Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Exasperat de apeluri telefonice greşite. Ce pot face? Cui mă adresez?

geony
 Share

Question

Am parte de cateva zile de nițte măgării.

Am început să primesc pe telefonul mobil o mulțime de telefoane zilnic de la persoane care doresc să se angajeze ca zugrav.

Le-am spus că eu n-am dat nici un astfel de anunț.

Continuă să sune, oamenii n-au nici o vină, vinovat este cel care a dat anunțul și ziarul respectiv care ar trebuii să verifice corectitudinea datelor - bănuiesc că există legislație în sensul acesta.

Mi-au zis că anunțul a fost dat în Curierul.

Am sunat la compania de telefone mobila unde am abonament de 15 ani, insă mi-au zis că nu-i problema lor, să reclam eu la Poliție.

Am impresia că sunt firme care angajaza preferențial și conform legislației sunt obligate să publice anunțurile cu angajările, și ca să nu fie ei deranjați cu telefoane(că tot nu intenționează să angajeze) dau niște numere la întâmplare.

Menționez că este exclus să existe în anturajul meu, persoane care să-mi facă astfel de glume.

Unde să reclam, cum poate fi rezolvată legal problema ?

11 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Membru

pai tu crezi ca cineva a gresit numarul ?? hai sa fim seriosi...eu sunt de parere ca omu' are vreun "prieten" care a vrut sa faca un pic misto de el....

• Downvote 2

• 0
  • Moderator

In primul rand, trebuie sa se adreseze cu o solicitare/cerere publicatiei unde se gaseste anuntul, pentru eliminarea acestuia.

• Upvote 1

• 0
  • Moderator

E greu de dovedit o eventuală intenţie, deci şi o sancţionare a celui ce a plătit anunţul nu cred că ar fi tocmai justă. Poate fi foarte bine vorba despre o greşeală de tehnoredactare a celor de la ziar/tipografie.

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0

schimba nr de tel.....anunta-i pe toti cei care au vechiul tau nr de tel.

si cu ocazia asta fa o curatenie in agenda, poate ai acolo oameni care nu te=au sunat nici macar o data...

• Downvote 2

• 0
  • Membru

daca ai numarul respectiv de mult timp, si multi te pot contacta dupa numarul ala, nu prea iti vine sa-l schimbi...

• 0

S-a cam rezolvat, in timp s-au mai rarit apelurile respective. Solutia cu restrictionarea aplelurilor de la numerele necunoscute o cunosc, telefonul permite, insa nu o prea pot pune in practica decat dupa terminarea orelor de serviciu, si in weckend, lucru care l-am aplicat. Sper sa nu mai se faca astfel de erori sau glume pentru ca inca n-am gasit o rezolvare rezonabila. Multumesc pentru sfaturi.