiect și cred că totuși întrebarea pusă de inițiatorul topicului rămîne valabilă.

Presupunem un sens giratoriu cu 3 benzi și 4 străzi atașate. Să zicem că avem intrarea 1 (de unde vine mașina noastră), intrarea 2, 3 și 4. Care sînt în același timp și ieșiri.

După cum au explicat alții înaintea mea, cel care vrea să iasă pe strada 4, venind de pe 1, se încadrează pe banda 3. S-o botezăm mașina A. Prima mea întrebare: cum? Intră direct pe 3? Tăind astfel benzile 1 și 2 din sensul giratoriu? Dacă da, înseamnă că va acorda prioritate tuturor celor 3 benzi (în cazul unui sens giratoriu aglomerat, se pot sta minute în șir pentru așa ceva, încurcînd circulația - presupunînd că vine de pe o stradă cu o singură bandă pe sens). Dacă intră pe 1, apoi semnal stînga, schimbarea benzii pe stînga pe banda 2, apoi din nou semnal pe banda 3, trebuie să acorde prioritate celor care circulă deja.

Bun, să zicem că e încadrat direct pe 3. A trecut de prima ieșire (strada 2), de unde intră în sens mașina B care vrea să iasă pe strada 4, ca și mașina A. Și presupunem, ca să complicăm și mai mult problema, că două străzi, străzile 1 și 4, sînt cu 1 bandă pe sens, celelalte 2 fiind cu 3 pe sens. Nu e nimic extraordinar în asta... Deci concomitent, mașina A și mașina B rulează în tandem, mașina B, fiindcă iese în a doua ieșire (intră de pe 2 și iese pe 4) rulează pe banda 2, mașina B, fiindcă iese pe a treia ieșire (a intrat pe 1 și iese pe 4) rulează pe banda 3. Mașinile A și B ies în aceeași ieșire. Cine va ieși primul? Și cum?

Presupunerea mea este că mașina A ar trebui să intre în rond direct pe 3, imediat înainte de strada 2 să semnalizeze dreapta și să schimbe banda pe 2 (astfel încît mașina B să-i acorde prioritate ca oricărei mașini care circulă în giratoriu), după ce trece de strada 2 să semnalizeze dreapta și imediat înainte de strada 3 să schimbe banda spre dreapta pe banda 1 din giratoriu (pentru că va ieși la prima) și apoi, din nou, cu semnal dreapta să iasă pe strada 4. În răstimpul ăsta nu are nimeni cum să-l încurce să facă dreapta pentru că el schimbă înaintea ieșirii banda și pentru cel ce vrea să intre în giratoriu (mașina B) el va circula pe banda pe care va trebui să se încadreze și trebuie să-i acorde prioritate.

Am dreptate sau am greșit ceva? Nu conduc de foarte multă vreme (un an și jumătate), și aș vrea să înțeleg cît mai multe ca să reduc și mai mult greșelile pe care inevitabil le fac din lipsă de experiență.

Rezumînd, nelămurirea mea cea mai mare constă în modul de intrare direct pe banda dorită în sensul giratoriu... teoretic ar trebui să se poată fără probleme, dacă toată lumea ar respecta regulile, și presupun că banda 3 din cazul meu ar fi mai tot timpul liberă - toți ar intra pe banda care trebuie și nimeni n-ar evolua pe banda 3 (sau ultima, dacă sînt două sau patru sau...) mai mult decît preț de n ieșiri, unde n este numărul de benzi din sens minus numărul de străzi conectate la sens mai puțin una.

Greșesc? Dacă da, unde?

• 0
maxu08

ideea este si mai simpla - cel care nu este pe banda 1 (in sensul giratoriu) si doreste sa schimbe directia spre dreapta pentru a iesi pe oricare dintre cele 4 strazi TREBUIE SA SE ASIGURE la schimbarea directiei de mers, CEDEAZA la ceilalti conducatori auto care isi continua directia de mers cf sensului giratoriu si abia apoi iese din sensul giratoriu.

nu inteleg ce este asa de complicat cu chestia asta!!

• Upvote 2

• 0
mmarian

Salut,

Am si eu o nelamurire:

Intr-un sens giratoriu cu 2 benzi , masina A se incadreaza pe banda a doua a drumului pentru a intra in sensul giratoriu si a-l parasi la a doua iesire, in paralel cu masina A pe prima banda a drumului se incadreaza masina B care vrea sa paraseasca senslul giratoriu la a 3-a iesire ( deci s-a incadrat gresit). La a doua iesire masinile A si B se lovesc, cine e de vina?

Din cate am citit in forum masina A ar fi vinovata pentru ca nu s-a asigurat la schimbarea benzilor, dar in acest caz nu ar fi vina masinii B care nu s-a incadrat corect in sensul giratoriu?

• 0
Catalin

Nu, pentru că maşina B nu s-a încadrat deloc greşit. Nu este obligatoriu să intri musai pe a doua bandă dacă intenţionezi să ieşi la a doua sau a treia ieşire. Legea nu prevede o astfel de obligaţie, ci doar obligaţia celui ce s-a încadrat pe banda a doua ca atunci când trece din nou pe prima bandă să se asigure.

• Upvote 1

• 0
Catalin

Ca să înţelegi mai uşor, priveşte această schiţă. Este exact speţa invocată de tine.
Maşina albastră pentru a ieşi din sensul giratoriu, are obligaţia să se asigure şi deci să lase să treacă maşina albă. După care poate schimba banda şi ieşi din sensul giratoriu.
3b797f263ce6cdf93a81f682c581c1c5.jpg

Faptul că maşina albă circulă pe prima bandă de lângă trotuar, nu este o greşeală. Nu este obligatoriu să ajungă pe a doua bandă. La fel de bine există posibilitatea să fi circulat pentru o perioadă în spatele maşinii albastre, deci pe banda a doua, dar acest lucru nu are nicio relevanţă, la fel ca şi faptul că a intrat şi a circulat numai pe prima bandă.
Conflictul apare la părăsirea sensului giratoriu, exact ca în fotografia de mai sus. Iar acolo maşina albastră are obligaţia de a se asigura la schimbarea benzii de deplasare.

• Upvote 2

• 0
legal

Strict parerea mea: faptul ca legea nu prevede clar decat obligatia asigurarii, nu inseamna ca este si cea mai buna solutie pentru toate situatiile. Lasata asa, legea poate duce la interpretari si blocari de trafic in giratoriu. Dupa cum spuneti aici, cel mai sigur din punct de vedere "legal" ar fi sa ne incadram cu totii pe banda din exterior (indiferent de locul unde vrem sa iesim) si sa asteptam ca cei care au avut ideea nefericita sa intra spre centru sa se opreasca ca sa trecem noi ce de pe banda unu. Cu alte cuvinte cei de pe interior se vor opri daca vor sa schimbe banda spre exterior pentru ca e coloana pe banda din dreapta lor, blocand tot traficul din spatele lor, sau se vor invarti pana se va elibera undeva banda unu suficient cat sa faci trecerea in siguranta... Normal (si pentru fluidizare) ar fi ca banda unu sa fie folosita doar inainte de a iesi din giratoriu (cel ce circula pe banda 1 sa fie obligat sa iasa la urmatoarea)

• Downvote 4

• 0
Marius
On 08.12.2012 at 12:54, legal a scris:
Dupa cum spuneti aici, cel mai sigur din punct de vedere "legal" ar fi sa ne incadram cu totii pe banda din exterior (indiferent de locul unde vrem sa iesim) si sa asteptam ca cei care au avut ideea nefericita sa intra spre centru sa se opreasca ca sa trecem noi ce de pe banda unu.

Nu spunem noi, acest lucru e precizat în lege. Când drumul are două sau mai multe benzi pe sensul de mers, vehiculele se conduc pe banda situată lângă acostament sau bordură. Celelalte benzi pot fi folosite succesiv, de la dreapta spre stânga, dacă banda de circulaţie utilizată este ocupată, cu obligaţia de a reveni pe banda din dreapta atunci când acest lucru este posibil.

Banda de lângă bordură sau acostament, se ocupă de cei care vor să schimbe direcţia de mers spre dreapta. Banda din stânga de cei care vor să schimbe direcţia de mers spre stânga şi oricare dintre benzi de cei care vor să meargă înainte.

On 08.12.2012 at 12:54, legal a scris:
Cu alte cuvinte cei de pe interior se vor opri daca vor sa schimbe banda spre exterior pentru ca e coloana pe banda din dreapta lor, blocand tot traficul din spatele lor, sau se vor invarti pana se va elibera undeva banda unu suficient cat sa faci trecerea in siguranta... Normal (si pentru fluidizare) ar fi ca banda unu sa fie folosita doar inainte de a iesi din giratoriu (cel ce circula pe banda 1 sa fie obligat sa iasa la urmatoarea)

Pot exista astfel de cazuri, când circulaţia din sensul giratoriu este reglementată într-un anumit fel prin marcaje rutiere de obligare, dar se pare că tu nu le-ai întâlnit până acum. Un exemplu, chiar dacă nu este similar cu ce îţi doreşti tu.

post-1-0-82578000-1354968593_thumb.jpg

Când există marcaje pentru reglementarea direcţiei de mers în sensul giratoriu, conducătorii de vehicule sunt obligaţi să respecte semnificaţia acestor marcaje.

• Upvote 1

• 0
legal

Deci inteleg ca daca intr-un giratoriu cu 2 benzi cineva se incadreaza pe banda unu si face un tur complet pe acea banda, legea ii da dreptate. Si daca banda unu se umple cei prinsi pe banda 2 sunt condamnati la rotire permanenta pana gasesc o portita? O fi legal dar e si logic?

• Downvote 3

• 0
Catalin

Fiecare înţelege ce şi cât poate.

Aşa se circulă peste tot, chiar şi în străinatate, numai la noi apare câte un român "deştept" cu o logică aparte, gata să reinventeze roata sau să descopere focul.

• 0
Horia

Deci inteleg ca daca intr-un giratoriu cu 2 benzi cineva se incadreaza pe banda unu si face un tur complet pe acea banda, legea ii da dreptate. Si daca banda unu se umple cei prinsi pe banda 2 sunt condamnati la rotire permanenta pana gasesc o portita? O fi legal dar e si logic?

Da, intradevar e logic asa cum spui tu, sa se opreasca toti fraierii de pe prima banda, ca sa poata trece nestingherit "jmecherul" ori "zmeul" care se grabeste si circula numai pe banda din stanga. :))

Si daca banda unu se umple cei prinsi pe banda 2 sunt condamnati la rotire permanenta pana gasesc o portita?

Si daca se circula asa cum ai vrea tu si se umple banda doi, ce se intampla? Intrebarea asta nu ti-ai pus-o? :lol:

• 0
legal

Nu inteleg de ce se face asa usor aluzie la "desteptaciunea" celui cu care comunicati. Daca nu aveti bunavointa sa raspundeti, atunci mai bine nu o mai faceti.

"Virajul la stanga:

- Semnalizati 'stanga' si inscrieti-va pe pe banda stanga a sensului giratoriu;

- Va pastrati aceasta pozitie pana treceti de iesirea dinaintea celei dorite; atunci va asigurati, semnalizati si treceti pe banda dreapta pentru a urma iesirea dorita. Atentie: in figura acest viraj se termina pe banda a 2-a a iesirii dorite datorita faptului ca in mod normal banda I va fi ocupata de vehicule care fac dreapta. Daca aceasta situatie nu se intampla, este recomandat sa va inscrieti pe banda I." (***reclamă eliminată***)

Daca aplicam ce se discuta mai devreme (masina incadrata pe banda 1 care se hotaraste sa faca giratoriul complet pe banda exterioara) inseamna ca la iesirea pe 2 benzi, chiar daca sunt 2 benzi, cel de pe interiorul giratoriului o sa continue sa se roteasca pana cand se termina coloana de masini de pe banda unu care nu vor sa se incadreze altfel la intrare in giratoriu si insista sa mearga inainte in loc sa faca dreapta si sa iasa. Corect ar fi ca cel ce vine pe banda exterioara sa iasa la prima la dreapta. Daca vrea sa iasa la a 3-a sau a 4-a iesire insa logic ar fi sa fii obligat sa te incadrezi pe interior si nu pe banda exterioara. Asta e tot. Sper ca m-am facut inteles.

Multumesc

Edited by Administrator
Dacă mai postezi astfel de link-uri, pe contul tău o să scriu banned.
  • Downvote 3

• 0
Horia

"Virajul la stanga:

- Semnalizati 'stanga' si inscrieti-va pe pe banda stanga a sensului giratoriu;

- Va pastrati aceasta pozitie pana treceti de iesirea dinaintea celei dorite; atunci va asigurati, semnalizati si treceti pe banda dreapta pentru a urma iesirea dorita.

Chiar tu ai scris mai sus, iar dupa, te contrazici singur si spui cum crezi tu ca ar fi corect. :faint:

Daca ai vrut sa dovedesti ca esti capabil doar sa citesti niste randuri, fara să pricepi nimic, atunci sa stii ca pe mine m-ai convins.

Ramane sa ne rugam sa nu avem nesansa sa trecem printr-un sens giratoriu in acelasi timp cu tine. :)

• Upvote 2

• 0
Warren

Eu inteleg aceasta ca avand urmatoarea rezolvare legala. In cazul in care se produce un accident in sensul giratoriu se va stabili ordinea de intrare a autovehiculelor in sensul giratoriu, primul intrat in sens are prioritate, celalalt care, sa zicem ca era intre primul conducator si directia pe care dorea acesta sa se deplaseze, se face vinovat de neacordare de prioritate "."

• 0
25tess

eu unul nu am inteles ce ai vrut sa spui warren. Aveti sensuri giratorii la GR?