Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Mutarea poliţiştilor - procedura mutării poliţistului

Recommended Posts

Elvis

Alyn ordinele si dispozitiile in MAI nu sunt pentru inspectorii sefi sunt pentru fraieri!

Daca tu crezi ca cei care hotarasc soarta a zeci de mii de politisti au ceva in comun cu dreptatea sau cu respectarea ordinelor te inseli amarnic. Pot sa respecte orice termene vrei tu din ordinele MAI daca tu care soliciti mutarea de ani de zile ramai tot acolo.

Doar nu crezi ca e organizeasza cate o sedinta pentru fiecare raport?

Cand vor muschii inspectorului sef se discuta rapoartele de mutare, avansare etc.

Daca omul se trezeste cu fata la cearsaf......sau este sunat de cineva.........sau.....sunt multe necunoscute.

Catalin O.M.A.I. nr. 298/28.12.2011 - privind procedura si cazurile de modificare si/sau suspendare a raporturilor de serviciu.

Este vorba de termenele pe care trebuie sa le respecte unitatea cedenta si cea cesionara.

Edited by Elvis

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

alyn

In ordin scrie clar ca in termen de 5 zile se inainteaza raportul unitatii cesionare. Nu scrie de nici o sedinta sau sa faca mai stiu eu cine vre-o nota raport cu privire la posibilitatea mutarii. Eu unu consider ca in acest termen de 5 zile trebuie sa se pronunte cu privire la mutare. Raportul de mutare nu poate fi considerat ca orice petitie atat timp cat este prevazut de alt ordin si e o alta procedura.

Elvis

Asa si cu te incalzeste pe tine ca in 5 zile iti dau un raspuns negativ sau iti trimit raportul la unitatea unde soliciti mutarea daca ,,se rezolva nu se poate"?

alyn

Pot sa actionez apoi in contencios administrativ

Edited by alyn

maxu08

nice :)) stii cind am primit eu ultima oara termen la o actiune in contencios ptr anulare sanctiune disciplinara aplicata unui politist? depusa in septembrie - termen 10 ianuarie. cererrea de preschimbare termen a fost respinsa ca nefondata.

think again.

NYPD

In ordin scrie clar ca in termen de 5 zile se inainteaza raportul unitatii cesionare. Nu scrie de nici o sedinta sau sa faca mai stiu eu cine vre-o nota raport cu privire la posibilitatea mutarii. Eu unu consider ca in acest termen de 5 zile trebuie sa se pronunte cu privire la mutare. Raportul de mutare nu poate fi considerat ca orice petitie atat timp cat este prevazut de alt ordin si e o alta procedura.

Nu te baza prea mult pe termenele astea. Eu am raportul semnat de 3 luni de zile si nu a mai ajuns ordinul.

Elvis

Maxu sanctiunile disciplinare se pot contesta in instanta , refuzul unui inspector sef de a te primii intr-un judet nu.

Alyn fa rapoarte , nu renunta, pana la urma va rasarii soarele si pe strada ta.

maxu08

refuzul nu este act administrativ?

Elvis

Act administrativ la ce maxu?

La raportul de mutare?

Incearca sa contesti asa ceva si sigur nu vei ajunge nicaieri, ba mai mult o sa se poata muta politistul in orice judet mai putin in ala in care a solicitat.

soryn

bratyms ce promotie esti ? 2010 ? la care sefa de clasa te referi ? si eu tot 2010 sunt

popapol2006

Raportul postat de Dan nu este bun. El face referire la o cerere de mutare dintr-o subunitate in alta nu de mutare dintr-o unitate in alta cum are nevoie Bogdan. Raportul de mutare dintr-un judet in altul trebuie sa fie aprobat de ambii sefi de inspectorate.

• Downvote 1

Elvis

Pai daca nu este bun pune tu unul bun popapol2006.

Mai trebuia un ,,aprob".

Popapol2006 exemplele sunt orientative, trebuie adaptate pentru fiecare situatie in parte.

Din cauza asta rade lumea de noi.

Edited by Elvis
  • Upvote 2

Ben

Interesant este ca-n OMAI 298 este reglementata obligatia sefului unitatii la care soliciti transferul sa-ti motiveze eventualul refuz in ceea ce priveste transferul tau si sa ti se comunice in scris de catre MRU acest lucru. A intrat in vigoare de la 1 ianuarie, nu a trecut prea mult timp dar oare chiar s-a respectat aceasta prevedere?

NYPD

Probabli ca raspunsul cu "situatia operativa si numarul redus de cadre" este motivatia standard la refuz.

Edited by NYPD
  • Upvote 1

Dan

Raportul postat de Dan nu este bun. El face referire la o cerere de mutare dintr-o subunitate in alta nu de mutare dintr-o unitate in alta cum are nevoie Bogdan. Raportul de mutare dintr-un judet in altul trebuie sa fie aprobat de ambii sefi de inspectorate.

Și de ce nu este bun ? Nu i-am aprobat eu ? :) Am și scris acolo că raportul se cosmetizează în funcție de situație. Ce nu îți este clar nu am înțeles.

Elvis

Ben motive se gasesc nu asta-i problema.

Iar eu daca pot sa mai inteleg cateodata prostia rautatea gratuita nu o sa pot sa o inteleg niciodata.

Exista inspectori sefi care fie nu-ti dau voie sa pleci fie nu te primesc.

Si ca sa fac o gluma vezi ca daca vrei sa vii acasa nu iesi prea mult in evidenta pentru ca s-ar putea sa fii prea bun in eventualitatea unui transfer in ,,minimercato". Adica celor slabi sau celor cu belele, pentru ca vor sa scape de ei, le vor da drumul iar de lucratorii buni vor tine si cu dintii. Asa s-a procedat si in perioada ,,restructurarilor", pe cei buni i-au orprit pe cei slabi i-au lasat sa plece la alte judete pe unde au mai gasit locuri.

Edited by Elvis

Wallah

Am folosit modelul de raport de la Dan si in 6 zile m-am mutat de la Botosani la Constanta;evident l-am personalizat.Acum,sincer,nu stiu daca abia asteptau cei de la Botosani sa scape de mine...sau aici la Constanta sa ma fi asteptat ca pe Mesia.....sa am cumva vreun inger pazitor de care nu stiu inca ...sau ,pur si simplu sa fiu mutat in locul altcuiva,si saracul sa se dea acum cu capul de pereti.Mai degraba cred ca raportul a fost irefuzabil,asa ca ,Dane,ai o naveta de bere de la mine daca ajungi prin Techirghiol(nu prea curand ca-s lefter!).Reddog,sorry man..

• Upvote 2

3duard1989

Am fost mutat anul acesta cu data de 05.11.2012 in interesul serviciului, am dreptul la compensatia de chirie. Am dreptul si la indemnizatie de mutare?

Pentru ca atunci cand am fost sa intreb daca am sau nu dreptul la aceasta indemnizatie, mi s-a spus ca pentru a beneficia de indemnizatie de mutare trebuie sa anexez la raport o copie dupa C.I. in care sa demonstrez ca AM DOMICILIUL pe raza localitatii unde imi desfasor activitatea. Daca am dreptul va rog sa ma ajutati cu baza legala. Multumesc anticipat !

Elvis

Pai schimba-ti C.I. si ai dreptul la indemnizatie de instalare.

Edited by Elvis

3duard1989

Intrebam daca este adevarat ca trebuie sa ai domiciliul pe raza localitatii unde lucrezi.Multumesc!

Marius

:good:

Elvis

Altfel nu primesti indemnizatie de mutare, trebuie sa ai domiciliul unde ai fost mutat in interes de serviciu.

3duard1989

Elvis, daca nu te deranjez prea mult, ai putea sa-mi spui si baza legala.

Eu am gasit asta:

8. (1) Cadrele militare în activitate, soldaţii şi gradaţii voluntari în activitate, poliţiştii,

funcţionarii publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare, mutate sau

transferate, în interes de serviciu, într-o altă localitate decât cea de domiciliu, individual sau

împreună cu unitatea sau subunitatea, au dreptul la:

a) o indemnizaţie de mutare egală cu solda lunară, respectiv salariul de bază de încadrare

cuvenit pentru noile funcţii în care au fost încadrate;(Legea 330/2009)

Poti sa-mi spui daca mai este de actualitate sau a fost modificata?

Multumesc anticipat!

Altfel nu primesti indemnizatie de mutare, trebuie sa ai domiciliul unde ai fost mutat in interes de serviciu.

(2) Indemnizaţia de mutare prevăzută la alin. (1) lit. a) se acordă cadrelor militare în

activitate, soldaţilor şi gradaţilor voluntari în activitate, poliţiştilor şi funcţionarilor publici cu

statut special din sistemul administraţiei penitenciare la prezentarea în unitatea sau

subunitatea situată în localitatea în care îşi desfăşoară efectiv activitatea.

(3) Indemnizaţia de mutare prevăzută la alin. (1) lit. b) se acordă membrilor de familie

numai după schimbarea domiciliului în localitatea în care au fost mutate cadrele militare în

activitate, soldaţii şi gradaţii voluntari în activitate, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut

special din sistemul administraţiei penitenciare.(Legea 330/2009)

Aici scrie de schimbarea domiciliului doar pt membrii de familie ai politistului.

Edited by 3duard1989

Elvis

3duard1989 ce treaba ai cu alin 3?

3duard1989

alin 3 nu-mi suna cunoscut. De ce?