Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
skayboy

Protejarea martorilor in proces?

Question

skayboy

Salutare,

De ce programul de protectie a martorilor este limitat? si ce dovezi se iau in calcul la intrarea in  program?

O sa fiu chemat ca si martor intr un proces penal am fost instintat, si sincer imi este frica ca dupa  terminarea 

procesului, voi avea probleme in ceea ce priveste siguranta vietii mele, si sunt convins ca nimeni nu imi garanteaza siguranta mea dupa terminarea procesului .

ce este de facut in situatia respectiva ? daca procurorul sau judecatorul considera ca de fapt eu nu am

nevoie de protectie ?

Tin sa mentionez ca nu am mai avut de a face cu legea, si azi maine implinesc si 32 de ani :))

va  multumesc.

Edited by Marius
Eliminare formatare text.

0 answers to this question

Recommended Posts

There have been no answers to this question yet

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• vasilachec
      By vasilachec
      Mergand cu bicicleta in Bucuresti, am fost martor cum in fata mea, la vreo 50m, un taxi a depasit un biciclist dar a si facut imediat dreapta si a dat peste el. Taxiul nu a oprit iar eu m-am luat dupa el si cam dupa 100m l-am ajuns si i-am strigat de 2-3 ori sa intoarca pentru ca a dat peste cineva si voi suna la 112. A raspuns ca de ce nu a dat prioritate (biciclistul). O aberatie, normal. Taxiul era condus de o femeie iar ca pasager mai era o alta femeie. M-am intors la victima, nu avea cine stie ce, a sunat la 112 dar spunand ca e usor ranit, nu a mai venit nici ambulanta si nici echipaj, a fost sfatuit sa vina la politie si sa dea declaratie. I-am spus nr masinii si i-am dat nr meu de telefon. Acum ar trebui sa dau si eu declaratie si ma gandesc ca mi s-ar putea pune in carca niste chestii, dat fiind ca in taxi erau doua persoane si eu singur, cand am ajuns taxiul, cum ca am amenintat-o pe soferita si de frica mea nu a oprit, sau ca am injurat-o, si tot felul chestii de-astea, care desi nu s-au produs, totusi in taxi fiind doua persoane, pot fi crezute, si din martor cuminte pot fi acuzat de cine stie ce. Mai ales ca femeile erau de o anumita etnie foarte abila in situatii de genul acesta.
    • mmma
      By mmma
      buna ziua, asi dori sa ma lamuriti si pe mine cu ceva.anul acesta in luna aprilie am stat in chirie, langa noi aveam un domn care mereu ne facea probleme deoarece era in relatii proaste cu proprietarii, pana aici nimic ce sa ma afecteze pe mine ca si chiriasa.in luna iunie, se pare ca a amenintat o pe proprietara.ea a plecat la Politie, si m a pus mortor pe mine, fara voia mea desigur.nu am stiut nimic pana nu am ajuns in luna septembrie si am fost sunata de un politist in care ma ruga sa ma prezint pentru a declara.am incercat sa explic ca nu vreau, ca nu am vazut nimic, dar insistentele lui au fost mari.Totusi nu am fost, gandindu-ma ca nu am eu nici o treaba,(poate si de frica, nu am vrut sa ajung niciodata la politie, vecinul care il aveam si ne cauza probleme era de etnie rroma, din cate am vazut avea multe relatii, si nu vroiam sa ma bag in asa ceva, sunt o femeie singura, iar ma gandeam la consecinte) Sa revin, nu m am prezentat pentru o declaratie, crezand ca de nu ma duc nu o sa ma ia in considerare,dar tocmai ce am primit o citatie acasa, la parinti pentru a ma prezenta la proces.daca eu nu merg, am inteles ca se aplica o amenda.am sunat la politie spunand ca vreau sa dau declaratie si mi a raspuns foarte urat ca nu mai am cum, sa citesc citatia bine si sa ma prezint la proces.
       In concluzie, nu ma voi prezenta decat la un avocat si sper sa ma ajute,dar totusi asi putea scapa din situatie daca nu mi se mai permite o declaratie?Sau asi putea sa ma prezint la politie spunand ca eu vreau sa declar ca nu am nici o implicare, ca nu am vazut sau auzit nimic?multumesc mult
    • Radu1993
      By Radu1993
      Buna seara, tocmai am fost martorul ocular unui accident rutier soldat cu victime, mi s-au luat datele si numarul de telefon si mi s-a spus ca o sa fiu sunat pt declaratie . Fiind pentru prima data in situatia asta [si sper ca si ultima] sunt curios care sunt pasii procedurii , daca o sa fiu somat de mai multe ori la politie si chestii de genul acesta. Multumesc anticipat pt raspuns . [imi cer scuze daca s-a mai pus intrebarea aceasta dar nu am gasit topicul]
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.