Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
hightlink

Modificari faruri - aftermarket

Întrebare

hightlink

Buna dimineata,

Deranjez cu o mica intrebare in caz ca are cineva raspuns. Detin un e46 si sunt nemultumit de lumina farurilor, insa nu as vrea sa improvizez o instalatie cu xenon pentru ca 1 e costisitor si 2 ori nu o sa fie omologata ori ma rupe cu vreo taxa.

Intrebarea e... daca imi iau un faruri cu lupa (OM) sau montez lupe aftermarket dar pun becuri normale, in speranta ca lupa va ajuta sa focalizeze lumina becurilor mai bine... as putea avea probleme? In caz ca sunt oprit, sa creada ca am xenon sau sa zica ca e improvizatie si sa raman fara talon?

Multumesc.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

7 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Marius

Registrul Auto Român (R.A.R) este autoritate competentă în domeniul care îţi poate răspunde la această întrebare.

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
hightlink

Multumesc de raspuns, stii daca este vreun nr de telefon sau email dedicat pentru informatii de genu? Sau trebuie sa merg acolo?

Link către postare
  • 0
danpin

E cam ca la doctor... trebuie sa te vada ca sa iti spuna ce ai...

Link către postare
  • 0
hightlink

E cam aiurea treaba, investesc niste bani si ma trezesc ca platesc iar pe cineva sa imi schimbe inapoi...

Off topic: Pentru domnii de la rutiera daca sunt pe forum, opriti/sanctionati soferii care au farurile reglate sa bata in copaci si orbesc lumea? 

Link către postare
  • 0
MIG

Buna seara, am achizionat recent un set de faruri french lights pentru un BMW, ca cele din imaginea atasata...Nedumerirea mea este in ceea ce priveste lumina de pozitie, va avea o tenta galbuie, sticla farurilor fiind galbena...o sa fie vreo problema in ceea ce priveste RAR-ul ? Farurile nu sunt modificate, sunt faruri BOSCH French Lights, produse pentru modelul exportat in Franta...

"In 1936 the French government passed a law stating all vehicles produced from 1937 onward must have yellow headlights.  Although the main purpose was for safety, some say this was also a way for the French government to easily discern a French car from a foreign car while driving at night."

french.PNG

Link către postare
  • 0
Petrisor01

Buna seara, as vrea sa ma informez inainte sa fac mi cheltui banii aiurea pe ceva care e posibil sa fie ilegal. 

Detin un bmw din anul 2004 si farurile acestuia au venit de fabrica cu halogen, intrebarea mea ar fi daca imi pot punen faruri aftermarket cu lupa de halogen si bec tot halogen. Practic nu vreau sa trec la xenon ci sa raman la halogen, dar as vrea lupa sa focalizeze mai bine lumina proiectata de bec. Credeti ca as avea probleme cu, colegii dumneavoastra sau RAR ul ?

Link către postare
  • 0
Cezar

Pentru ca RAR-ul sa omologheze asa ceva iti trebuie 2 lucruri:

1. Farul sa fie omologat
2. TIpul ala de far sa fie omologat pe tipul tau de vehicul

Eu as scrie la firma care produce farul respectiv si i-as intreba pe ei daca farul lor este omologat pe tipul tau de vehicul si le dai codul VIN

Cu raspunsul lor si cu cartea de indentitate, mergi la RAR.
Daca RAR-ul refuza documentele si numai daca farul este omologat (vezi punctul 1 de mai sus), intreaba CAT COSTA sa faca ei omologarea?
Asteapta-te la sume mari, pentru ca se fac probe care dureaza in jur de 3-4 ore, lucreaza cel putin 2 ingineri la ele si se masoara cu aparatura omologata si calibrata

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Iris
      de Iris
      Salutare. Am un Fiat Grande Punto si aveam in minte sa imi schimb farurile, am vazut ca pentru xenon trebuie omologare rar (ceea ce e foarte greu de obtinut, tot pe aici am citit) dar farurile la care ma uit eu, sunt cu halogen, si probabil led-uri, si am mai vazut ca au omologare E-mark. (mai jos va las si un link catre faruri). Intrebarea mea este daca sunt ok aceste faruri in Romania, si daca sunt "plug and play" sau trebuie sa umblu la rar si chestii? Va rog fara raspunsuri gen "lasa-le cu alea din fabrica" sau "nu ai ce face cu rabla aia". Multumesc anticipat!
      P.S. Scuze daca am gresit locul de post, sunt nou aici
      [link eliminat]
    • danibraila
      de danibraila
      Buna. De curand mi-am cumparat o motocicleta de teren inmatriculata care nu are semnalizare si nici far. Intrebarea mea este la ce consecinte ma pot astepta in caz ca sunt tras pe dreapta pentru control si agentul observa lipsa semnalelor/farului? Am inteles ca in acest caz se retine certificatul de inmatriculare dar as dori un raspuns concret. Multumesc.
    • Wallah
      de Wallah
      Exista un topic cu propuneri privind modificari ale Statutul poliţistului
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.