Jump to content
POLITISTI.ro

big j

Cum se calculeaza numarul de zile libere intr-o luna calendaristica?

Recommended Posts

ionut72

Ok, eu incercam sa explic cum sta treaba "in curtea noastra" , nu incercam sa fac pe desteptul dar totalul de ore care trebuie lucrate cred ca este acelasi indiferent cum le faci ture de 12 ore sau schimburi de 8 ore.Acum cu modul cum se acorda turele libere....

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

ciprith

Eu lucrez la siguranta publica si patrulare si am in fiecare luna atatea libere cate sambete si duminici sunt in luna respectiva + zilele de sarbatori legale care se acorda tuturor angajatilor bugetari ex: 25 decembrie, dar daca 25 decembrie pica in zi de sambata sau duminica nu primesc zi libera in plus in luna respectiva.

Elvis

Ionut noi pe acest topic vorbim despre libere, iar Anila a intrebat cum se acorda aceste libere la AO.

Ca nu i se pare normala treaba cu trei servicii un liber este alta discutie, dar in realitate asa se intampla.

Ciprith, vezi ca treaba cu sambetele si duminicile se aplica celor care lucreaza de luni pana vineri.

O alta vrajeala a sefilor.

Cei care lucreaza in ture, trebuie sa presteze lunar 168 de ore.

Daca lucrezi mai multe nu se platesc si se compenseaza cu timp liber.

Am mai facut aceasta inmultire simpla, 21 x 8 =168.

Deci daca luna are 31 de zile trebuie sa ai 10 libere daca are 30 trebuie sa ai 9 libere, deoarece AO sau politistii care lucreaza in schimburi/ture 1, 2 si 3 in baza unei planificari desfasoara activitati zilnice si in zilele de sambata, duminica, sarbatori legale.

• Upvote 1

alyn

Zilele de week-end in care suntem la operativa se considera zile libere. Operativa o facem de acasa, daca sunt evenimente venim.

Catalin

E logic că da. Doar nu o să stea omul acasă și să fie pontat ca și cum ar fi la muncă. Dacă sunt evenimente, te treci în registru de ore suplimentare.

big j

Multumesc pt raspunsuri.

Alta "golanie" ce se practica este urmatoarea: daca zilele de CM cuprind un week-end,nu mai am dreptul la alt week-end liber in luna respectiva(cf 577 avem un week-end liber pe luna).Sau daca in decursul unei luni calendaristice ai de ex 14 zile CO nu mai ai in restul perioadei alt week-end liberMentionez ca lucrez la OP.

Am citit cu atentie 577 si nu am vazut scris faptul ca daca zilele de CM cuprind si week-endul,lucratorul nu mai beneficiaza de alt week-end liber.Nu stiu de ce se considera (in situatia in care CM cuprinde week-end)ca am avut week-end liber.Daca este scris in vreun Ordin va rog sa-mi spuneti .

Cu respect.

ciopy23

big j vezi ca, intradevar se fac golanii acolo la voi. spune-le "maiestrilor" alora care fac graficul ca este o foarte mare diferenta intre CO-CM si liber. nu are nicio legatura una cu alta. Intreaba-l pe acel grafician daca te imbolnaveai dupa ce aveai week-end ul liber ce se intampla? oare nu iti mai dadea luna urmatoare liber? liberul este un drept al tau care ti se cuvine dupa un nr de zile lucrate, iar conf omai 577 sunt obligati sa iti dea un week end liber, asta daca muncesti cel putin 5 zile in luna respectiva. vezi ca exista o hotarare de guvern unde sunt prevazute si definite toate aceste libere, permisii si concedii de toate felurile.

apropo? stie cineva de vreo dispozitie care sa interzica acordarea mai mult de 2 libere consecutive sau de obligativitatea asigurarii in week-end la munca a 2 treimi din efectiv? Multumesc anticipat

• Upvote 2

allyyys25

Ionut noi pe acest topic vorbim despre libere, iar Anila a intrebat cum se acorda aceste libere la AO.

Ca nu i se pare normala treaba cu trei servicii un liber este alta discutie, dar in realitate asa se intampla.

Ciprith, vezi ca treaba cu sambetele si duminicile se aplica celor care lucreaza de luni pana vineri.

O alta vrajeala a sefilor.

Cei care lucreaza in ture, trebuie sa presteze lunar 168 de ore.

Daca lucrezi mai multe nu se platesc si se compenseaza cu timp liber.

Am mai facut aceasta inmultire simpla, 21 x 8 =168.

Deci daca luna are 31 de zile trebuie sa ai 10 libere daca are 30 trebuie sa ai 9 libere, deoarece AO sau politistii care lucreaza in schimburi/ture 1, 2 si 3 in baza unei planificari desfasoara activitati zilnice si in zilele de sambata, duminica, sarbatori legale.

Ciprith are dreptate in ceea ce priveste sambetele si duminicile! Nu s-a referit la faptul ca trebuie luate aceste zile efectiv ca si libere, ci la faptul ca asa se calculeaza zilele libere aferente unei luni: de exemplu, daca in luna martie pica 5sambete si 5 duminici, inseamna ca toti politisti au dreptul la 10 libere in cursul lunii! Este prevazut acest lucru in acordul privind raporturile de serviciu! Iar cat priveste celalalt aspect, cu 168 ore pe luna, nici asta nu e batut in cuie, depinde! Daca luna are 22 zile lucratoare, si la OP si la orice alta structura..tre` sa ai 176 ore pt a primi sporul de antena complet!

Edited by allyyys25
  • Upvote 1
  • Downvote 1

nicuno1

Multumesc pt raspunsuri.

Alta "golanie" ce se practica este urmatoarea: daca zilele de CM cuprind un week-end,nu mai am dreptul la alt week-end liber in luna respectiva(cf 577 avem un week-end liber pe luna).Sau daca in decursul unei luni calendaristice ai de ex 14 zile CO nu mai ai in restul perioadei alt week-end liberMentionez ca lucrez la OP.

Am citit cu atentie 577 si nu am vazut scris faptul ca daca zilele de CM cuprind si week-endul,lucratorul nu mai beneficiaza de alt week-end liber.Nu stiu de ce se considera (in situatia in care CM cuprinde week-end)ca am avut week-end liber.Daca este scris in vreun Ordin va rog sa-mi spuneti .

Cu respect.

big j incearca sa le explici ca in baza lui 577 ai dreptul la RS cel pyutin odata intr-o sambata si duminică legată. Acel RS nu se poate lua in CM sau CO. Teoretic daca ai fost liber toate week-end-urile in CO, CM....si ti-a ramas unul singur ai dreptul la RS.

mai nou avem dreptul la 2 RS-uri pe luna in baza acordului cu sindicatele

http://www.snppc.ro/stire.php?id=164

http://snapromania.ro/comunicat_189_acordul_a_fost_semnat_si_vom_veghea_la_respectarea_lui

Elvis

Ciprith are dreptate in ceea ce priveste sambetele si duminicile! Nu s-a referit la faptul ca trebuie luate aceste zile efectiv ca si libere, ci la faptul ca asa se calculeaza zilele libere aferente unei luni: de exemplu, daca in luna martie pica 5sambete si 5 duminici, inseamna ca toti politisti au dreptul la 10 libere in cursul lunii! Este prevazut acest lucru in acordul privind raporturile de serviciu! Iar cat priveste celalalt aspect, cu 168 ore pe luna, nici asta nu e batut in cuie, depinde! Daca luna are 22 zile lucratoare, si la OP si la orice alta structura..tre` sa ai 176 ore pt a primi sporul de antena complet!

Allyyys25 curios pentru mine este faptul ca desi cineva incearca sa va deschida mintea unii politisti ca si tine inca stati cu gura cascata la ce va spun sefii.

Nu ,Ciprith si cu tine nu aveti dreptate.

Din aceasta cauza sunt sute de actiuni prin instantele patriei.

Tu nu esti platita , sau poate esti daca stai intr-un birou si lucrezi de luni pana vine 08.00-16.00 , in functie de sambete si duminici.

Esti platita si primesti salariul lunar pentru exact 168 de ore pe luna.

Numai ca politistii din operativ nu stau la caldura de luni pana vineri, iar saptamana agentilor de siguranta in foarte multe cazuri are 8 zile nu 7.

Si daca nu ai 176 de ore nu primesti sporul de antena complet? Pe cuvant ? Ti-a spus cumva sefu"?

Eu am facut niste calcule simple pe care sa le inteleaga tot omul, insa daca tu mergi pe mana lui sefu" este fix problema ta.

Poti lucra si 230 de ore pe luna tot 168 de ore esti platit.

Este un soft la financiar pe care il poti descifra daca cineva de acolo iti da o mana de ajutor.

Asa ca iti repet, poti sa completezi tu pontajul lunar si cu 300 de ore lucrate , cei de la financiar tot 168 iti vor plati.

Pontajul ala daca nu iti faci copii xerox dupa el inainte sa-l depui la financiar este fix maculatura.

Pentru a te edifica te rog sa compari pontajul cu graficul de lucru la un agent de siguranta.

Vei avea mari surprize!

• Downvote 1

big j

Superba chestia cu 2 week-end-uri libere pe luna!Abia astept astept sa fac raport in baza acestui acord sa le vad fetele de slugi supuse celor care intocmesc planificarea lunara, si a sefului cel mare(care a dispus ca daca in CM ai prins un week-end ...la revedere pe luna respectiva....) :naughty::emo-box:

Felicitari celor care au postat cu privire la acest acord.

Cu respect.

allyyys25

Allyyys25 curios pentru mine este faptul ca desi cineva incearca sa va deschida mintea unii politisti ca si tine inca stati cu gura cascata la ce va spun sefii.

Nu ,Ciprith si cu tine nu aveti dreptate.

Din aceasta cauza sunt sute de actiuni prin instantele patriei.

Tu nu esti platita , sau poate esti daca stai intr-un birou si lucrezi de luni pana vine 08.00-16.00 , in functie de sambete si duminici.

Esti platita si primesti salariul lunar pentru exact 168 de ore pe luna.

Numai ca politistii din operativ nu stau la caldura de luni pana vineri, iar saptamana agentilor de siguranta in foarte multe cazuri are 8 zile nu 7.

Si daca nu ai 176 de ore nu primesti sporul de antena complet? Pe cuvant ? Ti-a spus cumva sefu"?

Eu am facut niste calcule simple pe care sa le inteleaga tot omul, insa daca tu mergi pe mana lui sefu" este fix problema ta.

Poti lucra si 230 de ore pe luna tot 168 de ore esti platit.

Este un soft la financiar pe care il poti descifra daca cineva de acolo iti da o mana de ajutor.

Asa ca iti repet, poti sa completezi tu pontajul lunar si cu 300 de ore lucrate , cei de la financiar tot 168 iti vor plati.

Pontajul ala daca nu iti faci copii xerox dupa el inainte sa-l depui la financiar este fix maculatura.

Pentru a te edifica te rog sa compari pontajul cu graficul de lucru la un agent de siguranta.

Vei avea mari surprize!

Daca luna are 22 zile lucratoare si nu 21, atunci vei fi platit pentru 176 ore si nu pentru 168! (pt ca nu toate lunile sunt egale, unele au 168, altele 176 zile lucratoare)..Da, corect...poti sa faci si 200 ore, vei fi platit pentru 176, depinde cate sunt in luna respectiva! Si nu mi-a spus "sefu`"...ci cei de la financiar, spre informarea ta!

• Upvote 2
  • Downvote 1

allyyys25

Si ca sa dau un raspuns mai exact la problema in discutie..cum se calculeaza zilele libere dintr-o luna calendaristica...se calculeaza in felul urmator: spre exemplu, luna martie are 4 sambete si 5 duminici (fara alte libere legale), deci luna va avea 31-9 zile lucratoare, adica 22 zile si implicit 176 ore platite! asta este modul de calcul, ca nu se lucreaza dupa vreun sablon anume de 168 sau mai stiu eu cate ore! Si asta este valabil pt fiecare politist, operativ sau nu, personal contractual, etc, care lucreaza 8-16 de luni pana vineri, ture, etc.. Bineinteles, faptul ca in luna martie avem 4 sambete si 5 duminici, asta nu inseamna ca fiecare politist va fi liber 4 sambate si 5 duminici, ci fiecare politist va avea 9 zile din 31! De exemplu, luna aprilie are 4 sambete, 5 duminici +a 2-a zi de Paste (liber legal), deci luna va avea 10 libere din 30 calendaristice, de unde rezulta ca vor fi 20 zile platite, echivalentul a 160 ore! Mi-a explicat si mie cineva de financiar acum vreo 4 ani, cum se calculeaza, se poate interesa oricine..nu e niciun secret! Si haideti sa nu ne mai jignim, sa nu ne mai agresam verbal unii pe altii, ca nu e etic, iar deontologic cu atat mai putin! iar expresiile de genul "sa va deschida mintea", "stati cu gura cascata", etc. chiar nu isi au rostul aici! Iar in ce ma priveste, cu atat mai putin! Nu conteaza in ce birou stai sau ce program ai, ca stai la caldura sau nu, eu nu am facut decat sa va spun cum stau lucrurile sau cum ar trebui sa fie pentru toata lumea! Acum, daca nu se respecta pentru toata lumea, daca unii au sefi care mai fac si abateri de la reguli, nu e vina nimanui decat a lor insisi, nu trebuie sa ne varsam furia sau frustrarile aici! Un politist nu ar trebui sa fie atat de "agresiv", nici macar in scris! Spre exemplu, la noi seful de la siguranta publica e foarte corect si face planificarile cu simt de raspundere, acordand toate liberele la care agentii au dreptul! Chiar ma uitam zilele astea in registrul agentilor si am observat ca toti au in luna asta 9 libere, in afara de cei care sunt in concediu, pt ca asa e normal, asa se calculeaza...nu li se pot da 4S si 5D, dar cumulat au fiecare cate 9 libere!

• Upvote 1
  • Downvote 1

Leonidas67

ConformCONTRACT COLECTIV DE MUNCĂ UNIC LA NIVEL NAŢIONAL PE ANII 2011-2014 incheiat conform art. 10 şi 11 din Legea nr. 130/1996, republicată, înregistrat la Ministerul Muncii, Solidarităţii Sociale şi Familiei

CAPITOLUL 2

Timpul de muncă

ART.10. - (1) Durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi sau de 40 de ore pe săptămână.

(2) Munca prestată în afara duratei normale a timpului de muncă săptămânal, prevăzută la alin. 1, este considerată muncă suplimentară.

(3) Prin negocieri la nivel de unitate, pentru a pune de acord programul cu cerinţele producţiei, se poate stabili un program săptămânal de 36 până la 44 de ore, cu condiţia ca media lunară să fie de 40 de ore de săptămână, iar programul stabilit să fie anunţat cu o săptămână înainte.

(5) În funcţie de specificul unităţii sau al muncii prestate, se poate opta şi pentru o repartizare inegală a timpului de muncă, cu respectarea duratei normale a timpului de muncă de 40 de ore pe săptămână.

(6) În cazurile în care durata normală a timpului de muncă se stabileşte potrivit prevederilor alin. 5, durata timpului de muncă zilnic nu poate depăşi 10 ore.

(7) La locurile de muncă unde, datorită specificului activităţii, nu există posibilitatea încadrării în durata normală a timpului zilnic de lucru, pot fi stabilite forme specifice de organizare a timpului de lucru, după caz, în tură, tură continuă, turnus, program fracţionat; locurile de muncă la care se aplică aceste forme specifice de organizare, precum şi modalităţile concrete de organizare şi evidenţă a muncii prestate se stabilesc prin contractul colectiv de muncă la nivel de ramură, grupuri de unităţi sau unităţi.

(8) Durata maximă legală a timpului de muncă nu poate depăşi 48 de ore pe saptămână, inclusiv orele suplimentare. Prin execepţie, durata timpului de muncă va putea fi prelungită peste 8 ore pe zi şi peste 48 de ore pe săptămână, care include şi orele suplimentare, cu condiţia ca media orelor de muncă , calculată pe o perioadă de referinţă de trei luni, să nu depăşească 48 de ore pe săptămână.

(10) La solicitarea comună sau a uneia dintre părţile negociatoare ale contratului colectiv de muncă la nivel de ramură, Comisia paritară constituită la nivelul Contratului Colectiv de Muncă Unic la Nivel Naţional se va întruni în regim de urgenţă, şi se va pronunţa asupra cererii de extindere a perioadei de referinţă, prevăzută de Art. 111 din Codul Muncii, pentru ramuri sau sectoare ce nu sunt prevăzute în Anexa nr. 6 şi pentru care s-au prezentat solicitări.

(11) Când munca se efectuează în schimburi, durata timpului de muncă va putea fi prelungită peste 8 ore pe zi şi peste 48 de ore pe săptămână, cu condiţia ca media orelor de muncă, calculată pe o perioadă maximă de 3 săptămâni, să nu depăşească 8 ore pe zi sau 48 de ore pe săptămână.

ART.11. - (1) Pentru unele activităţi, locuri de muncă şi categorii de personal, prevăzute în contractele colective de muncă de la unităţi, timpul de muncă poate fi parţial, corespunzător unor fracţiuni de normă.

ART.12. - (1) Salariatii care îşi desfasoara activitatea în locuri de muncă cu condiţii deosebite beneficiază de reducerea duratei normale a timpului de muncă sub 8 ore pe zi, în conditiile prevăzute de lege, şi nu pot fi solicitaţi să efectueze ore suplimentare, cu excepţia cazurilor justificate de prevederi exprese ale regulamentelor specifice activităţii respective sau a unor situaţii aparute fortuit.

(2) Durata reducerii timpului normal de muncă şi categoriile de personal care beneficiază de acest program se stabilesc prin contractul colectiv de muncă la nivel de ramură, grupuri de unităţi si unităţi.

ART.13. - (1) Orele de începere şi terminare a programului vor fi stabilite prin regulamentul intern.

(2) În toate cazurile în care se dovedeşte că este posibil, cei care angajează şi sindicatele vor purta negocieri pentru a fixa orare flexibile de lucru şi modalităţi de aplicare a acestora.

(3) Stabilirea orarelor flexibile de lucru nu afectează drepturile prevăzute în contractul colectiv de muncă

ART.14. - (1) Orele prestate, la solicitarea angajatorului, peste programul normal de lucru stabilit în unitate sunt ore suplimentare.

(2) Salariaţii pot fi chemaţi să presteze ore suplimentare numai cu consimţământul lor.

(3) Pentru prevenirea sau înlaturarea efectelor unor calamitati naturale, ale unor accidente ori ale altor cazuri de forţă majoră, salariaţii au obligaţia de a presta muncă suplimentară cerută de cel care angajeaza

ART.15. - (1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în urmatoarele 30 de zile, după efectuarea acesteia.

(2) În aceste condiţii salariatul beneficiază de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru.

ART.16. - (1) Munca prestată în intervalul dintre orele 22 si 6, cu posibilitatea abaterii cu o oră în plus sau în minus faţa de aceste limite, este lucru în timpul nopţii.

(2) Durata normală a timpului de muncă pentru salariatul în regim de noapte, nu poate depăşi o medie de 8 ore pe zi, calculată pe o perioadă de referinţă de maxim 3 luni calendaristice, cu respectarea prevederilor legale privind repausul saptămânal.

(3) Pentru persoanele al căror program de lucru se desfăşoară pe timpul nopţii, durata timpului de muncă este mai mică cu o oră decât durata timpului de muncă prestată în timpul zilei, fără diminuarea salariului de bază şi a vechimii în muncă.

(4) Prevederile alin. 2 nu se aplică salariaţilor care lucrează în locuri de muncă cu condiţii deosebite, unde durata timpului de muncă este mai mică de 8 ore.

(5) Angajatorul care, în mod frecvent, utilizează munca de noapte este obligat să informeze despre aceasta inspectoratul teritorial de muncă.

(6) Salariaţii care urmează sa desfăşoare cel puţin 3 ore de muncă de noapte sunt supuşi unui examen medical gratuit înainte de începerea activităţii şi după aceea, periodic.

(7) Condiţiile de efectuare a examenului medical şi periodicitatea acestuia se stabilesc prin regulament aprobat prin ordin comun al ministrului muncii, solidarităţii sociale şi familiei şi al ministrului sănătăţii.

(8) Salariaţii care desfăşoară muncă de noapte şi au probleme de sănătate recunoscute ca având legatura cu aceasta vor fi trecuţi la o munca de zi pentru care sunt apţi.

ART.17. - (1) Salariaţii care renunţă la concediul legal pentru îngrijirea copilului în vârstă de până la doi ani beneficiază de reducerea duratei normale a timpului de lucru cu 2 ore pe zi, fără să le fie afectate salariul de baza şi vechimea în muncă. La cererea lor se poate acorda program decalat, cu alte ore de începere a programului de lucru, dacă activitatea unităţii permite.

(2) Femeile care au în îngrijire copii de până la 6 ani pot lucra cu 1/2 normă, dacă nu beneficiază de creşă sau cămin, fără a le fi afectate drepturile ce decurg din calitatea de salariat. Timpul în care au fost încadrate în aceste condiţii se consideră, la calculul vechimii în muncă, timp lucrat cu o normă întreaga.

(5) Procedura de aplicare a prevederilor alineatelor precedente se stabileşte prin contractele colective de muncă la nivel de unitate.

ART.18. - În durata normală a timpului de muncă nu intră timpii consumati cu echiparea-dezechiparea la începutul şi sfârşitul programului.

drAGO5

Leonidas67, nu stiu ce ai vrut sa scoti in evidenta cu postarea prevederilor din CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCĂ UNIC LA NIVEL NAŢIONAL , insa din cate cunosc eu acestea se aplica doar personalului contractual din cadrul MAI.Pentru politisti se aplica prevederile Acordului privind raporturile de serviciu. Am facut precizarea aceasta pentru a nu fi indusi in eroare politistii, nu din alt motiv, cu toate ca prevederile sunt in mare parte similare.Stima.

Elvis

Allyyys sunt satul de purtatorii de uniforma care tot dau lectii de ani de zile celor care dau cu sapa in strada.

Te-am jignit ca ti-am spus ca stai la caldura si intocmesti graficul de lucru si pontajul pentru cei care stau in stada la -25 de grade asa cum iti ,,zice" sefu"?

Iti repet, esti platita 168 de ore in fiecare luna indiferent ce ti-a spus tie acum 4 ani cineva de la financiar.

Ce ma deranjeaza este ca insisti desi habar nu ai.

Continua sa faci ce-ti spune seful ,poate o sa te trezesti ca impreuna cu el o sa dai cu subsemnatul/a.

Leonidas imi place ART.15. - (1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în urmatoarele 30 de zile, după efectuarea acesteia, exista o lege data de boc pe care donii sindicalisti au respectat-o cu sfintenie, care arata ca orele prestate suplimentar nu se mai platesc ci se compenseaza cu timp liber corespunzator, desi sunt curios cum se vor acorda aceste ore libere platite de catre cei de la financiar.Oare ei care sunt suspendati din activitate stiu despre ce vorbesc?

Cred ca pe praful asta politistii ar avea nevoie sa le fie platite orele suplimentare nu sa fie trecuti liber in graficul de lucru luna urmatoare ca fiind liberi pentru orele lucrate in plus si nu recuperate.

Si daca in 30 de zile nu soliciti liber inseamna ca ai pierdut orele lucrate in plus, nu?

Nu mai insist cum se trec aceste recuperari in graficul de lucru pentru ca vad ca sunt experti in domeniu care stiu.

Edited by Elvis
  • Upvote 3
  • Downvote 3

Leonidas67

drAGO5, prevederile Acordului privind raporturile de serviciu daca citesti mai bine sunt aceleasi cu cele stipulate de mine deoarece orice lege sau acord intern trebuie obligatoriu sa functioneze cu legea cadru !

drAGO5

Da , dar politistii nu au contract colectiv de munca. Ca prevederile sunt similare, am spus-o si eu. :good:

Elvis

Nu au contract individual de munca desi pot constata infractiuni privind munca la negru.

Interesant, nu?

allyyys25

Allyyys sunt satul de purtatorii de uniforma care tot dau lectii de ani de zile celor care dau cu sapa in strada.

Te-am jignit ca ti-am spus ca stai la caldura si intocmesti graficul de lucru si pontajul pentru cei care stau in stada la -25 de grade asa cum iti ,,zice" sefu"?

Iti repet, esti platita 168 de ore in fiecare luna indiferent ce ti-a spus tie acum 4 ani cineva de la financiar.

Ce ma deranjeaza este ca insisti desi habar nu ai.

Continua sa faci ce-ti spune seful ,poate o sa te trezesti ca impreuna cu el o sa dai cu subsemnatul/a.

Leonidas imi place ART.15. - (1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în urmatoarele 30 de zile, după efectuarea acesteia, exista o lege data de boc pe care donii sindicalisti au respectat-o cu sfintenie, care arata ca orele prestate suplimentar nu se mai platesc ci se compenseaza cu timp liber corespunzator, desi sunt curios cum se vor acorda aceste ore libere platite de catre cei de la financiar.Oare ei care sunt suspendati din activitate stiu despre ce vorbesc?

Cred ca pe praful asta politistii ar avea nevoie sa le fie platite orele suplimentare nu sa fie trecuti liber in graficul de lucru luna urmatoare ca fiind liberi pentru orele lucrate in plus si nu recuperate.

Si daca in 30 de zile nu soliciti liber inseamna ca ai pierdut orele lucrate in plus, nu?

Nu mai insist cum se trec aceste recuperari in graficul de lucru pentru ca vad ca sunt experti in domeniu care stiu.

Si cand esti in concediu, tot 168 ore esti platit? Si ca o paranteza, nu sunt politist, sunt personal contractual, asta mi-e meseria si normal ca m-am documentat in domeniu! Mai intereseaza-te si o sa vezi ca am dreptate! Nu ti-o spun cu rautate, dar asa este! Si nu am dat niciodata cu subsemnatul desi au fost ceva controale pe linie de audit financiar! Este prevazut si in acordul privind raporturile de serviciu din 09.03.2012! Scuza-ma, dar tu esti cel care insista fara sa aiba habar!

Edited by allyyys25
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Elvis

Draga Allyyys adevarul este pretutindeni dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta.

Cand esti in concediu iei acelasi salariu dar fara spor de noapte, sport de antena etc.

Te-ai documentat in domeniu?

Cel inteligent cedeaza primul............ai dreptate.

• Upvote 1
  • Downvote 1

CYP79

Cate libere aveti in luna septembrie? 9 sau 10?

Pe la noi sunt diferente intre formatiunile operative!

DanielBAD

10 libere trebuie sa fie...Eu spre exemplu ma aflu intr-o situatie in care dupa 20 de zile de concediu, o sa mai lucrez 7 si o sa primesc 3 libere...in conditiile in care daca as avea program de luni pana vineri de 8 ore as avea 4 libere pentru ca mai prind 2 sambete si 2 duminici dupa ce revin la munca :blink:

catapfr

O intrebare, va rog. Cine lucreaza sambata sau duminica, are 2 zile libere, pentru fiecare din astea ?

tanya

La 24 ore lucrate sambata sau duminica ai 3 zile lucratoare libere adica luni, marti si miercuri (normal, anormal nu se mai stie)!!!