Jump to content
POLITISTI.ro

Wallah

Propuneri privind modificari ale statutului poliţistului din 2013

Recommended Posts

Marius

Astfel de dispute chiar nu aduc nimic bun. Hai să ne canalizăm eforturile pentru chestii utile și să renunțăm la ironii, răutăți și așa mai departe.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Alex87

Elvis, simt o urma de frustrare in mesajele tale si nu e vorba doar despre topicul acesta ci in general.

Eu chiar nu am vazut in mesajele lui Ben cum ca ar fi afirmat ca ofiterii sunt peste agenti ca pregatire prin prisma Academiei ci pur si simplu si-a exprimat parerea intr-un mod cat se poate de pertinent, zic eu. Cu siguranta nu gradul impune respectul unei persoane si stii si tu foarte bine lucrul acesta. Totul se rezuma la educatie.

Am inceput sa ne dam la temelie unii altora desi nu cred ca este cazul.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Elvis

Alex87 eu nu am incercat decat sa va provoc sa faceti propuneri.

In afara de cativa politisti, majoritatea agenti, restul nu v-ati omorat.

Ca se va intampla ceva sau nu eu zic ca nu strica sa incercam.

Nu se stie niciodata.

Iar spre deosebire de unii care decat dau cu tifla crede-ma ca eu chiar am muncit cateva zile si nu sunt ca pregatire peste agentii care intra pe aici. Eu o sa incerc pentru a fi impacat. Chiar daca stiu ca ma lupt cu morile de vant cum spun unii.

Dragi colegi hai sa lasam rautatile si incercati sa veniti cu propuneri.

O sa postez un proiect, fara a avea pretentia ca este cel mai bun.

Veniti cu critici constructive si tastati cum credeti voi ca ar fi mai bine pentru noi.

PROIECT DE LEGE PRIVIND ORGANIZAREA ŞI EXERCITAREA PROFESIEI DE POLŢIST ÎN.doc

Edited by Elvis
  • Upvote 1

Marius

ART. 45 aliniatul 7

(7) Politistul poate refuza mutarea in urmatoarele conditii:

a) graviditate;

b) isi creste singur copilul minor;

c) starea sanatatii, dovedita cu certificat medical, face contraindicata mutarea;

d) mutarea se face intr-o localitate in care nu i asigura conditii corespunzatoare de cazare;

e) este singurul intretinator de familie;

f) motive familiale temeinice justifica refuzul de a da curs mutarii.

este în contradicție cu aliniatul 4 din același articol care spune:

(4) Mutarea definitiva in interesul serviciului sau la cerere a politistului pe o functie vacanta de aceeasi categorie dar cu coeficient de ierarhizare inferior functiei detinute se poate face numai cu acordul politistului.

Păi ori e necesar acodul polițistului, ori sunt prevăzute clar doar câteva cazuri.

Asta dacă nu cumva aliniatul 7 se referă strict doar la ”Mutarea temporară”, iar în cazul ăsta trebuie specificat clar.

Andrew85

O sa postez un proiect, fara a avea pretentia ca este cel mai bun.

Veniti cu critici constructive si tastati cum credeti voi ca ar fi mai bine pentru noi.

1. ce ai scris la art2 alin1 cu rosu cred ca ar merge mai bine la alin 2 deoarece atributiile stabilite de lege implica si constatarea de contraventii si infractiuni. dreptul de a constata contraventii prin lege il au si alte categorii de persoane.

2. art 2 alin 4 e degeaba daca nu ai copncret o masura punitiva asupra celor care refuza sa te ajute, masura aplicabila in strada efectiv. mergem 4 politisti la un scandal langa un bar cu 30 persoane inauntru. daca persoanele din bar spun toate ca n-au vazut nimic ce face?" luam tot baru la politie? bun, ii luam...ce facem cu ei?

3.art 16 alin 2....daca trec 5 ani si trece perioada "stagiul maxim" ce se intampla?

4. art 26 alin 2...de ce sa nu se tina cont de sanctiuni? ce te faci cu un politist care are 10 sanctiuni intr-un an pentru modul defectuos in care isi indeplineste serviciul? ii dai FB?

5. art 44 lit "e" ...ce te faci daca te trimite la masuri de ordine la un miting? ideea e buna, semnatica lasa de dorit

Ben

Ma, nu stiu cat de destept sunt eu, dar tu cu siguranta ai dovedit-o.

ben, te deranjeaza sa dai un concurs cu un agent?

Nu. Ma deranjeaza ca ne tot spui cum e pe la penitenciare cand topicul este despre altceva. Stiu, stiu. Incerci sa imprumuti si sa te insipiri de la altii.

sunt sigur ca esti mult mai destept, doar ai facut academia si ai intrat cu medie de medicina.

Cred ca tu confunzi personajele. Nu am eu am zis asa ceva. Intre 2 regulamente de la penitenciare mai verifica si tu postarile anterioare.

Eu incetez sa mai discut pe langa subiect. E vina mea ca ma bag in astfel de discutii care ajung intotdeauna la "la cine-i cel mai smardoi".

• Upvote 1
  • Downvote 2

Wallah

Art.44 lit f,g,h -trebuiesc eliminate pentru ca reprezinta niste limitari excesive ale drepturilor mele constitutionale si indirect pe cele ale sotiei,copiilor,fratilor,a oricarei alte persoane apropiate interpretabila drept interpus.Daca vreau sa-mi ajut familia sa infiinteze o ferma de vaci de exemplu ,nu ar trebui sa-mi fie interzis acest lucru atata timp cat nu abuzez de calitatea mea de politist.Angajatorul trebuie sa aiba obligatia de a asigura transportul personalului navetist fie cu auto proprii fie cu ale unui tert,gratuit.Acum ne deplasam cu auto personale,pe banii nostri,si mai si murim pe drum,din pacate.Trebuiesc niste reguli clare si unitar aplicabile la nivelul intreg MAi-ului privind salarizarea si programul de lucru,inclusiv compensarea orelor suplimentare.Mai trebuiesc niste reglementari in domeniul RU,care sa stabileasca definitiv practics ,,mutarii in interes de serviciu"care este putin cam tulbure in momentul de fata.Acum ideea e ca Stroie ne-a intins degetul mic;daca va duceti la el ca la pomul laudat ma tem ca o sa ne arate degetul mijlociu...

Andrew85

ar putea fi obligate toate companiile de transport rutier sa ne transporte gratuit daca suntem in uniforma sau daca aratam legitimatia, indiferent daca e in timpul serviciului sau in timpul liber.

• Downvote 1

iulian41

Nu este vorba de titulatura, la fel de bine putem fi numiti si politisti, fara nici un fel de alt grad sau functie. Problema este ca agentul de politie este in continuare discriminat in ceea ce priveste promovarea cat si salarizarea. In rest, stimate coleg, mai stii vreo tara civilizata unde e nevoie de atatia chestori, sefi, doctori etc? ce nevoie avem de doctori si tot felul de licentiati ? din moment ce activitatea de cercetare penala este a procurorului?eu cred ca avem nevoie de un numar corect de manageri bine pregatiti profesional, care sa stie si ABC ul muncii de politie. Si nu in ultimul rand, prin reducerea gradelor si a functiilor s-ar putea retribui corespunzator cei care lucreaza operativ!Astept pareri desi cred ca noi ne batem aici iar cei care trebuie sa aud nici macar nu sunt interesati!

Marius

La capitolul ce privește modificarea raporturilor de serviciu, cele privind mutarea, detașarea, împuternicirea și așa mai departe, trebuie să se facă o distincție clară între funcțiile de execuție și cele de management.

Ministrul a declarat că actualul statut îl împiedică să destituie șefii IPJ Olt și mai mult ca sigur la acest capitol vor face modificări.

alex7474

In orice tara civilizata din Europa si din toata lumea asta,uniforma si implicit meseria de politist impune respect. Sunt tari in care transportul cu mijloace in comun este gratuit pentru politisti,indiferent ca sunt in timpul misiunii sau nu.Eu nu cred ca ar fi ceva exagerat, avand in vedere ca multe din drepturile politistilor nu sunt respectate. Si ar scapa si M.A.I. de decontarea cheltuielilor pentru transport,ca si-asa nu sunt bani. Ce spuneti ?

Edited by alex7474

Wallah

Transportul public de persoane pe rute interurbane este efectuat de catre agenti economici privati;nu cred ca pot fi siliti sa transporte gratuit politistii.Se pot in schimb incheia conventii intre inspectoratele judetene si acestia pentru prestarea acestui serviciu la un pret rezonabil.Si aceste tarife sa fie achitat de angajator poate se trezeste si observs ca politisti din orasul x se deplaseaza la program in orasul y,in timp ce cei din y se deplaseaza in x in acelasi scop.Acum nu-l intereseaza fiindca nu-l arde pe el la conturi.......

Wallah

...si vorbim in van deoarece intilnirea dintre Stroie si sindicate a avut loc astazi.dupa cum reiese din comunicatul de pe site-ul SNPPC..

Scuze,nu cu min.Stroie a avut loc intilnirea...rog administratorul sa-mi stearga postarea ..inca odata,scuze!

alex7474

O alta propunere as avea:in cazul unor disponibilizari,reduceri de personal, prin organizarea de concurs sau nu, in noul statut al politistului sa fie prevazut ca in mod obligatoriu la luarea deciziilor de catre conducerea Ministerului de Interne sa participe si cate un reprezentant al fiecarui sindicat,in mod democratic.Acestia ar avea posibilitatea de a transmite direct Ministrului problemele cu care ne confruntam, fara a fi nevoie de alte interpretari,sau trunchieri ale adevarului. In multe situatii,ministrii de interne s-au ,,scuzat''ca ,,nu au fost informati''.

axle15

Ideal ar fi sa se introduca un capitol in noul statut sau sa se dea o OUG care sa prevada in mod expres ca politistii au dreptul sa munceasca in afara serviciului ...evident cu conditia de a nu fi in conflict de interese acest lucru ,existenta sau inexistenta conflictului de interese urmand sa-l stabileasca doar A.N.I. nu te miri ce gusat nenorocit din Directia Juridica sau alt nemernic facut ganditor cu epoleti stelati ,peste noapte ,la numaratoarea conturilor ,rudelor sau membrilor de partid....motivatie?O oarecare independenta financiara mai taie din avantul idiotilor cu functii de conducere care in afara de "Te dau afara !"si "1000 ca tine asteapta la poarta IPJ -ului!" nu stiu .

Elvis

Axle15 tare imi este frica ca atunci cand se va reglementa aceasta situatie o sa ne dispara din sporuri.

Sa dea Dumnezeu sa nu fi e asa.

mirelaamarton

lp1.jpg

lp2.jpg

axle15

lp1.jpg

lp2.jpg

Este doar un embrion de proiect!

:hmmmt:

....eufemistic vorbind :doh:

Elvis

Vineri ii vor inainta lui Ponta varianta finala.

Andrew85

sa speram ca va fi o varianta buna pentru chirie si ca se va scoate tampenia aia de "abatere disciplinara" : comportament necorespunzator in familie si societate.

Elvis

Cel mai probabil acesta va fi textul OG:

1. La ART. 16, alin 1, lit. b se modifică şi va avea următorul cuprins:

„ b) sã fi fost apreciat pe întreaga perioadă a stagiului minim în grad cu calificativul de cel puţin «satisfăcător». Anii în care poliţistului i s-au acordat calificative inferioare acestuia sau nu a fost evaluat nu intră în calculul stagiului minim în grad.”

2. La ART. 31, alin. 1 se modifică şi va avea următorul cuprins:

„(1) Poliţistul numit în prima funcţie, sau mutat în interesul serviciului într-o altã localitate decât cea în care îşi are domiciliul şi care nu deţine locuinţã proprietate personalã în acea localitatea sau pe o rază de 30 km., nici el şi nici soţia/soţul acestuia, în situaţia în care nu i se poate asigura spaţiu de locuit corespunzãtor, beneficiază, la cerere, de dreptul de decontare a chiriei plătite pe baza unui contract de închiriere a unui spaţiu de locuit în acea localitate sau pe o rază de 30 km., încheiat în condiţiile legii, denumit în continuare: indemnizaţie de chirie.

3. La ART. 31, alin. 1^1 se modifică şi va avea următorul cuprins:

„ (1^1) Poliţistul numit în prima în funcţie sau mutat în interesul serviciului în localitatea în care îşi are domiciliul, dar care nu deţine locuinţă proprietate personală în acea localitatea sau pe o rază de 30 km., nici el şi nici soţia/soţul acestuia, în situaţia în care nu i se poate asigura spaţiul de locuit corespunzãtor, beneficiază, la cerere, de dreptul de decontare a chiriei plătite pe baza unui contract de închiriere a unui spaţiu de locuit în acea localitate sau pe o rază de 30 km., încheiat în condiţiile legii, în cazuri justificate, pe baza rezultatelor anchetei sociale efectuate de o comisie constituită prin ordin al ministrului Afacerilor Interne, însuşite de către conducătorul unităţii din care face parte poliţistul, la solicitarea acestuia.

(5) Îndemnizaţia de chirie nu se acordă poliţiştilor care şi-au cumpărat locuinţa de serviciu în condiţiile Legii nr.562/2004 privind autorizarea instituţiilor publice din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională de a vinde personalului propriu unele locuinţe de serviciu pe care acestea le au în administrare, cu modificările şi completările ulterioare, cu excepţia situaţiei în care aceştia au fost mutaţi în interesul serviciului ori împuterniciţi într-o funcţie de conducere în altă localitate decât cea în care se află respectiva locuinţă şi îndeplinesc condiţiile prevăzute de prezentul articol pentru acordarea acestui drept”

La ART. 31, după alin.(5), se introduc cinci noi alineate, alin. (6) - (10), cu următorul cuprins:

„(6) Nu beneficiază de îndemnizaţia de chirie poliţistul care, ulterior numirii în prima funcţie sau mutării în interesul serviciului, a înstrăinat o locuinţă proprietate personală, care îndeplineşte cerinţele minimale, el sau soţul/soţia acestuia, în localitatea în care îşi are sediul unitatea la care este numit în prima funcţie sau mutat în interesul serviciului; şi nici poliţistul al cărui soţ beneficiază de o formă de sprijin pentru folosirea/închirierea/achiziţionarea/construirea unui spaţiu locativ.

(7) Poliţistului mutat la cerere în altă localitate decât cea în care beneficia de un spaţiu locativ ori de îndemnizaţia de chirie în condiţiile alin.(1) şi (2), nu i se acordă îndemnizaţia de chirie.

(8) Îndemnizaţia de chirie se acordă, în condiţiile aplicării în mod corespunzător prevederilor alin. (1), alin. (1^1) şi alin. (5)-(7), şi poliţistul detaşat, delegat sau celui împuternicit într-o funcţie de conducere în altă localitate decât cea în care îşi are sediul unitatea în care este încadrat, în situaţia în care, în cazul detaşării sau delegării, aceştia nu beneficiază de decontarea cheltuielilor de cazare, potrivit prevederilor legale.

(9) Plafonul în limita căruia se acordă îndemnizaţia de chirie în condiţiile alin.(1), alin. (1^1) şi alin. (5)-(8), se stabileşte anual, pe localităţi, în raport cu preţul chiriei practicat la nivelul pieţei, potrivit limitei bugetului alocat în acest scop în legea bugetului de stat, prin ordin al ministrului afacerilor interne.

(10) Metodologia de acordare şi sistare a îndemnizaţiei de chirie se stabileşte prin hotărâre a Guvernului

4. Art.57 se modifică şi va avea următorul cuprins:

Constituie abateri disciplinare, dacă nu au fost săvârşite în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni, următoarele fapte săvârşite de poliţist, comise cu vinovăţie:

a) comportarea necorespunzătoare în serviciu care aduce atingere onoarei, probităţii profesionale a poliţistului sau prestigiului instituţiei;

b) neglijenţa manifestată în îndeplinirea îndatoririlor de serviciu sau a dispoziţiilor primite de la şefii ierarhici sau de la autorităţile anume abilitate de lege;

c) întârzierea repetată sau nejustificată a soluţionării lucrărilor;

d) depăşirea atribuţiilor de serviciu ori lipsa de solicitudine în relaţiile cu cetăţenii;

e) absenţa nemotivată ori întârzierea repetată de la serviciu;

f) producerea de pagube materiale unităţii din care face parte sau patrimoniului Ministerului Administraţiei şi Internelor;

g) încălcarea normelor privind confidenţialitatea activităţii desfăşurate;

h) nerespectarea prevederilor jurământului de credinţă;

i) imixtiunea ilegală în activitatea altui poliţist;

j) intervenţia pentru influenţarea soluţionării unor cereri privind satisfacerea intereselor oricărei persoane;

k) încălcarea prevederilor referitoare la îndatoriri, incompatibilităţi, conflicte de interese şi interdicţiile stabilite prin lege.

Edited by Elvis

Rusy

La 57 lit f ..... Ministerul Afacerilor Interne

Elvis

Din cauza vitezei Rusy.

cipri83

Axle15 tare imi este frica ca atunci cand se va reglementa aceasta situatie o sa ne dispara din sporuri.

Sa dea Dumnezeu sa nu fi e asa.

Nu inteleg Elvis de ce draq sa ne taie din sporuri pentru ca munca de politist ramane aceeasi!

Si in plus cine o sa vrea o sa munceasca si in alte domenii in care se va putea si cine nu va vrea nu va munci!Ma gandesc ca nu au de gand sa ne si oblige sa mai avem inca un job pe langa cel de politist!?

Edited by cipri83

Marius

Cipri, unul dintre argumentele pentru care polițiștul trebuie să primească o remunerație superioară față de alte categorii socio-profesionale, este tocmai faptul că suportă multe restricții și limitări ale drepturilor cetățenești.

La acest aspect se referă Elvis.