Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Constatarea amiabila inlocuieste autorizatia de reparatie?

Marius1123
 Share

Question

Buna ziua,

Am o intrebare simpla: Constatarea amiabila inlocuieste autorizatia de reparatie in cazul in care este intocmita si semnata de ambele parti? Pot circula cu autovehiculul pana la service (250 km)?

Edited by CITADELA

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Autorizația de reparație eliberată de poliția rutieră este echivalenta cu "documentul de introducere în reparație" eliberat de către firma de asigurări. Acesta se eliberează ca urmare a prezentării dumneavoastră la sediul acestora, cu constatarea amiabila de accident semnată de ambii conducători auto și că urmare a vizualizării avariilor de către inspectorului de daune.

• 0

Bun am inteles! Constatarea amiabila ma poate scuti de o amenda in cazul in care sunt oprit pe politie? Mentionez ca nu am fost la firma de asigurari, doar am intocmit-o cu celalalt sofer. De asemenea nu au fost depasite cele 30 de zile de la producerea accidentului.

• 0

Salut! In urma cu 2 zile am avut buna plăcere de a intra intr-o mașina, cu toate astea șoferul vătămat a fost înțelegător și am făcut amiabila. Întrebarea mea este dacă pot conduce mașina mea cu constatarea amiabila sau trebuie sa merg sa-mi scot autorizația de la poliție? Ca eu am întrebat și cei de la service mi-au spus ca nu...acum nu știu sigur ce sa fac. Mersi fain! 

• 0
  • Membru

Da...poti merge liniștit daca ai completat formularul de constatare amiabila, corect și este semnat atat de tine, cât și de celalalt conducător auto și au rezultat doar pagube materiale.