Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Constantin

Completarea rubricii "înstrăinat către" din CI la vanzarea unui autovehicul

Întrebare

Constantin

Doresc să vând o maşină şi aş vrea să ştiu dacă este necesar, ori sunt obligat să completez rubrica "înstrăinat către ..." de pe verso-ul certificatului de înmatriculare.

Cel care vrea să o cumpere, insistă să nu scriu nimic în rubrica respectivă din certificatul de înmatruculare, motivând că nu are posibilitatea să treacă maşina pe numele său în următoarele 30 zile, dar că va face lucrul ăsta în maxim 3 luni.

Ce se poate întâmpla dacă nu completez rubrica respectivă?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

19 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Marius

Perfectarea vânzării-cumpărării se face prin completarea de către vânzător şi cumpărător a rubricilor prevăzute în contractul de vânzare-cumpărare, în certificatul de radiere şi în plus, vânzătorul trebuie să menţioneze pe certificatul de înmatriculare al vehiculului în mod citeţ "Înstrăinat către … la data de …" şi să semneze ori, în cazul persoanei juridice, să aplice ştampila.

Dacă vei scrie pe talon, cumpărătorul are obligaţia să solicite transcrierea dreptului de proprietate în 30 zile de la data consemnată pe verso-ul certificatului de înmatriculare, iar dacă nu face lucrul ăsta la orice verificare a documentelor în trafic de poliţie, riscă să rămână fără certificatul de înmatriculare.

Dacă NU vei completa rubrica "înstrăinat către" te poţi trezi peste ceva timp cu maşina vândută în cine ştie ce oraş, la nu ştiu ce samsar, iar tu vei risca să încasezi tot felul de amenzi (de exemplu: amenzile pentru lipsa rovinietei se aplică de CNADNR proprietarului din acte al maşinii).

În opinia mea, vei face o greşală imensă dacă nu vei completa rubrica respectivă în certificatul de înmatriculare şi cu siguranţă după ceva vreme vei ajunge în situaţia expusă aici:

Nu uita că există un proverb care spune: "Îmi pare rău de tine, dar de mine mi se rupe sufletul"

• Apreciez 1

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Constantin

Aveţi dreptate.

Mulţumesc pentru clarificări domnilor.

Link către postare
  • 0
lavezzi88

Buna seara,

In 2015 am vandut o masina catre cumparatorul X iar la vremea aia, persoana respectiva a completat pe talon sectiunea "Instrainat catre" punandu-si numele iar eu am semnat. Astazi, dupa 2 ani, ma suna un domn, care este de fapt noul cumparator (Y) deoarece doreste sa se intalneasca cu mine ca si sa-si treaca masina pe numele lui si are nevoie de mine sa completez campul instrainat catre.

Eu am ramas surprins ca dupa 2 ani sa ramana numele meu pe talon si pe cartea masinii si mai mult de atat, imi aduceam bine aminte ca deja completasem acea sectiune (avand si o copie xerox facuta in 2015) si am hotarat sa ma intalnesc cu noul cumparator Y.

La fata locului, am adus copia talonului din 2015 si l-am comparat cu talonul in original care avea acum sectiunea respectiva goala. Uitandu-ma mai atent, mi-am dat seama ca se vedea ce fusese completat in 2015 dar extrem de sters.

Noul cumparator Y a tinut ca eu sa recompletez cu numele cumparatorului X si sa semnez punand data din 2015. Nu am fost de acord deoarece cred ca este vorba de un fals in act si am hotarat sa mergem sa intrebam la o sectie de politie dar am fost redirectionati catre Pipera.

Intrebarea mea ar fi, daca as fi completat azi in 2017, numele cumparatorului X cu data din 2015 si as fi semnat, ar fi fost legal? Tinand cont si de faptul ca in 2015, numele cumparatorului X a fost scris de mana de catre el insusi iar eu doar semnasem, iar acum as fi completat eu integral?

Exista vreo solutie ca noul cumparator sa fie trecut in talon si in cartea masinii ca sa nu mai apara numele meu dat fiind faptul ca am vandut-o acum 3 ani?

Multumesc anticipat!

Link către postare
  • 0
Marius

Poliţia Română nu are absolut nicio legătură cu înmatricularea ori radierea din circulaţie a vehiculelor încă din anul 2002. Aceste activităţi sunt desfăşurate de funcţionari publici din cadrul Serviciilor Publice Comunitare, care au fost infiinţate şi funcţionează în cadrul Prefecturilor judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti de mai bine de 15 ani. 

Link către postare
  • 0
lavezzi88

Multumesc pentru raspuns!

Ma interesa sa aflu un sfat legat de ceea ce a facut cumparatorul X, practic prin faptul ca si-a sters cu o solutie sau ceva, numele de pe talon, a desavarsit un fals in acte, corect? Eu daca as fi recompletat acea sectiune cu data din 2015 si numele lui (dar scris de mine de data asta), ca sa fie tras iar la raspundere, ar fi fost totul ok din punct de vedere legal?

Link către postare
  • 0
Adr1an

Buna seara,

Am cumparat acum 2 zile o masina am făcut toate actele contract vânzare cumpărare, am trecut o la primărie pe numele meu dar nu poliție nu am timp sa o înscriu ca sau ajuns cu programările pana pe 25 26 iunie si eu trebuie sa fiu la munca in strainatate atunci. Masina are itp valabil si asigurare pana in septembrie cand ma întorc si as avea timp sa o înscriu și la poliție. Dar pe talon scrie înstrăinat către cel care mia vândut o mie ( si el a cumparat o in 2017 ) . In cazul acesta eu pot circula cu masina ?

Eu nu mai inteleg nimic :(

Link către postare
  • 0
Marius

Poliţia Română nu are absolut nicio legătură cu înmatricularea ori radierea din circulaţie a vehiculelor încă din anul 2002, în concluzie trebuie să mergeți la autoritățile competente, nu la poliție.

Legislația prevede la art. 11 din OUG 195/2002 rep.:

(4) În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în evidentele autorităţilor competente simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni şi emiterea unui nou certificat de înmatriculare, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 30 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.

Cred că e destul de clar.

Link către postare
  • 0
Adr1an

Destul de clar, același lucru scrie si in contractul de vânzare cumpărare. Dar omul de la care am cumparat o e trecut la înstrăinat pe 10.10.2017 si el in 30 zile nu a înscris-o la poliție. Si eu acum 2 zile am cumparat o , pot sa circul cu ea si eu 30 zile pana o înscriu la poliție pe numele meu ? Asta nu inteleg

Multumesc!

• Displace 3

Link către postare
  • 0
Marius

Discutăm de 30 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului, da?

Link către postare
  • 0
Adr1an

Da. Atunci nu conteaza ca pe talon e înstrăinat către vechiul proprietar. În baza la contractul de vânzare cumpărare eu pot circula cu masina 30 de zile pana o înscriu pe numele meu la poliție?

Multumesc

• Displace 3

Link către postare
  • 0
Marius

Dacă tu o tot ții înainte cu “înscrisul la poliție”, înseamnă că ne irosim timpul cu răspunsurile. 🤦🏻‍♂️

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
Andreiask

Am si eu nevoie de informatii. Doresc sa cumpar un auto sh. Actualul proprietar o are trecuta la DITL, dar nu a inmatriculat-o. Pe talon este trecuta inca firma de leasing, iar la rubirca instrainat catre, este numele proprietarului , stampila firmei de leasing si data.Are talonul, cartea masinii, actele de luare in evidenta de la impozite, rca-ul, factura. 

Pot face contract de vanzare-cumparare, sa mergem la impozite unde el o radiaza de le rolul lui, iar eu o iau pe rolul meu, iar apoi sa merg la inmatriculare ? Mentionez ca proprietarul este din Bucuresti ,Sectorul 2 , ca si mine.

Teama mea este, sa nu am refuzuri din partea celor de la SRPCIV , privind talonul pe care este mentionat cele de mai sus.

Multumesc anticipat !

Link către postare
  • 0
iuriitdr

Buna dimineața!

Am și eu o problemă. Am cumpărat o mașină(prima mea mașina și din cauza asta nu știu ce să fac) pe data de 12.04 anul acesta, fostul proprietar a scris in talon la rubrica "înstrăinat către" numele meu și data. Pe data de 13 am inceput demersurile pentru a o înscrie pe numele meu, rămânând împotmolit la înmatriculare care e programată abia pe 11 iunie. 

Întrebarea este următoarea. Pot sa circul cu mașina daca am asigurare, ITP valabile și toate actele in vederea înmatriculării inclusiv o foaie printata cu numele meu și data la care este programarea făcută și data la care am făcut programarea chiar daca trec cele 30 de zile de când a fost complectată rubrica "înstrăinat către" din talon?

Mulțumesc!

Link către postare
  • 0
CodrutS

Aceeasi problema o am si eu. Nimeni nu poate da un raspuns clar. O doamna care se ocupa de dosare imi spune ca pe baza programarii printate se poate circula fara probleme. Bineinteles..cu rca si itp valabil. 

Link către postare
  • 0
Marius

Textul de lege este cât se poate de clar.

Extras din art. 11 din OUG 195/2002 rep.:

(4) În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în evidentele autorităţilor competente simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni şi emiterea unui nou certificat de înmatriculare, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 30 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.

Link către postare
  • 0
iuriitdr

Ok, și eu am solicitat fix a doua zi. Practic sunt in regulă?

Mulțumesc.

Link către postare
  • 0
Catalin

Da sunteţi în regulă, dacă ne referim la respectarea termenului de solicitare a transcrierii. Dar asta nu înseamnă că aveţi şi dreptul de a circula cu maşina. Pentru a putea spune că sunteţi în regulă din punct de vedere al dreptului de a circula cu maşina pe drumurile publice, trebuie să aveţi la dvs. documentele prevăzute de lege. 

Îi puteţi transmite doamnei de la ghişeu că hîrtiuţa ei printată cu programarea nu este prevăzută de lege şi în consecinţă nu are nicio valoare. Solicititaţi-i să vă elibereze o dovadă înlocuitoare pentru a putea circula cu maşina. Programarea lor nu e prevăzută în legea ca dovadă înlocuitoare.

Link către postare
  • 0
Robert123456

Buna ziua,

In data de 12.05.2018 am mers sa fac un contract de vanzare-cumparare pentru o masina. Tipa de acolo mi-a spus ca nu poate sa treaca data pe contract si sa o scriem noi cand ne ducem sa scoatem fiscalul, dar am scris pe talon la "'instainat catre" numele persoanei respective si data de 12.05.2018.

Am scris in contract data la care a fost scoasa de la impozit 15.05.2018.  Tot atunci, m-am intalnit cu persoana respectiva si i-am dat actele.

La cateva zile am fost sa depun actele la asigurator pentru a-mi recupera suma ramasa si dupa ceva verificari doamna de acolo mi-a spus ca exista un accident facut pe data de 13.05.2018, la doar 1 zi dupa ce i-am dat masina.

Ce pot face in situatia asta? Mie o sa imi creasca asigurarea chiar daca nu eu am facut accidentul si pe talon era instrainata...!?

Multumesc anticipat.

Robert

Link către postare
  • 0
Alexandru28

Salut băieți m-am grăbit să iau o masina zilele trecute de la cine am luat-o mia trecut înstrăinat în talon catre mine ca mai apoi să aflu ca a nu era proprietar in acte am gasit proprietarul dar vreau sa fac actul de vanzare cumpărare si fiscal pe numele sotiei pentru înscriere se poate inscrie daca in talon este înstrăinat către mine?

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• lucianovidiu
      de lucianovidiu
      Buna seara,
      Va rog frumos sa ma ajutati cu raspunsul la urmatoarea ipoteza:
      Sa presupunem ca noul proprietar nu a transcris dreptul de proprietate la DRPCIV in termenul legal de 30 de zile si ii este retinut certificatul de inmatriculare din cauza acestei neregului.
      Noul proprietar poate inmatricula autoturismul pe numele sau folosindu-se de dovada eliberata in momentul retinerii, fara sa mai fie nevoie sa contacteze proprietarul din talon pentru recuperarea acestuia?
      Multumesc mult!
    • ghetagabi
      de ghetagabi
      Buna ziua,
      Vreau sa-i cumpar masina tatalui meu, pentru o vinde mai departe, el nu are timp si nici chef sa se ocupe.
      Fac contract de V-C cu el, fara a trece data si nici nu completez la rubrica de instrainare pe talon.
      Cand o voi vinde, voi data documentul de V-C si talonul cu data din ziua vanzarii definitive catre clienul final.
      Practic masina nu va fi trecuta pe numele meu in Cartea de Identitate.
      In momentul vanzarii definitive, tatal meu va trebui sa scoata certificatul fiscal de la Administratia Financiara?
      Multumesc.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.