Jump to content
POLITISTI.ro

Postare recomandată

Publicat

Cercetat de poliţişti pentru evaziune fiscală cu material lemnos

 

Administratorul unei societăţi comerciale din judeţul Suceava este suspectat de poliţiştii de investigare a fraudelor suceveni că a efectuat operaţiuni cu peste 8.000 de metri cubi de material lemnos, fără a înregistra în evidenţele contabile ale societăţii sumele de bani încasate. / Prejudiciul estimat până în prezent este de aproximativ 570.000 de lei.

La data de 15 iulie a.c., poliţiştii Serviciului de Investigare a Fraudelor – I.P.J. Suceava au început urmărirea penală împotriva unui bărbat de 59 de ani, din comuna Cîrlibaba, suspectat de evaziune fiscală.

Bărbatul este suspectat că, în perioada octombrie 2010 - noiembrie 2011, în calitate de administrator al unei societăţi comerciale, ar fi emis avize de însoţire pentru 8.038,88 de metri cubi de lemn, fără a emite facturi şi chitanţe fiscale şi fără a înregistra în evidenţele contabile ale societăţii sumele de bani încasate pentru această cantitate de material lemnos.

În urma verificărilor efectuate de către inspectori din cadrul D.G.F.P. Suceava- Activitatea de Inspecţie Fiscală Cîmpulung Moldovenesc, s-a stabilit un prejudiciu la bugetul de stat de 568.290 de lei.

Cercetările sunt continuate pentru stabilirea întregii activităţi infracţionale a suspectului.

I.G.P.R. - Centrul de Informare și Relații Publice

  • 4 luni mai târziu...
  • Postări 56
  • Iniţiat
  • Ultima postare

Cele mai multe postări în acest topic

  • NewsBot

    57

Publicat

Dosare penale pentru operaţiuni ilegale cu material lemnos

 

În perioada 4 – 8 noiembrie a.c., sub coordonarea Direcției de Investigarea Fraudelor, din cadrul I.G.P.R., s-a acţionat pe raza județelor Argeş, Bacău, Suceava şi Vrancea, precum şi în Portul Maritim Constanţa, pentru prevenirea ilegalităţilor ce se comit în domeniul exportului de masă lemnoasă.

În cele 5 zile de acţiune, au fost întocmite 5 dosare penale faţă de administratorii a 5 agenţi economici şi au fost aplicate 4 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 100.000 de lei, pentru achiziţiile de material lemnos cu documente neconforme cu legislaţia silvică.


Alături de polițiștii din cadrul D.I.F.-I.G.P.R., în activităţi au fost angrenaţi poliţişti din cadrul structurilor de investigarea fraudelor din 8 judeţe şi poliţişti de la Serviciul de Poliţie Transporturi Maritime Constanţa.

Pe parcursul acțiunii, au fost verificate 15 societăţi comerciale ce exploatează, comercializează, depozitează şi exportă material lemnos.

În urma verificărilor s-a constatat că, în perioada ianuarie – noiembrie a.c., 5 agenţi economici au cumpărat, în vederea comercializării, 210.000 de metri cubi de material lemnos, dintre care 57.000 de metri cubi, în valoare de 20.000.000 de lei, ar fi fost achiziţionaţi fără documente legale de provenienţă, nefiind evidenţiate în contabilitate.

În cauză, au fost întocmite 5 dosare penale faţă de administratorii celor 5 agenţi economici, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de evaziune fiscală, prin neînregistrarea în evidenţele financiar-contabile a operaţiunilor efectuate prin achiziţionarea şi comercializarea fără documente de provenienţă.

Prejudiciul adus bugetului de stat a fost estimat la 3.2000.000 de lei, reprezentând valoarea impozitului pe profit datorat.

Totodată, au fost aplicate 4 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 100.000 de lei, pentru achiziţiile de material lemnos cu documente neconforme cu legislaţia silvică.

Pe parcursul acţiunii, au fost inventariate toate stocurile scriptice şi faptice ale 2 operatori portuari, fiind confiscaţi 217 de metri cubi de material lemnos, în valoare de 95.000 de lei, pentru care nu existau documente de proveninţă.

La acţiune au participat şi specialişti din cadrul Ministerului Mediului şi Schimbărilor Climatice – Direcţia Management şi Control a Resurselor Forestiere şi Cinegetice, precum şi din cadrul Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscale. Activităţile au beneficiat de sprijinul D.I.P.I..

Cu titlu exemplificativ:

În urma controalelor efectuate la o societate comercială din judeţul Vrancea şi a cântăririi masei lemnoase, a reieşit un volum de 182 de metri cubi de buşteni, faţă de 169 de metri cubi declaraţi în evidenţele financiar contabile ale firmei. 

De asemenea, în urma verificărilor efectuate la sediul societăţii, a rezultat că, în perioada ianuarie 2012 – octombrie 2013, s-ar fi achiziţionat 88.982 de metri cubi de material lemnos (buşteni), dintre care 43.646 de metri cubi, în valoare de 15.000.000 de lei, susceptibili a proveni din tăieri de arbori ilegale, nu a fost înregistrat în aplicaţia contabilă gestionată de Ministerul Mediului şi Schimbărilor Climatice. Prejudiciul creat bugetului de stat se ridică la 2.400.000 de lei.

În cauză, sunt continuate cercetările faţă de administratorul societăţii comerciale, sub aspectul săvârşirii de evaziune fiscală.

Centrul de Informare și Relații Publice-I.G.P.R.

  • 2 săptămâni mai târziu...
Publicat

Sute de infracţiuni de braconaj cinegetic, descoperite de poliţişti

 

850 de infracţiuni au fost constatate şi peste 500 de sancţiuni contravenţionale au fost aplicate de poliţiştii din cadrul formaţiunilor arme, explozivi şi substanţe periculoase, în cadrul unei acţiuni care se desfăşoară la nivel naţional. / Peste 250 de arme letale şi neletale, peste 4.100 de bucăţi de muniţie şi aproape două tone de carne de vânat au fost descoperite şi ridicate în vederea confiscării.

Poliţia Română coordonează, în perioada 20 august – 31 decembrie a.c., prin Direcţia Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase din cadrul I.G.P.R., o acţiune pentru prevenirea şi combaterea faptelor care aduc atingere fondului cinegetic naţional.

De la declanşarea acţiunii şi până în prezent, poliţiştii structurilor de arme, explozivi şi substanţe periculoase au constatat 850 de infracţiuni, dintre care 646 de infracţiuni în domeniul braconajului cinegetic, iar 204 de infracţiuni în concurs cu infracţiunea de braconaj cinegetic, prevăzute de alte acte normative, respectiv Codul penal sau Legea nr. 295/2004 privind regimul armelor şi muniţiilor, republicată.

În 270 de cazuri, faptele de braconaj cinegetic au fost comise cu arme letale, dintre care 245 deţinute legal şi 25 deţinute ilegal, 7 cu arme neletale, dintre care 3 deţinute legal şi 4 deţinute ilegal, iar în 16 alte cazuri, infracţiunile au fost comise cu laţuri sau capcane neautorizate, respectiv cu câini ogari.

Pentru comiterea infracţiunilor de braconaj cinegetic, sunt cercetate 440 de persoane, dintre care 15 în stare de reţinere/arest preventiv.

De asemenea, au fost aplicate 527 de sancţiuni contravenţionale în valoare de 227.164 lei.

Ca şi măsură complementară, au fost indisponibilizate 203 arme letale, dintre care 2 confecţionate artizanal, 51 arme neletale, 4.101 bucăţi muniţie, 5 autoturisme, 11 câini ogari, 8 proiectoare, 51 laţuri, 4 capcane, precum şi 1.925 kg. carne de vânat.

I.G.P.R. - Centrul de Informare şi Relaţii Publice

Publicat

Operațiunile cu pomi de Crăciun verificate de polițiști

 

Peste 340 de infracțiuni au fost contatate și peste 1.000 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate de la declanșarea acțiunii naționale pentru prevenirea şi combaterea faptelor ilegale asociate din tăierea, transportul şi comercializarea materialelor lemnoase şi a „Pomilor de Crăciun”. Polițiștii au confiscat peste 5.000 de mc material lemnos, peste 2.400 de pomi de Crăciun, peste 170 de coronițe de brad și peste 8.000 de kg. de cetină.

La data de 15 noiembrie a.c., a fost declanșată acțiunea națională “Pomi de Crăciun” pentru prevenirea și combaterea operațiunilor ilegale în domeniul tăierii, transportului şi comercializării acestora. Activitățile se desfășoară în cadrul Planului Comun de Acţiune „SCUTUL PĂDURII 2013”.

De la declanșarea acțiunii, poliţiştii din cadrul structurilor de ordine publică au desfăşurat activități pentru prevenirea şi combaterea tăierilor ilegale de arbori din păduri şi a faptelor ilegale asociate din circulaţia, depozitarea, prelucrarea primară şi comercializarea materialului lemnos.

În urma acestora au constatat 342 de infracțiuni, dintre care 262 infracţiuni prevăzute de Legea nr.46/2008 – Codul Silvic.

De asemenea, au fost aplicate 1.085 de sancţiuni contravenţionale prevăzute în legislaţia din domeniul silvic, în valoare totală de 1.538.598 lei.

Ca și măsură complementară, în cadrul dosarelor penale și a contravențiilor constatate, au fost confiscate 5.087 mc material lemnos, în valoare totală de 549.675 lei. Totodată, au fost confiscați 2.478 pomi de Crăciun, tăiaţi ilegal din fondul forestier naţional, în valoare totală de 98.576 lei, 173 de coroniţe brad și 8.080 kg. cetină, în valoare totală de 8.240 de lei.

I.G.P.R. - Centrul de Informare și Relații Publice

Publicat

Aproximativ 300 de pomi de Crăciun, confiscaţi de poliţişti

 

Poliţiştii au confiscat aproximativ 300 de pomi de Crăciun, în urma unor controale efectuate în judeţul Buzău. Pe numele a trei bărbaţi au fost întocmite dosare penale pentru delicte silvice.

La data de 30 noiembrie a.c., poliţiştii Secţiei 2 de poliţie rurală Beceni din cadrul I.P.J. Buzău au identificat, pe raza localităţii Lopătari, un autocamion încărcat cu 275 de pomi de Crăciun, care nu aveau aplicate crotalii.

Autoturismul era condus de un bărbat, în vârstă de 43 de ani. Acesta este suspectat de poliţişti că ar fi solicitat altor doi bărbaţi, în vârstă de 19, respectiv 25 de ani, să taie brazii dintr-o pădure de pe raza localităţii Lopătari. 

Totodată, în urma verificărilor efectuate, poliţiştii au constatat că suspectul care conducea nu avea permis de conducere corespunzător categoriei din care făcea parte acel autovehicul.

Toţi pomii de Crăciun au fost inventariaţi şi predaţi Ocolului Silvic Vintilă Vodă.

Valoarea comercială a brazilor a fost estimată la 9.800 de lei.

Poliţiştii îl cercetează pe conducătorul auto pentru instigare la tăiere fără drept de arbori, furt de arbori şi conducerea pe drumurile publice al unui autovehicul de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei din care face parte vehiculul respectiv.

Ceilalţi doi suspecţi sunt cercetaţi de poliţişti pentru infracţiunile de tăiere fără drept de arbori şi furt de arbori, fapte prevăzute de Legea nr. 171/2010 privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor silvice.

I.G.P.R. - Centrul de Informare și Relații Publice

Publicat

Sute de kilograme de cetină, confiscate de poliţişti

 

Poliţiştii sibieni au depistat doi bărbaţi care transportau 800 de kg. de cetină de brad, fără documente legale.

Aceştia au fost sancţionaţi contravenţional, iar cetina a fost ridicată în vederea confiscării.

Ieri, poliţişti din cadrul Secţiei nr. 4 Poliţie Rurală Porumbacu de Jos, împreună cu cei de la Postul de Poliţie Cârţişoara au identificat, pe raza localităţii Sărata, două persoane de 35, respectiv 36 de ani, ambele din Porumbacu de Sus, care transportau cu un atelaj hipo, cetină de brad. 

În urma verificărilor efectuate de poliţişti, a reieşit că bărbaţii nu deţineau avize de însoţire sau alte documente legale pentru a justifica provenienţa cetinii de brad. 

În cauză s-a dispus sancţionarea celor doi bărbaţi cu amendă în valoare totală de 7.500 de lei şi confiscarea celor 800 de kg de cetină de brad. 

I.G.P.R. - Centrul de Informare şi Relaţii Publice

Publicat

Operațiunile cu pomi de Crăciun, verificate de poliţişti

 

În perioada 15 noiembrie – 6 decembrie a.c, în cadrul acţiunii naţionale pentru prevenirea faptelor ilegale cu pomi de Crăciun, poliţiştii au constatat 570 de infracţiuni şi au aplicat peste 1.800 de sancţiuni contravenţionale. De asemenea, ca măsură complementară, poliţiştii au confiscat peste 8.400 de pomi de Crăciun, peste 7.100 de coroniţe de brad şi peste 16.000 de kg. de cetină, precum şi aproape 7.000 mc. de material lemnos.

 

La data de 15 noiembrie a.c., a fost declanşată acţiunea naţională ,,Pomi de Crăciun” pentru prevenirea şi combaterea operaţiunilor ilegale în domeniul tăierii, transportului şi comercializării acestora.

 

Astfel, poliţiştii de ordine publică de la inspectoratele judeţene de poliţie, sub coordonarea ofiţerilor Serviciului pentru Protecţia Fondului Forestier şi Piscicol din I.G.P.R. acţionează pe drumurile publice şi forestiere, în zonele împădurite cu răşinoase, în pieţe, târguri, oboare sau alte locuri special amenajate pentru comercializarea pomilor de Crăciun.

 

La activităţi participă şi specialişti silvici din cadrul Ministerului Mediului şi Schimbărilor Climatice – Departamentul Ape, Păduri şi Piscicultură şi Regiei Naţionale a Pădurilor – Romsilva.

 

Până în prezent, poliţiştii au constatat 570 de infracţiuni, dintre care 402 prevăzute de Codul Silvic şi au aplicat 1.872 de sancţiuni contravenţionale prevăzute de legislaţia din domeniul silvic, în valoare totală de 2.590.433 de lei.

 

De asemenea, au fost confiscaţi 6.949,9 mc de material lemnos, în valoare totală de 978.157 de lei şi 8.426 de pomi de Crăciun, care au fost tăiaţi ilegal din fondul forestier naţional, în valoare totală de 426.880 de lei.

 

Totodată, au fost confiscate 7.173 de coroniţe de brad, în valoare de 10.344 de lei şi 16.083 de kg. de cetină, în valoare de 17.313 de lei.

 

I.G.P.R. - Centrul de Informare și Relații Publice

  • 2 săptămâni mai târziu...
Publicat

Operaţiunile cu pomi de crăciun, verificate de poliţişti

 

În această dimineaţă, poliţiştii Direcţiei de Ordine Publică din IGPR acţionează în mai multe pieţe din municipiul Bucureşti pentru verificarea operaţiunilor cu pomi de Crăciun. De asemenea, o echipă de poliţişti acţionează în judeţul Vâlcea pentru prevenirea şi combaterea tăierilor ilegale de arbori.

La activităţi, alături de poliţişti, participă şi inspectori ai Departamentului Ape şi Păduri din cadrul M.M.S.C..

În pieţele din Capitală, echipele de control verifică provenienţa pomilor de Crăciun, precum şi legalitatea comercializării acestora.

De asemenea, în cursul acestei zile, o echipă de poliţişti din cadrul Direcţiei de Ordine Publică – I.G.P.R. şi inspectori ai Departamentului Ape şi Păduri din cadrul M.M.S.C. acţionează în judeţul Vâlcea, pentru prevenirea şi combaterea tăierii ilegale de arbori şi a pomilor de Crăciun.

I.G.P.R. - Centrul de Informare și Relații Publice

Publicat

Peste 24.000 de brazi, confiscaţi

 

Poliţiştii au confiscat peste 24.000 de pomi de Crăciun, aproape 30.000 de kg. de cetină, 17.000 de coroniţe de brad şi 6.100 mc. de lemn, în valoare totală de aproape 2.400.000 de lei.

577 de infracţiuni au fost constatate şi aproape 3.500 de sancţiuni contravenţionale au fost aplicate, de poliţişti în perioada 15 noiembrie - 24 decembrie a.c., ca urmare a neregulilor depistate în cadrul controalelor pentru prevenirea şi combaterea faptelor ilegale asociate din tăierea, transportul şi comercializarea materialelor lemnoase şi a pomilor de Crăciun.

Poliţiştii Serviciului pentru Protecţia Fondului Forestier şi Piscicol din cadrul– Direcţiei de Ordine Publică – I.G.P.R. şi poliţiştii cu atribuţiuni în acest domeniu din cadrul inspectoratelor judeţene de poliţie, în colaborare cu specialişti silvici, au acţionat în zonele împădurite cu răşinoase, pe drumurile forestiere şi drumurile publice, precum şi în pieţe, târguri, oboare sau alte locuri de comercializare, pentru prevenirea şi combaterea activităţilor ilegale din acest domeniu.

În urma controalelor efecutuate, poliţiştii au depistat 577 de infracţiuni prevăzute de Legea nr.46/2008 – Codul Silvic. De asemenea, au aplicat 3.437 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 4.280.955 de lei.

Ca măsură complementară, poliţiştii au confiscat 24.158 de “pomi de Crăciun”, în valoare de 996.000 de lei, 6.100 de metri cubi de material lemnos, în valoare de 1.302.000 de lei, 17.289 de coroniţe de brad, în valoare de 47.000 de lei şi 29.825 de kg. cetină de brad sau molid, în valoare de 38.000 de lei.

Numărul pomilor de Crăciun confiscaţi, la nivel naţional, este cel mai mare din ultimii trei ani.

Reamintim faptul că, la data de 15 noiembrie a.c., a fost pusă în aplicare Dispoziţia privind intensificarea activităţilor desfăşurate de structurile cu atribuţii în domeniul prevenirii şi combaterii faptelor ilegale asociate din tăierea, transportul şi comercializarea materialelor lemnoase şi a „Pomilor de Crăciun”, aprobată de către conducerea Inspectoratului General al Poliţiei Române şi a Direcţiei Generale Păduri şi a Regiei Naţionale a Pădurilor – Romsilva, pentru perioada 15 noiembrie – 24 decembrie 2013.

Exemple:

La data de 18 decembrie a.c., poliţişti din cadrul I.P.J.Olt au identificat administratorul unei societăţi comerciale care deţinea 740 de pomi de Crăciun, specia brad şi molid, fără crotalii. Acesta a fost sancţionat contravenţional cu amendă de 2.000 de lei, iar pomii au fost ridicaţi în vederea confiscării.

Poliţiştii Serviciului de Ordine Publică - Biroul de Combatere a Delictelor Silvice din cadrul I.P.J. Mureş, împreună cu cei ai Secţiei de Poliţie Rurală nr. 2 Band, au descoperit, la data de 5 decembrie a.c., 400 de pomi de Crăciun la locuinţa unui bărbat, din comuna Sîncraiu de Mureş, care nu poseda acte legale de provenienţă ale acestora. Bărbatul a fost sancţionat contravenţional conform Legii nr.171/2010 privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor silvice cu amendă de 5.000 de lei, iar pomii de Crăciun, în valoare de 16.000 de lei, au fost ridicaţi în vederea confiscării. Cercetările sunt continuate în vederea stabilirii cu exactitate a provenienţei brazilor.

La data de 4 decembrie a.c., poliţiştii Secţiei 1 Poliţie Rurală Vadu Moldovei, în cooperare cu reprezentanţii I.T.R.S.V. Suceava, au depistat în trafic, în comuna Fântâna Mare, o autoutilitară condusă de un bărbat, de 29 de ani, din Iaşi, care transporta 295 de pomi de Crăciun, fără a poseda documente de provenienţă. Acesta a fost sancţionat contravenţional conform Legii nr.171/2010 privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor silvice cu amendă de 5.000 de lei, iar pomii de crăciun, în valoare de peste 7.000 de lei, au fost ridicaţi în vederea confiscării şi predaţi în custodie Ocolului Silvic Fălticeni. Cercetările sunt continuate în vederea stabilirii cu exactitate a provenienţei brazilor şi a destinaţiei acestora.

În curtea unui imobil din Câmpina, poliţiştii din Prahova au identificat 439 de brazi şi molizi, în valoare de 11.820 de lei, ce nu erau marcaţi cu crotalii. Bărbatul din Dâmboviţa care îi deţinea a fost sancţionat contravenţional conform Legii 171/2010, cu amendă de 2.000 de lei.. Pomii de Crăciun au fost confiscaţi şi predaţi Ocolului Silvic Câmpina.

I.G.P.R. - Centrul de Informare și Relații Publice

  • 1 lună mai târziu...
Publicat
Reţinuţi pentru furt calificat şi braconaj cinegetic
 
Doi bărbaţi, bănuiţi de comiterea infracţiunilor de furt calificat şi braconaj cinegetic, au fost reţinuţi de poliţiştii din Argeş, în urma a cinci percheziţii efectuate în comunele Rociu şi Suseni.
 
La data de 20 februarie a.c., poliţiştii de investigaţii criminale din Costeşti şi poliţiştii Secţiei de Poliţie nr.12 Rociu au efectuat cinci percheziţii în comunele Rociu şi Suseni la locuinţele unor persoane bănuite de furt calificat şi braconaj cinegetic.
 
La percheziţii, locuinţa unui bărbat din comuna Negraşi au fost depistaţi trei câini ce prezentau caracteristicile rasei ogar. Câinii au fost lăsaţi în custodia unei societăţi specializate. Totodată au fost probate mai multe infracţiuni de furt calificat. 
 
În urma acţiunii, un bărbat, de 26 de ani, din comuna Rociu a fost reţinut de poliţiştii pentru comiterea infracţiunii de furt calificat, iar un bărbat, de 21 de ani, din comuna Negraşi, a fost reţinut pentru braconaj cinegetic.
 
Cei doi au fost introduşi în arestul I.P.J Argeş şi urmează să fie prezentaţi Parchetului de pe lângă Judecătoria Costeşti pentru dispunerea măsurilor legale. 
 
I.G.P.R. - Centrul de Informare şi Relaţii Publice
Publicat
Dosar penal pentru tăiere ilegală şi furt de arbori
 
Poliţiştii Biroului Silvic – I.P.J. Suceava au efectuat o acţiune pe raza localităţii Cârlibaba, pentru identificarea persoanelor care încalcă legislaţia din domeniul silvic. În urma cercetărilor efectuate s-au descoperit 144 de cioate, provenite din tăierea ilegală de arbori. 
 
La data de 20 februarie a.c., poliţiştii Biroului Silvic din cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Suceava şi specialişti din cadrul I.T.R.S.V Suceava, însoţiţi un silvicultor din cadrul Ocolului Silvic Bucovina au desfăşurat o acţiune pe raza comunei Cârlibaba, judeţul Suceava au desfăşurat o acţiune pentru prevenirea delictelor silvice.
 
În timpul acţiunii, echipele de control au descoperit că, în pădurea proprietatea unui tânăr, de 24 de ani, din comuna Fundu Moldovei, situată pe raza aceleiaşi localităţi, ar fi fost tăiaţi, fără drept, mai mulţi arbori nemarcaţi.
 
Din cercetările efectuate de poliţişti, a reieşit că tânărul deţinea pe raza comunei Cârlibaba suprafaţa de 10 hectare de pădure. Acestea ar fi fost constituite în două partizi de masă lemnoasă, pe întreaga suprafaţă, cu un număr de 468 arbori şi un volum brut de 237 mc. 
 
După constituirea partizilor, acesta ar fi vândut masa lemnoasă către o societate comercială autorizată să exploateze materialul lemnos la data de 27 ianuarie a.c. 
 
În urma efectuării cercetării la faţa locului, au fost identificate 144 de cioate, provenite din tăierea arborilor nemarcaţi de pe picior, cu un volum de 86,03 mc. 
 
Prejudiciul cauzat prin tăierea ilegală a arborilor este estimat la 13.034,77 de lei.
 
În cauză, a fost întocmit dosar penal privind săvârşirea infracţiunii de tăiere ilegală de arbori şi sustragere de material lemnos.
 
I.G.P.R. - Centrul de Informare şi Relaţii Publice
  • 3 săptămâni mai târziu...
Publicat

Acțiune a polițiștilor pentru protejarea fondului forestier

6 infracţiuni au fost constatate şi o sancţiune contravenţionale a fost aplicată, în timpul unei acţiuni pe linie silvică, coordonată de ofiţerii specialişti ai Direcţiei de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române, în judeţul Maramureş.

În perioada 4-6 martie a.c., ofiţeri specialişti din cadrul Direcţiei de Ordine Publică – I.G.P.R., împreună cu poliţişti din cadrul I.P.J. Maramureş au acţionat pentru prevenirea şi combaterea delictelor silvice.

Au fost efectuate controale în fondurile forestiere de pe raza judeţului, precum şi la 89 de autovehicule care transportau material lemnos.

În urma activităţilor desfăşurate, poliţiştii au constatat 6 infracţiuni, dintre care 3 de tăiere ilegală de arbori şi 3 de furt de arbori.

De asemenea, a fost aplicată şi o sancţiune contravenţională, în valoare de 10.000 de lei, fiind confiscată şi cantitatea de 44,5 material lemnos, în valoare de 7.900 de lei.

În cadrul controalelor efectuate în fondul forestier s-a constatat tăierea ilegală a 1866 de arbori, cu un volum de 2.822,494 metri cubi, ceea ce reprezintă un prejudiciu adus fondului forestier de 597.102,543 de lei. În continuare se desfăşoară activităţi în vederea identificării şi tragerii la raspundere a persoanelor responsabile.

Acţiunea poliţiştilor a fost desfăşurată în baza Planului Comun de Acţiune „Scutul Pădurii 2013” pentru prevenirea tăierilor ilegale de arbori din păduri şi a faptelor ilegale asociate din circulaţia, depozitarea, prelucrarea primară şi comercializarea materialului lemnos, la activităţi participând şi specialişti silvici din cadrul Ministerului Mediului şi Schimbărilor Climatice şi I.T.R.S.V. – urile regionale, precum şi din cadrul R.N.P. – Romsilva şi Direcţiile Silvice Judeţene.

I.G.P.R. - Centrul de Informare și Relații Publice

  • 2 luni mai târziu...
Publicat

Percheziţii la persoane bănuite de evaziune fiscală, tăiere fără drept şi sustragere de arbori

În această dimineaţă, poliţiştii din cadrul I.P.J. Argeş, beneficiind de sprijinul de specialitate al Direcţiei Operaţiuni Speciale din cadrul I.G.P.R., efectuează 28 de percheziţii, în Argeş şi Dâmboviţa, la sediile unor societăţi comerciale şi domiciliile unor persoane bănuite de comiterea infracţiunilor de evaziune fiscală, tăiere fără drept şi sustragere de arbori, abuz în serviciu, fals intelectual, uz de fals, dare de mită şi luare de mită.

La data de 15 mai a.c., 90 de poliţişti din cadrul I.P.J. Argeş efectuează 26 de percheziţii în judeţul Argeş şi 2 pe raza judeţului Dâmboviţa, la sediile unor societăţi comerciale şi locuinţele unor persoane.

Din cercetări a reieşit că, din luna septembrie a anului 2012 şi până în prezent, pe raza judeţelor Argeş şi Dâmboviţa, persoanele în cauză ar fi achiziţionat şi comercializat material lemnos, ascunzând sursa impozabilă, în scopul sustragerii de la îndeplinirea obligaţiilor fiscale.

Materialul lemnos ar fi provenit din tăierea fără drept şi sustragerea de arbori din fondul forestier naţional.

De asemenea, există suspiciunea că o parte din personalul silvic din cadrul unor ocoale silvice private şi de stat şi reprezentanţi ai unor societăţi comerciale nu şi-ar fi îndeplinit atribuţiile de serviciu, ar fi eliberat în fals avize de însoţire a materialului lemnos, primind diferite sume de bani.

Înscrisurile ce conţineau date nereale ar fi fost folosite la transportul şi comercializarea de material lemnos.

Prejudiciul creat bugetului de stat este de peste 200.000 de lei.

Acţiunea se desfăşoară cu suportul de specialitate al Direcţiei Operaţiuni Speciale din cadrul I.G.P.R. şi DIPI.

I.G.P.R. - Centrul de Informare și Relații Publice

Publicat
Percheziţii la persoane bănuite de evaziune fiscală şi braconaj piscicol
 
În această dimineaţă, peste 400 de poliţişti desfăşoară 48 de percheziţii, pe raza judeţelor Tulcea, Brăila, Ialomiţa, Călăraşi, Galaţi şi Constanţa, precum şi a municipiului Bucureşti, într-o cauză în care sunt efectuate cercetări sub aspectul comiterii infracţiunilor de evaziune fiscală şi braconaj piscicol.
 
La data de 16 mai a.c., sub coordonarea Poliţiei Române şi a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, peste 400 de poliţişti efectuează 48 de percheziţii pe raza a 6 judeţe, respectiv Tulcea, Brăila, Ialomiţa, Călăraşi, Galaţi şi Constanţa, precum şi a municipiului Bucureşti.
 
În activităţi sunt angrenaţi poliţişti din cadrul Direcţiei de Investigarea Fraudelor, Direcţiei de Investigaţii Criminale, Serviciului Independent de Intervenţii şi Acţiuni Speciale din Inspectoratul General al Poliţiei Române, precum şi de la inspectoratele de poliţie ale judeţelor vizate şi ai Poiţiei Capitalei. 
 
De asemenea, în sprijinul activităţilor procedurale efectuate, au fost angrenate trei elicoptere ale I.G.Av. - M.A.I. care au transportat 60 de poliţişti pe raza localităţilor Sfântu Gheorghe şi Sulina, judeţul Tulcea pentru desfăşurarea de activităţi specifice.
 
Percheziţiile se desfăşoară la sedii şi puncte de lucru ale unor societăţi comerciale cu activitate în domeniul depozitării şi comercializării peştelui şi a produselor din peşte, spaţii de depozitare, crescătorii, localuri publice, dar şi locuinţe ale unor persoane fizice, în vederea destructurării unor reţele locale specializate în braconaj piscicol (cu specii protejate).
 
Întreaga activitate beneficiază de sprijinul informativ şi tehnic al S.R.I.. 
 
Până în acest moment, în urma percheziţiilor au fost identificate şi ridicate cantităţi semnificative de sturioni, calcani, icre negre şi alte specii de peşti care fac obiectul braconajului piscicol. De asemenea, au fost ridicate mai multe instalaţii şi dispozitive de braconaj piscicol.
 
Totodată, în continuarea activităţilor mai sus menţionate, în Municipiul Bucureşti se derulează de către poliţişti ai Direcţiei de Investigare a Fraudelor din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române, precum şi de către inspectori fiscali ai Direcţiei Generale Antifraudă Fiscală mai multe controale la operatori economici specializaţi în comercializarea produselor piscicole în vederea stabilirii legalităţii provenienţei mărfii.
 
Activităţile se desfăşoară într-un dosar instrumentat de poliţiştii Direcţiei de Investigare a Fraudelor din I.G.P.R., de la sfârşitul anului 2012, sub supravegherea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.
 
I.G.P.R. - Centrul de Informare și Relații Publice
  • 3 luni mai târziu...
Publicat

Acţiune pentru protecţia fondului forestier

 

6 infracţiuni au fost constatate, 26 de contravenţii au fost aplicate şi peste 660 de metri cubi de material lemnos au fost confiscaţi, în cadrul unei acţiuni coordonate de Poliţia Română, în judeţele Argeş şi Vâlcea, pentru protecţia fondului forestier.

În perioada 8 – 12 septembrie a.c., sub coordonarea de specialitate a ofiţerilor Direcţiei de Ordine Publică şi Direcţiei de Investigare a Fraudelor din cadrul I.G.P.R., poliţiştii au acţionat pe raza judeţelor Argeş şi Vâlcea, pentru prevenirea tăierilor ilegale de arbori din păduri şi a faptelor ilegale asociate din circulaţia, depozitarea, prelucrarea primară şi comercializarea materialului lemnos.

Alături de ofiţerii specialişti, la acţiune au participat şi poliţişti din cadrul I.P.J. Argeş şi I.P.J. Vâlcea, precum şi specialişti silvici din cadrul Ministerului Mediului şi Schimbărilor Climatice – Departamentul Ape, Păduri şi Piscicultură - I.T.R.S.V. Vâlcea şi Prahova.

Astfel, au fost efectuate 6 controale în fondul forestier, iar 16 societăţi comerciale, 3 ocoale silvice şi 2 obşti au fost verificate.

Pe parcursul activităţilor, poliţiştii au constatat 6 infracţiuni, respectiv 2 falsuri, 2 uzuri de fals şi 2 înşelăciuni.

Echipele de control au aplicat 26 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 245.000 de lei, dintre care 20 prevăzute de Legea 171/2010 privind stabilirea si sancţionarea contravenţiilor silvice şi 5 prevăzute de Legea 12/1990 privind protejarea populaţiei împotriva unor activităţi de producţie, comerţ sau prestări de servicii ilicite.

De asemenea, au confiscat 661,63 mc de material lemnos, în valoare de peste 185.000 de lei, dintre care 115 m.c. au fost confiscaţi faptic, iar aproximativ 546 de m.c. de material lemnos, dintre care 416 mc de lemn de foc şi 39 mc de cherestea, au fost confiscaţi valoric.

Activităţile au fost desfăşurate în cadrul unui plan întocmit la nivelul I.G.P.R., circumscris Planului Comun de Acţiune “SCUTUL PĂDURII 2014”, semnat la nivelul Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Mediului şi Schimbărilor Climatice, Departamentului Ape, Păduri şi Piscicultură şi Regiei Naţionale a Pădurilor Romsilva.

Exemplu:

În urma verificărilor efectuate la un ocol silvic din Clăbucet, a reieşit că au fost constituite 3 acte de punere în valoare, pentru 849 mc de material lemnos, iar pentru una dintre aceste partizi nu a fost emisă autorizaţie de exploatare.

Pădurarul titular de cantona fost sancţionat conform Legii nr.171/2010, cu amendă în valoare de 5.000 de lei şi s-a dispus confiscarea a 12,981 mc de material lemnos, în valoare de 1.016 lei.

În continuare, au fost verificati agenţii economici care au exploatat, transportat şi comercializat materialul lemnos provenit din aceste partizi.

În urma neregulilor constatate, au fost aplicate 4 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 40.000 de lei, unei societăţi comerciale şi au confiscat 264 mc de material lemnos, în valoare de 75.390 de lei.

De asemenea, unei alte societăţi comerciale implicate i-au fost aplicate două sancţiuni contravenţionale, în valoare de 15.000 de lei, iar pe numele altei firme au fost aplicate 4 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 40.000 lei şi s-a confiscat 264 mc de material lemnos, în valoare de 75.390 de lei.

I.G.P.R. - Centrul de Informare și Relații Publice

  • 3 săptămâni mai târziu...
Publicat

Poliţia Română spune stop braconajului!

 

Peste 500 de kilograme de peşte şi 3 kilograme de icre au fost ridicate, în vederea confiscării, de poliţişti, în timpul unei acţiuni desfăşurate în zona Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării.

 

Poliţiştii Serviciului de Poliţie „Delta Dunării”, sub coordonarea de specialitate a Direcţiei de Ordine Publică – I.G.P.R., au verificat persoane, ambarcaţiuni şi autoturisme, pentru prevenirea şi combaterea braconajului piscicol şi cinegetic.

 

La data de 2 octombrie, în urma unui control efectuat la o pescărie din municipiul Constanța, a fost identificat un bărbat, de 51 de ani, din Medgidia, care, în calitate de administrator al societăţii în cauză, ar fi comercializat 393 kg. de pește proaspăt (din speciile șalău, crap, somn, novac, chefal) și 128,5 kg. de pește semi-procesat (din speciile fitofag - singer, novac, crap, somn şi șalău).

 

Cantitatea de 521,5 kg. pește precum și 3 kg. icre crap, deţinute fără documente legale de proveniență, au fost ridicate și predate la o societate de profil, în vederea valorificării.

 

Celui în cauză i s-a întocmit dosar penal, conform art. 64, lit. h din O.U.G.23/2008. privind pescuitul şi acvacultura.

 

La acţiune au participat şi inspectori de la Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură – Constanţa.

 

1412396121big_1.jpg

 

1412396120big_3.jpg

 

Sursa: IGPR

  • 1 lună mai târziu...
Publicat

PERCHEZIŢII LA PERSOANE BĂNUITE DE SUSTRAGERE DE MATERIAL LEMNOS

19 percheziţii domiciliare sunt desfăşurate la această oră de poliţiştii argeşeni, pe raza judeţului Argeş, la locuinţele mai multor persoane bănuite de comiterea de infracţiuni de furt, respectiv tăiere şi sustragere de material lemnos.

La data de 19 noiembrie a.c., începând cu ora 6.00, poliţişti din cadrul I.P.J. Argeş, sub îndrumarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Costeşti, efectuează 19 percheziţii domiciliare pe raza judeţului Argeş. Acţiunea vizează probarea activităţii infracţionale a 19 persoane bănuite de săvârşirea, în formă continuată, a unor infracţiunilor de furt.

Activităţile se desfăşoară în cadrul unui dosar penal instrumentat de poliţiştii Serviciului de Ordine Publică al I.P.J. Argeş.

În fapt, din cercetări a reieşit faptul că, în cursul anului 2014, persoanele bănuite ar fi tăiat şi sustras, fără drept, arbori din fondul forestier naţional, de pe raza comunei Bârla, de pe o suprafaţă forestieră de 7 hectare.

La acţiune participă 50 de poliţişti din cadrul I.P.J. Argeş şi 20 de ingineri silvici din cadrul Direcţiei Silvice Argeş.

Sursa: IPJ ARGEȘ

Publicat

UPDATE/ PERCHEZIŢII LA PERSOANE BĂNUITE DE SUSTRAGERE DE MATERIAL LEMNOS

 

Peste 200 de m.c. de material lemnos şi 10 motofierăstraie au fost ridicate de  poliţiştii din Argeş, în urma celor 19 percheziţii efectuate la locuinţele mai multor persoane bănuite de comiterea de infracţiuni de furt, respectiv tăiere şi sustragere de material lemnos./ 19 persoane au fost conduse la sediul I.P.J. Argeş, pentru audieri.

 

La data de 19 noiembrie a.c., poliţişti din cadrul I.P.J. Argeş, sub îndrumarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Costeşti, au efectuat 19 percheziţii domiciliare pe raza comunei Bârla, judeţul Argeş. Acţiunea a vizat probarea activităţii infracţionale a 19 persoane bănuite de săvârşirea, în formă continuată, a unor infracţiuni de furt.

 

Activităţile au fost desfăşurate în cadrul unui dosar penal instrumentat de poliţiştii Serviciului de Ordine Publică al I.P.J. Argeş.

 

Din cercetări a reieşit faptul că, în cursul anului 2014, persoanele bănuite ar fi tăiat şi sustras, fără drept, arbori din fondul forestier naţional, de pe raza comunei Bârla, de pe o suprafaţă forestieră de 7 hectare.

 

În urma percheziţiilor, poliţiştii au identificat şi ridicat 211 m.c. de material lemnos de diferite esenţe şi 10 motofierăstraie, care ar fi fost folosite în activitatea infracţională.

 

De asemenea, la domiciliul unei persoane poliţiştii au descoperit 880 de petarde din clasa a II-a, materiale pirotehnice a căror deţinere este interzisă, în cauză fiind întocmit dosar penal, pentru încălcarea prevederilor Legii 126 din 1995 privind regimul materiilor explozive.

 

19  persoane au fost conduse la sediul I.P.J. Argeş, pentru audieri. La acţiune au participat 50 de poliţişti din cadrul I.P.J. Argeş şi 20 de ingineri silvici din cadrul Direcţiei Silvice Argeş.

 

Sursa: IPJ ARGEŞ

  • 2 săptămâni mai târziu...
Publicat

CETINĂ DE BRAD, FĂRĂ DOCUMENTE LEGALE, CONFISCATĂ DE POLIȚIȘTI

 

Aproape o tonă de cetină de brad a fost confiscată de polițiștii din Timiș, de la un bărbat, care o transporta cu un autoturism, fără respectarea prevederilor legale.

 

La data de 1 decembrie a.c., poliţiştii din oraşul Făget, județul Timiș, au oprit pentru control un autoturism, condus de un bărbat, de 38 de ani, din Abrud,  judeţul Alba, care circula pe Drumul Național 68A.

 

În urma controlului, poliţiştii au constatat că, cel în cauză transporta 960 kg de cetină de brad, fără a deţine documente legale, iar avizul de însoţire ar fi fost falsificat.

 

Poliţiştii i-au aplicat acestuia o sancţiune contravenţională, de 2.000 de lei, conform Legii 171/2010 privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor silvice, iar cetina a fost confiscată.

 

De asemenea, a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de fals în înscrisuri oficiale şi uz de fals.

 

Sursa: IPJ TIMIS

Publicat

ACŢIUNE PENTRU PROTEJAREA FONDULUI CINEGETIC

 

27 de infracţiuni au fost constatate şi 14 sancţiuni contravenţionale au fost aplicate de poliţiştii de la arme, explozivi şi substanţe periculoase, în urma unei acţiuni pentru prevenirea şi combaterea braconajului cinegetic.

 

Direcţia Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase din carul I.G.P.R. a coordonat o acţiune desfăşurată, la nivel naţional, pentru prevenirea faptelor ce aduc atingere fondului cinegetic naţional.

 

Poliţiştii au organizat acţiuni punctuale pentru depistarea, identificarea şi tragerea la răspundere a celor care încalcă prevederile legale sau comit infracţiuni.

 

În urma activităţilor desfășurate, în cursul săptămânii trecute, poliţiştii au constatat 27 de infracţiuni, de comiterea cărora sunt bănuite 37 de persoane.

 

Sunt efectuate cercetări cu privire la 6 infracţiuni la Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006.

 

Totodată, au fost aplicate 14 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 6.560 de lei şi au fost confiscate bunuri, în valoare de 52.050 de lei.
 

Sursă: IGPR

Publicat

ACŢIUNEA „SCUTUL PĂDURII”

 

Aproape 2.000 pomi de Crăciun, 4.470 de kg de cetină de brad sau molid, 1.784 de coroniţe de brad şi 1.195 metri cubi de material lemnos au fost confiscate, în perioada 14 noiembrie – 5 decembrie a.c., de poliţiştii formaţiunilor cu atribuţii în domeniul prevenirii şi combaterii delictelor silvice.

 

Ofiţerii Direcţiei de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române şi poliţiştii cu atribuţiuni în acest domeniu din cadrul inspectoratelor judeţene de poliţie au efectuat o acţiune pentru prevenirea şi combaterea delictelor silvice săvârşite în perioada sărbătorilor de iarnă.

 

Acţiunea s-a desfăşurat în colaborare cu specialişti silvici ai Ministerului Mediului şi Schimbărilor Climatice –Departamentul pentru Ape, Păduri şi Piscicultură şi ai Regiei Naţionale a Pădurilor–Romsilva.

 

Echipele de control au acţionat în zonele şi pe traseele vulnerabile, pe drumurile publice şi forestiere, în zonele împădurite cu răşinoase, în pieţe, târguri, oboare sau alte locuri special amenajate pentru comercializarea pomilor de Crăciun, în perioada 15 noiembrie – 7 decembrie a.c..

 

Astfel, în urma acţiunilor pentru combaterea activităţilor ilegale din acest domeniu, au fost constatate 226 de infracţiuni la Legea nr.46/2008 – Codul Silvic şi aplicate 876 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.267.180 de lei.

 

De asemenea, au fost luate măsuri complementare de confiscare a 1.195 de metri cubi de material lemnos, în valoare de 514.649 de lei, a 1.881 de pomi de Crăciun, tăiaţi ilegal din fondul forestier naţional, în valoare de 81.188 lei, a 4.470 de kg cetină, în valoare de 7.987 lei şi a 1.784 de coroniţe de brad, în valoare de 4.485 de lei.

 

 

Exemple:

 

În noaptea de 26 spre 27 noiembrie a.c., în urma acţiunilor desfăşurate, de către poliţişti ai I.P.J. Bihor, a fost identificat un bărbat, în vârstă de 25 ani, care transporta cu o autoutilitara pe drumul comunal 248, în zona localităţii Sebiş, 230 de pomi de Crăciun, fără documente legale de însoţire.

 

Pomii de Crăciun au fost confiscaţi, iar conducătorul auto a fost sancţionat contravenţional conform Legii nr. 171/2010.

 

La data de 30 noiembrie a.c.,  o patrulă mixtă de circulaţie şi ordine publică din cadrul Poliţiei municipiului Moineşti – I.P.J. Bacău, l-a depistat pe N.C., de 35 ani, în timp ce transporta cu o autoutilitara, 200 de pomi de Crăciun, pentru care nu deţinea documente legale de provenienţă şi transport.

 

Faţă de acesta a fost luată măsura sancţionării contravenţionale conform art. 19 alin 1 lit. c din Legea 171/2010, cu amendă în valoare de 2000 lei, iar pomii, în valoare de 8.000 lei, au fost ridicaţi, în vederea confiscării.

 

În data de 29 noiembrie a.c., poliţiştii din cadrul I.P.J. Alba, împreună cu reprezentanţii structurilor silvice, au identificat 191 de pomi de Crăciun, specia brad, nemarcaţi, depozitaţi într-un imobil părăsit.

 

Pomii au fost ridicaţi, în vederea confiscării, valoarea prejudiciului fiind estimată la 3.915 de lei.

 

În ziua de 25 noiembrie a.c., o echipă compusă dintr-un poliţist al I.P.J.Bacău şi un tehnician silvic din cadrul Direcţiei Silvice Bacău, au efectuat un control în zona Asău-Agăş-Brusturoasa, în urma căruia, l-au identificat pe un tânăr, de 19 ani, după ce acesta ar fi tăiat, fără drept, şi ar fi transportat cu un atelaj hipo, 130 de pomi de Crăciun, specia brad, pentru care nu deţinea documente de provenienţă şi transport.

 

Faţă de acesta a fost luată măsura sancţionării contravenţionale, cu amendă în valoare de 2.000 lei, conform Legii nr.171/2010 şi confiscarea pomilor, în valoare de 5.500 de lei.

 

La data de 29 noiembrie a.c., poliţiştii din cadrul  I.P.J. Argeş au depistat un bărbat, care transporta cu un autoturism 850 de bucăţi coroniţe de brad, fără documente legale de provenienţă.

 

Acesta a fost sancţionată în conformitate cu Legea 171/2010, cu amendă contravenţională în valoare de 2000 lei, iar coroniţele i-au fost confiscate.
 

Sursă: IGPR

Publicat

PERCHEZIŢII LA PERSOANE BĂNUITE DE INFRACŢIUNI DE SERVICIU ŞI LA REGIMUL SILVIC

 

Poliţiştii din Bistriţa-Năsăud efectuează, în această dimineaţă, 19 percheziţii, pe raza judeţului, la persoane bănuite de tăiere fără drept de arbori, furt de arbori şi abuz în serviciu.

 

La data de 9 decembrie a.c., 35 de poliţişti de ordine publică, investigaţii criminale, criminalistică şi acţiuni speciale din cadrul I.P.J. Bistriţa-Năsăud efectuează 19 percheziţii.

 

Activităţile se desfăşoară la locuinţele unor persoane, cu vârste cuprinse între 38 de ani şi 48 de ani, din judeţul Bistriţa-Năsăud, bănuite că, în perioada 2013-2014, ar fi comis infracţiuni de tăiere fără drept de arbori, furt de arbori şi abuz în serviciu.

 

De asemenea, poliţiştii percheziţionează autovehiculele celor în cauză.

 

Prejudiciul cauzat prin activitatea infracţională este de aproximativ 80.000 de lei.

 

La activităţi participă specialişti din cadrul Inspectoratului Teritorial de Regim Silvic și de Vânătoare Cluj-Napoca.

 

Sursa: IPJ BISTRITA-NASAUD

Publicat

PROTEJAREA FONDULUI CINEGETIC, ÎN ATENŢIA POLIŢIŞTILOR

 

Poliţiştii specializaţi în arme, explozivi şi substanţe periculoase au continuat acţiunile pentru prevenirea şi combaterea braconajului cinegetic. / Au fost constatate 48 de infracţiuni şi au fost aplicate 11 sancţiuni contravenţionale, pentru abateri la normele care reglementează acest domeniu.

 

Poliţiştii specializaţi în arme, explozivi şi substanţe periculoase, sub coordonarea  Direcţiei Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase din cadrul I.G.P.R. au acţionat, la nivel naţional, pentru prevenirea faptelor ce aduc atingere fondului cinegetic naţional.

 

Astfel, în perioada 1 – 7 decembrie a.c, poliţiştii au organizat 76 de acţiuni punctuale, pentru depistarea, identificarea şi tragerea la răspundere a celor care încalcă prevederile legale sau comit infracţiuni în acest domeniu.

 

În urma activităţilor desfăşurate, în cursul săptămânii trecute, poliţiştii au constatat 48 de infracţiuni, de comiterea cărora sunt bănuite 33 de persoane.

 

De asemenea, sunt efectuate cercetări cu privire la 8 infracţiuni prevăzute de Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006.

 

Totodată, au fost aplicate 11 sancţiuni contravenţionale, în valoare de peste 15.000 de lei şi au fost confiscate bunuri, în valoare de 11.000 de lei.
 

Sursă: IGPR

Publicat

POLIŢIA ROMÂNĂ CONTINUĂ ACŢIUNEA „SCUTUL PĂDURII”

 

În ultima săptămână, aproape 900 de pomi de Crăciun,aproape 2, 5 tone de cetină de brad sau molid, 1.609 coroniţe de brad şi 456 de m.c. de material lemnos au fost confiscaţi de poliţiştii formaţiunilor cu atribuţii în domeniul prevenirii şi combaterii delictelor silvice.

 

În perioada 5-12 decembrie a.c., sub coordonarea Direcţiei de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române, poliţiştii au continuat să acţioneze, la nivel naţional, pentru prevenirea şi combaterea delictelor silvice săvârşite în perioada sărbătorilor de iarnă.

 

La activităţi au participat, alături de poliţişti, specialişti silvici ai Ministerului Mediului şi Schimbărilor Climatice –Departamentul pentru Ape, Păduri şi Piscicultură şi ai Regiei Naţionale a Pădurilor–Romsilva.

 

Echipele de control au acţionat pe drumurile publice şi forestiere, în zonele împădurite cu răşinoase, în pieţe, târguri, oboare sau alte locuri special amenajate pentru comercializarea pomilor de Crăciun.

 

Astfel, în urma acţiunilor pentru combaterea activităţilor ilegale din acest domeniu, poliţiştii au constatat 114 infracţiuni, dintre care 71 prevăzute de Codul Silvic şi au aplicat 382 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 494.350 de lei.

 

Ca măsură complementară, poliţiştii au confiscat 456 de m.c. de material lemnos, în valoare de 209.716 lei, 888 de pomi de Crăciun, tăiaţi ilegal din fondul forestier naţional, în valoare de 49.058 de lei, 2.420 de kg. de cetină, în valoare de 1.721 de lei şi 1.609 de coroniţe de brad, în valoare de 4.135 de lei.

 

Reamintim că, în perioada 15 noiembrie – 24 decembrie 2014, Poliţia Română acţionează, la nivel naţional, pentru prevenirea şi combaterea delictelor silvice săvârşite în perioada sărbătorilor de iarnă.

 

Exemple

 

La data de 11 decembrie a.c., poliţiştii din cadrul I.P.J. Argeş au depistat un bărbat, de 36 de ani, din Bucureşti, care transporta cu un autoturism 1.200 de coroniţe din cetină de brad, fără documente legale de provenienţă.

 

Cel în cauză a fost sancţionat contravenţional cu amendă de 2.000 de lei, iar  coroniţele de brad au fost confiscate şi predate în custodie unui ocol silvic.

 

Poliţiştii din cadrul I.P.J. Argeş, împreună cu reprezentanții I.T.R.S.V. Ploiești şi O.S. Domnești, au efectuat, la data de 10 decembrie a.c., un control în zona montană, în punctul Bahna Rusului, pentru verificarea modului de exploatare a materialului lemnos din pădurea ce aparține Primăriei Comunei Domnești, în baza unui contract de arendare.

 

În urma verificărilor, s-a stabilit că titularul contractului de arendare nu avea autorizație de exploatare forestieră.

 

Poliţiştii au ridicat de la acesta, în vederea confiscării, 35 de m.c. de material lemnos de esență fag si arin, care au fost predaţi unui ocol silvic.

 

În cauză a fost întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de tăiere ilegală de material lemnos.

 

 

Un bărbat, de 38 de ani, din Bucureşti, care transporta cherestea din răşinoase de  diferite sortimente cu un autotractor, a fost oprit în trafic, pe raza localităţii Mărgineni, de poliţiştii din cadrul I.P.J. Bacău.

 

În urma verificărilor, poliţiştii au stabilit că avizul de însoţire a mărfii nu era valabil, fiind emis pentru un alt transport de lemn de lucru din răşinoase, din ziua anterioara.

 

Cel în cauză şi societatea angajatoare au fost sancţionaţi contravenţional, iar  cei 35 de m.c. de material lemnos transportaţi, în valoare de 19.250 de lei, au fost confiscaţi.

Sursă: IGPR

Publicat
ACŢIUNE PENTRU PROTEJAREA FONDULUI CINEGETIC
 
48 de infracţiuni au fost constatate şi 11 sancţiuni contravenţionale au fost aplicate în urma acţiunilor pentru prevenirea şi combaterea braconajului cinegetic desfăşurate de poliţiştii specializaţi în arme, explozivi şi substanţe periculoase.
 
În perioada 8 – 14 decembrie a.c, poliţiştii specializaţi în arme, explozivi şi substanţe periculoase, sub coordonarea  Direcţiei Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase din cadrul I.G.P.R., au continuat acţiunile pentru prevenirea faptelor ce aduc atingere fondului cinegetic naţional.
 
Astfel, poliţiştii au organizat 75 de acţiuni punctuale, pentru depistarea, identificarea şi tragerea la răspundere a celor care încalcă prevederile legale sau comit infracţiuni în acest domeniu.
 
În urma activităţilor desfăşurate, în cursul săptămânii trecute, poliţiştii au constatat 36 de infracţiuni, de comiterea cărora sunt bănuite 52 de persoane.
 
De asemenea, sunt efectuate cercetări cu privire la cinci infracţiuni prevăzute de Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006.
 
Totodată, pentru neregulile constate, poliţiştii au aplicat 8 sancţiuni contravenţionale, în valoare de peste 19.251 de lei şi au confiscat bunuri în valoare de 20.000 de lei.
 
Sursa: IGPR

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.