Jump to content
POLITISTI.ro

Despartirea Internelor de Administratia publica  

236 voturi

1. 1. E benefica separarea Internelor de Administratia publica?

Postare recomandată

Marius

In urma cu cateva minute Victor Ponta, premierul desemnat, a anuntat lista cu persoanele nominalizate pt. functiile de ministri, iar conform acestuia vor exista ministere separate pentru Interne si Administratie publica.

Avand in vedere ca in viitorul cabinet, Administratia si Internele vor fi doua entitati separate sa discutam acic de avantaje si dezavantajele acestei decizii.

Eu sincer va spun ca desi am cautat foarte mult, nu am identificat niciun dezavantaj in urma despartirii administratiei publice de interne.

Sa speram ca acest lucru se va realiza cat mai curand.

Doamne ajuta!

• Apreciez 5

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Ar fi o întoarcere la normalitate această separare. Să sperăm că se va realiza.

Link către postare
Dan

1. Un avantaj pe care îl văd eu aşa cum mai postat este dezmembrarea definitivă de aceşti lingăi-paznici care au avut tupeul să se creadă poliţişti.
  2. Un alt avantaj va fi depolitizarea (să sperăm) cel puţin aşa a promis prim-ministrul
  • Apreciez 1

Link către postare
Panter

Votul a fost dat pana acuma doar de politisti,cand o sa intre localii o sa dea si ei vot negativ.

Referitor la acest statut al cocalocalilor,tot asa se vor numi sau isi vor schimba numele de pol locala?

Inca o intrebare,cu privire la numere de inmatriculare al autovehiculelor ministerului,aceste se vor schimba? inainte de comasarea acestor ministere,ce initiale aveau masinile la placutele de inmatriculare?

• Apreciez 4

Link către postare
arcan

Hmm...buna asta...cu numerele... :hmmmt:

Link către postare
Ioanna

Buna ultima intrebare, Panter!

Link către postare
Olyvoc

Ar fi benefica despartirea de administratie,demult trebuia sa se realizeze

Am fos trasi inapoi de uniunea acestor ministere parerea mea

• Apreciez 1

Link către postare
Catalin

Nu își vor schimba denumirea cât timp nu va fi abrogată legea aia prin care le-a fost acordată.

Înainte numerele de la autospeciale aveau doar inițialele MI. Dar asta e cea mai minoră și nesemnificativă problemă.

• Apreciez 1

Link către postare
Octavian

Nu există niciun macar un minor dezavantaj pentru politisti, daca se realizeaza aceasta separare.

Link către postare
Dan
Publicat (modificat)

38 de "musafiri" se uită chiar acum pe acest topic ca să vadă ce părere au poliţiştii despre această "despărţire". :naughty: Da ştiu că suntem căutaţi nu glumă...... :ner: Later edit sunt 49 acum..... :P

Modificat de Dan
  • Apreciez 1

Link către postare
arcan

nu te referi la cocalarii locali, nu?

Link către postare
Marius

Nu e o problema prea importanta numerele de inmatriculare ale autoturismelor apartinand prefecturilor, probabil vor reveni la numere normale, cum erau inainte.

Cel mai mare castig ar fi din punctul depolitizarii acestei institutii.

Dupa parerea mea, politia asigura mentinerea ordinii si lupta impotriva criminalitatii, iar conform specificul activitatii sale riscul depasirii atributiilor sale in detrimentul drepturilor si libertatilor omului este destul de mare.

In orice regim democratic mentinerea ordinii publice si lupta impotriva criminalitatii trebuie sa se fondeze pe consimtamantul, increderea si cooperarea populatiei.

Asta inseamna ca populatia recunoaste legitimitatea misiunii politiei si-i confera autoritatea necesara pentru a o realiza. Consimtamantul public se axeaza deci pe responsabilitatea politiei de a-i oferi comunitatii serviciile de care aceasta are nevoie.

Angajatii structurilor politienesti sunt la fel responsabili si in fata legii, pe care trebuie sa o respecte si sa o aplice. Ei sunt obligati sa actioneze in mod impartial, urmarind interesul comunitatii si nu cel al conducatorilor.

Politia trebuie sa-si pastreze neutralitatea si sa nu fie supusa influentelor politice. Pentru o mai mare credibilitate in randul populatiei, activitatea sa trebuie sa fie transparenta.

Asta ar fi un adevarat castig pentru noi, cand cei ce conduc aceasta tara vor intelege acest lucru.

• Apreciez 5

Link către postare
BGeorge

chiar 54! :D

Link către postare
hougy

75 acu

Link către postare
Anonymous
Publicat (modificat)

Această separare ar fi un pas uriaș către scoaterea poliţiei din luptele politice, depolitizarea instituţiei și deconectarea poliţiei de la interesele clientelei politice.

Stimă!

Modificat de Anonymous
  • Apreciez 1

Link către postare
SkuriN

Deci s-a despartit administratia de interne?

Link către postare
dunelu

Atat timp cat exista simbioza dintre Interne si Administratie implicarea politicului era totala.Prin aceasta despartire se poate realiza acea neutralitate de care trebuie sa dam dovada cu privire la cei implicati politic.Ar fi ideal ca dupa fiecare votare sa spunem < Pleaca ai nostri...Vin ai nostri ! >

Link către postare
cipri83

Sper sa ne indreptam spre normalitate!

Cocalarii de la locala nu ne mai pot numi nici macar colegi de minister!

Sper ca Ioan Rus sa ii oblige sa le schimbe numele!

• Apreciez 1

Link către postare
Catalin

Deci s-a despartit administratia de interne?

Încă nu e sigură treaba. Cert este că au fost nominalizați doi miniștri, separati, unul pentru interne și altul pentru administrație.

Să sperăm că așa se va întâmpla.

Link către postare
365zileK

Sper sa nu tina prea mult nebunia asta si sa revina totul la normal... sau cat mai aproape de normal...

Link către postare
Cristi
Publicat (modificat)

La care nebunie te referi?!

Modificat de Cristi

Link către postare
eldoc
Publicat (modificat)

Inca o intrebare,cu privire la numere de inmatriculare al autovehiculelor ministerului,aceste se vor schimba?

Daca vor sa nu mai cheltuie bani, ii pot schimba numele in Ministerul Afacerilor Interne ( desigur, asta-i o problema aparent minora, dar pe care se vor cheltui bani ). Pe modelul majoritatii statelor de pe Pamantul asta greu incercat.

Si in plus mai trebuie schimbate si legitimatiile ( asta daca nu se schimba anual, iertata-mi fie necunoasterea ) impreuna cu parti din uniforma unde exista acronime ( emblemele brodate parca ? ). Si ma rog, alte plachete, insemne, etichete, si ma rog.. pe unde s-o mai fi pus MAI.

In plus, legat de "politia" locala... ceva imi spune ca va fi mai dificila ( sau chiar imposibila, sper ) procedura aceea licentioasa de trecere a OPului si a Rutierei in subordinea "alesilor" locali. Ori e politie, ori nu mai e politie.

Cat despre aceasta masura... imi permit o opinie personala, si sper sa nu ofenseze pe nimeni: Noul guvern va face tot posibilul sa atraga cat mai multi votanti in alegerile de anul acesta, si va lua masuri populare pentru consolidarea electoratului bugetar. Adica se intorc procentele in salariu si se indreapta atentia spre pensionari ( un electorat disciplinat si omniprezent la vot ).

Si ca un post scriptum: sa nu uitam ca don' Presedinte a avut intotdeauna fler.

Modificat de eldoc
  • Apreciez 1

Link către postare
Cristi

Doamne...se vede ca sunteti copii. Auzi ce ii intereseaza pe ei, placute de inmatriculare si legitimatii. Dragii mei, sunt implicatii mult mai profunde intr-o eventuala scindare a M.A.I.-ului, implicatii de care veti beneficia si voi, insa nu veti realiza acest lucru, pentru ca nu ati prins ciuma administratiei "colege".

• Apreciez 1

Link către postare
Alien

:-) oricat de aiurea ar suna...la separarea ministerelor .... interne si administratie ... politistii locali vor "avansa" pe treptele sociale ..apartinand vadit un un minister ..iar politia romana va scapa ( cel putin aparent ) de jugul politic.

PS: asta ca sa ma aflu`n treaba--> Cheers... etrmin berea si ma culc ...bancile lucreaza maine :-(

• Displace 2

Link către postare
Octavian

Stati voi linistiti, pentru ca problema placutelor de inmatriculare sau a insemnelor, ori alte asemenea lucruri, e cea mai mica problema.

Si cand am trecut de la MI la MIRA și de la MIRA la MAI, nu s-a intamplat asa totul peste noapte, ma refer la schimbarea si modificarea titulaturilor, placutelor, emblemelor, etc.

Foarte tare aceasta ipoteza a ”avansarii” localilor. Mergand pe aceeasi logica daca i-ar trece la ministerul mediului si al padurilor e tot o ”avansare”, pentru ca au un minister numai al lor. Buna gluma! :lol:

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• IonutCristi
      de IonutCristi
      Va salut! Sunt un viitor candidat la Academia de Politie si vreau sa va cer voua,cadeti la Academie/celelalte Scoli de politie cateva sfaturi cu privire la un antrenament bun pentru proba sportiva mentionata si in titlu,si anume aruncarea mingii medicinale. Scuzele de rigoare daca nu am postat in locul potrivit,dat fiind faptul ca sunt nou pe forum.Am cautat pe google/yt/alte forumuri si nu am gasit nimic concret care m-ar putea ajuta..mentionez si ca mi am cumparat o astfel de minge cu care momentan arunc doar 6 m.Multumesc anticipat! 
    • Marius
      de Marius
      Dacă nu aţi aflat până acum, în structura măreţului Aparat Central al Ministerului Afacerilor Interne există Direcţia Informare şi Relaţii Publice care este specializată în conceperea, organizarea, conducerea şi controlul activităţilor de informare şi relaţii publice, realizarea publicaţiilor, realizarea filmelor şi materialelor audiovizuale cu privire la domeniul specific, precum şi în analizarea permanentă a efectelor mediatice produse de misiunile şi acţiunile întreprinse de personalul MAI.
      Lucrătorii acestei Direcţii sunt cei care în perioada când funcţia de ministru era ocupată de Gabriel Oprea compuneau şi publicau acele comunicate de presă sterile în cazul morţii poliţistului Bogdan Gigină (ex. "ministrul se întorcea de la o activitate în cadrul unei instituţii din domeniul securităţii şi ordinii publice") cât şi cele anterioare, în care prezentau zilnic discursurile şi activitatea fostului ministru într-o formă similară cu "Mareţele realizari ale "iubiţilor conducători" din Epoca de Aur". 
      Pentru a dovedii că Aparatul Central al MAI este specializat în incompetenţă, astăzi Direcţia Informare şi Relaţii Publice a publicat un comunicat oficial referitor la suplimentarea numărului de poliţişti în cadrul FRONTEX în care au consemnat următorul enunţ: 
      "detașarea a 30 de polițiști de la Poliția Națională și de la Poliția de Frontieră".
      Puteţi vedea aici comunicatul ori în captura de ecran de mai jos:

Vă puteţi imagina aşa ceva?! 
      Aceşti incompetenţi NU CUNOSC titulatura oficială a principalei structuri din acest minister, a cărei denumire este POLIŢIA ROMÂNĂ şi îşi permit să-i stâlcească numele în comunicate oficiale. 
      Aşa-zisa "specializare" a celor din această Direcţie de Relaţii Publice nu poate fi apreciată decât ca o glumă deplasată, în cea mai nepotrivită poziţie. De fapt, e un atac direct la adresa acestei categorii profesionale a poliţiştilor şi a instituţiei din care fac parte, ce se resimte ca o jignire directă. Prin asemenea derapaje intolerabile şi ofensatoare, cei din MAI oferă o legimitate gardienilor locali de la primărie ce trăiesc cu impresia că şi ei sunt tot poliţişti. 
    • cristiancmd
      de cristiancmd
      Seara buna, dragi colegi!
      Apelez si eu la cunostintele voastre, in special cei ce ati trecut prin asa ceva. 
      Am gasit o functie libera intr-o structura, nu are importanta care, cert este ca mi-au cerut scrisoare de intentie si CV. cum cu CV-ul nu e o problema, va adresez o intrebare.Este careva din voi ce a intocmit aceasta scrisoare de intentie? Va intreb pentru ca ma gandesc ca nu e ca la o firma X: "Vreau sa ocup postul de sofer pentru ca .... si am o experienta la firmele x,y, z" ci e ceva adaptat.si cui ii e adresata?
      Va multumesc anticipat!
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.