Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
ursuletul

Teapa pe internet

Întrebare

ursuletul

Buna ziua, sunt nou pe aici si am si eu o intrebare, multi se lasa pagubiti dar eu nu mai am de gand. In primul rand sa va explic putin problema.

Eu am un serviciu inchiriat pe internet cu contract la o firma din bucuresti, la care platesc lunar o anumita suma legal.

Cineva tot din romania ofera niste servicii contracost pentru imbunatatirea serviciului pe care il am eu. Eu am platit acestei persoane in decursul a 10 luni de zile aproximativ 300 euro, desii el nu mi-a oferit in totalitate serviciile doar 50%, acum mai exact astazi am platit iar acestui individ 100 ron dupa care am primit ignore pe messenger si la telefon nu raspunde.

Luni am de gand sa ma duc la o sectie de politie si sa fac o plangere ceva.

Prima intrebare este daca se poate face ceva, eu am ca dovezi niste chitante paypal, conversatii pe messenger si in arhiva si poze, i-am trimis si email-uri 2 la care nu am primit nici un raspuns, mai am o chitanta cand am cumparat un cod de reincarcare care ii l-am spus lui pe messenger si conversatia si cam atat.

Acest individ are un site nu stiu sigur daca are firma dar nu cred, chestia este ca a dat o gramada de tepe la o gramada de lume care nu a depus nici un fel de plangere, dar din cauza ca am fost tepuit o gramada de timp de el vreau sa fac ceva sa imi recuperez macar jumate din bani.

Multumesc.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Postare recomandată

• 0
Underground

azi mi-a trimis un mesaj pe mess prin care ma roaga(un pic cam amenintator) sa sterg acest continut, de aici. I-am dat ignore, m-a abordat cu un alt ID, acelasi lucru. Mi-a scris numele intreg,  si din ce oras sunt. I-am raspuns daca nu are nimic  de ascuns de ce  nu zice de la ce firma isi cauta operator calculator, si sa imi explice de ce nu este o tentativa de a face ceva ilegal cand incearca sa intre in calculatorul aplicantilor  la acele joburi. Inca n-a raspuns, deci il/o invit sa faca acest lucru aici pe forum.

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Menu

Ai mers la politie? Ai rezolvat ceva?

Ca dupa un an am patit-o si eu...nu am fost suficient de atenta, si rabdatoare sa caut si sa citesc despre ei...firma exista, sunt k...si totusi sunt niste nemernici !!

uite ce mi-au raspuns mie:

adldvision: daca nu va convine dvs alegeti

adldvision: doamna

me: nu este asa

adldvision: daca nu va convine e alegerea dvs.

me: tot cautand job

me: am gasit si site-uri unde se vindea de ex canabis

me: si trebuia sa il administrezi

me: ca sa nu mai zic de site-urile XXX

adldvision: oferta noastra nu are legatura cu asfel de oferte

adldvision: deci dvs decideti

me: adica asta este oferta

adldvision: daca va

adldvision: intereseaza oferta noastra ne contactati pe mess

adldvision: la revedere

me: sa va pun PC si contul la dispozitie?

adldvision: daca nu va convine cautati alte oferte

me: nu face asta ca pot f bine sa va fac reclama negativa]

me: si sa va raportez ca scam

adldvision: faceti ce doriti

adldvision: unde doriti

me: deci bine ca am inchis !!!

adldvision: si va rog fara amenintari

adldvision: ok?

adldvision: sa nu incepem cu amenintari !!!!!!

adldvision: ok????

adldvision: nu cred ca e bine sa incepem cu amenintari

adldvision: intelegeti ?

adldvision: k

adldvision: daca va intereseaza oferta noastra ne contactati pe mess

me: nu amenint, dar pur si simplu am senzatia ca este o porcarie

me: spuneti-mi de ce sa cred altceva

me: care este jobul, afacerea, cum castig banii...

me: nu asa

me: lasa-mi mie PC sa ma joc pe el!!!

adldvision: nu avem timp de polemica

suze, revin, ai facut si altceva decat sa scrii aici?

Link către postare
  • 0
DaLy

In legatura cu adldvision

Dupa cum scrie si dupa cum se exprima pare un copil si asta si este.

Pentru ce sa aiba nevoie de TeamViewer?Oare?Ca sa va infecteze cu un Malware.

Cel mai bine este sa instalati o masina virtuala ( VMWare / VBox ) apoi sa-i dati TeamViewer ca sa vedeti ce are de gand sa va faca, daca cumva incearca sa va infecteze lasati-l sa va infecteze ( Nu va afecteaza PC-ul real, decat cel Virtual ), apoi mergeti frumos la provider si cereti-le sa va verifice frumos conectiunile care au fost "rulate" fara acordul vostru, mai exact script kiddies ( care unii le spun hacker ceea ce este gresit), ceea ce incearca el sa faca/pare ca incearca se numeste Access informatic neautorizat folosindu-se de vulnerabilitatile unui Computer sau malware.

Imi cer scuze ca am ridicat acest topic, dar poate sunt si altii care au probleme cu copilul asta care nu stie nici limba Romana.

Link către postare
  • 0
roliii

Salutare , am cautat pe cineva sa imi transfere de pa paysafe pe paypal , problema sta in felul urmator , i-am dat codurile + 3 sms care nu stiu cu cat au fost taxate  , dupa care , el a iesit instant de pe skype nemairaspunzand cand l-am vazut iar online. Problema e de acele 3 sms , poate ma taxat o gramada . Acest incident se poate raporta politiei? avand in vedere ca am dovezi in screenshoturi si emailul dansului? Multumesc

Link către postare
  • 0
Marius

Nu e treaba poliţiei.

Link către postare
  • 0
danpin

Ceea ce ai platit tu a fost o taxa. Stii cum se numeste aceasta taxa?

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
roliii

Cea cu sms a fost via allopass si am si codurile din sms , nu e treaba politiei? poi nu e inselaciune?

Link către postare
  • 0
danpin

Daca arunci banii intr-o prapastie este treaba politiei? Tu i-ai aruncat in haul internetului chiar, cu manuţa ta.

Link către postare
  • 0
Marius

"poi" câţi ani ai tu?

Link către postare
  • 0
roliii

17 ani

Link către postare
  • 0
Catalin

Mulţi înainte! 

Eşti încă tânăr, încearcă să răreşti "afacerile" pe net. Aşteaptă să te mai maturizezi.

Link către postare
  • 0
roliii

Va multumesc , da inca sunt tanar si se pare ca sunt si o victima :( Deci nu se poate face nimic in legatura cu incidentul? Adica totusi nu e o fapta de inselaciune?

Link către postare
  • 0
Cristi

Se poate face ceva. Să îţi iei părinţii la rost că te-au lăsat să faci afaceri pe internet. Ce transfer voiai să faci mai exact şi în ce scop?

Link către postare
  • 0
roliii

Pentru a-mi cumpara un joc care se putea platii doar pe paypal si aveam banii in paysafecard

Link către postare
  • 0
Catalin

Şi de unde intenţionai să cumperi acel joc? Persoană fizică, magazin online sau ... ?

Link către postare
  • 0
roliii

magazin online care accepta doar paypal

Link către postare
  • 0
teolucian63

roliii, cum ai ajuns tu la persoana respectiva? Si de unde ai scos infractiunea de inselaciune? Despre ce suma e vorba?

Link către postare
  • 0
roliii

Am dat de persoana respectiva pe un forum , era vorba o suma relativ mica, 30 de lei , dar mie imi este frica de taxarea sms-urilor

Link către postare
  • 0
CVV2019

Bună seara.Mă numesc Vasile şi am 20 de ani.Doresc şi eu un răspuns de la un poliţist care cunoaşte foarte bine legile, în legătură cu o problemă dezbătută pe plan online.Acum o lună de zile am început să joc un joc în mediul online,în care mi s-au promis anumite beneficii contravaloarea sumei de 300 lei (paysafecard).Am donat/plătit acea sumă prin acea metodă,după care am primit decât 30% din beneficiile primise,iar în această seară,am fost scos de pe server şi oprită activitatea online pe acel joc.Se poate considera fraudă sau înşelătorie online în urma căreia pot depune o plângere pe numele celui care spun ,eu *m-a înşelat?

Link către postare
  • 0
Marius

Să lămurim iar şi iar aceeaşi "problemă" ... 

Majoritatea aşa-zis "înşelăciunilor de pe net", "ţepelor" de pe facebook şi site-urile de vânzări (olx.ro, lajumate.ro, etc.) ori alte site-uri, sunt fapte care nu întrunesc elementele constitutive ale infracţiuniilor de înşelăciune aşa cum sunt prevăzute în Codul penal. Cei care promit că vând anumite obiecte / produse / servicii / animale etc. etc. şi îi prostesc pe cumpărătorii naivi să le trimită bani în avans, iar după nu mai trimit nimic înapoi, ori după plată nu livrează tot ce au promis, din punct de vedere legal nu respectă condiţiile înţelegerii dintre părţi, iar drept urmare litigiul este de natură civilă, ce poate fi soluţionat doar prin acţionarea în judecată. Repet, situaţiile de acest gen sunt doar nişte litigii civile/comerciale pentru că vânzătorul nu a respectat condițiile înţelegerii/promisiunii de vânzare, respectiv că nu a livrat produsul/serviciul plătit, iar competentă pentru soluţionare este doar instanţa de judecată. Asemenea fapte nu intră în sfera de competenţă pentru soluţionare a poliţiei, NU e treaba poliţiei să alerge după toţi mincinoşii.

Faptul că o persoană naivă îi crede pe cuvânt pe vânzător atunci când promite ceva, este doar o formă clară de naivitate. În orice jurisprudenţă din lume, simpla afirmare a unui neadevar cât şi publicitatea mincinoasă spre exemplu, nu constituie un element al infracţiunii de înşelăciune, iar ca urmare o situaţie de acest gen nu este o faptă prevăzută de legea penală. Cei mai mulţi oameni trăiesc cu impresia că infracţiunea de înşelăciune este definită aşa cum este explicat termenul "înşelăciune" în dicţionarul explicativ al limbii române, ceea ce e total fals şi nu are nicio legătură cu realitatea.

Pentru existenţa infracţiunii de înşelăciune este necesar ca făptuitorul să folosească la încheierea acţiunii respective vreun mijloc de inducere în eroare a părţilor vătămate, condiţie inexistentă în cele mai multe situaţii de acest fel. Repet, faptul că persoana păgubită îl crede pe cuvânt ce spune, e doar o formă de naivitate, ori altfel spus, simpla afirmare a unui neadevăr sau publicitatea mincinoasă NU sunt considerate ca fapte tipice de înşelăciune, aşa cum e prevăzută această faptă în legislaţia penală, pentru că lipseşte un element constitutiv ce ţine de latura obiectivă a infracţiunii, iar înţelegerea dintre persoanele implicate are valoare contractuală conform Codul Civil şi nerespectarea prevederilor contractuale este un litigiu de natură civilă care se află în competenţa instantei civile. 

Asta nu înseamnă că cetăţenii nu pot depune astfel de plângeri aberante la poliţie, prin care se iroseşte inutil timpul atât poliţiştilor cât şi magistraţilor, ce vor fi nevoiţi să urmeze procedurile şi să le respingă reclamaţiile formulate fără temei, doar aşa pentru că cetăţeanul român trăieşte cu impresia că instituţiile statului au obligaţia să le recupereze pagubele de fiecare dată când ei sunt nătăfleţi şi trimit de bună voie banii doar în baza unor simple promisiuni.

• Apreciez 2

Link către postare
  • 0
VladSoare

Totuși, unde tragi linia? Care-i acea linie care face diferența dintre infracțiune și simplă minciună?
Dacă pe pagina de web apare și poza produsului, iar tu în pachet primești o piatră, poți considera că făptuitorul a folosit la încheierea acțiunii un mijloc de inducere în eroare (recte, poza falsă)? Sau tot litigiu civil și naivitate e și în acel caz?
Dar dacă intri într-un magazin fizic de bijuterii, să zicem dintr-un mall, cumperi un inel de aur, iar ulterior constați că e fals, din tinichea vopsită? Știu, e un exemplu forțat, extrem de improbabil, dar presupunînd că s-ar întîmpla, chiar și în cazul ăla s-ar putea spune că e un simplu litigiu civil și e vina ta că ai fost credul? Dacă da, atunci ce ar trebui să faci ca să nu fii credul? Dacă nu, atunci care-i diferența (din punctul de vedere al Codului Penal) dintre un magazin real și unul virtual? 
Nu încerc să fiu Gică Contra, chiar aș vrea să înțeleg lucrurile astea, pentru că urmăresc de mult timp astfel de discuții și încă nu mi-e clar unde e linia aia fină de demarcație dintre înșelăciunea din DEX și cea din Codul Penal. Înțeleg că linia constă în mijloacele folosite, dar definirea acestor mijloace, cînd intră într-o categorie și cînd în alta, mi se pare cam difuză.

Modificat de VladSoare
  • Apreciez 1

Link către postare
  • 0
Marius

Studiază latura obiectivă şi latura subiectivă a infracţiunii de înşelăciune. Vei vedea că există o grămadă de condiţii ce trebuiesc îndeplinite pentru a putea vorbi despre infracţiunea de înşelăciune. Spre exemplu, latura obiectivă cuprinde elementul material - ce se realizează prin acţiuni sau inacţiuni frauduloase de amăgire ori inducere în eroare a victimei, prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, adică un mijloc de inducere în eroare a persoanei vătămate fără de care persoana vătămată să nu fi încheiat înţelegerea respectivă. Un alt element este urmarea imediată, ce constă în creerea unei situaţii de fapt pagubitoare pentru subiectul pasiv, consecinţa a acţiunii sau inacţiunii faptuitorului, dar şi raportul de cauzalitate - trebuie sa se stabileasca în concret, că urmarea imediată este o consecinţa directă a savârşirii elementutlui material. Mai avem şi latura subiectivă - forma de vinovaţie ce trebuie să fie intenţia directă calificată prin scop.
Deci pentru existenţa infracţiunii de înşelăciune, este necesar ca înşelarea să fie rezultatul unor fapte de rea-credinţă (manopere dolosive sunt denumite), folosite pentru încheierea înţelegerii respective, fără de care persoana vătămată să nu fi încheiat înţelegerea respectivă, iar simpla minciună a uneia dintre părţi la încheierea sau executarea unei înţelegeri sau a unui contract nu este element component al laturii obiective a infracţiunii de înşelăciune. Trebuie ca reaua-credinţă să fie dovedită (să existe probe) că a fost urmărită şi exercitată voluntar şi conştient anterior încheierii înţelegerii şi este necesară pentru a îndeplini elementele constitutive ale infractiunii de înşelăciune prevăzută de C. pen, iar în sensul ăsta magistratul are nevoie de probe materiale care să susţină acest lucru.
Speţele expuse de tine sunt complet diferite şi nu au aceeaşi încadrare juridică cu ce discutăm aici, pentru că după cum le analizezi, înseamnă că şi atunci când te duci la McDonald's, iar după ce primeşti comanda consideri că mâncarea nu arată şi nu este la fel de apetisantă ca în pozele lor afişate în restaurant ori în reclame, ce faci? Sesizezi poliţia pentru că ai fost înşelat? Hai să fim serioşi!

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
VladSoare
Citat:

înseamnă că şi atunci când te duci la McDonald's, iar după ce primeşti comanda consideri că mâncarea nu arată şi nu este la fel de apetisantă ca în pozele lor afişate în restaurant ori în reclame, ce faci? Sesizezi poliţia pentru că ai fost înşelat? Hai să fim serioşi!

Nu, nu mă refer la faptul că mîncarea nu arată ca-n poză. Mă refer la a cumpăra de la McDonald's un hamburger de vită, care în realitate se dovedește a avea carne de cîine sau de pisică. Sigur că reaua credință trebuie dovedită. Dar presupunînd că o dovedești, ar fi considerată infracțiune?

Exemplul e absurd și forțat, dar acum nu mai pot edita. Să luăm unul mai plauzibil: oprești la benzinărie să pui benzină. La trei kilometri dup-aia mașina moare, pentru că benzina era de fapt jumătate apă. Sau dintr-un magazin de vinuri scumpe iei unul rar, de o mie de lei sticla, iar acasă constați că e apă chioară.
Patronul benzinăriei, sau al magazinului de vinuri, poate continua nestingherit să vîndă benzină sau vin cu apă, neavînd a se teme de nimic altceva decît de un eventual proces civil? Cît timp nu-l dă nimeni în judecată, n-are nici o grijă?

Link către postare
  • 0
Marius

Pentru ce crezi că există ANPC - Autoritatea pentru protecţia consumatorului, ai auzit de ei, nu? Cu ce crezi că se ocupă ăştia? Dosare penale te asigur că nu instrumentează.

Link către postare
  • 0
VladSoare

Da, dar și ei tot pe cale civilă acționează. Or dacă nu există o componentă penală, atunci ce-l împiedică pe respectivul patron să continue așa la nesfîrșit, plătind doar ocazional cîte o amendă sau cîte o despăgubire (minoră în raport cu cîștigurile)? Nu poate fi oprit cumva?

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• cheve
      de cheve
      Buna ziua,am avut neplacerea de a incerca sa fac un schimb pe olx cu o perosana din cluj sub numele de Muresan Tiberiu sau cel putin asa se prezenta dansul care pretindea ca este politist in judetul Cluj.ce se poate intampla cu acea persoana in cazul in care respectiva a mintit?doresc sa precizez si faptul ca a  incercat sa ma insele trimitandu-mi un plic cu o felicitare in care scria "ti-ai luat-o"in schimbul coletului pe care i l-am trimis. 
    • alexandrubisex25
      de alexandrubisex25
      Buna ziua. As dori sa aflu sfatul unui politist in legatura cu o teapa data prin posta romana. 
      Recent, am trimis un colet prin posta cu un alt telefon decat ceea ce era cerut de catre client. Am fost sunat de politia din judetul respectivului client ca daca nu returnez banii inapoi titularului, mi se va face un dosar penal. As dori sa stiu, daca din moment ce voi primi banii de pe colet , si ii voi ridica , se mai poate face ceva? Totusi eu am trimis un telefon dar nu cel dorit de om, si el a mers pe propria lui raspundere, m-am inteles cu el ca sa ii trimit coletul. Vreau sa stiu daca voi ridica banii, si politistul va afla ca nu i-am returnat, voi cadea vinovat, mi se va putea intampla ceva? VREAU RASPUNS URGENT VA MULTUMESC ! STIMA ! 
    • alexalbu
      de alexalbu
      Buna ziua, m-am gandit de doua ori inainte de a deschide acest topic. 
      Cu cateva zile inainte de marea sarbaroare pascala, m-am uitat si eu de curios pe un site si anume pe olx dupa o masina. Toate bune si frumoase pana ce am gasit un BMW seria 5 din 2005 motor 2.0 diesel full options, cu toate alea la un pret wooow. Si anume la 4500 de euro. Scria ca masina e inmatriculata in Romania cu taxa platita, etc. Si acum vine buba aia mare'  . Proprietarul locuieste in Germania in nu mai stiu ce oras si bla bla bla. Am zis sa sun, sa iau legatura cu proprietarul sa vedem ce zice. Toate bune si frumoase, am negociat pana la 4000 de euro , eram in culmea fericirii, am zis ca acum am dat lovitura.   Bun, acum vine partea interesanta... Cum facem sa vedem masina si sa batem palma ? A zis ca ma asteapta cu drag in Frankfurt, daca nu ma insel.( acolo cica locuia)  Si pe cand sa ii zic ok, dau eu o fuga pana acolo, imi zice ca poate veni el contracost . Mi-a cerut prima data 250 de euro. Cand am auzit, am zis "ceeee, cand, cum, unde". Cum sa va trimit atatia bani daca nu  va cunosc? I-am zis ca ii dau 350 de euro, numai dupa ce il vad cu masina in poarta. Zice ca trebuie sa il inteleg si pe el ca nu poate veni, numai asa. Il intreb, cum de o vinde asa mult sub pretul pietei. Imi zice ca are o datorie pe care trebuie sa o achite pana in data de xx.xx.2015 si eu mai insistent de felul meu, mai accentuez putin pe subiectul asta si imi zice ca nu ii place lui sa isi justifice bani,  dar are o datorie la banca si daca nu plateste datoria pana la data cu tare o sa ii puna sechestru pe casa si asa mai departe.( de altfel aici mi-a castigat increderea ). II zic ok, dar chiar nu pot sa iti trimit 250 de euro, nici daca ai fi Printul Charles. Mi-a zis ca macar 100 de euro sa ii trimit cand ajunge in VAMA, sa aiba o siguranta, sa vina pana la mine in Cluj. Mi-am zis eu in minte, in viata am pierdut si mai mult. Si ii zic ok, imi da CNP'ul,numele si toate datele sa ii pot pune bani prin Western Union. Si ii zic a 2-a zi cand ajunge la granita din Romania, sa ma sune, sa ii pot trimite bani. Asa a si fost, urmatoarea zi ma suna ca e in vama. Merg frumos la banca, de acolo imi zice riscurile, ca daca nu cunosti persoana, pe propria raspundere, nu ti se mai pot rambursa bani inapoi si bla bla, am depus bani frumos, il sun sa  ii zic ca am facut tranzactia, imi zice ok si il mai sun peste 10 minute si imi zice ca acuma e la banca, ridica bani si sa il sun in 10 minute. L-am sunat peste 10 minute, telefonul suna dar ce sa vezi, omul nu mai raspundea  , il mai sun peste alte 10 minute telefonul nu mai suna . L-am mai sunat peste cateva ore, asa de plictiseala, stiam ca deja am luat teapa, dar am zis ca incercarea moarte n-are.. Telefonul suna dar nici vorba de a mai raspunde cineva . 
      P.s Probabil ca v-am plictisit cu povestea mea, pe multi dintre voi. Dar am scris m-ai amanuntit ca poate, voi ajute in viitor pe cineva sa nu mai primeasca teapa ca mine. :
           Probabil ca va citi si un politist, postarea mea si vreau sa il intreb daca se mai poate face ceva, avand in vedere ca am datele personale si convorbirile telefonice. Si daca se poate face, vreau sa fac tot ce imi sta in putinta, pentru ca vreau o tara civilizata !
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.