Jump to content

Uniforme noi pentru politisti din ianuarie 2013?

Octavian
 Share

Recommended Posts

• Membru

Fratilor am citit un articol "interesant" in revista Click.

Il redau complet aici:

Poliţiştii vor fi îmbrăcaţi "regeşte"!

Designerul Casei Regale, Alexandru Ciucu, va crea noile uniforme ale agenţilor

Uniformele poliţiştilor noştri vor fi demne de o prezentare de modă regală. Şi asta pentru că, din ianuarie 2013, Alexandru Ciucu, designerul oficial al Casei Regale a României, este cel care le va crea. Pentru a reinventa imaginea poliţiştilor, Ciucu se va inspira din straiele purtate de oficiali pe vremea lui Alexandru Ioan Cuza.

Creatorul de modă Alexandru Ciucu este în plină ascensiune, după contractul de trei ani cu Casa Regală a României, acum a venit solicitarea Guvernului, care-i cere să refacă uniformele poliţiştilor români.

Deocamdată, proiectul este la început, designerul având termen până în ianuarie 2013 să prezinte diverse variante de costume pentru poliţişti.

Astfel, Ciucu trebuie să realizeze mai multe modele pentru uniforme de stradă, de paradă şi de reprezentare.

image20081010473807646a.jpg

Alexandru Ciucu

„Primul pas l-am făcut deja, mergând în Italia, Franţa şi Germania, pentru a mă documenta în privinţa uniformelor de acest gen din UE.

Apoi, voi merge la Muzeul Poliţiei Române de la Târgovişte, unde sunt expuse şi costumele din perioada lui Alexandru Ioan Cuza.

Vreau să mă inspir de acolo. Şi, abia, apoi mă apuc de schiţele uniformelor", a declarat, pentru Click!, Alexandru Ciucu.

Designerul român are „mână liberă" de la şefii Ministerului de Interne, atât din punct de vedere al cromaticii, al stilului sau al materialelor folosite.

„Voi propune mai multe stiluri, de la elegant - favoritul meu, la cel sport, iar în ceea ce priveşte materialele vreau să fac schimbări majore.

Voi propune texturi care să îi ajute pe poliţişti, din acelea care să lase pielea să respire, ca să nu transpire sau să pătrundă apa prin ele.

În plus, există o ţesătură la modă acum, care produce un efect de răcire cu zece grade, textură foarte utilă vara", a spus designerul român.

Aceste noi uniforme ale poliţiştilor noştri nu vor costa mult mai mult decât cele din prezent, diferenţa fiind insesizabilă.

Alexandru Ciucu face doar prototipurile de uniforme, apoi, în urma unei licitaţii, se va stabili cine va produce uniformele în serie.

preluare din : click.ro

Stie cineva ceva?

A mai auzit cineva ceva despre acest subiect?

Ne pregatesc iar comandantii o astfel de surpriza?

Edited by Octavian

Da Octavian, ne mai pregatesc ceva.

Pentru ca sunt niste rame obosite donii nostrii comandanti in loc sa aia atitudine si sa ii oblice pe ,,citroenii" primarilor sa respecte legea mai bine,, ne fac" noua alta uniforma. Cei de la logoistica din minister isi freaca mainile , le cresc conturile in banci .

Comisioane numai unul si unul.

Edited by Elvis

E bine ca o schimba si asa era depasita din toate punctele de vedere. Acum de ar folosi materiale de calitate.

• Moderator

Din ce imi amintesc am mai citit cu ceva timp in urma (cateva luni) despre intentia IGPR-ului de a schimba actuala uniforma. Sper sa aleaga un model care sa fie complet diferit de cel al impostorilor.

• Upvote 3

este important cat de calitativa este noua uniforma...dar ce te faci cu cei care o imbraca nespalata si necalcata . Si aici nu vreau sa aud reply de genul : "pai ce sa faci daca au salariile mici", ptr ca nu este relevant. Vin la munca cu uniforma imbacsita dar ii intalnesti in cluburi si mai stiu eu pe unde.. E vorba de demnitatea ta ca om sa umblii decent imbracat, ce sa mai zic despre faptul ca nimeni nu te mai respecta daca te vede jegos pe uniforma.

• Upvote 7

daca tot umbla la uniforme, sper sa gaseasca o modalitate sa fie mai lejere si mai confortabile, avand in vedere ca trebuie sa mai si alergi dupa x si y, iar in pantofi e mai dificil decat in ceva mai lejer. De asemenea, ar fi foarte bine daca s-ar reintroduce tricourile si s-ar renunta la caschete, sa vina cu ceva mai lejer de purtat .

• Upvote 1

• Moderator

Eu sper ca după ce flăcăul ăsta își face mendrele și desenează uniforma, deși după părerea mea sunt bani aruncați aiurea, IGPR-ul să semneze cu o firmă serioasă, cum este și cea din clipul de mai sus, care la o așa comandă fermă și serioasă cu siguranță vor face o uniformă custom și de calitate, care ulterior să fie înregistrată la OSIM și eventual să se obțină și emiterea unui act normativ din partea guvernului care să interzică clar și să pedepsească copierea sau imitarea acestei uniforme de alte instituții, firme, etc.

• Upvote 2

Totuși mi se pare ciudată această decizie, în condițiile în care ministrul la întâlnirea cu sindicaliștii a menționat destul de clar că în acest an nu vor exista niciun fel de bani pentru dotări. Dar acum au găsit ceva bani să-l plătească pe acest creator de modă. Să-i fi mințit domnul ministru pe sindicaliști?

Sau domnii de la logistică l-au vrăjit pe ministrul Rus?

Parca ar fi prima data cand ,,donul" ministru ii minte pe ,,sindicalistii alesi"( a se citi slugi) care vor sa fie mintiti.

Edited by Elvis

presupunand ca ar fi adevarat, ca asa se intampla etc.... sa studiem un pic problema la esenta. Designeru vietii va face MODELELE de uniforma, urmand ca dupa ce [cenzurat] sefii vor decide ce le convine sa execute PROTOTIPUL. Productia de masa va fi executa de un srl in urma unei LICITATII. De la ce e in poza si la ce va fi pe angajati, exista o mare probabilitate sa nu existe nicio asemanare! Vezi ca exemplu cum arata loganul si stepway la saloanele auto cand au fost prezentate PROTOTIPURILE si cum arata pe strada...

• Membru

Vorba lui zcatalin, niste arici ne intind galusca si noi sarim sa o inghitim. Click?! Serios?! Mai avem un pic si o citam ca sursa pe Hanna Montana.

Daca e sa vorbim strict pe subiect, teoretic, daca.... cumva....candva s-ar schimba uniforma eu as zice sa nu se schimbe modelul, ci doar materialul.

Degeaba avem noi design conceput de nu stiu cine, daca uniforma e fabricata in batjocura si de nu stiu ce parvenit de patron care si-a tras si el un contract pe sub mana.

Sa nu mai avem pantaloni care la cea mai mica adiere cu praf se pateaza, pantofi a caror talpa interioara se decojeste dupa o luna de purtat, camasi care dupa 2 miscari se sifoneaza, geci in care ba transpiri ca porcul, ba ti-e frig in ele, caschete din carton si asa mai departe.

Edited by Ben
  • Upvote 1

Cum dracu sa se insipire din tinutele de pe vremea lui Pazvate ?? Au mai imbracat Armata Romana niste destepti din astia dupa revolutie.Va mai amintiti capelele alea penibile cu tugui in fata si in spate??

Dati-o naibi. Si nu mai cititi Click.

E un ziar de doi lei.

cu riscul comentariilor... de ce am senzatia pregnanta ca iarba aia era artificiala in clipul de mai sus?

Nu trebuia sa mearga in Italia, din ce stiu uniformele carabinierilor sunt facute si in Romania si cred ca nu sunt singurele......

Aoaleu numa ca ale carabinierilor sa nu fie, alea sunt naspa rau si materialul prost.

• Downvote 3

@shinoby: daca ceva e facut in Romania, nu inseamna ca este neaparat prost. de exemplu combinezoanele unor piloti de F1 sunt facute in Romania... si nu cred ca Schumacher ar face rabat la calitate....

cu riscul comentariilor... de ce am senzatia pregnanta ca iarba aia era artificiala in clipul de mai sus?

Dupa ce am vazut clipul asta, mi-am cumparat si eu un costum de la 5.11.

Dezamagire totala.

Ori mint cu tupeu, ori ce trimit in Romania e altceva.

Nici pe departe nu s-a comportat asa tinuta cumparata de mine de la ei.

• Moderator

Dacă cineva ți-a spus că ești haioasă și că ai un simț al umorului dezvoltat, e bine să știi că și-a bătut joc de tine și te-a mințit.

• Upvote 5

sa inteleg ca duduia are o problema cu frontieristii sau nu stie sa conduca decat pe campuri... :ner:

Sa inteleg ca am suparat pe cei de la rutiera? Scuze, departe de mine gandul asta. Cei de la rutiera sunt chiar curajosi..stau in intersectie si oricand poate sa dea un moiop peste ei.

Frontieristi...nu am nimic de impartit cu ei.

Sa conduc peste campuri? Poate conduc mai bine decat....

• Downvote 5