Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Salarizarea poliţiştilor - discuţii despre drepturile salariale

Postare recomandată

Sache

Ne îndreptăm oare spre normalitate?! Ce bine ar fi sa fie asa, dar tare ma tem ca nu se va întâmpla asa ceva din cauza "orgoliilor" unora.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Elvis

S-a intamplat, cu toate ca donul Coarna nu a renuntat la data de 24. Ca tot vorbea Sache de orgolii!  Au fost mai ,,intelepti" ceilalti.

Link către postare
Bazarache

Cred ca visez : am vazut acum la tv.cum EL Lider Maximo sustine in shparlament plata orelor suplimentare la MAI,invocand lipsa de personal ,oare intram in normalitate sau visez in continuare ?:shock:

Link către postare
Sache

Vin alegerile din 2019. Pentru politicieni este normal sa își aducă aminte de noi, doar la bilanțuri și înainte de alegeri.

Orele suplimentare trebuie plătite și nu compensate cu timp liber.

Link către postare
Ramtha

Si daca se va intampla asta, sa ne plateasca orele suplimentare, cu siguranta vom fi nevoiti sa intocmim rapoarte justificative in care sa motivam clar de ce am lucrat peste program. Apoi vor spune ca nu stim sa ne planificam timpul si ca in alea 8 ore nu facem nimic doar ca sa stam ulterior peste program. Ca na, asa e la noi. Sefii vor goni lucratorii acasa la finalul programului si vor ramane ei sa intocmeasca situatii si raportari. 

• Apreciez 1

Link către postare
Bazarache

Ok...asa este ,dar totusi nu prea cred , noi nu contam in ecuatia politica ,daca nu  acu atunci cand?

Link către postare
Sache

Nu cred ca va fi asa. Și când se plăteau înainte orele suplimentare înainte nu exista asa ceva. 

Nu se cereau explicații peste explicații. 

Link către postare
Bazarache

ok...o sa vedem ...merg pe faptul ca totusi trebuie sa intram in legalitate, conform C.M....eu sper..:good:

Link către postare
Sache

Dacă se vor plăti orele suplimentare, sa vedeți ce de șefi vor veni la serviciu suplimentar.

Link către postare
Bazarache

Mda..ai dreptate ,ca la permanenta 40/%...si iarasi se va abroga...etc..asta e suntem saraci, ramanem tot saraci ,pentru ca mereu se vor gasi unii care sa profite..:(

Link către postare
Elvis

"Conform discuțiilor purtate, inclusiv astăzi, s-a desprins concluzia că pentru munca suplimentară derulată în timpul săptămânii și care nu va putea fi compensată cu timp liber corespunzător în următoarele 60 de zile după prestarea acesteia, să se asigure plata orelor suplimentare.Primele ore suplimentare să poată fi plătite din luna iunie 2018"

Nu va imbatati cu apa rece, nu se vor plati orele suplimentare, o sa primiti timp liber in compensare. Este o tactica de manipulare a measelor. Cei din afara sistemului privesc la televizor si spun,, uite domnule ca le mai da ceva la politisti". Exact ca in cazul,,le dam 50% din salariul de merit" adica 50 de lei.

Cat timp sintagma ,,orele lucrate suplimentar se vor compensa cu timp liber in 60 de zile" nu dispare nu se va plati nicio ora suplimentara!

Modificat de Elvis
  • Apreciez 1

Link către postare
yomax

Domnilor, cred ca pierdeţi din vedere aspecte esenţiale în ceea ce priveşte salarizarea. Luptaţi pentru firimituri care ipotetic pot fi acordate în urma unor modificări la Legea salarizării şi nu solicitaţi drepturile care sunt prevăzute în lege. Dacă sunteţi atenţi la examinarea fluturaşului o să vedeţi că nici unii dintre noi nu beneficiem de sporuri altele decât cel pentru condiţii grele (sporul de antenă). Legea spune că sporurile şi compensările se calculează ca procent din solda/salariul de funcţie, iar pe fluturaş apare distinct calculat doar acel spor pentru condiţii grele. Eu cred că acolo este problema în ceea ce priveşte salarizarea. Ţineţi seama şi de faptul că nrmele legislative prevăd în mod expres că solda/salariul de funcţie nu poate fi mai mic decât salariul minim pe economie . Spor la calcul şi aştept şi părerea voastră pe această tema.

Link către postare
Elvis

Yomax tu vorbesti frumos in teorie, practica ne omoara. Noi avem salariul calculat dupa o formula inventata de ,,Draculin", fiei blestemat numele pe unde o fi, prin anul 2009. Valoarea sectoriala din 2009, adica 197 x 2,80 indice + sume compensatorii pana la 1900. Adica suntem platiti ca muncitorii necalificati pe santier. Sporuri calculate la ce? Ca nici cei din Directia Generala de la minister nu stiu sa raspunda. Ei spun ca respecta legea. HG nr. 1/2017  stabileste foarte clar ca salariul minim pe economie este 1450 brut fara sporuri si adaosuri ! In luna decembrie PSD da o alta HG nr. 846/2017 care stabileste ca salariul minim pe economie este 1900 brut ,,care nu include sporuri si alte adaosuri". ,,Duoamana" Carmen Dan are salariul calculat dupa formula 10 x 1900 adica indice ori salariul minim. Da, ai ghicit, este in acelasi minister cu noi !

Toate federatiile sindicale fara vreo  exceptie pe 01.03.2018 exact asta au cerut, ministerul sa schimbe formula de calcul pentru salariile politistilor. Reprezentantul Directiei Generale Finaciare, domnul Grecu ne-a spus ca el poate sa faca asta intr-o zi. Intrebat cine nu il lasa a tacut. Nu il lasa tocmai acest partid condus de un infractor dovedit, PSD, care a dat cele doua HG prin care a stabilit salariul minim la 1900 brut. Formula corecta pentru calcularea salariului oricarui politist este indice x 1900 + sume compensatorii. La acest salariu trebuie adaugate sporuri.  Norma de hrana si cea de echipament sunt chestiuni distincte care nu au legatura cu calcularea salariului.

Degeaba cer 10 oameni intr-o sedinta la minister......trebuie sa cerem cateva mii pe 24.03.2018 in fata ministerului.

Modificat de Elvis
  • Apreciez 1

Link către postare
yomax

Nu cred ceea ce spun eu e teorie, ce-ar fi dacă toţi, fără excepţie, am cere prin rapoarte respectarea prevederilor L 153/2017? Există vreun ordin care să reglementeze încălcarea legii ? Legea prevede ce drepturi avem şi cred, în urma calculelor făcute de mine, că ieşim mai bine dacă cerem respectarea acesteia.Aceasta este în vigoare aşa că mai bine marşăm pe aplicarea  ei. 

Link către postare
yomax

Şi apropo toate celelalte prevederi legale privind salarizarea au fost abrogate la apariţia Legii 153/2017, deci, cele inserate în programul de salarizare sunt înafara legii dacă ceea ce spui tu e adevărat.

Link către postare
Sache

Peste 10.000, sa vadă ca asa nu se mai poate. Sau cât mai mulți, cu neveste, cu copii, cu prieteni... 

Link către postare
Elvis

Yomax suntem intr-un teatru absurd, noi politistii cerem MAI sa respecte legea. Este noaptea mintii.......

Toti sa facem ce ? Sunt putini care fac, restul asteapta.

Modificat de Elvis

Link către postare
yomax

Întradevăr este de domeniul absurdului dar dacă nu facem nimic în acest sens vom rămâne la stadiul de căţei care latră dar nu muşcă. Şefii instituţiilor răspund de aplicarea legislaţiei aşa că dacă le vom cere, chiar ameninţându-i cu începerea unei acţiuni în justiţie , vor lua unele măsuri. Trebuie creat un precedent care să fie un cap de pod pentru ceilalţi.

Link către postare
Bazarache

Salut ,stie cineva despre Dispozitia IGPR nr.3510/28.02.2018 referitor la plata orelor suplimentare ?

Link către postare
Bazarache

Revin...am gasit-o,se refera la acordarea de libere ptr.sdsl ca sa nu fie platite la 175% ,asteptam prevederile ptr.orele suplimentare incepand cu 01.04.2018 ,se pune accent pe acordarea de libere,eu nu vad cum,sper sa nu fie ,,pacaleala". Alte pareri..

Link către postare
Sache

În data de 5 aprilie se va plăti norma de hrana și cota lunara din norma de echipament, iar salariul plus celelalte sporuri se va plăti în data de 13 aprilie, 14 aprilie fiind sâmbăta.

Link către postare
Bazarache

Salutari tuturor ,poate intereseaza  pe cei care au procese pe rol pentru studii superioare ,dosar nr.394/120/2018 Curtea de Apel Ploiesti ,definitiv din 18.03.2019 !:good:

Link către postare
Andrei

Bravo!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Sam
      de Sam
      Azi am primit salariul diminuat cu aproximativ 250 - 300 lei. Din discuţiile purtate şi cu alţi colegi am constatat că absolut toţi au primit mai puţin faţă de lunile anterioare. Din ce ştiu, luna martie are 31 de zile. Asta înseamnă că avem salariile micşorate peste noapte. 
      Ştie cineva care este motivul?
    • sorinel
      de sorinel
      EXCLUSIV! Ordonanta de urgenta privind salarizarea bugetarilor – 2016 - varianta Guvernului Cioloş
      Ultima varianta de proiect de ordonanta de urgenta privind salarizarea personalului platit din fonduri publice, pe care Guvernul Ciolos intentioneaza sa-l aprobe in cursul saptamanii viitoare. Atasat aveti (arhiva) proiectul integral cu nota de fundamentare si absolut toate anexele.
      Tema : Proiect OUG - salarizare bugetari
  • Activi pe această pagină   1 membru

• +Andrei

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.