Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
ursuletul

Teapa pe internet

Întrebare

ursuletul

Buna ziua, sunt nou pe aici si am si eu o intrebare, multi se lasa pagubiti dar eu nu mai am de gand. In primul rand sa va explic putin problema.

Eu am un serviciu inchiriat pe internet cu contract la o firma din bucuresti, la care platesc lunar o anumita suma legal.

Cineva tot din romania ofera niste servicii contracost pentru imbunatatirea serviciului pe care il am eu. Eu am platit acestei persoane in decursul a 10 luni de zile aproximativ 300 euro, desii el nu mi-a oferit in totalitate serviciile doar 50%, acum mai exact astazi am platit iar acestui individ 100 ron dupa care am primit ignore pe messenger si la telefon nu raspunde.

Luni am de gand sa ma duc la o sectie de politie si sa fac o plangere ceva.

Prima intrebare este daca se poate face ceva, eu am ca dovezi niste chitante paypal, conversatii pe messenger si in arhiva si poze, i-am trimis si email-uri 2 la care nu am primit nici un raspuns, mai am o chitanta cand am cumparat un cod de reincarcare care ii l-am spus lui pe messenger si conversatia si cam atat.

Acest individ are un site nu stiu sigur daca are firma dar nu cred, chestia este ca a dat o gramada de tepe la o gramada de lume care nu a depus nici un fel de plangere, dar din cauza ca am fost tepuit o gramada de timp de el vreau sa fac ceva sa imi recuperez macar jumate din bani.

Multumesc.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Postare recomandată

• 0
Cristi

Amenzile de la ANPC sunt foarte ridicate si totodata acestia pot merge pana la inchiderea activitatii unui operator economic. Nu e nevoie de nicio componenta penala pentru acest lucru.

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Marius

Cu astfel de situaţii ipotetice deviem de la problema/subiectul topicului. Aşa cum am mai spus mulţi oameni trăiesc cu impresia că infracţiunea de înşelăciune este definită aşa cum este explicat termenul "înşelăciune" în dicţionarul explicativ al limbii române, dar în realitate nu e deloc aşa. 
Am încercat să explic de nenumărate ori despre elementele constitutive ale infracţiunii şi aşa mai departe, dar degeaba ... o dăm înainte cu tot felul de poveşti.
În principiu ca să putem discuta despre infracţiunea de înşelăciune trebuie ca individul în cauză să fi urmărit scopul realizării unui folos patrimonial injust, altul decât un profit comercial obţinut în cadrul contraprestaţiilor contractuale derulate cu o altă parte civilă, în calitate de furnizori de marfă / prestator de servicii etc.etc.etc.. Fiind vorba de un angajament de plată (sau invers, după caz) ce conţine asumarea în mod unilateral a unei obligaţii pecuniare faţă de beneficiar, în caz de neplată (ori după caz de nelivrare a mărfurilor ori a prestării serviciilor etc. etc.) este atrasă doar răspunderea civilă contractuală generată de neexecutarea unei obligaţii asumate într-un contract, câta vreme nu se face dovada folosirii de manopere dolosive faţă de creditor sau beneficiar, într-unul din cele doua momente avute în vedere de legiuitor, respectiv cel al asumării obligaţiei la încheierea contractului şi/sau neexecutarii obligaţiei de plată contractual asumate. Mai clar de atât nu stiu cum să mai explic. 

• Apreciez 2

Link către postare
  • 0
VladSoare

Încep să înțeleg. Cred că cheia constă în chestia asta:

Citat:

În principiu ca să putem discuta despre infracţiunea de înşelăciune trebuie ca individul în cauză să fi urmărit scopul realizării unui folos patrimonial injust, altul decât un profit comercial obţinut în cadrul contraprestaţiilor contractuale derulate cu o altă parte civilă, în calitate de furnizori de marfă / prestator de servicii etc.etc.etc..

Din asta înțeleg că nu e înșelăciune decît dacă se urmărește altceva decît profitul. Dacă individul o face strict pentru bani, atunci nu e.
Confuzia mea, și a celorlalți care tot comentează pe-aici pe tema asta, provine din faptul că acest lucru, și anume necesitatea de a exista vreun alt folos în afară de profit, nu pare să reiasă clar din textul legii, sau cel puțin nu pentru cineva care nu e familiarizat cu limbajul legal și cu finețurile interpretării acestuia.
În orice caz, apreciez efortul tău și al celorlalți colegi de a explica lucrurile astea. Sînt lucruri care nu se învață în școală și pe care cine nu lucrează în domeniu n-are de unde să le afle. 

Modificat de VladSoare

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• cheve
      de cheve
      Buna ziua,am avut neplacerea de a incerca sa fac un schimb pe olx cu o perosana din cluj sub numele de Muresan Tiberiu sau cel putin asa se prezenta dansul care pretindea ca este politist in judetul Cluj.ce se poate intampla cu acea persoana in cazul in care respectiva a mintit?doresc sa precizez si faptul ca a  incercat sa ma insele trimitandu-mi un plic cu o felicitare in care scria "ti-ai luat-o"in schimbul coletului pe care i l-am trimis. 
    • alexandrubisex25
      de alexandrubisex25
      Buna ziua. As dori sa aflu sfatul unui politist in legatura cu o teapa data prin posta romana. 
      Recent, am trimis un colet prin posta cu un alt telefon decat ceea ce era cerut de catre client. Am fost sunat de politia din judetul respectivului client ca daca nu returnez banii inapoi titularului, mi se va face un dosar penal. As dori sa stiu, daca din moment ce voi primi banii de pe colet , si ii voi ridica , se mai poate face ceva? Totusi eu am trimis un telefon dar nu cel dorit de om, si el a mers pe propria lui raspundere, m-am inteles cu el ca sa ii trimit coletul. Vreau sa stiu daca voi ridica banii, si politistul va afla ca nu i-am returnat, voi cadea vinovat, mi se va putea intampla ceva? VREAU RASPUNS URGENT VA MULTUMESC ! STIMA ! 
    • alexalbu
      de alexalbu
      Buna ziua, m-am gandit de doua ori inainte de a deschide acest topic. 
      Cu cateva zile inainte de marea sarbaroare pascala, m-am uitat si eu de curios pe un site si anume pe olx dupa o masina. Toate bune si frumoase pana ce am gasit un BMW seria 5 din 2005 motor 2.0 diesel full options, cu toate alea la un pret wooow. Si anume la 4500 de euro. Scria ca masina e inmatriculata in Romania cu taxa platita, etc. Si acum vine buba aia mare'  . Proprietarul locuieste in Germania in nu mai stiu ce oras si bla bla bla. Am zis sa sun, sa iau legatura cu proprietarul sa vedem ce zice. Toate bune si frumoase, am negociat pana la 4000 de euro , eram in culmea fericirii, am zis ca acum am dat lovitura.   Bun, acum vine partea interesanta... Cum facem sa vedem masina si sa batem palma ? A zis ca ma asteapta cu drag in Frankfurt, daca nu ma insel.( acolo cica locuia)  Si pe cand sa ii zic ok, dau eu o fuga pana acolo, imi zice ca poate veni el contracost . Mi-a cerut prima data 250 de euro. Cand am auzit, am zis "ceeee, cand, cum, unde". Cum sa va trimit atatia bani daca nu  va cunosc? I-am zis ca ii dau 350 de euro, numai dupa ce il vad cu masina in poarta. Zice ca trebuie sa il inteleg si pe el ca nu poate veni, numai asa. Il intreb, cum de o vinde asa mult sub pretul pietei. Imi zice ca are o datorie pe care trebuie sa o achite pana in data de xx.xx.2015 si eu mai insistent de felul meu, mai accentuez putin pe subiectul asta si imi zice ca nu ii place lui sa isi justifice bani,  dar are o datorie la banca si daca nu plateste datoria pana la data cu tare o sa ii puna sechestru pe casa si asa mai departe.( de altfel aici mi-a castigat increderea ). II zic ok, dar chiar nu pot sa iti trimit 250 de euro, nici daca ai fi Printul Charles. Mi-a zis ca macar 100 de euro sa ii trimit cand ajunge in VAMA, sa aiba o siguranta, sa vina pana la mine in Cluj. Mi-am zis eu in minte, in viata am pierdut si mai mult. Si ii zic ok, imi da CNP'ul,numele si toate datele sa ii pot pune bani prin Western Union. Si ii zic a 2-a zi cand ajunge la granita din Romania, sa ma sune, sa ii pot trimite bani. Asa a si fost, urmatoarea zi ma suna ca e in vama. Merg frumos la banca, de acolo imi zice riscurile, ca daca nu cunosti persoana, pe propria raspundere, nu ti se mai pot rambursa bani inapoi si bla bla, am depus bani frumos, il sun sa  ii zic ca am facut tranzactia, imi zice ok si il mai sun peste 10 minute si imi zice ca acuma e la banca, ridica bani si sa il sun in 10 minute. L-am sunat peste 10 minute, telefonul suna dar ce sa vezi, omul nu mai raspundea  , il mai sun peste alte 10 minute telefonul nu mai suna . L-am mai sunat peste cateva ore, asa de plictiseala, stiam ca deja am luat teapa, dar am zis ca incercarea moarte n-are.. Telefonul suna dar nici vorba de a mai raspunde cineva . 
      P.s Probabil ca v-am plictisit cu povestea mea, pe multi dintre voi. Dar am scris m-ai amanuntit ca poate, voi ajute in viitor pe cineva sa nu mai primeasca teapa ca mine. :
           Probabil ca va citi si un politist, postarea mea si vreau sa il intreb daca se mai poate face ceva, avand in vedere ca am datele personale si convorbirile telefonice. Si daca se poate face, vreau sa fac tot ce imi sta in putinta, pentru ca vreau o tara civilizata !
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.