Jump to content
POLITISTI.ro

ionut908

Reconfigurarea sistemului de ordine publica si politie rutiera

Recommended Posts

Ben

Avand in vedere Statutul si structura Pro Lex, membrii de sindicat din structurile de ordine publica si circulatie rutiere isi vor pastra calitatea de membrii de sindicat si in situatia mutarii catre Politia Locala.

Pai e logic faptul ca nu si-o pierd din moment ce Pro Lex reprezinta si comunitarii :doh: si doar n-or fi prosti sa piarda niste cotizatii consistente. Deci, tot in aceeasi ograda vor fi. Pt Pro Lex nu se schimba nimic.

Cum sa ai incredere si sa faci parte dintr-un sindicat care apara comunitarii?

PS Pun pariu ca schimbarea se va face pana in alegerile de la anul, deci undeva prin primavara se va finaliza tot.

Edited by ben

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

greddy

sa speram ca reactioneaza sindicatele pt ca altfel, stimati colegi din operativ, doar voi puteti schimba ceva! noi cei din scoli v-am urma daca nu am sta 6 luni degeaba cu statut de elev....Doar voi mai puteti forta tara sa ne ofere ceea ce e logic si moral !

• Upvote 1
  • Downvote 3

Ben

Preluat de pe site-ul Prolex,celelalte sindicate(Snppc,Snap,Cnp) nici o reactie pana acum :slapb:

Nici Pro Lex-ul nu a avut nici o reactie pana acum la decizia CSAT-ului pt ca daca ma uit eu mai bine, raspunsul ministerului catre sindicat este la o adresa trimisa pe 05.08. 2011 .

Deci, e in legatura cu proiectul, n-are nicio legatura cu ce s-a intamplat ieri si ca deja s-a decis punerea lui in practica.

Ma si miram sa raspunda ministerul imediat a doua zi, intr-un timp atat de scurt.

• Upvote 1
  • Downvote 1

cristian

Stie cineva cand intra in vigoare?

ora86

Ben, Nu te supara pe mine dar ce am luat de pe site-ul lor este raspuns la comunicatul de presa ,poti sa te uiti si tu pe site-ul lor si o sa vezi prima data comunicatul de presa dat de Departamentul de Comunicare Publica si dupa ce au scris cei de la Prolex :beer:

Sindicatele stiau ce urmeaza sa se intample din luna august si au tacut ,asta am inteles eu din adresa MAI :emo-box:

Nu sunt membru al acelui sindicat ,sunt membru la alte sindicate care ne apara de nu mai pot :slapb:

Edited by ora86

adys26

Propun ca in perioada imediat urmatoare toti politistii sa se retraga de la tote sindicatele ca oricum platim cotizatia doar pentru a le fi lor bine ,rusine sindicatelor care nu au facut alt ceva de cat sa latre pe la unele televiziuni,macar sa fi avut curajul sa ne fi spus despre aces lucru ,rusineeeeeeeeeeeee.

georgedi

sunt total de acord , eu oricum chiar ma gandeam de ceva timp sa fac acest lucru.

StefanC

S-a gândit cineva la o petiţie comună către Parlamentul European? Până la urmă este un abuz din partea primarilor (sau cine o fi în spate) şi o neimplicare din partea sindicatelor şi iluştrilor conducători de la minister şi igpr.

georgedi

in germania, olanda, franta, etc, si-ar fi permis sa faca cu politia ce au facut primarii sau cine dracu a luat hotararea asta la noi????? auzi tu, sa distrugi in halul asta, o institutie cu o vechime si prestigiu si sa-i iei din oameni si atributii si sa i le dai unui mare NIMIC. RUSINE!!!

danpin

Ca bine a zis cine a zis cand a zis ce a zis:

Somnul ratiunii (sau natiunii) naste monstri...

adys26

Joi merg la inparatie cu un raport prin care voi cere retragerea mea de la sindicat si de la CNP,pentru cum sau purtat sindicatele ar trebui sa ne dea tot ce am cotizat pana acum la ei.

• Upvote 3
  • Downvote 1

Dan

Nu am văzut nici măcar un singur punct de vedere oficial al vreunui sindicat sau organizaţie profesională. Nu sunt vreun critic de profesie dar faptul că nu am văzut nicio reacţie a reprezentanţilor sindicatelor mă face să cred că lupta este pierdută. Vă aduceţi aminte de cei de la finanţe când le-au tăiat sporurile salariale şi nu au mai plecat acasă până dimineaţă, ba chiar îl sechestraseră pe Blejnar în birou ? De ce nu putem să luăm atitudine şi noi ca cei de mai jos ? Ce or să facă vor da toţi poliţiştii afară ?

Ben

min 3:15 "Eu puteam sa plec la banca, dar sunt indragostita de aceasta meserie de vames." :ner: :slapb:

Hai mars, ca mi se face scarba. E indragostita de spaga si de stat cu fundul in scaun, iar la 16 rupe portile.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Dan

Aici vorbim de atitudine. Nu toţi funcţionarii din imagini lucrează în vămi ben.

mea culpa ben. Ai dreptate referitor la doamna respectivă. Oricum îi felicit că au avut tupeu şi s-au zbătut pentru drepturile lor.

Edited by copman

Ben

Spune asta cucoanei din imagini care se bate cu pumnul in piept ca ea e indragostita de meseria de vames. Nu eu am zis-o.

Inteleg ca este vorba de atitudine, dar in acelasi timp e vorba si de ipocrizie, cel putin in cazul doamnei si nu puteam sa ma abtin.

• Upvote 1
  • Downvote 1

StefanC

Măcar au avut curaj să facă ceva. Noi aşteptăm, că se rezolvă de la sine. aha

monov

ni se va impune sa votam PDL

m5bmw

Uitati-va in imagine pentru cine platim noi la sindicat pentru niste nemernici care tac si inghit pe bani nostri.Eu cred ca dupa ce un lider de sindicat miorlaia ce a miorlait in interviul din atasament ,a doua zi membrii de sindicat il dadeau jos intr-o tara alta decat Romania.Noi suntem vinovati,ca uitati-va la lideri ce guralivi sunt de vreo doua luni in coace.Auzi la el:"asta este democraţia, sunt legi, trebuie să le punem în aplicare. Nu am hotărât încă dacă protestam."Pai bai Gruia , care esti , cu ce teau momit alde Igas , Basexu , Boc-Poc?Ce functii tiau aratat de ai facut frateala cu ei? Pai astia daca maine dau o lege ca politistul nu mai are dreptul la arma letala , ca ultrajul se dezincrimineaza pentu politist si alte asemenea tu o sa vii sa-mi zici "trebuie sa le punem in aplicare" "nu am hotarat inca dac sa protestam"?????????????????Pai cine-ti da tie dreptu sa hotarasti soarta a atatia politisti din Romania prin miorlaiala "nu am hotarat inca daca sa potestam" nu prin actiuni ferme impotriva Basexului , Ospatarului si Pocbocului????Aud?Fie-ar mama noastra a dreaq de ne facuram mandrii politisti ca bine ajunseram.Si eu radeam de un coleg ca pleaca in Canada definitiv.O sa-i tin pumnii cand merge la inteviu sa plece ca e destept ca pleaca si nu mai sta la mila guvernantilor si liderilor vanduti stapanilor.

Halal sindicate ca toate s o apa si un pamant si snppc si prolex si care o r mai fi in amarata noastra de Politie Romana.

De trei ori rusine snppc si marin gruia.Nu stiu de ce ma mir ca la noi la Politia Hunedoara avem un lider snppc zmeu cand zice ce va face si va drege si in rest e miorlau cu sefii si atat nui auzi glasu.

post-3462-0-17222900-1317144835_thumb.jp

• Upvote 5

popy

eu zic sa facem un protest,care se baga?!

• Upvote 3

VictorL

Domnilor, desi nici n-am terminat scoala de politie, am inima neagra de suparare doar cand ma gandesc ca o sa fiu coleg cu niste analfabeti si betivi notorii. Al doilea lucru care ma doare la fel de mult e faptul ca sunt constrans de o asa maniera incat nici nu imi pot da demisia imediat dupa ce as termina scoala.

Pana nu moare cineva spanzurat, nu se rezolva nimic.

"Acum ori niciodata, sa dam dovezi la lume, ca-n aste maini mai curge un sange de roman."

Parerea mea e ca pana in momentul de fata poporul roman in general a fost mult prea tolerant si prea pasiv fata de ce se intampla in jurul lor.

Edited by VictorL

Elvis

Azi pentru mine ziua a inceput fulgerator.

La orele 08.00 niste jandarmi de la Tribunal mi-au relatat ca in CSAT s-a dat aprobarea pentru trecerea OP si a circulatiei la primariile domnilor penali!

La inceput a crezut ca este o gluma si ca vor sa ma supere, insa erau ei foarte suparati.

Am dat un telefon si instantaneu am simtit un gol in inima!

Parca pierdusem ceva si nu stiam ce.

Mi-am dat seama ca azi este o zi de doliu, a murit Politia Romana , ucisa de primul lunetist al tarii cu un foc direct in frunte.

Colegii care au votat PDL sa se privesca in oglinda si apoi sa-si priveasca copii, ei vor avea cel mai mult de suferit!

Cei care priveau in zare cum treceau autobuzele electorale spre urne ar trebui sa se simta macar un pic vinovati.

Eu cred, si voi crede pana in ultima clipa , ca politistii nu sunt inca infranti!

Ca inca putem face ceva!

Va rog sa cititi ce am tastat la profilul meu inca de la intrarea pe acest forum.

Nu va mai uitati spre Bucuresti ca de acolo vine nenorocirea ,incercati sa va organizati pe plan local si hai sa mergem inca o data la Cotroceni ,dar sa nu mai plecam de acolo.

Spontane, spontane, spontane.

Ps. Parca cineva pe aici spunea ca Popa este politist..............

Edited by Elvis
  • Upvote 8

danpin

Colegii care au votat PDL sa se privesca in oglinda si apoi sa-si priveasca copii, ei vor avea cel mai mult de suferit!

Cei care priveau in zare cum treceau autobuzele electorale spre urne ar trebui sa se simta macar un pic vinovati.

Total de acord cu tine, Elvis.

VictorL

Nu merge asa ceva.

Hai s-o dam dracului de treaba Elvis, tu ai vazut in 20 ani sa se rezolve ceva cu proteste si alte idei democratice?

Imi amintesc cand protestau profesorii in fata biroului lu' Boc si nici nu s-a obosit sa scoata capul pe geam sa vada ce se intampla.

Si toata caracatita asta incepe de la sindicate.

Poate nu-s in masura sa imi dau chiar la modul asta cu parerea, dar asta e ceea ce cred.

Edited by VictorL

Dan

Sigur că am văzut Victor. Nu ai văzut ce s-a întâmplat la finanţe în 2010 ? Diferenţa între noi şi ei este că ei nu au plecat acasă până nu au obţinut înapoi tăierile salariale. Noi de ce nu am putea ?

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• Ionutz88
      By Ionutz88
      Buna ziua.
      Vand doua caschete nefolosite, marimea 59. Una este primita de la inspectorat, iar cealalta este achizitionata personal. Nu au defecte si sunt din stofa (pentru sezonul rece).
      Pretul este de 80 lei fiecare, sau 150 lei impreuna (in pret nu este inclus transportul). Expedierea se poate face cu Posta Romana, sau cu FanCourier.
      Aceste caschete vor fi vandute doar politistilor !
      https://www.dropbox.com/s/h8mxksbe0ac1ljq/IMAG0836%5B1%5D.jpg?dl=0
      https://www.dropbox.com/s/kgn9s4em1pgilrx/IMAG0837%5B2%5D.jpg?dl=0
      https://www.dropbox.com/s/4s964lx1pb134vy/IMAG0839%5B1%5D.jpg?dl=0
      https://www.dropbox.com/s/qyi4rvrh0os0pe8/IMAG0840%5B1%5D.jpg?dl=0
      https://www.dropbox.com/s/rbkc7c6mmzhy56w/IMAG0841%5B1%5D.jpg?dl=0
      Modalitati de contact: pe topic, sau PM.
      Multumesc.
    • OviU
      By OviU
      Buna ziua,
      Din ce stiti dvs., gardienii publici pot aplica sanctiuni conforme cu OUG 195 si Reg. de aplicare? Avand in vedere ca cele doua mentioneaza:
      OUG 195
      Art 1. Alin (3): Autoritatea competenta în domeniul circulatiei pe drumurile publice privind initierea si avizarea unor reglementari, precum si aplicarea si exercitarea controlului privind respectarea normelor din acest domeniu este Ministerul Administratiei si Internelor, prin Inspectoratul General al Politiei Române.
      Art 2.: Îndrumarea, supravegherea si controlul respectarii normelor de circulatie pe drumurile publice se fac de catre politia rutiera din cadrul Inspectoratului General al Politiei Române, care are obligatia sa ia masurile legale în cazul în care constata încalcari ale acestora.
      HG 1391/2006 (Reg de aplicare)
      Art. 177: (1) Indrumarea, supravegherea, controlul respectarii normelor privind circulatia pe drumurile publice si luarea masurilor legale in cazul in care se constata incalcari ale acestora se realizeaza de catre politistii rutieri din cadrul Politiei Romane.
      (2) Politistii rutieri sunt ofiterii si agentii de politie specializati si anume desemnati prin dispozitie a inspectorului general al Inspectoratului General al Politiei Romane.
      Ori ei, apartinand unui serviciu al primariei nu au nicio tangenta cu OUG 195, MAI sau IGPR. 
      E o curiozitate, poate stiti ceva din experienta dvs.  Mentionez ca am un dosar depus la judecatorie pe aceasta speta pe civil (prima plangere depusa, nu am mai ales aceasta cale pana acum, doar ca mi se pare grosolan din partea lor sa se foloseasca de o lege care nu li se adreseaza), cu siguranta vom stii mai multe dupa sedinta, daca speta e ambigua.
    • Marius
      By Marius
      TEMATICA ŞI BIBLIOGRAFIA
      pentru organizarea concursului de trecere în corpul ofiţerilor a agenţilor de poliţie specialitatea Ordine Publică

CAPITOLUL I
      TEMATICA
      Organizarea, funcţionarea şi atribuţiile Poliţiei Române Drepturile, îndatoririle şi restrângerea exerciţiului unor drepturi sau libertăţi ale poliţistului Recompense, răspunderea juridică şi sancţiuni  Etica şi deontologia poliţienească BIBLIOGRAFIE
      Legea nr. 218/2002 (republicată) privind organizarea şi funcţionarea Poliţiei Române, cu modificările şi completările ulterioare; Legea nr. 360/2002 privind Statutul poliţistului, cu modificările şi completările ulterioare H.G. nr. 725/2015 pentru stabilirea normelor de aplicare a cap. IV din Legea nr. 360/2002 privind Statutul poliţistului, referitoare la acordarea recompenselor şi răspunderea disciplinară a poliţiştilor H.G. nr. 991/2005 pentru aprobarea Codului de etică şi deontologie al poliţistului
      CAPITOLUL II
      TEMATICA
      Sistemul Informatic Schengen Semnalările din SIS / SINS BIBLIOGRAFIE
      Legea nr. 141/2010 (republicată) privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea Sistemului Naţional de Semnalări şi participarea României la Sistemul de Informaţii Schengen, cu modificările şi completările ulterioare Ordinul M.A.I. nr. 212/2010 privind procedurile de lucru pentru activităţile autorităţilor naţionale competente din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor aferente semnalărilor din Sistemul Informatic Naţional de Semnalări sau Sistemul de Informaţii Schengen, cu  modificările şi completările ulterioare CAPITOLUL III
      TEMATICA
      Infracţiunea – Dispoziţii generale. Cauzele justificative. Cauzele de neimputabilitate. Tentativa. Autorul şi participanţii (Titlul I – Capitolele I, II, III, IV, VI) Categoriile pedepselor (Titlul III – Capitolul I) Regimul măsurilor de siguranţă (Titlul IV – Capitolul II) Minoritatea (Titlul V) Infracţiuni contra persoanei (Titlul I) Infracţiuni contra patrimoniului – Furtul. Tâlhăria. Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii. Distrugerea şi tulburarea de posesie  (Titlul II – Capitolul I, Capitolul II – art.233 şi 234, Capitolul III – art.238 şi 239, Capitolul V) Infracţiuni contra autorităţii (Titlul III – Capitolul I) Infracţiuni de serviciu (Titlul V – Capitolul II – art.296-301) Infracţiuni care aduc atingere unor relaţii privind convieţuirea socială (Titlul VIII) Cazurile care împiedică punerea în mişcare şi exercitarea acţiunii penale (Titlul II – Capitolul I – art.16) Participanţii în procesul penal (Titlul III – art.29-61, art.77-96) Mijloace materiale de probă. Însrisurile. (Titlul IV – Capitolele X şi XI) Măsurile preventive şi alte măsuri procesuale (Titlul V – art. 202, art.209-240) Citarea, comunicarea actelor procedurale şi mandatul de aducere (Titlul VI – Capitolul I) Înregistrarea, evidenţa unitară şi circuitul sesizărilor penale Cercetarea la faţa locului Organizarea şi desfăşurarea activităţii poliţiei pe linia supravegherii persoanelor faţă de care a fost dispusă măsura controlului judiciar, controlului judiciar pe cauţiune sau arestului la domiciliu BIBLIOGRAFIE
      Legea nr. 286/2009 privind Codul Penal, cu modificările şi completările ulterioare; Legea nr. 135/2010 privind Codul de Procedură Penală, cu modificările şi completările ulterioare Ordinul comun al M.A.I. nr. 56/10.04.2014 şi P.Î.C.C.J. nr. 12/C/2014 pentru aprobarea Normelor metodologice privind înregistrarea, evidenţa unitară, circuitul sesizărilor penale şi coordonarea administrativă a activităţilor dispuse organelor de poliţie de către procuror Ordinul comun al M.A.I. nr. 182/2009 şi P.Î.C.C.J. nr. 1754/C/2009 privind procedura cercetării la faţa locului  Dispoziţia I.G.P.R. nr. 9/2014 privind organizarea şi desfăşurarea activităţilor specifice Poliţiei Române privind supravegherea persoanelor asupra cărora a fost dispusă măsura controlului judiciar, controlului judiciar pe cauţiune sau arestului la domiciliu.  Dispoziţia I.G.P.R. nr. 76/22.12.2014 privind activitatea de înregistrare a dosarelor penale şi a dispoziţiilor procurorului
      CAPITOLUL IV
      TEMATICA
      Concepţia unitară de organizare, funcţionare şi acţiune a structurilor de ordine publică ale Poliţiei Române Organizarea, funcţionarea şi atribuţiile Autorităţii Teritoriale de Ordine Publică Organizarea şi executarea activităţilor de menţinere a ordinii şi siguranţei publice Delimitări conceptuale privind atribuţiile şi competenţele poliţiei şi jandarmeriei în domeniul ordinii şi siguranţei publice Cooperarea forţelor care participă la menţinerea ordinii publice. Atribuţiile poliţiei pe linia adunărilor, întrunirilor şi manifestaţiilor publice. Poliţia de proximitate – Definiţie, scopuri, obiective. Atribuţii specifice poliţistului de proximitate. Activitatea pe linia sistemelor de securitate Formele de pază Paza transporturilor bunurilor şi valorilor, precum şi a transporturilor cu caracter special. Sisteme tehnice de protecţie şi de alarmare împotriva efracţiei. Selecţia, atestarea, angajarea, pregătirea şi dotarea personalului de pază şi gardă de corp. Atribuţiile personalului de pază şi gardă de corp. Obligaţiile Ministerului Afacerilor Interne. Răspunderi şi sancţiuni Norme metodologice de aplicare a Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor Cerinţe minimale de securitate, pe zone funcţionale şi categorii de unităţi Documentele specifice executării şi evidenţierii serviciului de pază prin forţe şi mijloace civile şi modelele acestora Descrierea, culoarea şi modelul uniformelor de serviciu ale personalului de pază propriu Analiza de risc la securitatea fizică  Silvicultură Răspunderi şi sancţiuni prevăzute de Legea nr. 46/2008 (republicată) – Codul silvic Contravenţii şi categorii de personal care au calitatea de organ constatator, conform Legii nr.171/2010 Legalitatea provenienţei materialelor lemnoase conform H.G. nr. 470/04.06.2014 Regimul juridic al contravenţiilor Regimul juridic al faptelor ce aduc atingere normelor de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice Obligaţiile deţinătorilor de câini periculoşi sau agresivi şi condiţiile deţinerii acestora BIBLIOGRAFIE
      Dispoziţia I.G.P.R. nr. 123/2012 privind stabilirea Concepţiei unitare, de organizare, funcţionare şi acţiune a structurilor de ordine publică ale Poliţiei Române Legea nr. 218/2002 (republicată) privind organizarea şi funcţionarea Poliţiei Române, cu modificările şi completările ulterioare; Ordinul M.A.I. nr. 60/2010 privind organizarea şi executarea activităţilor de menţinere a ordinii şi liniştii publice, modificat şi completat prin O. M.A.I. nr. 26/2015 H.G. nr. 196/2005 privind aprobarea Strategiei M.A.I. de realizare a ordinii şi siguranţei publice, pentru creşterea siguranţei cetăţeanului şi prevenirea criminalităţii stradale Legea nr. 60/1991 (republicată) privind organizarea şi desfăşurarea adunărilor publice  Manualul Poliţiei de Proximitate, ediţia a II-a, revizuită şi adăugită, decembrie 2007 Legea nr. 217/2003 (republicată) pentru prevenirea şi combaterea violenţei în familie, cu modificările şi completările ulterioare Legea nr. 333/2003 (republicată) privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor, cu modificările şi completările ulterioare H.G. nr. 301/2012 pentru aprobarea normelor metodologice de aplicare a Legii  nr.333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor, modificată şi completată H.G. nr. 935/2007 privind stabilirea modelului echipamentului pentru agenţii de pază care îşi desfăşoară activitatea în cadrul societăţilor specializate de pază şi protecţie Instrucţiuni nr. 9/2013 privind efectuarea analizelor de risc la securitatea fizică a unităţilor ce fac obiectul Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor Legea nr. 46/2008 (republicată) Codul silvic, cu modificările şi completările ulterioare Legea nr. 171/2010 privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor silvice, cu modificările şi completările ulterioare H.G. nr. 470/2014 pentru aprobarea Normelor referitoare la provenienţa, circulaţia şi comercializarea materialelor lemnoase, la regimul spaţiilor de depozitare a materialelor lemnoase şi al instalaţiilor de prelucrat lemn rotund, precum şi a unor măsuri de aplicare a Regulamentului (U.E.) nr. 995/2010 al Parlamentului European şi al Consiliului din 20.10.2010 de stabilire a obligaţiilor ce revin operatorilor care introduc pe piaţă lemn şi produse din lemn, cu modificările şi completările ulterioare O.G. nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, cu modificările şi completările ulterioare Legea nr. 61/1991 (republicată) pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice, cu modificările şi completările ulterioare O.U.G. nr. 55/2002 (republicată) privind regimul de deţinere al câinilor periculoşi sau agresivi
        CAPITOLUL V
      TEMATICA
      Accesul liber la informaţiile de interes public Protecţia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date Organizarea şi desfăşurarea activităţii de primire, evidenţă, examinare şi soluţionare a petiţiilor, precum şi de primire a cetăţenilor în audienţă în structurile M.A.I. BIBLIOGRAFIE
      Legea nr. 544/2001 privind liberul acces la informaţiile de interes public, cu modificările şi completările ulterioare; Legea nr. 677/2001 pentru protecţia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date, cu modificările şi completările ulterioare; Ordinul M.A.I. nr. 190/2004 privind organizarea şi desfăşurarea activităţii de primire, evidenţă, examinare şi soluţionare a petiţiilor, precum şi de primire a cetăţenilor în audienţă în structurile M.A.I. O.G. nr. 27/2002 privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor, cu modificările şi completările ulterioare Actele normative vor fi studiate în forma actualizată, în vigoare la data de 08.02.2016.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.