Jump to content
POLITISTI.ro

Întrebare

GridLine

Buna ziua,

Sunt din Buzau, dar in ultimul an am stat mai mult prin bucuresti. Domiciliul il am in Buzau. Permisul de conducere tot acolo, asa ca atunci cand am facut 24 de ani si a trebuit sa-mi schimb buletinul l-am facut tot acolo, ca sa evit sa schimb si alte alea... Mi-au spus sa ma duc in zece zile. Ceea ce am si facut, dupa fix 10... Nu era gata. Trec peste asta, desi vad ca prin Capitala sunt gata buletinele in 3-4 zile. Intamplarea a fost ca mi-a si trebuit buletinul zilele astea, dar trec SI PESTE ASTA, am dat copie dupa permis in loc... Intrebarea e urmatoarea: pot suna la Buzau sa intreb daca e sosit buletinul, evitand astfel drumul pe care nici timp, nici chef si nici rost nu-i prea vad a-l face? Sau e posibil sa se duca cineva sa intrebe, apoi sa ma anunte? Sa nu ma mai duc degeaba. Buletinele se tiparesc la Bucuresti? Daca pot suna, aveti un numar la care?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Postare recomandată

• 0
Liviu

Buzău, Str. Bistriţei, nr.41, jud. Buzău, cod 120212 ; Telefon: 0238-727987 ; Fax: 0238-727694 ;

E-mail: djepbz@yahoo.com

Site: Evidenta populatiei Buzau

• Apreciez 3

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
GridLine

merci mult.

Link către postare
  • 0
danpin

Sau 0238402014 si ceri la evidenta populatiei, dupa ora 08.30.

sa ne spui daca ai rezolvat

Link către postare
  • 0
Cerasela

Va rog frumos imi puteti spune daca trebuie sa mearga cu mine persoana care ma ia in spatiu pentru preschimbarea CI, tin sa precizez ca sunt din alt judet iar noua CI vreau sa o fac pe alt judet iar persoana care ma ia in spatiu este divortata, e vreo problema? Am incercat sa sun la biroul informatii publice si biroul evidenta populatiei dar nu imi raspunde nimeni pentru a ma lamuri.

Link către postare
  • 0
Marius

Din ce stiu, declaratia de primire în spatiu trebuie sa fie data în fata lucratorului din cadrul serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor sau a notarului public.

Link către postare
  • 0
Cerasela

Am inteles. Multumesc Marius.

Link către postare
  • 0
maxu08

cel mai ine te duci cu proprietarul personal sa dea declaratia in fata functionarului, ca te trezesti ca functionarul se crede mai destept decit un notar public si vrea stampila pe timbru si palarie pe cap.

Link către postare
  • 0
Cerasela

Asa o sa fac, o sa merg cu doamna respectiva, oricum cred ca o sa-mi iau o amenda ca trebuia sa il schimb pana azi. Multumesc de info maxu08

Link către postare
  • 0
drAGO5

Ii spui si tu ca esti membra a forumului politisti.ro :ner: :ner: .Mai este o posibilitate : daca proprietarul spatiului nu se poate deplasa, declaratia de luare in spatiu se da in fata politistului de proximitate, care trebuie sa mearga la locuinta respectiva. :emo-yessir:

Link către postare
  • 0
Elvis

Actele necesare in vederea luarii in spatiu sunt urmatoarele:

- acordul proprietarului -declaratie pe proprie raspundere ca te primeste in spatiu

- cererea tip de solicitare a stabilirii resedintei ( pe care o iei de la ghiseul SEIP);

- CI - ul solicitantului (adica al tau ,care va ramane cca 3 zile la ei in vederea lipirii pe spatele CI a abtibildului care atesta stabilirea resedintei);

- documentul cu care se face dovada adresei de resedinta, original si copie( adica actul de proprietate al imobilului );

- CI -ul gazduitorului ( adica al proprietarului imobilului );

- un timbru fiscal de 1 RON.

Modificat de Elvis

Link către postare
  • 0
drAGO5

Elvis, Cerasela nu vrea viza de resedinta ci schimbarea actului de identitate cu stabilirea domiciliului la alta adresa decat cea inscrisa in prezent in actul de identitate. Viza de resedinta nu mai este obligatorie, se aplica mentiunea in actul deidentitate doar la cerere si legislatia nu prevede nici sanctiune contraventionala pentru lipsa acesteia. :good:

Art. 14. - (1) Actul de identitate se elibereaza de catre serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor de la locul de domiciliu sau resedinta a persoanei fizice, pe baza cererii scrise a acesteia sau, in cazul persoanei fizice puse sub interdictie, a reprezentantului sau legal.

(2) Minorul depune cererea pentru eliberarea actului de identitate, insotit de unul dintre parinti sau, dupa caz, de reprezentantul sau legal, de persoana desemnata din cadrul centrului specializat aflat sub autoritatea serviciului public de asistenta sociala sau de persoana careia i-a fost incredintat in plasament.

(3) Cererea pentru eliberarea actului de identitate reprezinta formularul-tip pe care cetatenii romani il completeaza pentru obtinerea unui act de identitate si care contine informatiile cu caracter personal stabilite de lege pentru constituirea si actualizarea R.N.E.P.

(4) Cererea pentru eliberarea actului de identitate se semneaza in prezenta lucratorului serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor si trebuie sa fie insotita de documentele care fac, potrivit legii, dovada numelui de familie si a prenumelui, a datei de nastere, a starii civile, a cetatenieiromane, a adresei de domiciliu si, dupa caz, a adresei de resedinta.

(5) In cazul pierderii, furtului, distrugerii sau al deteriorarii actelor de identitate, solicitantii vor prezenta un alt document oficial, cu fotografie de data recenta, pentru certificarea identitatii. Pentru persoana care nu detine astfel de documente ori in situatia in care se constata diferente intre fizionomia solicitantului si documentele prezentate sau informatiile din R.N.E.P., se solicita verificarea identitatii de catre structura teritoriala a politiei.

(6) In situatia cetatenilor romani care au domiciliul in Romania si se afla temporar in strainatate, eliberarea cartii de identitate se poate face prin intermediul altei persoane, pe baza de procura speciala, autentificata la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei din tara respectiva.

(7) Cetatenii romani aflati in strainatate pot depune cererea pentru eliberarea primului act de identitate impreuna cu documentele prevazute de lege la misiunile diplomatice sau la oficiile consulare ale Romaniei din statul respectiv.

Art. 28. - (1) Dovada adresei de domiciliu se poate face cu unul dintre urmatoarele documente:

a) acte incheiate in conditiile de validitate prevazute de legislatia romana in vigoare, privind titlul locativ;

b) declaratia scrisa a gazduitorului, persoana fizica sau juridica, de primire in spatiu, insotita de unul dintre documentele prevazute la lit. a);

c) declaratia pe propria raspundere a solicitantului, insotita de nota de verificare a politistului de ordine publica, prin care se certifica existenta unui imobil, faptul ca solicitantul locuieste efectiv la adresa declarata, pentru persoana fizica ce nu poate prezenta documentele prevazute la lit. a) si b); pentru minorii si persoanele fizice puse sub interdictie, declaratia se da si se semneaza de catre parinti sau de catre reprezentantii lor legali;

d) documentul eliberat de primarii, din care sa rezulte ca solicitantul sau, dupa caz, gazduitorul acestuia figureaza inscris in Registrul agricol.

(2) Serviciul public comunitar de evidenta a persoanei pe raza caruia se afla ultimul domiciliu inscris in actul de identitate al solicitantului este obligat sa comunice la cererea cetatenilor romani, in termen de doua zile lucratoare, datele referitoare la domiciliile avute in Romania de catre persoana respectiva si orice mentiune privind starea civila, aflate in evidenta acestuia, incepand cu data de 1 ianuarie 2000.

(3) Pentru datele mentionate la alin. (2), referitoare la perioada anterioara anului 2000, termenul de comunicare este de maximum 20 de zile.

Art. 29. - Declaratia de primire in spatiu a gazduitorului poate fi data in fata lucratorului din cadrul serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor, a politistului de siguranta publica, a notarului public ori a functionarului misiunii diplomatice sau oficiului consular al Romaniei.

Link către postare
  • 0
Elvis

Am inteles Dragos, vrea sa-si schimbe CI si are domiciliul in alt judet.

Link către postare
  • 0
markus

1. Am si eu urmatoarea problema: sunt casatorit si locuiesc la sotia in spatiu ei (apartament proprietate personala). Anul acesta prin vara trebuie sa schimb buletinul ca expira. Dar am inteles ca trebuie sa duc copie dupa actul de proprietate al apartamentului sotiei. Acum insa suntem "sucariti" nu vrea sa imi dea nici un act, chiar copie. Cum procedez ca le-a ascuns cred ca la mama ei. Daca il subtilizez sa ii fac copie pentru buletin poate sa ma reclame? Ce e de facut...? Poate ii trece dar din iunie expira... Va multumesc!

Link către postare
  • 0
Marius

Fără documentul de proprietate în original nu vei putea face nimic.

Link către postare
  • 0
markus

Pai buletinul prezent este pe actuala adresa dar expira. Daca ii subtilizez temporar actul pana fac buletinul si se prinde imi poate face probleme? Ca eu aduc banii in casa dar traiesc ca chiriasul. O sa iau niste flori sa-i treaca supararea. Ca suntem casatoriti cu acte dar ea conduce tot, eu numai masina. Nu se poate face o prelungire ca la pasaport...? Va multumesc

Link către postare
  • 0
Marius

Eliberarea actului de identitate la expirarea termenului de valabilitate, modificarea datelor de stare civila, anularea documentului, schimbarea sexului sau a fizionomiei ori ca urmare a preschimbarii buletinelor de identitate

DOCUMENTE NECESARE:

- cererea pentru eliberarea actului de identitate;

- actul de identitate si cartea de alegator, daca este cazul;

- certificatul de nastere;

- certificatul de casatorie, daca este cazul, original si copie;

- hotarârea de divort, definitiva si irevocabila, dupa caz, original si copie;

- certificatul de deces al sotului/sotiei decedat/decedate, în cazul sotului supravietuitor, original si copie;

- certificatele de nastere ale copiilor cu vârsta mai mica de 14 ani, original si copie;

- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu si, dupa caz, cel cu care se face dovada adresei de resedinta, original si copie;

- chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate - 7 lei;

- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 5 lei.

În cazul modificarii numelui si/sau prenumelui titularului, prenumelui parintilor, a datei ori a locului de nastere, precum si în situatia schimbarii sexului, se prezinta si hotarârea judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila sau, dupa caz, actul administrativ în baza caruia s-au modificat datele de stare civila.

Link către postare
  • 0
drAGO5

markus, nu trebuie sa "furi" actul de proprietate pentru ca este mai grav si poti fi cercetat penal. In situatia prezentata de tine, nu te ajuta faptul ca intri in posesia actului de proprietate, intrucat pe langa acesta este nevoie obligatoriu si de semnatura proprietarului prin care confirma ca este de acord sa te ia in spatiu. Daca ai fi coproprietar pe spatiul de locuit si nu ai mai prezenta actul de proprietate, nu ar fi o problema, pentru ca s-ar face verificare in teren de politistul de proximitate care ar confirma ca locuiesti in acel imobil si nu exista litigii cu privire la acesta, pentru motivul "lipsa act de proprietate spatiu". Asa ca ia mai bine doua buchete de flori: unul pentru sotie si unul pentru soacra, recunoaste ca esti la mana lor si convingele ca au nevoie de un barbat in casa. Le inviti in oras, iti rezolvi problema cu buletinul, le dai o prajitura si ti-ai salvat si casnicia. :clip:

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
markus

Cred ca e cea mai buna idee, intrucat eu conduc si masina (bineinteles masina ei) ca ea nu prea se descurca, o sa le scot in oras si o voi scoate la capat. Problema este ca nu intelege ca este pentru buletin si se teme sa nu se intample ceva cu casa. Ca in prezent eu sunt salariatul si eu o tin acasa. Dar se rezolva ca trebuie si originalul si copia. Oricum sunt trecut in actul de cumparare ca eram deja casatoriti cand l-a cumparat cu banii jos. Vin cu ea la politie isi da acordul si se linisteste ca nu-i ia numeni casa... Doua buchete de flori si o sticla de lichior de dama sau un parfum scump si se rezolva. Stiti dragostea e ca un santier mereu trebuie sa lucrezi mereu in el pentru ca altfel dau buruienile. Va multumesc pentru sfat. Bafta multa in continuare

Link către postare
  • 0
domnisoara

markus in cazul in care nu obtii actul de propietate..ti se poate elibera o adeverinta provizorie de identitate la motivul "lipsa dovada de locuit" valabila 1 an de zile...poate in timpul asta reusesti sa calmezi spiritele

Modificat de domnisoara

Link către postare
  • 0
drAGO5

domnisoara, pentru lipsa actului de proprietate nu se elibereaza carte provizorie de identitate, ci se solicita politstului de proximitate sa faca verificari in teren si sa confirme daca persoana respectiva locuieste in imobilul respectiv si daca exista litigii cu privire la acel imobil, dupa care i se elibereaza cartea de identitate. Cartea provizorie se elibereaza pentru lipsa spatiului de locuit si se inscrie in act doar localitatea,fara alta adresa.Stima.

Modificat de drAGO5

Link către postare
  • 0
domnisoara

o sa ii intreb pe cei din zona de la noi....chiar acum 2 saptamani am intalnit un CIp eliberat cu domiciliul omului iar la motiv scria lipsa dovada de locuit

HG 1375

Eliberarea cartii de identitate provizorii

Art. 72. - Pentru eliberarea cartii de identitate provizorii, persoana fizica completeaza Cererea pentru eliberarea actului de identitate, la care anexeaza documentele pe care le poate prezenta pentru a face dovada numelui, starii civile, cetateniei romane, a adresei de domiciliu, trei fotografii marimea 3/4 cm, avand la baza o banda alba de 7 mm, precum si documentul cu care face dovada achitarii, in conditiile legii, a taxei extrajudiciare de timbru si chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate provizorii.

Art. 73. -

(1) Pentru a se evidentia situatia de fapt, in cartea de identitate provizorie, rubricile "Motivul eliberarii" sau, dupa caz, "Domiciliu" se completeaza dupa cum urmeaza:

a) "lipsa certificat de nastere", "lipsa certificat de casatorie" sau "lipsa dovada divort" - pentru persoanele care nu pot prezenta dovada numelui, a prenumelui, a datei de nastere ori a starii civile;

b) "lipsa locuinta" - pentru persoanele din categoria celor lipsite de adapost, care nu pot declara adresa unui imobil cu destinatie de locuinta;

c) "lipsa dovada adresei de domiciliu" - pentru persoanele care locuiesc intr-un imobil cu destinatie de locuinta si nu pot prezenta documentul cu care sa faca dovada adresei de domiciliu.

(2) Pentru situatia prevazuta la alin. (1) lit. b), la rubrica "Domiciliu" se inscrie localitatea sau, dupa caz, sectorul municipiului Bucuresti, unde a fost identificata persoana, la data eliberarii actului de identitate, ca urmare a solicitarii celui in cauza, a institutiilor cu atributii in domeniul protectiei sociale sau a politiei.

(3) Pentru situatia prevazuta la alin. (1) lit. c), in cartea de identitate provizorie, la rubrica "Domiciliu", se inscrie adresa la care solicitantul declara ca locuieste efectiv.

Legea lasa si aici loc de discutii

Nu stiu, eu as merge mai mult pe lipsa dovada adresei de domiciliu decat pe lipsa locuinta.

Modificat de domnisoara

Link către postare
  • 0
drAGO5

Da, domnisoara ai si tu dreptate, insa speta se referea la lipsa actului de proprietate,adica al contractului de vanzare-cumparare, pentru ca dovada adresei de domiciliu se face si cu un certificat de nomenclator stradal eliberat de primarie, care certifica ca la adresa respectiva figureaza un imobil cu destinatia "locuinta" ce apartine lui "x".

OUG 97/2005 republicata 2011 privind evidenta, domiciliul, resedinta si actele de identitate ale cetatenilor romani. Ordonanta de urgenta nr. 97/2005, republicata

Art. 28

(1) Dovada adresei de domiciliu se poate face cu unul dintre urmatoarele documente:

a) acte incheiate in conditiile de validitate prevazute de legislatia romana in vigoare, privind titlul locativ;

b) declaratia scrisa a gazduitorului, persoana fizica sau juridica, de primire in spatiu, insotita de unul dintre documentele prevazute la lit. a);

c) declaratia pe propria raspundere a solicitantului, insotita de nota de verificare a politistului de ordine publica, prin care se certifica existenta unui imobil, faptul ca solicitantul locuieste efectiv la adresa declarata, pentru persoana fizica ce nu poate prezenta documentele prevazute la lit. a) si b); pentru minorii si persoanele fizice puse sub interdictie, declaratia se da si se semneaza de catre parinti sau de catre reprezentantii lor legali;

d) documentul eliberat de primarii, din care sa rezulte ca solicitantul sau, dupa caz, gazduitorul acestuia figureaza inscris in Registrul agricol.

Link către postare
  • 0
silvia17

Buna seara!Am o nelemurire privind actele necesare eliberarii cartii de identitate:in mai putin de o luna trebuie sa imi schimb buletinul pt ca implinesc 18 ani.Buletinul il fac la Tg Carbunesti. Mai trebuie sa iau vreun act de la postul de politie din comuna unde am domiciliul?

Link către postare
  • 0
Cristi

Nu.

Link către postare
  • 0
nick86

buna seara, am niste nelamuriri privind dovada domiciliului/resedintei pentru preschimbarea CI care i-mi va scade in decembrie.

1. domiciliul este acelasi a parintilor de cel putin 20 de ani si este deja scris pe CI in scadere si cred si pe certificatul de nastere. pentru a da dovada pentru preschimbare ajunge ca unul din parinti semneaza pe spatele formularului de cerere, sau trebuie sa mergem sa deie declaratie pe loc/la postul de politie, sau ajunge o declaratie la mana? dubiul i-mi vine pentru ca in cazul chiriasilor este pusa steluta cu mentiunea declaratiei in fata oficialului, in cazul meu nu.

2. pe siteul primariei am gasit 2 cereri, cea normala si acea "Cerere tip pentru eliberarea actului de identitate cetățenilor români cu domiciliul în străinătate și reședința în Romania".

considerand ca cel putin 11 luni ma aflu in italia unde figurez in documente cu domiciliul local, daca am inteles bine la reinoire ar fi mai bine sa declar "noua" resedinta unde va trebui sa duc certificatul de resedinta italian? valabilitatea resedintei ar trebui succesiv reinoita din an in an cu actipild pe spatele buletinului care va expira la 5/10 ani sau din an in an? daca am inteles bine nu exista o lege care sa-mi impuna o sanctiune in cazul in care as decide sa nu o fac (nu de altceva dar am amintiri fericite de la cozile pentru documente) si in plus nu as vrea sa-mi complic viata inutil.

este ceva gresit prin concluziile mele?

3. cat timp prima pot depune cererea pentru reinoire?

Multumesc pentru atentie si i-mi cer scuze pentru greselile gramaticale.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• octavyo
      de octavyo
      Cineva are seria, numarul buletinului, CNP-ul meu si 2 poze cu buletinul facute cu telefonul nu foarte clare 

Persoana in cauza mi-a promis un loc de munca in schimbul acestor date, abia dupa ce i le-am dat mi-am dat seama ca le poate folosi si in alte scopuri, mai ales ca anuntul de angajare l-am gasit pe facebook si nu pe vreun site de anunturi ceea e cam ciudat

E cazul sa ma alarmez? Poate face ceva nasol cu aceste date? 
    • cristyano2
      de cristyano2
      Buna ziua, Am nevoie de ajutorul celor competenti in legatura cu ceva informatii: In scurt timp mai exact 16 mai implinesc 18 ani si as dori sa schimb buletinul inainte de a implini 18 ani ( acum daca se poate) si am si 2 motive pentru care as vrea sa fac asta: 1,la 18 ani nu mai vreau sa pierd vremea cu schimbarea buletinului timp in care imi pot rezolva treburile cu examenul pentru permisul auto si 2 in scurt timp de la implinirea varstei de 18 ani trebuie sa plec afara ( parintii lucreaza in strainatate) asa ca timpul o sa fie scurt si de aceea am decis sa va intreb pe dvs care sunt formalitatile pentru schimbarea buletinului ( am inteles ca nu se poate schimba pana la 18 ani). Daca totusi nu se poate,as putea sa il declar furat,pierdut neavand importanta amenda care o voi plati. Va Multumesc si astept ceva raspunsuri.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.