Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
l0rika

Procedura dupa recoltarea probelor de sange

Question

l0rika

Buna ziua,

Saptamana trecuta am fost testat cu etilotestul si mi-a iesit o alcoolemie 0.03. Am solicitat probe biologice. La final doar o dovada am primit de la politist, nici o amenda, nici un sfat ce ar trebui sa fac in continuare. Credeam ca voi fi sunat sa imi zica cineva rezultatul analizelor si sa-mi explice ce am de facut in continuare.

Imi puteti zice ce ar trebui sa fac in continuare? Sa mai astept? Asta s-a intamplat in Fagaras, eu sunt in Cluj Napoca (si permisul a fost emis de catre politia clujeana). Acea perioada de 15 zile va incepe cand primesc rezultatele (daca iese pozitiv) sau a inceput deja cand am primit dovada? Daca nu am primit amenda nu o pot plati. As vrea sa platesc doar jumatatea.

Pe internet am citit legislatia care zice foarte clar care este procedura cand recoltarea probelor biologice este solicitata de catre sofer dar nu scrie nicaieri ce se va intampla dupa asta.

Multumesc

0 answers to this question

Recommended Posts

There have been no answers to this question yet

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• pyanystul
      By pyanystul
      Buna ziua,
      Vreau sa fac o fapta buna sau o fapta rea, nici nu stiu cum sa o cataloghez:
      Am un vecin (dusman), care de pe la ora 22:00 pana pe la 00:00 bea pana aproape sa nu se mai ridice de la masa, si incepe sa injure pe toata lumea, inclusiv pe mine (fara nici un motiv intemeiat).In dimineata urmatoare, in jur de ora  08:00-09:00, pleaca cu masina la munca, si asta se repeta aproape zilnic.
      Intrebarea mea este:daca eu sesizez organele in drept cum ca el ar conduce un autovehicul sub influenta bauturilor alcoolice si este supus testului, exista sanse mari ca sa el sa mai aiba alcoolemie in sange?
      Nu vreau sa ii fac neaparat un rau(desi el mi-a facut si imi face in continuare), dar daca el are alcoolemie in sange sigur nu mai este 100% lucid, si poate oricand sa produca un accident.
      Va multumesc!
      P.S. Nu veniti cu sfaturi sa vorbesc cu el, sa il sfatuiesc ce e bine si ce este rau, ca nu ai cu cine...
    • Adrianiliescu
      By Adrianiliescu
      Buna ziua! In data de 11.07.2015 am fost surprins conducand un autovehicul sub influienta bauturilor alcoolice!
      Etilotestul a aratat o valoare de 0.74 mg/l,dupa care am mers la spital pentru recoltarea probelor biologice de sange!
      intrebarea mea : In cat timp voi primi rezultatele analizei alcoolemiei? Astept de 3 luni si n am nici un raspuns! exista un termen limita de solutionare,sau voi sta sa astept pana ce MAI aloca bani pentru plata analizelor? Daca MAI nu aloca bani 5 ani,5 ani voi astepta rezultatele? Va multumesc!
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.