Jump to content
POLITISTI.ro

Schimbarea uniformei de serviciu si echipamentul specific

Marius

Recommended Posts

Autolycus

Din pacate aceste noi uniforme nu au si un bluzon mai gros pentru noptile friguroase iar palaria este impermeabila si transpiri enorm cand afara sunt 30 de grade. Unii colegi de-ai mei si-au cumparat sepcute de vara de camuflaj care pot fi purtate si in zilele calduroase. Si o alta parte proasta este ca uniformele nu s-au distribuit pe marimi (mie mi-au dat marimea 56 la pantaloni desi port 52 si mi i-am modificat eu) si nici nu ai posibilitatea sa iei mai multe perechi de pantaloni, spre exemplu, sa nu folosesti aceeasi pereche misiune de misiune.

In plus la noi cei de la verde se schimba uniforma mai des decat cursul valutar.

• Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Catalin

17

• Marius

9

• AdrianAG

4

• Ben

4

Top Posters In This Topic

Popular Posts

ASA CUM SPUNEA UN COLEG MAI JOS, AR TREBUII ANGAJAT UN CREATOR DE MODA , CUM AR FI BOTEZATU CARE SA FACA O UNIFORMA DE CARE SA FI MINDRU SI MAI MULT CARE SA AIBA SI IMPACT PSIHOLOGIC ASUPRA CELUI CARE

Daca cei din conducerea IGPR-ului citesc pe aici, le propun sa renunte la verdele ala tipator si care este purtat de absolut toata lumea de la politisti, muncitori, maturatori si sa faca ceva de genul

Mai bine nu Bote, daca nu vreti sa avem pantalonii cu slit la spate...

Posted Images

• Membru
Bogdanel

Probabil e off-topic însă nu ştiu unde să întreb:

Eu şi cu încă un coleg am făcut comandă de 2 tocuri pentru pistol NEGRE la o firmă din Bucureşti deoarece cei de la Logistică nu ne-au dat decât nişte tocuri vechi şi rupte atunci când am preluat armamentul.

Când am ridicat astăzi coletul de la poştă am rămas mirat când în interior am găsit un toc negru, unul alb şi o centură albă.

Am sunat la cei de la firmă şi le-am explicat ce s-a întâmplat iar ei mi-au spus că dacă vreau altceva, să trimit înapoi ce nu e bun şi vor trimite ce-mi trebuie când vor avea pe stoc, transportul fiind pe banii mei. I-am întrebat dacă până atunci eu ar trebui să port armamentul în buzunar iar un deştept de acolo mi-a replicat: "Nu este problema noastră, noi am trimis ce am înţeles că aţi comandat."

Acum vă întreb şi eu, pe cei mai experimentaţi sau pe cei care au mai trecut prin aşa ceva: e posibil să fiu sancţionat pentru faptul că am toc alb pe centură în loc de cel negru?

Menţionez că lucrez la un post de poliţie şi nu fac parte din Serviciul Rutier.

• Moderator
Catalin

Din moment ce angajatorul nu ți-a asigurat nici măcar tocul pentru pistol, ar fi și culmea ca vreunui șef să nu-i placă cel pe care singur ți l-ai făcut rost. Dacă ei ți-ar fi dat toc de pistol și tu purtai altul având altă culoare, da atunci mi s-ar părea că poate avea pretenția să-l porți pe cel dat de IPJ. Dar nu am auzit niciodată de un astfel de caz.

In lipsa, poti purta pistolul la brau, sub curea...si sa fie la vedere....Pe cine doare capul?..Pe nimeni

shinoby

Bogdanel nu vad unde ar fi problema...la post nu efectuati anumite activitati pe linie de rutiera....Nu stiu sa fie undeva scris ce culoare are tocul de pistol...Echipament de protectie la rutiera e sapca(cascheta), vesta/hamul reflectorizant...si cam atat, inainte era si centura alba si manusi pt dirijat, dar acum nu prea am mai vazut prin stocuri...

bestkyky

Bogdanel este nou venit si mai mult ca sigur, momentan, nu are calitatea de politist rutier.

Bogdanel, daca ai nesansa sa dai peste vreun sef de neam prost, sigur iti va atrage atentia. Sfatul meu este sa le folosesti pe cele pe care le-ai primit, chiar daca-s vechi, sigur vin mai bine la uniforma decat cele albe...parerea mea.

La noi se oparesc sefii si daca ai coafa alba si nu esti la rutiera.:)))

Cerasela

deoarece cei de la Logistică nu ne-au dat decât nişte tocuri vechi şi rupte atunci când am preluat armamentul.

• Downvote 2
bestkyky

Ti-a scapat ceva din postarea lui Bogdanel: " Eu şi cu încă un coleg am făcut comandă de 2 tocuri pentru pistol NEGRE la o firmă din Bucureşti deoarece cei de la Logistică nu ne-au dat decât nişte tocuri vechi şi rupte atunci când am preluat armamentul."

• 1 month later...
  • Moderator
Catalin

Cine știe să-mi spună până în ce an au fost folosite aceste caschete și s-au schibat trecându-se la modelul ce are însemnele brodate?

romanianpolicehat.jpg

• Moderator
danpin

cred ca pana in 2006

http://www.politiaro...hg_171_2006.pdf

Rectific, pana in 2009

A. Sapca din stofa

Se confectioneaza din stofa de culoare bleumarin-indigo.

Se compune din calota, banda si cozoroc.

Calota este de forma ovala si este intinsa cu sarma de otel pentru a-si mentine forma usor ridicata in partea din fata. Pe banda se aplica o panglica textila, de culoare gri, tesuta cu desene reprezentand frunze stilizate.

Cozorocul este de culoare neagra, de forma ovala si se ingusteaza spre capete. Se fixeaza de banda prin coasere, la un unghi de 45 de grade. Deasupra cozorocului se monteaza snurul, de culoare alb-argintiu.

Pe cozoroc sunt brodate cu fir special de culoare argintie ramuri cu frunze stilizate, dupa cum urmeaza: 3 randuri de ramuri pentru chestori, doua randuri de ramuri pentru subcomisari, comisari si comisari sefi, un rand de ramuri pentru subinspectori, inspectori si inspectori principali. Pentru agenti, cozorocul este simplu.

http://legestart.ro/...-(MzQxMjc1).htm

Edited by danpin
  • Moderator
Catalin

Deci schimbarea a fost în 2006 și trecerea s-a făcut eșalonat până în 2009, corect?

• Moderator
danpin

Deci cascheta postata de tine, daca nu ma insel, a fost folosita pana in 2006, cand au fost introduse uniformele cu gradul in piept, atasat cu scai, si uniformele de ceremonie de culoare neagra... Deci aceste uniforme, la ofiteri, aveau laurii pe cozoroc din tabla. Din 2006 nu s-a mai folosit acel cuc metalic, ci unul brodat.

Ulterior, in 2009, cand gradele din piept au fost mutate pe umar, s-a modificat si cozorocul, laurii metalici fiind inlocuiti cu cei bordati.

• Membru

Cataline, modelul exact din poza ta nu l-am vazut niciodata. Stiu ca-n 2002, odata cu demilitarizarea s-au schimbat acele caschete cu cozoroc negru, snur model exact ca cel din poza, de aceeasi culoare, coifura bleumarin foarte inchis si mijlocul gri, cu lauri de metal, exact ca-n poza.

Apoi din 2003/2004 (pana atunci stiu ca inca nu fusesera confectionate caschete dupa modelul nou de uniforma, ci se purtau acele capele) au aparut caschete ca cea din poza ta, diferenta fiind ca stema Romaniei era brodata si nu de metal, imbracata cu 2 randuri de lauri brodati la randul lor pe fiecare parte a stemei, indiferent daca era vorba de corpul agentilor sau ofiterilor. Laurii, de asemenea, brodati pe cozoroc, fiind destul de lati.

Recent, s-a pastrat coloratura, diferenta fiind din nou la stema, fiind brodata pe fiecare parte cu cate 2, 3 sau 4 randuri de lauri subtiri (agent, ofiteri, chestori), iar laurii de pe cascheta, in cazul ofiterilor, fiind de asemenea foarte subtiri.

Edited by Ben
  • Moderator
Catalin

Mulțumesc pentru lămuriri.

M-a întrebat un coleg din Poliția Portugheză ce colecționează caschete, până în ce an a fost folosit acel model și nu am știut să-i spun. Se pare că îl abureau ăia pe ebay la greu.

• Moderator
CITADELA

Cata, mi se pare facatura sapca! Este un fel de puzzle nereusit! Se practica pe ebay, unde multi vad, putin cunosc!

• Moderator
Catalin

Dacă ți se pare ciudat pentru că este cam turtită în leteral, cauza pentru care arată se datorează cel mai probabil modului de depozitare al portughezului (poza este de la el). Toate șepcile pe care le are în colecție arată așa.

• Membru

Ciudat e ca laurii si stema de metal nu sunt specifice acestui model de cascheta.

• Moderator
CITADELA

Cata, ma refeream la faptul ca sunt amestecate elemente de design de la diferite modele.

• Moderator
Catalin

Eu nu mai rețin detaliile caschetelor din aceea vreme, deși le-am și purtat. Ce nu este în regulă la ea?

Cred că o să fie foarte dezamăgit polițistul portughez, când îi voi spune că are în colecție un adevărat cocktail, nu o șapcă veritabilă a poliției române. :unsure:

• Membru

Se vede ca nu ma bagi in seama :) Esti suparat pe mine.

Ti-am spus eu mai sus. Laurii de metal si acel "cuc" sunt de la cascheta de politie aflata in echiparea imediat de dinainte de 2002, cand a fost demilitarizarea (cea cu gri), nu de la cea albastra de acum. Acum laurii sunt brodati, avand acelasi materiale din care sunt facute tresele/stelele pt gradele politistilor. Stema, la fel, brodata.

• 5 months later...

Bogdanel nu vad unde ar fi problema...la post nu efectuati anumite activitati pe linie de rutiera....Nu stiu sa fie undeva scris ce culoare are tocul de pistol...Echipament de protectie la rutiera e sapca(cascheta), vesta/hamul reflectorizant...si cam atat, inainte era si centura alba si manusi pt dirijat, dar acum nu prea am mai vazut prin stocuri...

Normal in echipamentul de protectie sunt incluse si 4 perechi de manusi ,s-ar parea ca si caciula imblanita...dar asta e la alegerea celor care le impart :) . Am inteles ca dupa 4 ani trebuie sa le predai la casat...au patit-o niste prieteni, cu echipamentul acesta de protectie care este "gratuit".

Edited by A1Vest
  • 1 year later...
  • 2 weeks later...
  • Membru

La noi nu se se dau tricouri tip polo de poliție decât la cei care execută misiuni la mare sau în străinătate, pe perioada verii. :angry:

• Marius changed the title to Schimbarea uniformei de serviciu si echipamentul specific