Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
alexandrubisex25

Inselaciune prin posta

Întrebare

alexandrubisex25

Buna ziua. As dori sa aflu sfatul unui politist in legatura cu o teapa data prin posta romana. 

Recent, am trimis un colet prin posta cu un alt telefon decat ceea ce era cerut de catre client. Am fost sunat de politia din judetul respectivului client ca daca nu returnez banii inapoi titularului, mi se va face un dosar penal. As dori sa stiu, daca din moment ce voi primi banii de pe colet , si ii voi ridica , se mai poate face ceva? Totusi eu am trimis un telefon dar nu cel dorit de om, si el a mers pe propria lui raspundere, m-am inteles cu el ca sa ii trimit coletul. Vreau sa stiu daca voi ridica banii, si politistul va afla ca nu i-am returnat, voi cadea vinovat, mi se va putea intampla ceva? VREAU RASPUNS URGENT VA MULTUMESC ! STIMA ! 

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

7 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Marius

Eşti pasibil de o pedeapsă cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
RPG

Inca incerc sa imi dau seama daca am inteles bine: Iti faci cont pe un site unde sunt preponderent politisti, ne povestesti cum ai dat tu o teapa, ca intre timp ti s-a facut frica, si ne ceri sa te lamurim cum sa faci...ca tu ai vrea sa te alegi cu banii dar nu ai vrea sa faci puscarie? :))  Poti sa fii mai nesimtit de atat?!

Link către postare
  • 0
Marius

Eu sunt de părere că nu e vorba de nesimţire în acest caz, mai degrabă cred că e vorba de o întârziere a dezvoltării intelectuale ce se manifestă prin dificultăţi mintale sau psihice de a înfrunta situaţiile vieţii obişnuite. :)

Link către postare
  • 0
pavelnicu

Daca te-a sunat politistul deja ai dosar penal. Asa ca maine la prima ora , ca sa dai dovada de buna credinta,   ia legatura telefonic cu  organul de politie sau politistul care te-a sunat si problema se poate aranja in sensul ca  iti poate da o clasare.

Link către postare
  • 0
alexandrubisex25

Nu am. Clientul nu a facut plangere, daca nu-i restitui banii face plangere. 

Link către postare
  • 0
danpin

Sa intelegem ca te santajeaza cu asta?  :))

Link către postare
  • 0
Ben

Ce nesimtite sunt victimele in ziua de azi! Nu mai poti sa dai si tu o teapa ca tot omul ca se duc repede la Politie si se plang. Pfff... ce oameni!

Bisex, nu ai vrea sa facem si noi o astfel de afacere? Iti arat si ofer spre vanzare un iphone 6 de peste 3000 de lei, imi dai banii pe el, dar in realitate o sa-ti dau in schimb o gioarsa de telefon de 100 lei si noroc si la gara.

Iti doresc puscarie usoara. Macar regim semi-deschis sa fie.

Link către postare

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Vizitator
Răspunde la această întrebare...

×   Aţi postat conţinut ce păstrează o altă formatare decât cea permisă de Regulament..   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Link-ul a fost încorporat automat în postare.   Elimină inserarea şi afişează ca simplu link

×   Conţinutul anterior a fost restaurat.   Curăţă editorul

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Conţinut similar

• Laur01
      de Laur01
      Buna ziua!Sunt nou pe forum si sper ca am postat unde trebuie.
      O sa incep sa povestesc ce mi s-a intamplat.Doream sa-mi achizitionez un telefon la mana a doua marca Samsung S8 de pe OLX, neavand suficienti bani pentru a lua unul nou din magazin.
      Am inceput sa caut prin diverse anunturi si am gasit unul care m-a incantat.Toate accesoriile la cutie, neactivat, la prima vedere totul parea ok, asa ca l-am sunat pe cel care postase anuntul.Mi s-a spus sa vin la o casa de amanet din Sectorul 3, acolo unde au ei sediul.Acest lucru s-a intamplat pe 25 iulie.Ajung la adresa indicata, era o casa de amanet in regula, la parterul unui bloc, functiona din 2013,am vazut telefonul, era ok, nou si am platit suma de 2450 lei.Mentionez ca mi s-a oferit factura si certificat de garantie de la casa de amanet pe care scrie numele meu, produsul cumparat, seria IMEI a telefonului, data achizitiei si bonul fiscal, stampile, adrese, totul ca la carte.
      Toate bune si frumoase.Am ajuns acasa, am introdus cartela sim si am inceput sa ma bucur de telefon.
      Acum o saptamana l-am pus la vanzare, deoarece intervenise o problema si aveam nevoie urgenta de bani.Am primit mai multe telefoane de la clienti interesati, printre care, ieri, 18.08.2017 m-a sunat un domn care dorea sa-l cumpere.Am stabilit sa ne intalnim, am ajuns la locul respectiv,erau 2 domni undeva la 30 de ani, au coborat din masina, le-am aratat telefonul, nici bine nu l-au scos din cutie ca mi-au aratat legitimatiile de politisti de la Biroul de Investigatii Criminale Bucuresti,  intrebandu-ma de unde am telefonul deoarece este furat.Imi interceptasera toate apelurile avute cu ceilalti clienti, aveau adresa mea de la Orange, acolo unde am abonamentul, stiau tot despre mine.Efectiv am ramas socat.Voiau sa ma retina pentru 24 ore deoarece ma considerau suspect, iar dupa lungi discutii aratandu-le factura de la casa de amanet s-au convins ca nu am furat telefonul si nu ma ocup cu asa ceva.Pana la urma am fost dus la o sectie de Politie, unde am dat o declaratie in dosarul deja existent in calitate de martor.Dupa toate acestea domnii respectivi mi-au dat o dovada de la DGPMB, Biroul investigatii Criminale care in baza art.169, art.170 din CPP mi-au ridicat (confiscat) telefon cu tot ce avea el, punand la dosar o fotocopie a facturii si bonului primit de la casa de amanet.
      Acum intrebarea mea este urmatoarea: Politistii mi-au confiscat telefonul, urmeaza sa il predea proprietarului, iar eu in calitate de pagubit ce ar trebui sa fac?Sa dau in judecata casa de amanet ca sa-mi pot recupera banii?Sau sa ma judec cu omul care a furat telefonul si l-a dus la casa de amanet?(mentionez ca nu cunosc nimic despre acesta, dar ma gandesc ca cei de la amanet au datele personale ale acelui om).Sau o plangere la politie?Ma gandesc si la varianta ca cei dea casa de amanet n-aveau de unde stii ca telefon era furat.Din ce am aflat telefonul apartine unei societati si a fost furat in cutie sigilata

Astept raspunsurile dvs si ce ma sfatuiti sa fac.Multumesc!
    • Boca
      de Boca
      Buna ziua,
      Va rog sa-mi spuneti ce posibilitati de reactie am si ce sanse sa-mi recuperez banii dintr-o posibila inselaciune?
      Situatia se prezinta in felul urmator: 
      -am ales sa cumpar un acordeon de pe net care era prezentat ca fiind in buna stare de functionare si cu acordaj "din fabrica";
      -am cerut telefonic confirmari vanzatorului ca instrumentul este functional si ca nu necesita acordaj sau alte investitii; a confirmat telefonic ca e perfect functional si ca nimeni nu a umblat in el;
      -am mers insoti si l-am luat personal; la cateva zile l-am dus la un reparator care in momentul in care l-a deschis a fost foarte surprins sa vada ca mecanismul care schimba registrele la basi a fost scos/taiat; in interior este scris vizibil cu pixul ca in 2015 un reparator din Mioveni l-a ridicat la 880hz (contravine total cu faptul ca "nimeni nu l-a deschis");
      -in plus este dezacordat, unele muzicute au fost schimbate iar cel mai important este faptul ca acel mecanism nu se poate reface;
      -i-am trimis poze edificatoare vanzatorului si i-am cerut sa-i returnez instrumentul; a fost de acord si mi-a cerut cateva zile sa faca rost de bani; am revenit la termenul precizat si acum nu-mi mai raspunde la mesaje si nici la telefon;
      -stiu cum se numeste de pe fcbk, stiu din ce oras este si ca se ocupa cu vanzarile auto secon-hand.

In acest context rugamintea mea este sa ma sfatuiti cum sa procedez pentru recuperarea banilor sau cel putin pentru a impiedica repetarea unor astfel de "obiceiuri". 
      Cu speranta unui viitor mai bun in tara noastra, va multumesc!
    • csorinc
      de csorinc
      In urma unui anunt postat pe OLX, am trimis un telefon Iphone prin Urgent Curier cu optiunea Livrare cu verificare. Dupa tergiversari diverse de genul "am plecat din localitate" sau "nu aveam banii la mine" am solicitat returul coletului. La receptionare, coletul nu mai era in forma trimisa, respectiv fusese deschis, iar continutul a fost inlocuit cu un telefon asemanator, dar replica. Cei de la Curier se justifica prin faptul ca am primit acelasi continut si ca ar fi trebuit specificat codul IMEI al telefonului la observatii, Chiar si in varianta in care acest cod ar fi fost specificat, nimeni din partea lor sau OLX nu ar fi verificat daca codul corespunde cu continutul.
      Vreau sa stiu daca este vreo posibilitate de a recupera telefonul in cazul depunerii unei plangeri, si la ce Sectie de Politie ar trebui facuta aceasta plangere, la mine sau la destinatar.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

• Create New...

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.