Jump to content
POLITISTI.ro

Anonymous

Condiţii decontare servicii turistice - vouchere de vacanţă

Postare recomandată

Sori

Buna ziua. Cu privire la ordinul de serviciu ma intereseaza si pe mine. Am vazut ca in lege scrie ca este necesar,dupa caz. Sotului meu nu vor sa.i deconteze pt ca nu are acest ordin de serviciu.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

neaflorin

Salutare Sunt politist si.am si eu o problema legata de  decontarea vacantei.Am plecat in vacanta cu familia inclusiv cu parinti si am  platit factura pentru trei camere la un hotel.Am depus documentatia necesara la serviciul financiar in valoare de 1620 lei.Ulterior am fost sunat de la financiar spunandu-mi ca nu poate deconta decat pentru o camera.As vrea sa stiu daca este cineva intr-o astfel de situatie si daca se stipuleaza undeva ca beneficiezi de decontarea pentru cazare doar pentru o singura camera de hotel.

Link către postare
moto20pol

Am rezolvat cu factura: mi-au trimis de la hotel alta cu datele cerute. Sper ca acum nu mai gasesc alta chichita-vreo virgula pusa gresit!

Link către postare
Sache

Nu mai este necesar ordinul de serviciu la decontarea serviciilor de cazare și masa.

Acesta este necesar și trebuie vizat la o unitate de politie, dacă se solicita decontarea transportului, decontare care nu diminuează suma de 1.450 lei.

Celelalte condiții privind decontarea rămân valabile.

• Îmi place 1

Link către postare
Vali1607
Publicat (modificat)

Bună ziua! 

Dacă factura este emisă de o agenție de turism, se decontează?

Cazarea prin agenție de turism trebuie făcută tot la o unitate din listă?

Modificat de Vali1607
Co

Link către postare
dhann2
On 8/11/2018 at 11:05 PM, Sache said:

Nu mai este necesar ordinul de serviciu la decontarea serviciilor de cazare și masa.

Acesta este necesar și trebuie vizat la o unitate de politie, dacă se solicita decontarea transportului, decontare care nu diminuează suma de 1.450 lei.

Celelalte condiții privind decontarea rămân valabile.

Sa traiti ! Avem niste discutii in contradictoriu la serviciu cu privire la acest aspect, legat de faptul ca nu mai e nevoie de OS pt decontare cazare + servicii. Imi puteti spune unde gasesc efectiv aceasta prevedere ? Documentul oficial. Ms anticipat !

Link către postare
viobra

Dar care este documentul oficial care prevedea ordinul de serviciu. Nu gasesti un document oficial, nici in sensul obligativitatii, nici al neobligativitatii ordinului de serviciu. Au fost doar niste comunicari prin diferite cai, respectiv prin intermediul sindicatelor. Altceva, eu unul, nu am vazut.

Link către postare
Sache

De la 01.12.2018 nu se vor mai acorda vouchere de vacanta, ci se va reveni la acordarea unei sume de bani, prima de vacanta, fără justificari privind cheltuirea acesteia.

• Îmi place 1

Link către postare
Pompei

Am ales o pensiune din lista(denumire, adresa). La momentul eliberarii facturii aflu ca firma care mi-a facturat serviciile are preluata pensiunea in locatie de gestiune. In acest caz, operatorul economic si nr de inregistrare in registrul comertului nu mai corespund cu cele din lista, din dreptul pensiunii. Nici cu cele de pe certificatul de clasificare al pensiunii.

In situatia asta, mi se deconteaza?

Link către postare
gabylord

C.O. la Hotelul MAI Diana.

In mare parte dezamagit de cei care lucreaza acolo. 

Link către postare
svasile

moto20pol     0

Publicat 10 August

Am rezolvat cu factura: mi-au trimis de la hotel alta cu datele cerute. Sper ca acum nu mai gasesc alta chichita-vreo virgula pusa gresit!

Cu operatorul economic cum s-a rezolvat? Au acceptat srl-ul chiar daca in lista aparea persoana fizica? 

Link către postare
bgi

Salutare, in concediul de odihna suplimentar (de antena) se deconteaza serviciile turistice? 

Modificat de bgi
Greseala de scriere

Link către postare
Sache

Da, se deconteaza.

Link către postare
bgi

Mulțumesc 

Link către postare
moto20pol

Traim in Romania: La IPJ Teleorman nu au vrut sa imi deconteze factura pe motivele mai sus mentionate, la DGPMB o factura identica(a cumnatului meu) a fost decontata! Concluzia?!?!

Link către postare
viobra

La Teleorman totul are alte dimensiuni și alte abordări.

Link către postare
svasile

Si daca un coleg merge la aceeasi pensiune dar printr-o agentie de turism, iar pe factura apare doar numele pensiunii, factura fiind emisa de agentie, cum procedeaza colegii de la financiar? 

Link către postare
moto20pol

Ar trebui sa nu fie problema la decontare daca si agentia si pensiunea sunt in Lista sfanta, dar te poti astepta la orice. 

Link către postare
svasile

Eu le-as face plangere pentru abuz in serviciu, din metodologia MAI, care nu stiu cat este de legala, inteleg ca structura de cazare trebuie sa aiba certificat de clasificare. In lege spune doar ca unitatea de cazare trebuie sa fie de pe teritoriul romaniei. Este treaba ministerului turismului sa faca controale si ordine in listele pe care le posteaza si care sunt incorecte si incomplete. 

Oare sindicatele ce fac? 

Link către postare
Calin73

Am factura de la agenția de turism pe numele meu dar extrasul de cont care face dovada plății este pe alt nume. Este valabil pentru decont ?

Link către postare
Sache

Nu este valabil.

Link către postare
florin7702

este legal sa nu imi deconteze contravaloarea tichetelor de vacanta doar pt ca pe bonul fiscal e specificat,,camera dubla,,si nu simpla??? Mentionez ca toate celelalte conditii sunt indeplinite!!!

Modificat de florin7702

Link către postare
Bazarache

Nu

Link către postare
DjGalaxy

Azi sun la Financiar pentru a stabili dacă trimit și ordin de serviciu ori nu la raport și factura pt decont servicii turistice... Ei da ca trebuie... Ipj SM... Deci? Sunt județe unde nu se mai trimit și O.S...eu citisem ceva de la un sindicat ca nu ar mai trebui, vad acest lucru și aici.. Dar se pare ca nu... Ideea e ca am o.s da mi e stampilat la unitatea de cazare nu la politie.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.