Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Problema legata de certificatul medico-legal

MadalinIonut
 Share

Question

Buna ziua ! Am si eu o rugaminte. Am fost victima unei agresiuni, am primit 4 luni de spitalizare, am fractura de rebord mandibular . Dupa ce am fost externat din spital, mi s-au dat 4 saptamani de imobilizare a mandibulei, mananc cu paiul timp de o luna . Am depus plangere la politie, urmeaza urmarirea penala si urmeaza in continuare sa scot certificat medico-legal . Stie cineva individul respectiv ce imi datoreaza si ce acte sunt necesare pentru obtinerea unui certificat medico-legal ?

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0

ce iti datoreaza stabilesti singur, in functie de cit ai cheltuit si cit te-a afectat fizic si psihic si cu ce sechele ai ramas; ptr.certificat medico-legal te prezinti la medicina legala de pe raza domiciliului  cu actele din spitalul unde ai fost internat(radiografii, foaie de internare, diagnosticul, iesirea din spital, etc.) si cu bani pentru taxa de examinare.

Edited by sorinel
  • Upvote 1

• 0

Da. Multumesc frumos ! Problema este ca tipul are 18 ani, nu are nici macar BAC-ul luat, ce sa mai vorbim despre un loc de munca sau ceva . Va fi in stare sa-mi plateasca aceste daune ? In cazul in care nu are de unde, ce se va intampla ? 

• 0
  • Membru

Respectivul probabil are parinti, nu e problema ta de unde face rost de bani. In principiu, daca vrea o sentinta mai usoara, e in interesul lui ca tu sa nu mai ai nicio pretentie de natura civila de la el.

• 0

Am vrut sa scriu 4 zile, scuze. Deci 4 zile si 4 saptamani de refacere la domiciliu. Ok, deci aici nu mai conteaza de unde acesta face rost de bani. Atat am avut de clarificat . Va multumesc frumos !