Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Completarea rubricii "înstrăinat către" din CI la vanzarea unui autovehicul

Constantin
Go to solution Solved by Marius,

Question

Constantin

Doresc să vând o maşină şi aş vrea să ştiu dacă este necesar, ori sunt obligat să completez rubrica "înstrăinat către ..." de pe verso-ul certificatului de înmatriculare.

Cel care vrea să o cumpere, insistă să nu scriu nimic în rubrica respectivă din certificatul de înmatruculare, motivând că nu are posibilitatea să treacă maşina pe numele său în următoarele 30 zile, dar că va face lucrul ăsta în maxim 3 luni.

Ce se poate întâmpla dacă nu completez rubrica respectivă?

Recommended Posts

• 0
baronu75

Buna seara. Ma numesc Alexandru. Am cumparat o masina, al carui proprietar a decedat. S- a facut succesiunea, iar masina a revenit fiului. Pe talonul masinii este trecut tot defunctul. Cand am facut actele ,cel care a facut actele ( la o firma de acte auto) nu l- a lasat pe mostenitor sa treaca pe talon " instrainat catre...".

A spus ca nu este legal, ca nu este pe numele lui. 

Cand ma duc sa inscriu masina pe numele meu, o sa intimpim probleme, ca nu este scris in talon?

Cum pot proceda?

• 0
Sebastian2729
On 23.09.2020 at 15:13, Roby a scris:

Nu ....tu asigura-te ca o înmatriculezi in 90 de zile

Dar daca fostul proprietar a fost trecut la rubrica “instrainat catre” iar el nu a schimbat certificatul in acea perioada de 90 de zile(este trecut instrainat de 1 an de zile) pot sa o inmatriculez acum pe mine fara alte probleme ?

On 21.09.2020 at 18:58, AlexCalin a scris:

Bună ziua. Am cumpărat o mașină, am toate actele, contract VC cu fiscale pe ele. Doar ca pe talon la înstrăinat scrie numele proprietarului care mi a vândut mașina. O sa am probleme la înscriere? Va mulțumesc mult! 

P. S. : prima mașina. 

Salut ai reusit sa o transcrii pe tine? Sunt in aceasi situatie doar ca la mine fostul proproetar a fost trecut la instrainat acum un an si ceva de zile.

• 0
  • Membru

Probabil vei avea nevoie de contract de vânzare-cumpărare încheiat între cel menționat la rubrica “Înstrăinat” și tine. 

Edited by Bogdanel

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Similar Content

• Marius
      By Marius
      TRANSCRIEREA dreptului de proprietate 
      Înmatricularea unui autovehicul înmatriculat anterior în Romania 
      Documentele necesare pentru transcrierea dreptului de proprietate - (înmatricularea unui autovehicul înmatriculat anterior în România pe numele noului proprietar):
      1.) Cererea solicitantului. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, datele acesteia se vor înscrie în cuprinsul cererii;
      2.) Dovada înregistrării în evidențele organului fiscal al autorității publice locale în a cărui rază de competență proprietarul (sau utilizatorul în cazul vehiculelor care fac obiectul unui contract de leasing financiar) își are domiciliul, sediul ori reședința în cazul persoanelor fizice cu domiciliul în străinătate. Aceasta constă în înscrierea numărului de înregistrare în Registrul de evidenţă a mijloacelor de transport supuse înmatriculării/înregistrării, pe actul de înstrăinare-dobândire; 
      3.) Dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare - 49 lei. Plata se face prin internet banking, virament bancar, mandat poștal sau numerar la sucursalele BCR în contul RO94RNCB0082000367331018, beneficiar RA-APPS. Atenţie: pentru confirmarea tranzacției prin internet banking este necesară o perioadă mai mare de 24 de ore.
      4.) Actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie. În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comerţului), precum si împuternicirea reprezentatului legal al acestora. În situaţia în care în certificatul de înmatriculare urmează a fi înscrisă şi o altă persoană, se vor prezenta actul de identitate sau, după caz, documente care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie.
      5.) Procura specială autentificată de notarul public, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât proprietarul vehiculului.
      6.) Copia contractului de asigurare de răspundere civilă auto obligatorie pentru prejudicii produse terţilor prin accidente de vehicule şi de tramvaie (RCA), încheiat pe numele proprietarului vehiculului, în termenul de valabilitate al acestuia;
      7.) Documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului în forma prevăzută de lege la data dobândirii dreptului de proprietate, în original şi în copie, înregistrat în Registrul de evidență a mijloacelor de transport supuse înmatriculării/înregistrării în România, instituit la nivelul organului fiscal local; În situaţia în care în certificatul de înmatriculare urmează a fi înscrisă şi o altă persoană, se va prezenta şi documentul care să ateste dreptul legal în virtutea căruia persoana poate folosi vehiculul, în original şi în copie. În cazul în care vehiculul este folosit în sistem leasing se poate prezenta un extras din contractul de leasing, care să conţină cel puţin părţile, obiectul şi durata contractului, datele de identificare ale vehiculului şi semnăturile părţilor, în original şi copie;
      8.) Cartea de identitate a vehiculului, în original şi copie;
      9.) Dovada efectuării inspecţiei tehnice periodice, în termenul de valabilitate a acesteia;
      10.) Certificatul de înmatriculare emis pe numele fostului proprietar;
      11.) Plăcuţele cu numărul de înmatriculare, inclusiv în situația în care combinația numărului de înmatriculare a fost păstrată de fostul proprietar. Acestea se restituie pe loc solicitantului, când se transferă automat noului proprietar, precum și în situația în care fostul proprietar a optat pentru păstrarea combinației numărului de înmatriculare, numai dacă îndeplinesc cerințele impuse de standardele în vigoare, iar combinația numărului de înmatriculare nu a fost restricționată conform legii.
      12.) Plăcuţele cu numărul de înmatriculare a cărui combinație a fost păstrată anterior de către solicitant, în măsura în care acesta intenționează atribuirea combinației păstrate, cu ocazia transcrierii transmiterii dreptului de proprietate. Acestea se restituie pe loc solicitantului numai dacă îndeplinesc cerințele impuse de standardele în vigoare, iar combinația numărului de înmatriculare nu a fost restricționată conform legii.
      13.) Dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu numărul de înmatriculare (cu excepţia cazului în care acestea se transferă automat noului proprietar, sau a cazului în care acesta solicită atribuirea unei combinații a numărului de înmatriculare păstrate anterior) Plata se face prin internet banking, virament bancar, mandat poștal în contul trezoreriei statului (vezi lista conturi - unitati teritoriale) sau numerar la ghișeu odată cu depunerea documentelor;
    • mariusraus
      By mariusraus
      As dori sa stiu daca un chirias trebuie sa aibe viza flotant. Am probleme cu un propietar care tot inchiriaza fara contract de inchiriere la ANAF (a spus-o chiar el) si aduce tot felul de ciudati. Inainte au fost niste drigati iar acum avem 2-3 tinere care fac zgomote si se hlizesc pana la 2 noaptea, pleac si vin la 5 dimineata. Am incercat amiabil sa rezolv problema dar de 4 luni nici o schimbare si am si copil mic de 2,5 ani.
      Ce se poate face in acest caz, chiriasi fara contract, fara vize de flotant.
      Multumesc
    • Aarach
      By Aarach
      Buna seara, daca am buletinul facut la o rudă iar acea rudă vinde casa eu mai am buletinul valabil? 
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.