Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Agresor nesanctionat

Zander
 Share

Question

In luna mai a anului 2014 am fost agresat intr-un bar de catre un angajat. Nevinovat fiind am ajuns pe la politie, am dat declaratii amanuntite cu tot cu martor. Dupa doi ani, am contactat in luna feb. 2016 politistul care mi-a luat declaratia si a spus ca dosarul meu a plecat catre Parchetul de pe langa Judecatoria sectorului in luna martie a anului 2015, deci dupa 10 luni.

M-a sfatuit sa ma duc acolo motivand ca el a facut ce era in dreptul sau. Printre altele mi-a spus si ca aceste dosare de obicei dureaza. La Parchet mi-au spus cei de la intrare sa vin marti sau joi intre 9:00 si 12:00.

Sunt extrem de frustrat. Am fost agresat fara sa ma apar folosind la randul meu violenta pt a nu exista dubii in privinta nevinovatiei mele in fata politiei. Dupa aproape doi ani de zile de la incident stau cu inima cat un purice sa primesc un raspuns favorabil din partea autoritatilor, raspuns care nu mai vine. In prezent regret enorm faptul ca nu am reactionat instinctiv asa cum ar fi trebuit sa o fac, deoarce observ ca traiesc intr-o tara in care pe mine nu ma apara nimeni. Cu siguranta atunci cand ma voi regasi intr-o situatie similara imi voi face singur dreptate iar cand voi fi intrebat de ce n-am chemat politia voi da exemplu acest caz. 

Intrebarea mea este: "E normal ce mi se intampla? Unde pot face presiuni sa mi se rezolve cazul?".

Mentionez ca sunt din Bucuresti.

13 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Ce ai cu Politia? Ceartate cu parchtul! Toti au ce au cu Politia. De ce nu aresteaza? De ce nu solutioneaza repede dosarul? De ce face asa si nu invers? De ce, de ce, de ce? Legislatia penala din Romania este realizata in sensul in care politistul in efectuarea cercetarilor  este obligat sa respecte dispozitiile procurorului, care hotaraste ce si cum. Dar este mai simplu sa faci gura la politist care e resistent la tavaleala si mai intelegator, decit la procuror. Restul e tacere. Presiuni poti incerca la parchet, dar e posibil sa ai surprize, placute sau nu. Succes. 

• 0
  • Moderator

După cum ţi-a spus şi acel poliţist, totul depinde de magistraţi, respectiv de procuror şi eventual de judecător (în cazul în care procurorul va trimite agresorul în judecată).

• 0

Sunt un om simplu. Nu cunosc modul in care se solutioneaza un astfel de caz pe cale legala. Daca am desconsiderat Politia pe nedrept in aceasta speta, imi cer scuze. Sunt constient ca si in aceasta institutie, ca in oricare alta, sunt oameni si oameni. Joi de dimineata o sa ma prezint la parchet. Precizez ca ma prezint acolo din propria initiativa, nu din cauza ca m-a chemat cineva. Peste trei luni se implinesc doi ani de cand am fost agresat fara sa am absolut nici o vina.

In acest timp m-am gandit ca poate Politia are parte de astfel de situatii in mod frecvent si din aceasta cauza nu si-a dat interesul pt solutionare. Dar pt mine e o situatie care m-a marcat profund, deoarece in toata viata mea de adult eu n-am fost niciodata agresat fizic. Niciodata. Educatia primita m-a impins sa gandesc logic intr-o situatie in care 99% reactioneaza instinctiv.

Edited by Zander

• 0
1 minute ago, Cristi said:

Cate zile de ingrijiri medicale ai avut?

Am considerat ca nu am nevoie de ingrijire medicala in ciuda loviturilor incasate. Regret faptul ca n-am avut prezenta de spirit de a ma prezenta la spital.

• 0
  • Moderator

Te asigur că astfel de situaţii (dosare privind infracţiuni de loviri şi alte violenţe, bănuiesc că despre un astfel de dosar este vorba şi în cazul tău) sunt foarte multe, deci cu siguranţă nu este un caz singular pe care acel poliţist să-l aibă în lucru. Dar trebuie să ştii şi faptul că procurorul este cel care conduce, coordonează şi controlează modul în care se efectuează urmărirea penală de către poliţist. 

Uite ce spune codul de procedură penală:

Procurorul, în exercitarea supravegherii respectării legii în activitatea de urmărire penală, veghează ca orice infracţiune să fie descoperită, orice infractor să fie tras la răspundere penală şi ca nicio persoană să nu fie urmărită penal fără să existe indicii temeinice că a săvârsit o faptă prevazută de legea penală. 
De asemenea, procurorul veghează ca nici o persoană să nu fie reţinută sau arestată, decât în cazurile şi în condiţiile prevazute de lege. 
În exercitarea activităţii de supraveghere, procurorul ia măsurile necesare sau dă dispoziţii organelor de cercetare penală ca să ia asemenea măsuri. 

În traducere liberă, când vine vorba despre cercetarea penală, procurorul este suveran. Dacă am presupune că un poliţist nu-şi dă interesul, procurorul care supraveghează cercetarea în acel dosar va observa imediat şi are la dispoziţie mijloacele şi măsurile necesare prin care îl poate sancţiona pe acel poliţist, poate determina urgentarea soluţionării, poate muta dosarul la alt poliţist, etc, etc. Numai că nu trebuie pierdut din vedere şi faptul că atât procurorul, poliţistul cât şi judecătorul, în vederea aflării adevărului, sunt obligaţi de lege să lămurească cauza sub toate aspectele, pe baza de probe. Asta înseamnă că nu e suficientă numai plângerea şi declaraţia unui martor şi cercetările sunt suficiente. Mai sunt şi alte acte procedurale ce trebuiesc efectuate, proceduri, etape, este o muncă care nu se vede. Iar dacă procurorul consideră că cercetările nu sunt complete, el poate dispune refacerea cercetărilor. Cert este că dacă am presupune că poliţistul nu-şi dă interesul să soluţioneze un dosar (deşi interesul lui este tocmai invers, să soluţioneze cât mai repede), procurorul va observa imediat şi are la dispoziţie mijloacele necesare pentru a remedia acest lucru.

• 0

Zander cu siguranta politistul este vinovat pentru ca tu ai considerat ca nu ai nevoie de ingrijiri medicale. Acum inteleg perfect cum gandesti, pe sablonul faurit de irealitatea si latrina 3. In prima faza ai fost politist, pentru ca stiai tu ca politistul face si desface, a durat aproape zece luni, acum esti doctor pentru ca ai considerat tu ca nu ai nevoie de ingrijiri medicale. Urmeaza alta faza in care crezi ca le stii pe toate.

Nu te-ai ajutat absolut deloc si nu ai ajutat nici politistul care a efectuat cercetarile in dosarul tau. Iar procurorul o sa dea solutie pe ce are acolo. Sincer nu cred ca o sa te multumeasca finalitatea cercetarilor. Dar cine stie......

Edited by Elvis

• 0
4 minutes ago, Elvis said:

Zander cu siguranta politistul este vinovat ca tu ai considerat ca nu ai nevoie de ingrijiri medicale. Acum inteleg perfect cum gandesti, pe sablonul faurit de irealitatea si latrina 3. In prima faza ai fost politist, pentru ca stiai tu ca politistul face si desface, a durat aproape zece luni, acum esti doctor pentru ca ai considerat tu ca nu ai nevoie de ingrijiri medicale. Urmeaza alta faza in care crezi ca le stii pe toate.

Nu te-ai ajutat absolut deloc si nu ai ajutat nici politistul care a efectuat cercetarile in dosarul tau. Iar procurorul o sa dea solutie pe ce are acolo. Sincer nu cred ca o sa te multumeasaca finalitatea cercetarilor. Dar cine stie......

Elvis, nu inteleg de ce ai atitudinea asta refractara fata de mine.

La TV nu ma uit, deci ceea ce spui tu legat de realitatea si antena 3 e absolut irelevant. Nu am spus ca politistul este vinovat din cauza ce eu am considerat ca nu am nevoie de ingrijiri medicale. Nu stiu de ce a durat 10 luni pt ca dosarul meu sa ajunga la parchet. Nu m-am considerat doctor atunci cand am ales sa nu merg la spital pt ingrijiri medicale ci am considerat corpul meu ca fiind suficient de puternic pt loviturile incasate. Bineinteles ca acum regret ca nu m-am ajutat, asa cum ai spus, dar trebuie sa intelegi ca eu nu m-am aflat niciodata intr-o situatie ca asta si nici n-am avut pe nimeni care sa ma indrume. Intr-o tara normala, un individ care ataca precum un animal pe cineva nevinovat trebuie tras la raspundere indiferent daca il baga in spital sau nu. Sau se merge cumva pe principiul "Hai ca n-ai nimic, nu te mai bosumfla atata!" ?

Nu consider ca le stiu pe toate asa cum insinuezi. Tocmai din cauza asta am scris aici despre ce mi se intampla, pt ca nu am avut pe nimeni care sa ma ajute in vreun fel si nici acum nu am. Dupa cum am spus intr-un comentariul anterior, imi cer scuze daca am desconsiderat pe nedrept capacitatea Politiei.

Cati oameni crezi ca sunt impacati cu ideea ca in Ro un caz concret, clar, fara dubii de agresiune fizica poate dura 2 sau mai multi ani de zile pana la solutionare? 

Imagineaza-t scenariul asta: Ai o problema si incerci sa ti-o rezolvi pe cale legala iar legiuitorul iti spune "Bine, du-te acasa si daca nu ai nici un raspuns de la noi in doi ani de zile, cauta-ne tu". Pt. ca exact asta mi s-a intamplat mie, fara partea in care cineva imi spune in fata ca o sa dureze atata timp. 

• 0
  • Moderator

În România "legiuitor" este Parlamentul României, pentru că el este cel ce legiferează sau popular spus "face legile". 
În mod normal ar fi trebuit să-ţi angajezi un avocat, dacă nu cunoşti legile. Faptul că nu te-ai dus la IML să obţii un certificat medico-legal, a avut ca efect doar un mare "ajutor" dat agresorului şi o piedică pentru poliţist în a finaliza mai repede cercetările. 

Ps: Nu mai cita postul anterior, te rog citeşte regulamentul site-ului şi respectă-l.

• 0

Zander ma bucur ca ti-ai facut cont aici. Bine ai venit in ...realitate. Daca o sa ai putin timp vei afla cu ce ne confruntam noi politistii in fiecare zi. Nu sunt refractar, sunt realist!

Ca nu iti spun ce vrei tu sa auzi, ai dreptate! Dar adevarul doare decat o singura data! Asta este tara in care traim cu totii, unde baietii destepti pe care ii trimiteti in Parlament voteaza legi in somn. Uite vezi, ai o problema, te-ai lovit de realitate. Realitatea este ca Politia Romana este legata de maini si de picioare prin tot felul de legi aberante, unele care sfideaza bunul simt! Data viitoare cu siguranta o sa stii ce sa faci.

Edited by Elvis

• 0

Imi cer scuze pt exprimarea defectuoasa fara sa cunosc semnificatia termenului "legiuitor" si pt ca am citat comentariul respectiv.

In alta ordine de idei, sunt constient de deficitul si lipsa resurselor din Politia Romana. Nu sunt genul de om care injura politia de dimineata pana seara iar cand are nevoie de ea, pune repede mana pe telefon. Singurele mele interactiuni cu politistii au fost atunci cand am dat examenul auto, cand am fost oprit in trafic si cand m-am dus sa-mi schimb buletinul. Nu am nici un motiv sa am vreo problema cu Politia sau cu reprezentantii acestei institutii.

Referitor la partea in care "trimitem baieti destepti in Parlament" nu inteleg de ce imi este adresata mie. Nu este ca si cum politia se afla intr-o tabara iar restul de oameni, in cealalta tabara complotand impotriva bunastarii nationale. Toti resimtim nivelul scazut de trai din Ro si toti il resimtim in domeniile in care activam. Am fost si in P-ta Universitatii cand a fost cazul, am fost si la vot unde am facut ce mi-a dictat constiinta, cu alte cuvinte am incercat sa-mi aduc aportul la o constructie pozitiva a sistemului de cate ori am avut ocazia.

Da, data viitoare cu siguranta stiu ce am de facut. O sa revin joi cu mai multe detalii dupa vizita de la Parchet. N-am de gand sa ma duc acolo si sa fac pe zmeul in fata nimanui. M-am consumat atat de mult incat mi-am propus ca in cazul in care solutionarea nu este una pe care o consider corect fata de mine, sa incep demersurile de a emigra din tara. Pentru totdeauna.

Edited by Zander

• 0

Zander spre deosebire de tine noi nu avem posibilitatea de a emigra. Si chiar daca s-ar putea cu siguranta cei mai multi dintre noi nu am pleca. De ce? Pentru ca ne iubim tara mai mult decat o sa intelegeti voi care votati toti mecanicii si strungarii! Noi o sa ramanem sa luptam cu infractorii din strada dar mai ales cu aia din Parlamentul Romaniei! Pentru ca am depus un juramant ! 

Poate ce tastez eu pe aici ti se pare dur, dar cuvintele de aici nu se compara cu ce trebuie sa infrunte orice politist din strada in fiecare zi. Pentru ca tu ai considerat ca nu iti trebuie ingrijiri medicale o sa fie foarte greu ca jegul ala care te-a agresat fizic sa fie pedepsit cum trebuie! Si cel mai suparat o sa fie chiar politistul care a muncit 10 luni. Mai mult decat tine!

• Upvote 3

• 0

Singua probă în favoarea ta sunt martorii, care bineânțeles sunt cunoscuți ai tăi. Nu te-ai dus la medicul legist pentru certificat medico-legal, care să ateste faptul că ai fost lovit, iar acum acuzi un polițist că nu-și face treaba? Nu ți se pare că nu pui tot adevărul? Am impresia că te-ai înțeles cu cealălaltă parte să-ți dea o sumă de bani ca să vă împăcați, acesta te-a „aburit” și nu ți-a mai dat nimic,iar acum vrei să fie polițistul „recuperatorul” tău?