Jump to content
POLITISTI.ro

Cristi

Incendiu la un club din Bucuresti - peste 180 de victime.

Recommended Posts

Cristi

Doamne fereste!

Sambata, 31 octombrie, UPDATE

08:17 Prim-ministrul Victor Ponta a convocat sedinta de guvern, sambata, pentru declararea doliului national timp de 3 zile, informeaza Biroul de presa al Executivului. Sedinta va incepe la ora 12,30.

07:45 Sinteza declaratiilor lui Raed Arafat:

- Apelul a intrat la 22:32, au fost mobilizate primele forte si au inceput deplasarea catre locul incendiului, ajungand la 22:43 de minute. In 11 minute.

- A fost solicitata declansarea planului rosu, prevazut pentru un numar mare de victime.

- Echipajele care au fost deplasate: 3 autospeciale de transport victime multiple, 2 unitati de primiri urgente; 29 de ambulante de prim ajutor; 3 unitati mobile de Terapie Intensiva; 1 autospecial de medic de urgenta; 11 masini de pompieri, peste 150 de persoane.

- 88 de persoane transportate, din care multi in stare grava. Pana la 184, s-au prezentat la spital persoane transferate prin mijloace private.

- In toate spitalele, au mai ramas 146 de pacienti internati si 1 deces care a survenit dupa ajungerea la UPU la Spitalul Universitar.

- Din cei 26 de decedati, 17 cel putin nu sunt inca identificati. Din cei 146 de pacienti internati, 5 inca neidentificati.

- La nivelul ISU, nu exista nicio document, nicio solicitare pentru autorizarea activitatii din locatia respectiva. Nu era emisa o autorizatie din partea ISU

07:00: Secretarul de stat Raed Arafat a declarat, pentru MEDIAFAX, ca sambata, la ora 07.00, se intruneste la Guvern Comitetul pentru Situatii de Urgenta, in cazul incendiului de la Clubul Colectiv din Capitala, in urma caruia au murit 27 de persoane si alte aproximativ 200 au fost ranite.

Raed Arafat, seful Departamentului pentru situatii de urgenta din Ministerul Afacerilor Interne, coordoneaza interventiile in urma incendiului izbucnit, vineri seara, din Clubul Colectiv din Capitala, unde sute de persoane asistau la un concert.

O tragedie de proportii ingenunchiaza zeci de familii: 27 de tineri au murit vineri noapte si 162 au ajuns la spital, dupa ce s-a dezlantuit infernul, intr-un club din Capitala. Localul a luat foc in timp ce cateva sute de persoane petreceau acolo, la concertul trupei rock "Goodbye to Gravity". Un spectacol pirotehnic, ce trebuia sa faca showul de neuitat, a declansat insa iadul. Totul s-a aprins in jur si pentru multi spectatori a fost sfarsitul!

O coincidenta teribila este ca prima piesa de pe albumul "Mantre de Razboi", lansat aseara, se numeste "The day we die" - "Ziua in care murim".

Spectacolul pirotehnic a dezlantuit haosul in clubul in care sute de oameni venisera la concertul trupei Goodbye to Gravity. Cateva scantei, care au sarit de la artificii, au aprins mai intai un stalp, apoi totul a devenit o mare de flacari, povestesc martorii.

"Un material inflamabil, care izola un stalp, a luat foc de la niste artificii. Totul s-a desfasurat in decursul a cateva secunde" - spune un martor.

"Au facut pirotehnice la concert si a luat foc o schela. S-au extins flacarile pana la tavan si a cazut totul peste noi. Noroc ca ai scapat" - povesteste ingrozit un tanar.

Au urmat scene greu de imaginat.

"Erau usile inchise. S-au deschis usile, a aparaut din nou valvataia, nu aveam aer ne-am lasat in jos, pentru ca flacarile veneau de undeva de sus, vedeti ca sunt parlit si pe par", relateaza altcineva.

"Nu stiu cum am iesit, ce am facut. Ideea e ca am iesit si am vazut un foc extraordinar de mare si o gramada de oameni care se imbulzeau sa iasa... A fost nenorocire", spune alt tanar.

Intre timp, au ajuns si echipajele de prim ajutor. A urmat o actiune de salvare impresionanta.

Dupa ce pompierii au stins incendiul, in lupta pentru viata au intrat si oamenii care au scapat teferi din aceasta cumpana cumplita. S-au intors in club, sa ii ajute pe salvatori.

SUMARUL EVENIMENTELOR:
►Un incendiu puternic a avut loc, vineri seara, la clubul Colectiv din zona Piata Unirii din Capitala.
►Ultimul bilant anuntat oficial: 27 de morti si peste 162 de raniti.
►Procurorul de caz: A fost deschis dosar penal. Principala ipoteza de lucru este incendiul, nu explozia.
►Martor: Incendiul, provocat de artificiile din timpul spectacolului.
►Mesajul lui Klaus Iohannis: Sunt cutremurat.
►Gabriel Oprea: Este o mare tragedie. Este alarma generala la MAI
MAI a activat codul rosu pentru situatii de urgenta.
►Ministerul Sanatatii a facut apel la donare de sange.

Sursa : stirileprotv.ro

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Deja ipocrizia deontologilor începe să apară.

Acum multi români sunt revoltati că de ce acel club nu a fost verificat, paraverificat si controlat la sânge, în mod preventiv.

Dar uită că atunci când se fac astfel de controale, aceeasi revoltati de azi sunt cei ce sar de cur în sus, spunând că sunt controale prea multe, că aceste controale se fac pentru a strânge bani la buget si asa mai departe. 

Dar asa e la noi la români, ipocrizia e a doua natură.

• Upvote 9

lci

@Catalin

Ipocrizia e una, problema cu unele controale e ca ii verifica pe unii de 12 ori pe an, pe altii precum clubul asta de 2 ori pe an si nu il inchid cand vad ca e tapetat cu materiale care ard in 5 minute. 

• Upvote 2
  • Downvote 2

Ionut230

"Ne-am dus senini. Credeam că e un incendiu banal inițial, continuă, am fost al doilea echipaj la fața locului. Apoi au venit pompierii agitați. Primele două victime. Totul era ca un coșmar. Mergeau, urlau, se târau. Tineri desfigurați. Urlau mulți. Eram două salvări. Una dintre victime, erau o tânără, rănită grav. Țipa la mine să venim mulți. Mă implora. Spunea că sunt 300 de tineri, arși, călcați în picioare. Am implorat plângând pe cei de la dispecerat că sunt sute de oame...ni arși. Plângeam. Săreau arși pe mine, urlau. Voiau să intre mulți în ambulanțe. Și nu puteam să plecăm cu fata rănită grav. Nu se dădeau din drum.

Abia atunci s-a dezlănțuit coșmarul. Au venit alți patru grav răniți. Izbeau în mine. În salvare. Le curgea pielea, carnea. Acum plâng. Urlau să îi iau, să nu îi las în urmă. Am implorat dispeceratul să aducă mai multe ambulanțe, că e haos. Să vină poliția. Rupeau jacheta de pe mine.

Apoi, a venit un pompier, avea o tânără de 18 ani, arsă pe 98% din corp, mă implora cu lacrimi de erou: Ia-o mai repede din brațele mele. Doamne, cât de tânără e! Salveaz-o! Am și eu o fată acasă!. Mi s-a făcut rău. Veneau mulți, mulți de tot. Erau îndesați în salvări. Civili urlau, tineri răniți trăgeau de doctori, aproape smulgându-le hainele. Implorau să fie ajutați, să fie salvați. Se aruncau în fața ambulanțelor. Dădeau cu pumnii în ambulanțe.

Am urme de piele arsă, pe mine, pe echipament. Pompierul șef plângea în hohote. Era în șoc. Țipa: De ce, Doamne?. Tânără arsă nici nu mai avea haine pe ea. Apoi am intrat urlând la Colțea, cu patru răniți grav. Țipam să vină toți doctorii, că e carnagiu. Toată lumea era în stare de șoc. AM VĂZUT IADUL!

Doi doctori de la echipaje au rămas la fața locului. Erau șase tineri, jos pe borduri, în stop cardiorespirator. Șoferul din echipaj a resuscitat oameni ore în șir până i-a crescut tensiunea și i-a țâșnit sângele pe nas.

Mai era un copil de doar 16 ani! 16 ani! A plâns echipajul la resuscitarea lui. Nu se îndurau. Apoi l-au adus pe fratele lui, pe brațe, la mine. Era grav, era ars tot. Avea ochii umflați și roșii, plângea. Întreba: Sunt rău? E grav?.

Apoi au adus altul. Era 70%. Plângeam. Cădea carnea de pe el. Întreba dacă mai trăiește. Dacă e grav. Era aproape de comă. Îi curgeau lacrimi din ochi, cu sânge. Îmi spunea să îl țin de mână. I-am spus că am un băiat de-o seamă cu el. Mi-a răspuns: Mami, n-o să mor, nu? Încă ieșea fum din el.

La spital părinți pupau ambulanțele, urlau unde le sunt copiii. Le-am spus adevărul. Le-am spus că sunt în stare gravă. Mi-au pupat picioarele la Municipal. Era sinistru. Trăgeau de mine și de colegi, de salvare. ", a povestit asistenta de pe ambulanta.

Salvatoarea, eroul care povestește îndurerat, este Violeta Maria Naca și are 22 de ani experiență pe Salvare.

Intrebarea este  daca la un numar de 146 de pacienti se face fata cu dificultate,ce se va intampla in caz de o calamitate?

hL4sMnq.jpg

• Upvote 3
  • Downvote 1

Catalin

Ipocrizia e una, problema cu unele controale e ca ii verifica pe unii de 12 ori pe an, pe altii precum clubul asta de 2 ori pe an si nu il inchid cand vad ca e tapetat cu materiale care ard in 5 minute. 

Acea asa-zisă problemă e generată doar de obsesia românului pentru capra vecinului. Exact ce spuneam si eu mai sus, tu sau altii vă pricepeti mai bine decât cei specializati în domeniu (pompieri, disciplina în constructii, anaf, etc) referitor la cine trebuie controlat si cum. 

Lasă că e mai bine asa, cu declaratii pe propie răspundere. Pentru că si aceste proceduri "simplificate" sunt opera unora ce gândeau exact ca tine.

• Upvote 1

AdrianAG

Domnule Catalin asta a fost primul lucru care mi-a venit in minte imediat ce am vazut gradul ridicat de ipocrizie din multe comentarii ale unor persoane care se declarau ultra-indignate ca nu s-au facut verificari.Dar uita ca atunci cand se fac toti striga:Abuz!Hotii nu se mai satura de bani!Ma bucur si ma simt mai bine stiind ca exista  si persoane ca dumneavoastra prin jur.

lci

@Catalin

Cetatenii au dreptul sa comenteze orice, inclusiv cati iezi a fatat capra vecinului. Treaba autoritatilor e sa protejeze cetatenii. Nu poti sa pitesti fie incompetenta fie coruptia unei institutii dupa gardul presiunii publice. 

• Downvote 8

Marius

Cetățenii ăștia plini de drepturi sunt atât de proști și ipocriți încât nu sunt capabili să realizeze că nu există mită fără mituitori. Legea incriminează atât pe cel care primește cât și pe cel care oferă în aceeași măsură, iar ipocriții ăștia plini de drepturi poartă aceeași vină ca și cei care primesc șpagă. Singura diferență între ei este că sunt mai ipocriți și mai proști. Ai priceput? Dacă nu reușesti, nu-i nicio tragedie, dar te rog scutește-ne de aceste cugetări ieftine.

• Upvote 3

Catalin

Nimeni nu te poate proteja dacă tu nu vei dori acest lucru. Atât timp cât românii vor dispreţui legea, ei nu pot fi protejaţi de niciun stat din lumea asta.

Românii îşi doresc ca statul să nu se mai implice peste tot şi-n toate, iniţiativa privată trebuie să fie sfântă, etc, etc. Iar autorităţile să nu-şi mai bage nasul când vine vorba de iniţiativa privată, corect? Că doar statul, sistemul, bugetarii sunt nişte nenorociţi, singurul scop şi tel în viaţă al lor e să-i facă ceva rău acestui privat. Pentru statul roman, sistem, autoriţăti, bugetari, etc NU există prezmuţia de bună credinţă. Ăştia nu fac parte din această societate, parcă ar fi aduşi aici de pe altă planetă aici, cu scopul de a le face rău privaţilor, în care zace corectitudinea, respectul faţă de lege, profesionalismul şi evident ... buna credinţă, nu? Că doar aşa se spune de ani buni în mass-media!!! Statul, sistemul, autoritătile, SUNT de vină pentru absolut orice.

Socieatatea românească ar trebui să se trezească din manipularea asta populistă! Dar nu o va face, ştii de ce? Pentru că românului îi e mai uşor şi mai convenabil să nu-şi asume nicio responsabilitate şi să găsească întotdeauna alţi vinovaţi!

Vorbeşti de corupţie? Hai să-ti spun un "secret", NU există corupt fără corupător. Ai prezumat tu, aşa repede, la minut, că s-a dat vreo spagă? Păi cine l-a împiedicat pe acel patron să respecte legea?  

Corupţia statului român, corupţia autorităţilor ori a sistemului? Adică cum? Fiind indignat de corupţia existentă a apelat şi el la asa ceva? Hai să fim serioşi! Dacă tu îţi deschizi o cârciumă şi vrei să fii în regulă, nimic nu te împiedică. Ba din contră, te poţi duce la funcţionarii ăia "nemernici" şi presupuşi spăgari, să le râzi în nas. De ce n-au făcut-o şi patronii de la clubul ăla? Îti spun eu. Datorită mentalităţii româneşti. Aceea mentalitate conform căreia legea e pentru fraieri, iar cei ce sar peste ori o ocolesc sunt deştepti, grozavi sau smekeri. De ce să respecte el nişte norme, când poate să-şi rezolve problema ocolind legea! Să se respecte legea domnule, dar începând cu următorul, nu cu el! El e un caz mai special.

Realitatea ne demonstrează încă o dată că românii nu vor să fie protejaţi, dar nu-i întrece nimeni când vine vorba de ipocrizie.

Am înţeles din presă că propietarii clubului obţinuseră nu ştiu ce aviz în baza unei declaraţii pe proprie răspunedere. Ce înseamnă asta? Că alesii neamului, cei pe care românii îi trimit acolo să ne conducă, au modificat legile astfel încât să reducă birocratia şi contactul sau implicarea "autoritătilor". De ce? Tocmai pentru ce îţi povesteam mai sus, pentru că în cazul privatului prezumţia de bună credinţă este omniprezentă. Privatul nu trebuie controlat si verificat de "nenorociţii" ăia corupti, pentru că el este "necorupt" si respectă legea cu sfinţenie, corect? Ei bine, nu se poate şi în cărută şi pe jos.

Iar consecineţele s-au văzut şi probabil că nu sunt ultimele dacă românii nu încep să judece cu mintea lor şi se vor unita ca până acum ca nişte hipnotizaţi la mass-media şi politicienii ce se scaldă în populism ieftin şi ipocrizie.

• Upvote 5

mihai770

Ce parere aveti de ce scrie in articol?

tores

''the true cause of gravity is the direct action of God''.

Isaac Newton's Natural-Philosophical Methodology Steffen Ducheyne

194 The latter sentence

''DIRECTA CAUZA A GRAVITATIE ESTE DUMNEZEU''

Goodbye to Gravity=Goodbye to GOD

Versuri Goodbye to Gravity/ The Day We Die

Da drumul si roaga-te pentru libertate

Inca un rand sarind in flacari...

Pentru ca ziua in care vom cadea va fi ziua mortii noastre,

Ziua in care murim...

• Downvote 6

Catalin

@mihai770 sunt convins că bravii procurori vor face lumină şi vor afla adevărul. 

În altă ordine de idei, azi au mai apărut câteva informaţii cel puţin interesante. 

Un alt proprietar de club a postat pe facebook un mesaj sentimental în care recunoaşte că a pus în pericol viaţa a mii de oameni şi povesteşte singurel cum de 14 ani clubul său funcţionează "pe proprie răspundere". După care se întreabă retoric de ce nu l-a tras nimeni de urechi?! 

Ce dovadă mai mare de ipocrizie mai vreţi! Zici că stimabilul patron nu trebuie să aibă niciun strop de conştiinţă? Parcă singura lui datorie ar fi să ocolească regulile pentru un profit cât mai mare. Iar acest lucru ar trebui să fie ceva normal. Nici vorbă de vreo responsabilitate sau conştiinţă. Ca şi cum patronii ăştia n-ar avea nicio responsabilitate. 

Sache

INDIGNARE la Iaşi. Poliţia Locală a blocat roţile maşinilor oamenilor veniţi să doneze sânge

Zeci de ieşeni s-au prezentat, luni dimineaţă, la Centrul de Transfuzii din municipiu, pentru a dona sânge în sprijinul victimelor din clubul Colectiv, o parte dintre donatori venind cu maşinile, pe care le-au parcat în zona în care se află instituţia.
La ieşirea din Centrul de Transfuzii, mai mulţi dintre cei care donaseră sânge au constatat că roţile maşinilor lor au fost blocate de către Poliţia Locală Iaşi.
"Îşi bat joc de noi. Mi-am rupt din timpul meu să vin să ajut statul ăsta care nu face nimic şi tot eu sunt cel sancţionat. Puteau cei de la Poliţia Locală să ne ajute şi să facă o zonă specială pentru a parca. Ştiau că va veni lume mai multă decât de obicei”, a afirmat unul dintre ieşenii revoltaţi de această situaţie.
Un alt donator a reproşat că în zona centrală a municipiului, unde funcţionează şi Centrul de Transfuzii, nu există locuri de parcare suficiente, el catalogând gestul autorităţilor locale drept "bătaie de joc şi lipsă de respect”. "Nu am lăsat maşina în mijlocul străzii, ci am urcat-o pe trotuar. Pe principiul ăsta, ar trebui sancţionaţi şi cei care vin să depună lumânări în faţa clubului din Bucureşti, pentru că încurcă traficul. Cei care ajung în funcţii sunt rupţi de realitate", a spus un bărbat, căruia i-au fost blocate roţile maşinii, în timp ce dona sânge.

Reprezentanţii Poliţiei Locale spun că nu s-au dat amenzi, însă şoferii au fost sancţionaţi cu avertisment.
"Nu poţi lăsa maşina oriunde, noi ne facem treaba. S-au aplicat intr-adevăr, sancţiuni, dar au fost numai avertismente”, a declarat Nicoleta Deciu, din cadrul Poliţiei Locale.

Deputatul independent Viorel Blăjuţ, care se afla în zona Centrului de Transfuzii din Iaşi, a precizat că unii dintre donatori i-au spus că au fost amendaţi. "Este strigător la cer, o ruşine. Oamenii ăştia vin să facă o faptă bună, vor să ajute pentru salvarea celor care au avut de suferit în clubul din Bucureşti şi tot ei sunt pedepsiţi. În loc să punem poliţiştii locali să păzească maşinile acestor oameni pentru gestul lor, noi tot pe ei îi sancţionăm. Asta e marea solidaritate a primăriei ieşene faţă de suferinţa prin care trecem cu toţii”, a afirmat deputatul Viorel Blăjuţ.

sursa: mediafax.ro

Asta inseamna administratie publica locala? Aproape de cetateni si pentru cetateni, nu? Rusine!
Sa nu uitam ca cei de la locala Iasi au fost folositi de scursura aia de Nichita pentru a-si spiona iubita!

Ben

Aseara am vazut populatia pe strada ce semana cu o turma de oi manata intr-o directie gresita. Daca protestau in fata Primariei sau ISU puteam sa inteleg, dar ce treaba are Ponta cu incendiul? Poate imi arata si mie cineva o legatura concreta.

• Upvote 2
  • Downvote 1

Marius

Piedone a anunțat deja că este acoperit de acte pe demisia guvernului Ponta şi că nu are nimic să îşi reproşeze;
Gabriel Oprea s-a legat cu lanţuri de birou şi ameninţă că nu părăseşte guvernul decât cu coloană oficială;

Sursă www.timesnewroman.ro

Anonymous
On 01.11.2015, 22:55:51, mihai770 a scris:

Ce parere aveti de ce scrie in articol?

Aşa se întâmplă când toţi habarniştii trăiesc cu impresia că sunt discipolii lui Sherlock Holmes şi văd peste tot numai teorii conspiraţioniste. Trist este că proşti ca ăştia au devenit formatori de opinie şi mulţi naivi se uită în gura lor.

• Upvote 3

Ben

Tot ce se intampla acum in Romania e o mare cretinitate si arata cat de indobitociti si manipulabili suntem ca popor, in tot timpul acesta avand impresia ca suntem foarte destepti si si liberi daca putem da "share" pe facebook.

Ce treaba are incediul cu Ponta sau Oprea, indiferent de cat de antipatici ar fi?!?! Nici una, dupa parerea mea, dar niste smecheri cu o alta agenda s-au folosit de niste mase mobilizate de tragedia petrecuta si profita de oile astea. Nu vedeti ce repede s-a trecut de la victime la Ponta, exagerat de fericitul Daniel si altii?!?! Nu a iesit nimeni in strada cand a fost trimis Ponta in judecata sau cand a fost prins cu plagiatul ori in urma accidentului lui Gigina, pentru ca nu a fost un astfel eveniment precum cel de la Colectiv care sa sensibilizeze si sa scandalizeze in acelasi timp oamenii si la o scara atat de mare. Cativa baieti au luat durerea si tristetea unora si au manipulat-o si directionat-o catre ce le-a convenit lor, iar acum indivizii din strada pozeaza in mari revolutionari care au impresia ca schimba ceva, fiind de fapt doar o unealta.

Edited by Ben
  • Upvote 3

Catalin

Pe mine mă distrează teribil când văd câtă prostie zace în mulţi dintre concetăţenii noştri. Mai nou, patronii de cluburi sunt un soi de eroi.

Apare pe facebook o ştire cu un patron de club ce anunţă cu durere-n suflet că îşi închide clubul. Şi o grămadă de prostăvani comentează imediat cu replici penibile de genul: "respect". 

Ăla îşi închide clubul pentru a evita iminentele controale anunţate şi eventualele repercursiuni ale nerespectării legii, fiind evident că urmăresc să se liniştească apele şi astfel să se sustragă de la respectarea legilor, a procedurilor şi a normelor. Cel mai probabil urmând să le redeschidă prin decembrie. Iar românii cei deştepţi le pun eticheta de eroi sau îngrijoraţi de soarta clienţilor. Păi cine dracu i-a împiedicat să "renoveze" sau să respecte normele ălea stufoase ce au fost importate de la europeni? 

Pentru că o mare parte din aşa-zisa "birocraţie" se datorează importării legislaţiei europene, a modelului european pe care românul îl invocă numai la nivel declarativ. Numai că atunci când vine vorba să respecte acele legi sau norme de provenienţă europeană ... pauză! De vină e sistemu', statul, autorităţile, etc.

• Upvote 4

Catalin

Iar acum, ziariştii au pus ochii pe "salvatori". Şi ce să vezi ... nici "salvatorii" nu mai sunt atât de "salvatori"

Capture.PNG.9f94faac0f92c44f4a8218cac608

• Upvote 3

Marius

Iar domnu' Arafat a mințit cu nerușinare când a ieșit la TV și a declarat că pompierii nu știau de existența clubului Colectiv.

• Upvote 1

Catalin

Nu numai Arafat. Îmi amintesc cum într-o emisiune de la tvr1 era un colonel de la pompieri (nu mai retin functia, parcă să zic că era un adjunct) si să-l fi văzut cu câtă onoare militară mințea fără să clipească. Imediat intervenea când vreun alt invitat zicea ceva nasol de pompieri, de seful pompierilor sau de Arafat. Nu ca la noi la politie, unde spiritul dreptătii se activează imediat, ba chiar se amplifică, când vine vorba despre subordonati, institutie, colegi, membri de sindicat, etc.

Elvis

Au procente multe in ,,increderea" populatie...ei si jandarii!

• Upvote 1

Catalin

Corect. La fel si Biserica. 

Campioni în sondajele ce măsoară încrederea

Marius

Comunicat DNA

Citat:

6 noiembrie 2015 
Nr. 1712/VIII/3 

COMUNICAT

Ca urmare a disjungerii, de către PÎCCJ, unei părți din dosarul privind tragedia din Clubul Colectiv și a declinării cu privire la săvârșirea unor infracțiuni aflate în competența DNA, procurorii de la Secția de combatere a corupției au dispus urmărirea penală față de mai multe fapte, presupus a fi săvârșite de persoane cu atribuții de decizie și avizare din Primăria Sectorului 4 București: abuz în serviciu dacă funcționarul public a obținut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit (autorat și complicitate), fals intelectual (autorat și complicitate).

Din ordonanța de începere a urmăririi penale in rem au rezultat date și probe care conturează următoarea stare de fapt: 

S.C. COLECTIV CLUB S.R.L. este unitate de alimentație publică situată în București, sector 4, de tip bar/club, având o suprafață totală de 425 mp din care spațiu de servire 335 mp.
La data de 14.01.2015, sub nr. 3909 a fost eliberat acordul de funcționare, iar la aceeași dată autorizația de funcționare nr. 369. Ambele acte au fost eliberate deși nu exista autorizarea privind securitatea la incendiu care trebuia emisă de către Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, conform Hotărârii Guvernului României nr. 1739/06.12.2006, art. 1 lit. g. Respectiva hotărâre prevede obligativitatea unei astfel de autorizări pentru clădiri sau spații amenajate în clădiri având destinația de alimentație publică cu aria desfășurată egală sau mai mare cu 200 mp.
Se constată, deci, că atât acordul de funcționare nr. 3909/14.01.2015, cât și autorizația de funcționare nr. 369/14.01.2015 nu puteau fi emise, întrucât încalcă, în mod flagrant, dispozițiile care reglementează apărarea împotriva incendiilor, neexistând vreun document de autorizare din partea I.G.S.U.
Prin cele descrise mai sus reiese că s-a produs vătămarea drepturilor și intereselor legitime ale unor persoane fizice și ale Primăriei sectorului 4 București, cu obținerea unui folos necuvenit pentru reprezentanții S.C. COLECTIV CLUB S.R.L., care au putut desfășura activități de alimentație publică, obținând în primele 6 luni ale anului 2015, un profit de 26.131 lei, conform evidențelor A.N.A.F., fără îndeplinirea condițiilor legale de autorizare.
Întrucât în spațiul respectiv s-au desfășurat mai multe manifestări cultural-artistice la care au participat mai multe persoane, în condiții vădite de insecuritate publică, a fost pusă, permanent, în pericol viața, sănătatea și integritatea corporală a spectatorilor și persoanelor angajate, aflate în incinta clubului. Totodată, au fost afectate și interesele legitime ale Primăriei sectorului 4 București ca instituție publică abilitată de lege să asigure desfășurarea în condiții de siguranță publică și cu respectarea tuturor normelor legale a oricărei manifestări cu participarea publicului.

Pentru stabilirea detaliată a stării de fapt, a aflării adevărului și a răspunderii persoanelor implicate, în cursul zilei de 6 noiembrie 2015, procurorii DNA efectuează ridicări de documente de la mai multe instituții publice situate în București și urmează să audieze mai multe persoane la sediul DNA din București.

În plus, în cursul zilei de 6 noiembrie, și Serviciul pentru infracțiunile de corupție săvârșite de militari din DNA s-a sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de abuz în serviciu dacă funcționarul a obținut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit, cu referire la suspiciuni de neîndeplinire sau îndeplinirea defectuoasă a atribuțiilor de serviciu de către cadrele militare ale I.S.U. București-Ilfov. Sunt indicii și date potrivit cărora s-a vătămat dreptul la viață și integritatea corporală a peste 180 persoane și s-a realizat un folos necuvenit administratorilor Clubului Colectiv, constând în permiterea funcționării acestuia în afara cadrului legal și obținerea de venituri patrimoniale din activitățile desfășurate în aceste condiții.
Sesizarea din oficiu cu referire la aceasta ultimă faptă a avut în vedere că incendiul produs în data de 30.10.2015, în incinta Clubului Colectiv, a avut drept consecință decesul a 32 persoane și rănirea gravă a peste 140 persoane, precum și datele și informațiile apărute în spațiul public, conform cărora clubul în cauză ar fi fost avizat pe linie P.S.I. și ar fi fost controlat de către cadre militare din raza de competență pe linia respectării normelor legale referitoare la securitatea la incendiu.

BIROUL DE INFORMARE ȘI RELAȚII PUBLICE

Elvis

Sa vezi si sa nu crezi! Pompierii de la ISU scad cateva procente.....