Jump to content
POLITISTI.ro

Postare recomandată

Publicat
ACŢIUNEA „SCUTUL PĂDURII”, LA FINAL
 
În perioada 15 noiembrie–24 decembrie a.c., în urma unei acţiuni coordonate la nivel naţional de Direcţia de Ordine Publică, peste 10.000 de poliţişti au confiscat aproximativ 13.500 de pomi de Crăciun, aproape 12 tone de cetină şi peste 3.100 de m.c. de material lemnos.
 
În perioada 15 noiembrie – 24 decembrie a.c., sub coordonarea Direcţiei de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române, poliţiştii au organizat, la nivel naţional, 5.579 de acţiuni, pentru prevenirea şi combaterea delictelor silvice săvârşite în perioada sărbătorilor de iarnă.
 
Echipele de control au instituit, pe drumurile publice şi forestiere, peste 3.800 de filtre, acţionând, de asemenea, şi în zonele împădurite cu răşinoase, în pieţe, târguri, oboare sau alte locuri special amenajate pentru comercializarea pomilor de Crăciun.
 
Astfel, în urma acţiunilor pentru combaterea activităţilor ilegale din acest domeniu, poliţiştii au constatat 547 de infracţiuni, dintre care 318 prevăzute de Codul Silvic şi au aplicat 2.088 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 2.705.280 de lei.
 
Ca măsură complementară, poliţiştii au confiscat 3.104,2 m.c. de material lemnos, în valoare de 968.995 de lei, 13.581 de pomi de Crăciun, tăiaţi ilegal din fondul forestier naţional, în valoare de 503.190 de lei, 11.911 kg. de cetină, în valoare de 20.615 lei şi 9.102 coroniţe de brad, în valoare de 15.844 de lei.
 
La activităţi au participat, alături de cei 10.364 de poliţişti, specialişti silvici ai Ministerului Mediului şi Schimbărilor Climatice – Departamentul pentru Ape, Păduri şi Piscicultură şi ai Regiei Naţionale a Pădurilor – Romsilva.
 
 
Exemple:
 
În urma activităţilor desfăşurate în municipiul Bacău de poliţişti din cadrul I.P.J. Bacău, împreună cu specialişti silvici din cadrul Inspectoratului Sanitar Veterinar Bacău şi Ocolului Silvic Bacău, au fost identificaţi şase bărbaţi, care comercializau 154 de pomi de Crăciun, ce nu aveau aplicată amprenta dispozitivului silvic de marcat, menţionat în documentele de provenienţă prezentate.
 
Astfel, persoanele în cauză au fost sancţionate contravenţional de poliţişti cu amendă în valoare totală de 44.000 de lei, iar ca măsură complementară, au dispus confiscarea celor 154 de pomi de Crăciun, specia brad, ce au fost predaţi Ocolului Silvic Bacău, în vederea valorificării.
 
 
 
 
Poliţiştii din cadrul I.P.J. Covasna au identificat un bărbat, care deţinea 914 pomi de Crăciun (din Danemarca), fără documente legale de provenienţă.
 
În cauză, a fost luată măsura confiscării celor 914 pomi de Crăciun, ce au fost predaţi reprezentanţilor Ocolului Silvic Breţcu, iar bărbatul a fost sancţionat contravenţional cu amendă în valoare de 2.000 de lei.
 
 
 
La data de 13 decembrie a.c., poliţişti din cadrul I.P.J. Alba au oprit pentru control o autoutilitară, condusă de către un bărbat, de 29 ani, din judeţul Dâmboviţa.
 
În urma verificărilor efectuate, poliţiştii au constatat faptul că în autoutilitară se aflau 651 de pomi de Crăciun, specia brad, deşi bărbatul a prezentat documente de însoţire şi transport numai pentru 165 de pomi de Crăciun.
 
Conducătorul auto a fost sancţionat contravenţional cu amendă în valoare de 2.000 de lei, iar cei 486 de pomi de Crăciun, pentru care bărbatul nu a prezentat documente, în valoare totală de 18.950 de lei, au fost confiscaţi şi predaţi reprezentanţilor Ocolului Silvic Valea Ampoiului.
 
 
La data de 13 decembrie a.c., poliţişti din cadrul I.P.J. Vaslui au depistat un bărbat, din judeţul Neamţ, care comercializa, în zona unei pieţe din municipiul Vaslui, 405 brazi şi 50 de crengi de brad (cetină), fără a avea autorizaţiile necesare în acest sens.
 
Cel în cauză a fost sancţionat contravenţional de poliţişti, iar brazii au fost confiscaţi.
 
 
La data de 16 decembrie a.c., poliţişti din cadrul I.P.J. Bihor au identificat în trafic un bărbat, de 23 ani, din judeţul Sălaj, în timp ce conducea o autoutilitară cu remorcă, în care se aflau 240 de pomi de Crăciun, pentru care acesta nu a putut prezenta documente de provenienţă.
 
Pomii de Crăciun au fost confiscaţi şi predaţi reprezentanţilor Ocolului Silvic Marghita, iar conducătorul auto a fost sancţionat contravenţional de poliţişti.
 
 
La data de 16 decembrie a.c., poliţişti din cadrul I.P.J. Buzău au efectuat o percheziţie la locuinţa unui bărbat, unde au identificat 279 de pomi de Crăciun ( 204 brazid şi 75 de molizi), ce erau deţinuţi în baza unor documente cu regim special, întocmite fără respectarea prevederilor legale sau neavând aplicată amprenta dispozitivului dreptunghiular special de marcat.
 
Poliţiştii l-au sancţionat contravenţional pe bărbat, cu amendă în valoare de 5.000 de lei, conform Legii nr. 171/2010, privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor silvice.
 
De asemenea, ca măsura complementară, cei 279 de pomi de Crăciun au fost ridicaţi de poliţişti şi predaţi reprezentanţilor Ocolului Silvic Buzău, în vederea valorificării.
 
Sursa: IGPR
  • Postări 56
  • Iniţiat
  • Ultima postare

Cele mai multe postări în acest topic

  • NewsBot

    57

Publicat

PERSOANE BĂNUITE DE BRACONAJ CINEGETIC, REŢINUTE DE POLIŢIŞTI

 

Poliţiştii din Arad au surprins în flagrant delict doi bărbaţi, în timp ce transportau, cu un autoturism, un porc mistreţ vânat ilegal. Cei doi au fost reţinuţi pentru nerespectarea regimului armelor şi munițiilor şi braconaj cinegetic, iar armele, muniţia şi vânatul găsite asupra lor au fost ridicate.

 

În noaptea de 28 spre 29 decembrie a.c., poliţiştii Serviciului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase din cadrul I.P.J. Arad au oprit în trafic, la intrarea în municipiul Arad, un autoturism în care se aflau doi bărbaţi, din municipiul Arad, bănuiţi de braconaj cinegetic.

 

În urma controlului, în autoturism, poliţiştii au descoperit un porc mistreţ împuşcat, două arme cu glonţ,  mai multe cartuşe deţinute ilegal, o lunetă şi dispozitive pentru vedere pe timp de noapte.

 

Cei doi au fost reţinuţi sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de nerespectarea regimului armelor şi munițiilor şi braconaj cinegetic, urmând a fi prezentaţi magistraţilor, în cursul zilei de astăzi, cu propunere de arestare preventivă.

 

De asemenea, în aceeaşi cauză, poliţiştii efectuează, în cursul zilei de astăzi, 9 percheziţii domiciliare la alte persoane bănuite că ar fi implicate în activitatea infracţională.

 

Acţiunea a beneficiat de suportul de specialitate al Direcţiei Operaţiuni Speciale din cadrul I.G.P.R..

 

poza_1.jpg

 

pozza.jpg

 

pozzza.jpg

 

Sursa: IPJ ALBA

  • 5 săptămâni mai târziu...
Publicat

PERCHEZIŢII LA PERSOANE BĂNUITE DE FURTURI DE MATERIAL LEMNOS

 

Poliţiştii din Dâmboviţa au ridicat mai multe motoferăstraie, topoare, telefoane mobile, o puşcă deţinută ilegal şi 10 mc. de material lemnos, în urma efectuării a 21 de percheziţii la persoane bănuite de furt calificat./ 21 de persoane au fost conduse la audieri.

 

La data de 27 ianuarie a.c., peste 200 de poliţişti din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean  Dâmboviţa, sprijiniţi de jandarmi, au efectuat 21 de percheziţii pe raza localităţilor Târgovişte, Gura Şuţii, Găeşti, Raciu, Perşinari, Văcăreşti şi Măneşti, la persoane bănuite de furt calificat.

 

În urma percheziţiilor, poliţiştii au ridicat mai multe motoferăstraie, topoare, telefoane mobile, două pistoale airsoft, o puşcă deţinută ilegal şi 10 mc. de material lemnos.

 

Din cercetări a reieşit că, în perioada august 2014 - ianuarie 2015, cei în cauză  ar fi sustras mai multe animale şi material lemnos, cauzând un prejudiciu total de 100.000 de lei.

 

21 de persoane au fost conduse la sediul Poliţiei Municipiului Târgovişte, pentru audieri şi luarea măsurilor legale.

 

La activităţi au participat şi specialişti din cadrul Direcţiei Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor.

 

Sursa: IPJ Dâmboviţa

Publicat

PERCHEZIŢII LA PERSOANE BĂNUITE DE INFRACȚIUNI LA REGIMUL SILVIC

 

La aceasta oră polițiștii suceveni efectuează 12 percheziții la persoane fizice și juridice bănuite de săvârșirea de infracțiuni la regimul silvic.

 

Peste 50 de poliţişti suceveni şi luptători ai Serviciului de Acţiuni Speciale din cadrul I.P.J. Suceava desfăşoară 12 percheziţii şi descinderi la mai multe adrese pentru combaterea infracţionalităţii la regimul silvic.

 

Perchezițiile sunt efectuate în zona arondată municipiului Fălticeni dar şi în municipiul Suceava.

 

Vor fi puse în aplicare 7 mandate de aducere pe numele unor administratori de societăţi comerciale dar şi funcţionari din cadrul ocoalelor silvice, bănuiţi de săvârşirea mai multor infracţiuni de tăiere ilegală de arbori, abuz în serviciu, infracţiuni de fals, precum şi infracţiuni asociate regimului silvic.

 

Prejudiciul cauzat este estimat la aproximativ 1.000.000 de lei.

 

Sursa: IPJ Suceava

  • 2 săptămâni mai târziu...
Publicat

PERSOANE BĂNUITE DE BRACONAJ CINEGETIC, DEPISTATE DE POLIŢIŞTI

 

Poliţiştii din Dâmboviţa au surprins în flagrant delict patru bărbaţi, în timp ce transportau o căprioară vânată ilegal.

 

La data de 15 februarie a.c., poliţiştii Serviciului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase şi Poliţiei Oraşului Pucioasa, din cadrul I.P.J. Dâmboviţa, au oprit în trafic, pe D.J. 710, între localităţile Pucioasa şi Bezdead, două autoturisme în care se aflau patru bărbaţi, bănuiţi de braconaj cinegetic.

 

În urma controlului, în autoturisme, poliţiştii au descoperit o căprioară, precum şi patru arme de vânătoare.

 

Unul dintre bărbaţi, în vârstă de 34 de ani, a prezentat poliţiştilor o autorizaţie de vânătoare, valabilă pentru ziua respectivă, însă, în urma verificărilor efectuate, s-a stabilit că persoana pe numele căreia era întocmită autorizaţia de vânătoare este plecată din ţară.

 

Cei patru sunt cercetaţi sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de nerespectare a regimului armelor şi muniţiilor şi braconaj cinegetic.

 

De asemenea, poliţiştii au indisponibilizat cele patru arme de vânătoare, precum şi cele două autoturisme, în vederea continuării cercetărilor.

 

Căprioara a fost predată reprezentanţilor D.S.V.S.A. Dâmboviţa, pentru efectuarea analizelor de laborator.

Sursă: IGPR

  • 4 luni mai târziu...
Publicat

ACŢIUNI NAŢIONALE ALE POLIŢIEI ROMÂNE, PENTRU PROTECŢIA FONDULUI FORESTIER NAŢIONAL

 

În cadrul acţiunilor coordonate de Poliţia Română, în primele cinci luni ale anului 2015, au fost confiscaţi aproape 77.000 de metri cubi de material lemnos, pentru care nu existau documente legale justificative.

 

În perioada de referinţă, poliţiştii au cercetat aproape 1.500 de persoane pentru comiterea de infracţiuni silvice şi au  aplicat peste 10.000 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de circa 12.000.000 de lei.

 

Asigurarea integrităţii fondului forestier constituie o preocupare majoră a Poliţiei Române, care, prin structurile sale specializate, a întreprins numeroase activităţi pentru prevenirea şi combaterea delictelor silvice.

 

Din dispoziţia şefului Poliţiei Române, chestor general de poliţie Petre Tobă,  în primele cinci luni ale acestui an, la nivel naţional, a fost intensificată activitatea în acest domeniu, fiind desfăşurate acţiuni în sistem integrat, în baza planului de acţiune “Scutul Pădurii”, cu structurile specializate de ordine publică şi poliţie rutieră, precum şi cu celelalte structuri ale Poliţiei Române şi alte instituţii cu atribuţii în domeniu.

 

În primele cinci luni ale acestui an, Poliţia Română a organizat 12.297 de acţiuni pentru prevenirea şi combaterea tăierilor ilegale de arbori din păduri şi a faptelor ilegale asociate din circulaţia, depozitarea, prelucrarea şi comercializarea materialului lemnos.

 

În cadrul acţiunilor coordonate de Poliţia Română, au fost angrenaţi poliţişti din cadrul inspectoratelor de poliţie judeţene, specialişti din cadrul inspectoratelor teritoriale de regim silvic şi de vânătoare, specialişti din cadrul direcţiilor silvice, precum şi specialişti ai structurilor silvice private.

 

Astfel, au fost organizate 2.306 acţiuni în fondul forestier, 1.324 de acţiuni pe linia provenienţei, prelucrării, depozitării şi valorificării materialului lemnos, 7.970 de acţiuni pe linia legalităţii transportului materialului lemnos. De asemenea, poliţiştii au verificat 766 de instalaţii de debitat, 947 de exploatări forestiere, 267de  depozite şi 271 de ocoale silvice sau structuri subordonate ale acestora, 1.006 târguri, pieţe şi oboare, precum şi 29.361 de mijloace de transport al materialului lemnos.

 

În urma acestor activităţi,  în primele 5 luni ale anului 2015, a fost confiscată cantitatea totală de 76.175,95 mc. de material lemnos, a cărui valoare este estimată la 12.090.810 lei.

 

Din totalul materialului lemnos confiscat, 24.383,82 mc. a fost lemn de lucru, 5.992,35 mc. cherestea şi 45.799,78 mc. lemn de foc.

 

În perioada analizată, poliţiştii au aplicat 10.010 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 11.934.140 de lei.

 

Dintre acestea , 9.902 au fost aplicate pentru încălcări ale Legii 171/2010, privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor silvice, iar 108 la H.G. nr. 470/2014, pentru aprobarea Normelor referitoare la provenienţa, circulaţia şi comercializarea materialelor lemnoase, la regimul spaţiilor de depozitare a materialelor lemnoase şi al instalaţiilor de prelucrat lemn rotund.

 

Totodată,  în această perioadă, structurile de ordine publică au verificat 715 cazuri privind transportul ilegal de materiale lemnoase, semnalate prin sistemul de alarmare S.U.M.A.L. – Radarul Pădurilor.  Dintre acestea,  164 au fost confirmate şi astfel, au fost aplicate  269 de  contravenţii la Legea nr. 171/2010 şi H. G. nr. 470/2014 în valoare totală de 304.260 lei.

 

Din cele 3.075 de infracţiuni silvice sesizate în primele 5 luni ale anului 2015, 1.271 au reprezentat sesizări din oficiu ca urmare a intensificării acţiunilor poliţiştilor în teren. Pentru comiterea acestora sunt bănuite şi au fost cercetate 1.476 de persoane. Împotriva a 35 dintre acestea au fost dispuse măsuri preventive.

 

Astfel, faţă de 7 persoane a fost dispusă măsura reţinerii, 12 au fost arestate preventiv, 10 se află sub control judiciar pe cauţiune, iar 6 sunt în arest la domiciliu.

 

Ca măsură suplimentară, a fost dispusă indisponibilizarea a 1.931 de bunuri şi valori provenite din infracţiuni la regimul silvic. Astfel, au fost ridicate în vederea confiscării 10 autovehicule, 11 utilaje TAF, 190 de ferăstraie mecanice, 180 de topoare, 104 atelaje hipo şi alte 1.436 de alte bunuri folosite la comiterea de ilegalităţi.

 

Reamintim că, implicarea Poliţiei Române prin luarea unor măsuri de intensificare a activităţilor desfăşurate, iniţierea unor demersuri pentru îmbunătăţirea legislaţiei în domeniu şi prin implementarea unor aplicaţii informatice (I Wood Tracking şi S.U.M.A.L. – instituit prin H.G. 470/2014 pentru urmărirea trasabilităţii lemnului recoltat din păduri şi pentru furnizarea de informaţii statistice) a condus la o diminuare semnificativă a tăierilor ilegale de arbori la nivel national.

 

De asemenea, intensificarea activităţilor de verificare şi control al legalităţii transportului de mărfuri efectuat către Portul Constanţa pe cale rutieră, feroviară şi navală, şi în ceea ce priveşte comerţul cu material lemnos, a dus la o corectă înregistrare a exporturilor fiscalizate efectuate, constatându-se astfel, în anul 2014,  o creştere cu 20% a acestora, faţă de perioada similară a anului 2013. 

Sursă: IGPR

  • 3 săptămâni mai târziu...
Publicat
PERCHEZIŢII LA PERSOANE BĂNUITE DE ILEGALITĂŢI ÎN DOMENIUL SILVIC
 
În această dimineaţă, poliţiştii din Buzău efectuează zece percheziţii la persoane bănuite de tăiere ilegală de arbori, furt de arbori şi tăinuire. 13 persoane vor fi conduse la audieri.
 
La data de 24 iulie a.c., 50 de poliţiştii ai Inspectoratului de Poliţie Judeţean Buzău, împreună cu specialişti silvici din cadrul Inspectoratului Teritorial de Regim Silvic şi Vânătoare Focşani, efectuează 10 percheziţii, pe raza judeţului Buzău.
 
Activităţile se desfăşoară într-un dosar penal aflat în instrumentarea Serviciului de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Buzău, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Buzău.
 
Sunt vizate 13 persoane bănuite că, în perioada 2014 – 2015, ar fi comis delicte silvice, care au prejudiciat fondul forestier.
 
La sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Buzău vor fi conduse 13 persoane, care sunt cercetate pentru tăiere ilegală de arbori, furt de arbori, complicitate la cele două infracţiuni şi tăinuire.
 
Prejudiciul cauzat prin activitatea infracţională este estimat la 107.000 de lei.
 
Sursa: IPJ Buzau

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.