Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Mutarea poliţiştilor - procedura mutării poliţistului

Recommended Posts

Elvis

Pai vrei sa iei indeminizatie de doua ori?

Pentru chirie vezi ca este H.G. nr. 284/2005.

Edited by Elvis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Dar dacă îşi ia viză de reşedinţă nu merge? Trebuie să-şi schimbe domiciliul neapărat?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Nu merge, trebuie sa-si schimbe domiciliul.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dan

Merge cu viză de reședință. Eu m-am aflat în această situație. Când am fost încadrat am fost aruncat la un post de poliție la 90 de km. de casă. Mi-am făcut viză de reședință, am făcut raport pentru bani de chirie și cât am stat acolo am beneficiat de acești bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Dan , putina atentie, este vorba de indemnizatia de instalare, nu de chirie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dan

Da. Corect. Mea culpa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

3duard1989 a luat-o, poate, cand a fost repartizat din scoala iar acum o va lua a doua oara daca isi schimba C.I.

Da nu-si schimba C.I. nu ii da nimeni aceasta indemnizatie de instalare.

Edited by Elvis

Share this post


Link to post
Share on other sites
3duard1989

Nu ma intelegeti :) Sunt de acord ca e posibil sa nu pot primi indemnizatie de instalare decat daca imi schimb domiciliul.

Dar ma interesa baza legala. Adica ce lege, og, oug, hg .... reglementeaza treaba asta cu indemnizatia de instalare.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marius

Ordonanta Guvernului 38 din 30 ianuarie 2003 publicata in Monitorul Oficial 65 din 2 februarie 2003

Art. 18. - (1) Politistii mutati sau transferati, în interes de serviciu, în unitati sau subunitati ale Ministerului de Interne, situate în alta localitate decat cea in care isi au domiciliul, individual sau impreuna cu unitatea ori subunitatea, au dreptul la:

a) indemnizatie de mutare egala cu salariul de baza cuvenit pentru functiile in care au fost numiti la noua unitate sau subunitate;

b) indemnizatie pentru fiecare membru de familie aflat în întretinere, egala cu o patrime din salariul de baza cuvenit în luna schimbarii domiciliului membrilor de familie.

Detalii găsești aici:

Share this post


Link to post
Share on other sites
3duard1989

Ultimul act normativ pe care l-am gasit legat de INDEMNIZATIA DE MUTARE(INSTALARE) este Legea 330/2009. M-ar interesa daca este vreun alt act normativ mai recent care sa reglementeze acordarea indemnizatiei de mutare(instalare).

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Nu este altul.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marius

Legea 330 din 5 noiembrie 2009 este legea cadru privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice. Se aplică? Știam că a fost amânată aplicarea ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3duard1989

Daca nu se aplica Legea 330/2009 atunci inseamna ca ramane valabila OG 38/2003.Iar in OG 38/2003 nu scrie nimic despre faptul ca ar trebui sa-mi schimb domiciliul pentru a putea beneficia de aceasta indemnizatie.

Ordonanta Guvernului 38 din 30 ianuarie 2003 publicata in Monitorul Oficial 65 din 2 februarie 2003

Art. 18. - (1) Politistii mutati sau transferati, în interes de serviciu, în unitati sau subunitati ale Ministerului de Interne, situate în alta localitate decat cea in care isi au domiciliul, individual sau impreuna cu unitatea ori subunitatea, au dreptul la:

a) indemnizatie de mutare egala cu salariul de baza cuvenit pentru functiile in care au fost numiti la noua unitate sau subunitate;

b) indemnizatie pentru fiecare membru de familie aflat în întretinere, egala cu o patrime din salariul de baza cuvenit în luna schimbarii domiciliului membrilor de familie.

Edited by 3duard1989

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marius

3duard1989 știu sigur că aplicarea legii cadru a fost amânată, dar nu îmi mai amintesc pentru cât timp și nu știu sigur dacă în prezent se aplică pentru noi, polițiștii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Marius la ora cand vorbim nici cei din minister de la financiar nu stiu dupa ce lege suntem platiti.

Boc a inghetat salariile de doua ori prin doua ,cum altfel, ordonante de urgenta.

Si pentru ca nu au putut aplica prevederile Legii 330/2009 si nici prevederile Legii 329/2009 s-au gandit ei, in frunte cu Boc, sa emita urmatorul art. 5 care spune cam asa,, incepand cu luna ianuarie 2010 personalul aflat in functie la 31 decembrie 2009 isi pastreaza salariul, solda sau dupa caz indemnizatia lunara de incadrare brut/bruta " de aici si bulversarea tuturor care nu mai pricep nimic.

Aceiasi procedura au aplicat-o cu a doua ordonanta de urgenta iar salariile au ramas inghetate.

Nu suntem platiti nici la valoarea sectoriala cum eram platiti inainte nici conform Legii unice de salarizare.

Iar pentru ca nu mai avem voie la mai mult de 30% sporuri Boc&co, pentru ca aveam salariile foarte mari s-au gandit sa ne mai taie din ele.

Nu mai este de actualitate nici Ordonanta 38, au emis un ordin supersecret.

Edited by Elvis

Share this post


Link to post
Share on other sites
3duard1989

Pai atunci in cazul asta sa trag concluzia ca pot beneficia de indemnizatia de instalare. Cum am zis in OG 38/2003 nu zice nimic de schimbarea domiciliului pe raza localitatii unde imi desfasor activitatea. Cand am fost sa ma interesez daca pot beneficia sau nu de indemnizatie, mi s-a spus ca trebuie sa-mi schimb domiciliul ca sa beneficiez de indemnizatie.

Elvis ai zis ca nu pot beneficia de indemnizatia de instalare daca nu-mi schimb domiciliul pe raza localitatii. Poti sa-mi spui si mie unde scrie chestia asta.Nu ma intelege gresit ca nu vreau sa fiu impertinent sau sa te verific. Vreau doar sa vad cu ochii mei o lege sau altceva care sa zica ca trebuie sa imi schimb domiciliul.

Edited by 3duard1989

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

3duard tu nu esti profesor sa ma verifici iar eu daca le stiam pe toate ma numeam mama Omida si acum dadeam in globul de cristal.

Eu ti-am explicat care este procedura, aceasta prima de instalare se acorda de obicei cand esti mutat in interesul unitatii daca ai domiciliul in localitatea unde esti repartizat.

Ca tu o ti pe a ta batman , batman.....e problema ta.

Ai vazut ca sunt doua acte normative care iti permit sa iei aceasta prima de instalare, vechea de acum Ordonanta 38 si Legea 330/ 2009.

Daca nu esti lamurit cu privire la salarizarea unor categorii de personal din sectorul bugetar poti studia cu incredere pentru ca nu vei intelege nimic, Legea-cadru 284 si Legea 285.

Iti doresc succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites
3duard1989

ELVIS ce am zis eu si ce ai inteles tu... Chiar am precizat ca nu vreau sa intelegi ca vreau sa te verific. Am vrut doar sa intelegi ca vroiam sa aflu daca este vreun act normativ care sa reglementeze clar acordarea acestei indemnizatii.

Nu o tin pe a mea, dar uita-te pe raspunsurile tale maine dimineata cand o sa fii mai odihnit si o sa vezi ca poate nici tu nu te intelegi.

Daca te deranjau intrebarile mele trebuia sa-mi fi spus si incetam sa ma mai adresez tie.

Oricum iti multumesc, inca o data, pentru raspunsurile tale si pentru timpul acordat!

Share this post


Link to post
Share on other sites
IPSParinte

art.26 al. 1 si 2 din legea cadru 284/28.12.2010 modif si completata ulterior reglementeaza ca dreptul la indemnizatia de mutare se acorda politistilor in luna schimbarii domiciliului.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4est

salut. vreau sa imi fac si eu transferul de la DGPMB la IPJ DOLJ. care sunt pasii de urmat si cam cat ar dura?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dan

1. Întocmești raportul

2. Obții avizul inspectorului șef al IPJ Dolj

3. Depui raportul la DGPMB cu nr. de înregistrare în dublu exemplar

4. Aștepți (aici depinde de cei de la DGPMB) tu ești în măsură să știi cât durează fiind de acolo

De obicei fiecare unitate, subunitate de poliție condiționează plecarea la altă structură (IPJ, DGPMB, etc.) doar cu om la schimb. Aici intervii tu cu motivația din raport. Contează foarte mult motivația și calitatea polițistului care pleacă. Dacă inspectorul șef (șeful DGPMB în cazul tău) este gata să piardă un om de valoare, cu experiență, etc. nu va ceda așa de ușor. Pe de altă parte dacă știe că cel care pleacă nu are calitate va face tot posibilul să îl ”ajute”. Totul ține de cum pui problema. Cu privire la cât ar dura este bine că ai pus întrebarea. Poate dura 1 minut sau ani de zile. Pentru motivele pe care ți le-am enumerat mai sus. Succes !

P.S. Să știi că șefii vorbesc între ei despre cei care se mută, înainte de a aproba mutarea.

Edited by Dan

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Dureaza 5 zile la unitatea cedenta si 30 de zile la unitatea cesionara pentru aprobare.

Dar iti trebuie acordul ambilor sefi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
drAGO5

Elvis, nu pentru aprobare, pentru raspuns, intrucat acesta poate fi si negativ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Poate fi si negativ dar mie imi plac povestile care se termina frumos!

Share this post


Link to post
Share on other sites
drAGO5

Da Elvis, ai dreptate toti ne dorim povesti cu un final fericit, insa viata ne contrazice. In povestile din copilarie, binele invingea raul permanent, insa acum s-a dovedit de multe ori contrariul. Sunt curios ce fel de povesti ar scrie acum Petre Ispirescu :clip:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Similar Content

    • roxana1
      By roxana1
      In momentul in care un politist de muta de la o unitate la o alta unitate in cadrul aceluiasi inspectorat de poitie, ce se intampla cu dosarele pe care le avea in lucru la prima unitate?Le ia cu el la unitatea la care se muta si le solutioneaza in continuare?
    • IPSParinte
      By IPSParinte
      Deschid acest topic special pentru cei care vor sa se mute dintr-un judet in altul in speranta ca daca toti postam aici unde suntem si unde vrem sa ne mutam avem o sansa sa gasim colegi cu care sa facem schimb.

      De exemplu eu vreau sa ma mut din sibiu in cluj. daca sunt doritori sa ma anunte.
    • maryus222
      By maryus222
      Salut!
      Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un model de raport de mutare/detasare de la sectie la o alta structura?
      Multumesc!
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.