Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
arizona

Termenul de soluţionare a unui dosar dintr-un accident

Întrebare

arizona

In anul 2011 am fost accidentata ,leziunile mele impunand internarea si necesitand 40 zile de ingrijire medicalaCel care m a accidentat si a recunoscut vina,De fapt circulam amandoi in sensuri opuse,el virand brusc la stanga fara sa se asigureAccidentul a fost in luna octombrie 2011,iar la pol circulatiei inca nu sa finalizat acest dosar pt a fi trimis procuraturii Daca puteti sa mi spuneti ce termen de finalizare are un asemena dosar ?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

21 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Marius

Dosarul de cercetare penală cu siguranţă a ajuns la procuratură. Termenele de soluţionare se dau în general de 30 zile de către procuror şi doar el are dreptul să îl prelungească.

• Apreciez 2

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Cristi

Termenul de solutionare al unui dosar penal este egal cu perioada de prescriptie a faptelor care sunt cercetate in dosar. Degeaba se dau termene de 30 de zile, 60 de zile sau nu mai stiu cate zile daca intervin probleme de genul expertize neplatite, martori/invinuiti plecati in strainatate si alte cauze obiective. Este adevarat ca procurorul poate stabili anumite termene, insa daca dosarul are continuitate si e imposibil sa fie continuate cercetarile din motivele enumerate mai sus, poate sa stea in aer mult si bine si asta nu din vina politistilor.

• Apreciez 3

Link către postare
  • 0
drAGO5

De unde ati luat termenul de 30 zile? Aici putem vorbi daca vreti de un termen de 3 luni pentru un dosar in care nu s-a inceput urmarirea penala(lucrare) si 6 luni pentru cele cu iup(cauze). De multe ori in 30 zile dosarul nici nu vine de la parchet cu numarul unic.In cazul dosarelor la regimul circulatiei, termenul de solutionare depindefoarte mult de expertize, contraexpertize, calcularea alcoolemiei, etc. Daca consideri ca actele premergatoare si cele de urmarire au fost terminate ori puteau fi terminate intr-un termen rezonabil, te poti adresa parchetului cu cerere pentru a cere lamuriri sau o sesizare pentru tergiversare. Mai usor este sa iei legatura cu politistul care instrumenteaza dosarul si iti va da explicatiile necesare.

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
arizona

Tocmai asta e problema ,dosarul dupa aproape 1 an si jumatate nu a ajuns la procuratura,Nu s a cerut nici o expertiza deoarece invinuitul a dat declaratie ca nu a fost atent si nu ma vazut,iar la textul de alcolemie nu au fost probleme Dosarul se tot plimba la vreo 3 persoane a fost dat ,acum ultimul politist care sa ocupat a plecat in magistratura si iarasi o sa l treaca la altcineva Am uitat sa va spun ca individul care m a accidentat nu mai e de gasit ,deci mi sa spus la politie ca nu raspunde la telefon si ca trebuie sa i faca o citatie scrisa Asta era in urma cu vreo 5 luni dar vad ca nu sa rezolvat inca nimic Am dubii f mari ,vis a vis de corectitudinea unor angajati ai statului

• Displace 1

Link către postare
  • 0
Dan

Celui vinovat i s-au recoltat probe biologice ?

Link către postare
  • 0
Cristi

Zau? Asa ai stabilit, ca ai dubii fata de corectitudinea unor angajati ai statului. Hai sa iti vand cateva ponturi din procedura penala romaneasca. Daca individul este plecat in strainatate si nu este de gasit si trebuie sa ii se aduca la cunostinta invinuirea sau sa i se prezinte materialul de urmarire penala, ce te faci? Fara activitatile astea dosarul nu poate merge mai departe. Deci? E usor sa arunci cu noroi, mult mai greu sa speli dupa.

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
arizona

Eu nu arunc cu noroi e doar o constatare!Suferianta a fost a mea si nu este deloc placut sa suferi pentru un individ care nici macar nu a gasit de cuvinta sa ma contacteze macar odata ca sa vada daca mai traiesc!!

Link către postare
  • 0
Catalin

Şi ce vină are poliţistul sau poliţia dacă cel care te-a accidentat are un caracter infect?

Dacă crezi că poliţistului ăluia îi face o deosebită plăcere şi bucurie să aibă un dosar în lucru de atâta vreme şi nu şi-ar dori să îl soluţioneze, îmi pare rău să te dezamăgesc dar te înşeli. Interesul lui este să soluţioneze acel dosar.

Link către postare
  • 0
arizona

Chiar asa!!!!In octombrie 2012 am fost chemata sa dau o declaratie referiatoare la accident ( care a avut loc in octombrie 2011),urmand sa fie chemat si vinovatul pt aceasta declaratie Azi am fost la politie si am aflat cu stupoare cu nu i sa trimis invitatia dar ca o sa i se trimita saptamana asta Ce spuneti????/

0,urmand sa fie chemat si vinovatul Azi am fost la politie ,inca nu i sa trimis respectivului invitatia de a veni sa scrie declaratia Azi mi sa promis ca o sa se ocupe cineva ,au fost si ei putin mirati de cele intamplate

Link către postare
  • 0
Catalin

Eu spun că ori nu ai înţeles ce ţi-a explicat poliţistul ăla, ori cosmetizezi povestea în binecunoscutul trend al autovictimizării românului.

Angajează-ţi un avocat care să stea de vorbă cu poliţistul ce instrumentează dosarul. Pentru că am impresia că ne povesteşti numai frânturi din ce ţi-a spus poliţistul, încercând să te autovictimizezi şi să laşi impresia că absolut toată lumea are ceva cu tine.

Link către postare
  • 0
halford

Eu spun că ori nu ai înţeles ce ţi-a explicat poliţistul ăla, ori cosmetizezi povestea în binecunoscutul trend al autovictimizării românului.

Angajează-ţi un avocat care să stea de vorbă cu poliţistul ce instrumentează dosarul. Pentru că am impresia că ne povesteşti numai frânturi din ce ţi-a spus poliţistul, încercând să te autovictimizezi şi să laşi impresia că absolut toată lumea are ceva cu tine.

Se stie ca dosarele se amana la maxim si se tergiverseaza (din diverse motive mai mult sau mai putin dubioase). In situatia domnului de mai sus am fost si eu, victima a unui accident rutier cu urmari grave, peste 150 zile de spitalizare. Accident petrecut in 2008, trimis in instanta acum 2 luni. La prima declaratie m-a chemat dupa 1 an, apoi peste inca 1 an m-a chemat sa ma intrebe daca platesc expertiza tehnica. Ti se pare normal ? Sau toate victimele accidentelor sunt la fel, se autovictimizeaza, sunt prosti ca nu inteleg ce le zice politistul si in general sufera de mania persecutiei ? Sa fim seriosi si sa nu ne ascundem dupa deget ... nu neg ca poate domnii responsabili de caz au prea multe pe cap si dosarul dureaza dar nici sa dam vina pe victime ca le-a dat de lucru.

Modificat de halford

Link către postare
  • 0
AdrianAdx

buna seara.As vrea sa va spun ca un caz asemanator am si eu,dar ceva mai trist.In iunie anul trecut tatal meu afost accidentat mortal pe o sosea din jud Buzau el circulind pe trotuar iar respectivul sustine ca a adormit si a traversat carosabilul din directia opusa ,lovindu -l din spate.au trecut deja 7luni si dosarul inca nu a ajuns la procuratura. Ma intreb oare de ce mai este nevoie in acest caz de se lungeste atata? Mentionez ca ni s-a spus ca acest caz e ste usor,insa cred ca afost o mare minciuna . intrebarea mea este;; sa stau sa astept sau sa imi angajez un avocat sa vorbeasca cu politia?

Link către postare
  • 0
Cristi

Dar de ce nu vorbesti tu cu politistul care instrumenteaza dosarul? Sunt convins ca vei primi explicatiile necesare. Sunt multe aspecte care ar putea fi luate in considerare cand vine vorba de durata de solutionare a unui astfel de dosar penal (martori plecati prin strainatate, expertize neplatite etc.)

Link către postare
  • 0
Dan

halford nu știu cum ai ajuns la concluziile pe care le-ai postat mai sus, cum că dosarele se tergiversează din motive dubioase. Hai să te lămuresc eu pentru că observ că te afli într-o mare eroare. Un lucrător de la poliția rutieră, care efectuează cercetare penală, are în lucru la Constanța în medie cam 300-400 de dosare de polițist și asta în condițiile în care ministerul plătește expertizele în 2, 3 ani chiar, iar polițiștii lucrează cu calculatoare aduse de acasă, își privează copiii de imprimante luându-le la muncă, cumpără topuri de hârtie, pixuri, coperte pentru dosare tocmai pentru a reuși să evite colapsul în care ar intra sistemul în cazul în care polițiștii ăștia care tergiversează dosare, nu ar mai face toate aceste lucruri. Așa că vezi tu, ar trebui să le mulțumim acelor polițiști că fac aceste eforturi, din buzunarul lor pentru a reuși să mențină pe linia de plutire situația.

Link către postare
  • 0
AdrianAdx

de expertiza am inteles ca nu este nevoie ,ar mai fi necropsia dar nu stiu cine trebuie sa o plateasca. in rest martorii au fost la declaratii , noi toti din familie,nu stiu ce ar ma trebui.Am vorbit cu d-na inspectoare care se ocupa de caz si asta imi spune mereu ca mai are ceva de facut dar ce ,nu stiu.

Link către postare
  • 0
Dan

Necropsia se plătește de către minister dar poate fi plătită și de membrii familiei pentru a grăbi finalizarea cercetărilor și formularea propunerilor legale. Această practică nu este obligatorie ci este opțională. Despre tarife și alte informații, dacă te interesează, poți citi în topicul

Link către postare
  • 0
halford

@Dan, scuze ca nu m-am facut inteles, am cam scris fara cap-coada. Mi s-a parut dubios ca m-a chemat dupa 2 ani de la accident sa ma intrebe daca platesc eu expertiza tehnica. Eu fiind victima si nefiind vinovat cu nimic, tot eu trebuia sa scot bani pentru expertiza tehnica ? De ce ? Dupa inca un an m-a chemat sa semnez daca sunt de acord cu expertiza tehnica. In al 4-lea an a ajuns dosarul in instanta in sfarsit.

Link către postare
  • 0
Marius

Te-a întrebat, nu te-a obligat nimeni. Sunt cazuri în care victimele doresc să se soluționeze și să se trimită în judecată dosarul mai repede, nu e nimic extraordinar.

Încă o dată, nu te-a obligat, doar te-a întrebat dacă vrei. Nu e nimic absurd și nici anormal.

Link către postare
  • 0
Dan

Probabil polițistul a observat că nu mai ai răbdare. De obicei se așteaptă ca ministerul să plătească aceste expertize (așa este și normal). Dar pentru că s-a ajuns la o lipsă de fonduri acută se fac și astfel de propuneri care , mă repet, nu sunt obligatorii. Dacă MAI ar plăti imediat expertizele, dosarele ar avea o finalitate în maxim 90 de zile, dar pentru că deconturile către institutele de medicină legală se fac la intervale de timp atât de mari, aceste dosare nu se pot finaliza, neexistând toate probele necesare. Cam despre asta este vorba în mare.

Link către postare
  • 0
halford

Am inteles, multumesc :good:

Link către postare
  • 0
VioDav

Buna ziua,

As putea cumva sa urgentez solutionarea unui dosar de cercetare in urma unui accident cu victima petrecut in feb 2017.

Victima este minora,  accidentul s-a petrecut dupa trecerea de pietoni la 17 m dupa masuratori, victima alergand dupa autobuz. Ranile suferite au fost minore, care au necesitat doar 2 zile de spitalizare.

In prezent circul in baza dovezii, dar nu asta e problema, problema este de ordin emotional si cat profesional, deoarece as vea sa-mi schimb locul de munca si la interviurile la care am fost m-au refuzat mai mult sau mai putin politicos pentru acest lucru.

Cu stima,

Viorel

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Anda0225
      de Anda0225
      Bună ziua ! Aseară circulam regulamentar pe un drum județean . Doream să întorc deoarece greșisem drumul . M-am asigurat în oglinzi ( pentru că am obiceiul să mă uit in toate cele 3 oglinzi ale mașinii ) , la o distanță de mai bine de 100 de metri văd o mașină în spatele meu . Având timp pentru executarea manevrei am semnalizat , m-am uitat încă o dată în oglinda din stânga mea și m-am angajat în executare . Intrasem deja cu rotile din fața pe podișcă , când , mă uit în stânga mașina pe care o văzusem in spatele meu , fără semnal de depășire,  pe contrasens,  m-a lovit din plin cu o viteză ilegală . Șoferul care m-a lovit susține că eu sunt vinovată , în timp ce eu încă tremur din cauza socului pe care l-am avut . Am nevoie de părerile dumneavoastră . Vă mulțumesc ! 

• vpa
      de vpa
      Buna ziua,

In 14.06.2014 am fost implicat intr-un accident, lovind din spate un autovehicul care voia sa o ia la stg. In urma lui, 2 persoane din masina lovita au fost duse la spital. Una a iesit imediat, neavand nimic, cealalta a primit 22 zile de ingrijiri medicale, avand coastele fracturate pentru ca nu purta centura de siguranta.

Mi s-a retinut permisul si mi s-a deschis dosar penal. In fiecare luna, am mers la Parchet pentru prelungirea dovezii de circulatie. 

Am doua intrebari pt dumneavoastra:

1. Dosarul este inca la Politie. Pot face ceva pt a urgenta trimiterea lui si solutionarea lui ?

2. Daca se va solutiona cu NUP, ce pedepse pot primi ? Mi se va suspenda permisul ?

Multumesc anticipat pt raspunsuri !
    • Galben
      de Galben
      Buna ziua,

La inceputul lunii februarie am fost lovit in trafic de un alt autovehicul ce efectua o intoarcere pe linia continua dubla. Impactul a fost relativ usor, fara victime. In urma impactului, oglinda, bara din fata si aripa mi-au fost afectate.
      Dupa impact, doamna care conducea masina care a provocat accidentul si-a parcat autovehiculul la 5 metri distanta apoi a parasit masina si locul accidentului in fuga. M-am prezentat la politie si am reclamat accidentul, cei de acolo spuandu-mi ca doamna are timp 30 de zile sa se prezinte, abia apoi putand sa trimita dosarul la Udriste. Acum o luna m-am prezentat la Udriste,
      iar domnul politist desemnat pentru caz a zis ca au indentificat proprietarul masinii si ca incearca sa dea de ea si ca ma vor contacta cand o vor gasi. Insa, nici pana azi nu am mai primit nicio informatie.
      Intrebarile mele sunt: Cum ar trebui sa procedez pentru a putea sa imi repar masina? Va trebui sa intentez un proces impotriva ei pentru a imi recupera pagubele?
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.