Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Permisul pentru armă letală (cu glonţ) - Documente şi condiţiile necesare

Recommended Posts

viobra

Art. 13 alin. (2) lit. a) din Legea nr. 295/2004 spune cam asa:

Armele de apărare şi pază pot fi procurate numai de către următoarele categorii de persoane:

a) demnitarii, magistraţii, diplomaţii, militarii şi poliţiştii, pe perioada cât sunt în activitate şi după încetarea activităţii, pensionare, trecerea în rezervă sau retragere, după caz, cu excepţia situaţiei în care aceştia şi-au pierdut calitatea din motive imputabile lor.

Calitatea de militar se poate dovedi cu o adeverință de la unitatea la care militarul este sau a fost angajat. Legiuitorul spune despre militarul aflat in activitate și după încetarea activității, pensionat sau trecut în rezervă, din cauze care nu îi sunt imputabile (de exemplu reorganizarea unei unități). De aici reiese că legiuitorul se referă la cadrele militare și nu la cei care au au efectuat un stagiu obligatoriu. Poți depune cerere pentru a obține arma letală cu glonț, dar 100% vei primi un răspuns negativ.

• Upvote 3

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Bazarache

Confirm , asa este .

Rawi1234
Citat:

Ma frapeaza felul in care reusiti sa interpretati art. 13 alin. (2) lit. a) din Legea nr. 295/2004 spunandu-mi ceva de genul "albul nu e alb,e negru" prin cum rastalmaciti prevederile clare ale legii sus-mentionate.Corectati-ma daca gresesc,se precizeaza clar cuvantul "militarii"nu "cadrele militare"cum faceti dvs trimitere ca s-ar subintelege,din cunostiintele mele juridice urmare a Facultatii de Drept pe care am absolvit-o stiu ca din prevederile legilor nu reiese,sau nu se subintelege nimic dupa bunul plac al unora sau al altora.Asadar in litera si in spiritul legii imi permit sa va expun sensul cuvantului militar(i) conform DEX MILITÁR, -Ă, militari, -e, s. m. și f., adj. 1. S. m. și f. Persoană care face parte din cadrele armatei sau care este chemată în armată pentru efectuarea stagiului militar, la concentrare sau la mobilizare; ostaș, oștean. 2. Adj. Care aparține armatei sau militarilor (1), privitor la armată sau la militari, specific armatei sau militarilor; făcut după principii proprii armatei; milităresc, ostășesc. ◊ Serviciu (sau stagiu) militar = stagiu pe care trebuie să-l efectueze toți bărbații valizi ai unei țări în care există această obligație. ♦ Realizat sau efectuat prin sau de către armată. – Din fr. militaire, lat. militaris, germ. Militär.,.Mai mult decat atat conform legii 446/2006,art.3,alin.3 spune:Serviciul militar activ se îndeplineşte în calitate de: a) militar profesionist; b) militar în termen; c) elev sau studen t la instituţiile de învăţământ din sistemul de apărare şi securitate naţională, cu excepţia elevilor liceelor şi colegiilor militare; d) soldat sau gradat voluntar.Doresc sa va intreb pe aceasta cale,considerati ca livretul militar nu are rol de adeverinta(conform DEX " ADEVERÍNȚĂ, adeverințe, s. f. Dovadă scrisă de recunoaștere a unui fapt, a unui drept. – Adeveri + suf. -ință.")pentru a demonstra faptul ca o persoana este indreptatita sa solicite legal arma de aparare si paza?Mai mult,conform prevederilor anexei HG 11/2018(noile norme metodologice de aplicare a legii 295/2004)art.5,alin.5 spune clar ca pentru a demonstra calitatea prevazuta in legea 295/2004,art .13 alin. (2) lit. a) se prezinta si se restituie actul original(in speta livretul militar) urmand a se pastra copiile dupa confruntare..Dvs. spuneti ca 100% sigur se va respinge cererea mea,exista posibilitatea de a contesta decizia in contencios administrativ conform legii 554/2004,sper sa nu fie cazul sa ma adresez instantei in stabilirea acestui drept si totul sa se rezolve la nivel de SAESP.Momentan sunt detinator legal al unui pistol cu bila de cauciuc,sincer o arma care nu imi inspira mare incredere atat din punct de vedere constructiv(manson antimoniu,protuberante pe interiorul  tevii pt acest tip de arma)cat si din punct de vedere al preciziei la tinta(cine a tras cu astfel de arma stie ca acestea trag destul de aiurea fata de punctul ochit).Inteleg ca nu se doreste mediatizarea acestei chestiuni ce ar permite militarilor trecuti in rezerva(aici incluzand cazul militarilor in termen cum este cazul meu) de a avea dreptul la arma de aparare si paza,dar atata timp cat legea precizeaza extrem de clar termenul "militari"al carui sens cred ca l-am prezentat cat se poate de clar mai sus doresc sa beneficiez de acest drept legal.Legiuitorul daca dorea sa restranga dreptul celor care au indeplinit stagiul militar de a solicita arma de aparare si paza ar fi avut destul timp din 2004 incoace de cand e legea in vigoare sa inlature din textul legii termenul "militarii" si sa il inlocuiasca cu "cadrele militare" deci atata timp cat acest lucru nu s-a realizat ma consider perfect indreptatit sa solicit acest drept.

• Downvote 1

viobra

Esti perfect indreptatit sa ceri, ca doar esti cetatean european cu drepturi. De asemenea, ai dreptul sa contesti decizia in contencios administrativ. 

Referitor la faptul ca esti frapat de felul in care reusim sa interpretam legea, se datoreaza faptului ca am invatat acest lucru prin studii de specialitate, plecand de la interpretarea sistematica, gramaticala și logica.

”...demnitarii, magistraţii, diplomaţii, militarii şi poliţiştii, pe perioada cât sunt în activitate şi după încetarea activităţii...”. Ce crezi ca a vrut legiuitorul sa spuna aici? Daca tu consideri ca din aceasta expresie reiese faptul ca cetatenii care au indeplinit stagiul militar obligatoriu au fost in activitate, atunci da, poti sa face cerere de procurare a unei arme letale si sigur in instanta vei avea castig de cauza.

Consider ca ai primit toate informatiile necesare si topicul ar trebui inchis, ca nu cumva sa ne mai certi pentru modul eronat in care interpretam anumite articole.

• Like 1
  • Upvote 1