Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Permisul pentru armă letală (cu glonţ) - Documente şi condiţiile necesare

Postare recomandată

vid313

Scuze pentru dublu post, dar nu am mai putut edita mesajul anterior.

In Legea Nr. 295 din 28 iunie 2004, Art. 27. am intalnit urmatorul paragraf:

(3) "Permisul de armă se vizează de către autoritatea competentă dacă titularul îndeplineşte condiţiile prevăzute la art.15 alin.(1) lit.c) - f) şi lit.h), iar armele destinate folosirii în condiţiile prezentei legi au efectuată inspecţia tehnică periodică."

1.Ce implica aceasta revizie periodica?

2.La cat timp se face?

3.Ce costuri implica?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

cristiand20

Şi eu m-am interesat azi la S.A.E.S.T. şi mi-au spus că îmi trebuir toate actele (cazier, adeverinţă de la MRU, fişă medicală şi aviz psihologic) pt. a putea obţine autorizaţie de cumpărat armă.

Modificat de cristiand20

Link către postare
cristiand20

Pozele, cele două care se depun, 3x5 trebuie să fie civil sau pot fi şi în uniformă, De ălea în uniformă mai am. :rolleyes:

Link către postare
Motoboom

civil, una se pune in permisul de port-arma, iar cealalta la dosarul tau

Link către postare
bozo

Un coleg s-a dus la IPJ Giurgiu, unde are domiciliul sa isi prelungeasca autorizatia in baza careia poate sa isi procure arma pentru paza si aparare pentru ca expirase, si surpriza, i-au spus ca trebuie sa isi faca un nou dosar, pentru ca ar avea nevoie mai nou de fisa medicala, atestare psihologica, cazier si adeverinta in plus fata de cea in care scrie ca e cadru activ dotat cu arma letala alta adeverinta in care sa scrie ca a fost instruit cu privire la folosirea armamentului...

Stiti ceva de vreo modificare, sau sa fie numai o sicana a IPJ Giurgiu? Tot acolo unui alt coleg, care are 2 arme de vanatoare de cal. 12, si una de tir cal. 22 lr cu permisele corespunzatoare si membru asociatie vanatoare, pe langa cadru activ dotat cu arma nu i s-a aprobat cererea pentru arma de paza si aparare, si a trebuit sa intervina cu pcr ca sa i se aprobe intr-un final.

Mi se pare o mare tampenie asta, sa fiu apt sa port arma de serviciu dar sa nu fiu apt sa o am pe a mea personala. Sau sa fii politist si sa iti ceara cazier, sau sa ateste ca ai fost instruit sa tragi cu un pistol cand majoritatea dintre noi suntem instruiti sa tragem cu arme de razboi.

Link către postare
Elvis

Bozo sa le faca raport si dupa ce primeste raspuns negativ , plangere penala.

Link către postare
ckmaster

Stie cineva ce se intampla daca trec in rezerva prin demisie? Ar putea fi considerat motiv imputabil mie si astfel imi pierd dreptul de a purta arma letala?

Care e procedura de avizare a permisului de arma letala la 5 ani, pentru politisti si militari? Stie cineva?

Multumesc

Link către postare
videosuzy

Stie cineva ce se intampla daca trec in rezerva prin demisie? Ar putea fi considerat motiv imputabil mie si astfel imi pierd dreptul de a purta arma letala?

Art. 30 din L295 (cu completarile si modificarile ulterioare anului 2004) iti expune destul de explicit situatiile prin care ai putea pierde dreptul de a purta si folosi arma letala.

Spre exemplu:

- o parte dintre cei care-si dau demisia pleaca definitiv din tara;

- unii dintre cei care-si dau demisia au recurs la aceasta tocmai pentru ca au trecut de cealalta parte a legii (vezi politistii sectiei 9 filmati in timp ce sustrageau diverse lucruri, politisti care si-au dat demisia imediat ce au fost facute publice imaginile care-i incriminau)

etc...

Care e procedura de avizare a permisului de arma letala la 5 ani, pentru politisti si militari? Stie cineva?

Multumesc

Art.27 din aceesi L295 nu favorizeaza in vreun fel politistii si militarii, obligatiile fiind aceleasi ca si pentru vanatori sau posesorii armelor de autoaparare (adica traumatice-neletale pe romaneste). Aaa...ca te cunoaste ofiterul sau agentul si zice "da bre nea Cata permisu' sa-ti pun o stampila ca stiu ca e in regula cu arma", e altceva.

Personal am prins cateva vize din 1996 (permisul pentru neletala in baza L17/1996) si pana-n prezent (permisul pentru letala din 2005) insa, chiar daca s-au tot schimbat colegii de la arme, nu au fost atat de draconici la avizarea permisului.

Stima

Modificat de videosuzy

Link către postare
Marius

ckmaster,

Art. 14. alin 2 spune: "Armele de aparare si paza pot fi procurate numai de catre urmatoarele categorii de persoane:

a) demnitarii, magistratii, diplomatii, militarii si politistii, pe perioada cat sunt in activitate si dupa pensionare, trecerea in rezerva sau retragere, dupa caz, cu exceptia situatiei in care acestia si-au pierdut calitatea din motive imputabile lor"

Motivele imputabile salariatului de desfacere a contractului individual de munca reprezinta acele situatii care determina desfacerea contractului din vina salariatului. Aceste situatii presupun cu necesitate culpa sau atitudinea culpabila a persoanei incadrate in munca, pe cand motivele neimputabile de desfacere a contractului de munca exclud aceasta culpa.

Conform Codului muncii, motive imputabile de desfacere a contractului de munca sunt:

• persoana incadrata savarseste o abatere grava sau incalca in mod repetat obligatiile sale de munca, inclusiv normele de comportare in unitate (desfacerea disciplinara)
  • cel in cauza este arestat mai mult de 60 de zile
  • persoana incadrata in munca este condamnata definitiv pentru o infractiune in legatura cu munca sa, daca condamnarea o face necorespunzatoare postului pe care il detine
  • instanta penala a pronutat interdictia de exercitare a profesiei, temporar sau definitiv

In concluzie, demisia nu se incadreaza la motivele imputabile angajatului.

Vizarea permisului de arma

Permisele de arma trebuie vizate o data la 5 ani de catre organul de politie competent teritorial, in perioada stabilita prin ordin al inspectorului general al Politiei Romane.

Titularii permiselor de arme sunt obligati sa se prezinte la implinirea termenului mentionat mai sus, in locurile stabilite de catre inspectoratele judetene de politie cu armele inscrise in permise.

Permisul de arma se vizeaza de catre autoritatea competenta daca titularul indeplineste conditiile prevazute la art. 15 alin. (1) lit. c)-f) si lit. h) din Legea 295/2004 R, iar armele destinate folosirii in conditiile prezentei legi au efectuata inspectia tehnica periodica.

Link către postare
videosuzy

Marius, ca e Art.14 , invocat de tine (Categoriile de persoane fizice care pot fi autorizate sa procure arme letale, valabil doar pentru cei ce doresc sa obtina dreptul de a procura o arma letala) sau Art.30 , invocat de mine (Incetarea si suspendarea dreptului de detinere a armelor valabil titularilor permisului de arma), ckmaster trebuie sa inteleaga ca trecerea in rezerva prin demisie nu-i anuleaza dreptul portului si folosirii armei de foc, dobandit pe perioada cat era in activitate (decat daca ne paraseste definitiv, prin stabilire in alta tara sau demisia a fost datorata unor motive imputabile lui, acestea fiind cele redate de tine din Codul Muncii).

:emo-yessir:

Modificat de videosuzy

Link către postare
ckmaster

Va multumesc mult pt info. M-am mai linistit acum, din ce mi-ati spus. Ca in conditiile salariale actuale, varianta unei alternative in afara sistemului nostru, o iau in calcul din ce in ce mai mult.

Dilema mea era daca nu cumva la reavizare mi se cere din nou adeverinta de la MRU cum ca sunt cadru activ. Sau in lipsa acesteia, ar trebui sa duc celelalte documente (aviz psihologic, fisa medicala, cazier). Mentionez ca am obtinut permisul de cateva zile si adeverinta de la MRU a fost suficienta.

@videosuzy, observ ca ai din 2005 arma letala. Probabil in 2010 ai facut avizarea permisului la 5 ani. Ce documente ti-au cerut?

Multumesc tuturor pt info

Link către postare
videosuzy

Initial ar fi trebuit sa aduc o adeverinta de la servici care autentifica statutul de cadru militar insa nu a mai fost nevoie, operatiunea durand doar 5 minute, fiind suficienta legitimatia vizata.

Link către postare
ckmaster

Si daca nu mai aveai legitimatie sau adeverinta crezi ca puneau viza daca duceai celelalte documente? (cazier, psiho si medical)

A fost nevoie sa faci dovada inspectiei tehnice la arma?

Am vazut in lege ca autoritatea care emite permisul tb sa emita si cartea de identitate a armei. Eu nu am primit asa ceva. Stiti ceva detalii despre asta?

Stima tuturor

Link către postare
videosuzy

Nu pot sa vorbesc in numele altora iar supozii nu pot face atata timp cat ma duc si la toaleta cu legitimatia (glumesc evident).

Am relatat pe scurt cum s-a desfasurat prima avizare. Inspectia tehnica nu cred ca era necesara atata timp cat un politist ce incadreaza serviciul arme cunoaste destul de bine armele uzuale de pe piata romaneasca si doar la o simpla aspectare poate sa traga o concluzie asupra functionalitatii componentelor principale (cred ca interesul este al meu, in primul rand, ca arma sa functioneze si sa nu ma lase atunci cand am nevoie mai mare de ea).

De cartea de identitate nu am auzit. O fi un document la fel de utopic precum pasaportul international pentru armele de foc, pasaport ce nici in 2009 (la 5 ani de la aparitia legii) nu avea o forma finala, fiecare dandu-si cu presupusul asupra realizarii formularului TIP.

Stima

Modificat de videosuzy

Link către postare
VeNoM

Armele letale de aparare si paza pot fi procurate si de personae fizice ( personae care nu indeplinesc o functie ce implica exercitiul autoritatii publice etc. un cetatean simplu :D )? Bine inteles cu permis de port arma :D

Link către postare
Marius

Nu!

Art. 14 alin.2 din Legea 295/2004 prevede:

Armele letale de aparare si paza pot fi procurate numai de catre urmatoarele categorii de persoane:

• demnitarii, magistratii, diplomatii, militarii si politistii, pe perioada cat sunt in activitate si dupa pensionare, trecerea in rezerva sau retragere, dupa caz, cu exceptia situatiei in care acestia si-au pierdut calitatea din motive imputabile lor;
  • persoanele prevazute de lege, care indeplinesc o functie ce implica exercitiul autoritatii publice, pe perioada in care au aceasta calitate, cu exceptia personalului de paza din cadrul societatilor specializate de paza;

Link către postare
dcrist

Anul trecut mi-am vizat permisul de port arma pentru cele 2 jucarii letale, am avut nevoie de fisa medicala si de psihologic ca toti ceilalti care au arme letale sau neletale, am facut doar cele 2 trageri in bazinul cu apa pentru amprenta balistica a armelor, adeverinta de la fostul loc de munca nu am avut nevoie decat la achizitionarea celei de a 2 jucarii, pe care am cumparat-o dupa trecerea in rezerva, poti trece in rezerva la cererea ta, sau sa-ti dai demisia si vei ramane cu arma cumparata, cu singura mentiune sa nu fi pus pe liber din cauza unor probleme avute la job, ca atunci se schimba datele problemei.

Link către postare
LordScorpion

Armele letale de aparare si paza pot fi procurate si de personae fizice ( personae care nu indeplinesc o functie ce implica exercitiul autoritatii publice etc. un cetatean simplu :D )? Bine inteles cu permis de port arma :D

Din cate stiu, se poate sa detii arma scurta, dar doar pe atestat de colectionar

Trebuie sa fii membru al unei asociatii de colectionari si modelul armei trebuie sa fie anterior anului 1945. Rog pe cei mai in masura sa ma corecteze, daca am gresit

Link către postare
dcrist

Corect, si trebuie specificat de catre producatorul armei respective ca este o copie a unui model produs inainte de 1945, asta in cazul in care este o replica recenta si nu o arma produsa inainte de 1945

Link către postare
Marius

Omiteti insa un amanunt destul de important, armele de colectie au alt regim fata de armele pt. aparare si paza.

Link către postare
LordScorpion

Stiam ca, dupa noua lege, arma scurta cu glont de pe colectie poate fi folosita la autoaparare in locul unde este tinuta sau e eronat? Parca exista posibilitatea sa detii 10 cartuse la ea

Link către postare
samariteanul1

va salut;

posed permis de port arma tip B si sunt posesor al unei arme lisa de vanatoare; pe langa cerere, fisa medicala, cazier, ce acte mai sunt necesare in vederea autorizarii achizitiei unei arme de paza si aparare cu glont?

Link către postare
avram172

buna seara.

stie cineva care e procedura de urmat dupa ce iesi la pensie, sa pastrezi in continuare arma din dotare (pistol carpati)...dupa ce ai purtat-o atata amar de vreme???

Link către postare
originalul

Stiti concret ce documente necesare pana la momentul actual, se mai cer unui cadru activ pt eliberarea acelui aviz favorabil achizitionarii unei arme letale ? 

Link către postare
Rawi1234

Buna dimineata,as avea o intrebare legata de dreptul celor care au indeplinit stagiul militar obligatoriu de a detine pistol cu glont,mai exact daca aveti cunostinta de persoane din categoria mentionata care detin  pistol cu glont,conform legii 295/2004 regimul armelor si munitiilor art.13,alin.2 lit.a spune ca militarii aflati in activitate si ulterior nemaiavand aceasta calitate prin pensionare,trecere in rezerva,retragere din motive neimputabile lor pot detine pistol cu glont,insist asupra faptului ca legea nu foloseste termenul cadre militare ci militari ca termen general aici fiind asimilati si cei in termen care fac dovada pe baza livretului militar ca au avut aceasta calitate si au fost trecuti in rezerva ulterior.Cazul meu cel putin la data intrarii in vigoare a legii 295/2004,adica 30 decembrie 2004 aveam calitatea de militar in activitate atunci indeplinind stagiul militar obligatoriu deci ad literam conform legii eram militar ulterior fiind trecut in rezerva din motive neimputabile mie cum prevede legea,mai precis din cauza terminarii stagiului militar obligatoriu.Se poate face sau nu cerere pentru a detine pistol cu glont in cazul prezentat mai sus?Daca nu rog argumentatie.Multumesc.

Modificat de Rawi1234
  • Displace 1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Marius
      de Marius
      Îl am din martie 2011 şi l-am cumpărat de la reprezentanţa Glock România.

Deja am fost de câteva ori cu el în poligon, iar până acum nu am ce să-i reproşez.
      Voi revenii cu mai multe detalii.
    • Motoboom
      de Motoboom
      Cumpar carabina CZ 550 sau Zastava in calibrul 30-06, cu sau fara luneta, prefer fara.
    • gabi31
      de gabi31
      buna ziua! am 19 ani si de ceva vreme ma bate gandul sa ma inscriu in armata din mai multe motive gen bani etc...dupa ce ma inscriu in armata o sa fac niste pregatiri presupun ceva timp, intrebarea mea este dupa cat timp pot avea dreptul la o arma letala (pistol cu glont)? Multumesc anticipat!
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.