Jump to content
POLITISTI.ro

• 0

Întrebare

Marta

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am imprumutat anul trecut unei persoane suma de 10000 ron, suma pentru care am convenit sa mi-o inapoieze pana in iunie 2013. Banii au fost transferati din contul meu bancar in contul persoanei imprumutate. Acum nu mai vrea sa sa mi-i restitueze. Ce pot sa fac legal sa imi recuperez banii? Reclamatie la politie, avand dovada transferului....

Va multumesc anticipat pentru timpul acordat!

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

19 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Marius

Degeaba faci reclamaţie la poliţie, pentru că poliţia nu te poate ajuta. Poliţia Română nu are astfel de competenţe, ar fi şi absurd.

Refuzul de a restitui suma împrumutată atrage răspunderea civilă contractuală, în niciun caz pe cea penală, iar pentru rezolvarea litigiului trebuie să te adresezi instanţei de judecată.

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
25tess

Litigiu civil de competenta instantei de judecata. Politia nu este societate de recuperari credite.

Link către postare
  • 0
Marta

Va multumesc pentru raspunsuri. Revin cu o intrebare.

Aceeasi persoana careia i-am imprumutat bani, primeste de aproximativ 10 ani de zile pensie de boala mintala. In fiecare an se duce la nu stiu ce comisie si face pe "nebuna", cand de fapt este santoasa tun. Acest lucru unde as putea sa il sesizez?

Link către postare
  • 0
Marius

Direcţia Generală de Asistenţă Socială.

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
Marta

Am cumparat acum 2 ani un apartament iar vechii proprietari nu si-au schimbat nici pana acum adresa din buletin, figurand la actualul meu domiciliu. Primesc tot felul de instiintari cu numele lor. Unde pot sa sesizez acest lucru?

Multumesc!

Link către postare
  • 0
25tess

Daca ai idee in ce oras sau comuna s-au mutat este indicat sa incerci sa iei legatura cu politia de acolo si stiu colegii ce au de facut.

Link către postare
  • 0
Marta

Da, stiu ca stau in Bucuresti. Pot sa ma duc la orice sectie de politie din Bucuresti? Pot sa fac sesizarea si on-line cumva?

Cum o sa-i someze sa isi schimbe adresa, primesc si ceva amenda?

Multumesc!

Link către postare
  • 0
25tess

Bucurestiul e mare, trebuie sa stii adresa unde locuiesc acum, pe raza carei sectii.

Link către postare
  • 0
Marta

Sa inteleg ca nu pot sa merg la orice sectie de polilite. Pai si de unde sa stiu eu adresa lor exacta si apoi sa vad si de ce sectie apartin. Politia nu detine aceste informatii dupa CNP-ul persoanei? Sau poate mai exista o alta cale....

Link către postare
  • 0
DaLy

Sa inteleg ca nu pot sa merg la orice sectie de polilite. Pai si de unde sa stiu eu adresa lor exacta si apoi sa vad si de ce sectie apartin. Politia nu detine aceste informatii dupa CNP-ul persoanei? Sau poate mai exista o alta cale....

Pai, tu cu gurita ta ai spus ca buletinul lor este pe adresa ta, nu?Atunci CNP-ul lor figureaza tot pe adresa ta.

Link către postare
  • 0
Marta

In cazul in care eu nu stiu unde locuieste persoana respectiva, ea va putea ramane cu buletinul la adresa mea la nesfarsit. Nimeni nu are cum sa o depisteze si sa o someze sa isi schimbe adresa. Asa este? Adica eu daca ma duc la politie, la sectia de politie din sectorul meu si sesizez acest lucru, dand datele persoanei respective pe care le detin din contractul de vanzare cumparare, politia nu poate sa faca nimic atata timp cat eu nu stiu noul ei domiciliu (lucru dealtfel imposibil de aflat pentru mine)???

Link către postare
  • 0
DaLy

Probabil, daca sesizezi acest lucru la politie, ii vor face o vizita la rudele familiei pana vor da de el. PROBABIL, nu sunt politist.

Mai bine mergi la sectie si le povestesti, cei de acolo cu siguranta te vor ajuta.

Link către postare
  • 0
drAGO5

Pentru ca nu si-a schimbat actul de identitate ca urmare a schimbarii domiciliului, persoana in cauza poate fii sanctionata contraventional, insa nu si obligata(fortata). Daca va deranjeaza cu diverse facturi,somatii, citatii etc.si doriti sa fie obligat sa nu mai figureze cu domiciliul in imobilul dvs., singura solutie este o cerere la judecatoria de care apartineti.Succes!

Link către postare
  • 0
XeniX

Buan ziua, am o intrebare. Daca i am imprumutat unui prieten suma de 700 de lei ii pot recupera inapoi prin lege? Am dovezi scrise( prin mesaje) in care spune ca la data de 15 octombrie imi va inapoia toti banii, iar aceasta nu s a intamplat. De atunci ma tot amana si prin mesaje si la telefon.

Link către postare
  • 0
Cristi

Da. Il dai in judecata la instanta civila.

Link către postare
  • 0
Fata

In ianuarie am imprumutat de buna voie bani fostului meu iubit.  Prima data i-am imprumutat 3.000 de lei, ulterior 16.000 lei, bani pe care i-a pierdut. el joaca la pariuri., stiam acest lucru cand i-am imprumutat. Mai apoi mi-a zis sa scot din banca un imprumut cat de mare pot pentru ca sa poata juca si sa imi pot recupera si eu banii pierduti. Ca o proasta l-am ascultat si am scos o suma de 70.000 lei. Intre timp a castigat vreo 20.000 de lei si si-a cumparat masina, dar nu a trecut-o pe numele lui ci pe numele surorii sale. dupa ce si-a luat masina a mai jucat o saptamana si a pierdut toti banii, eu nu am ramas cu nici un leu din banii pe care i-am strans si cu un imprumut pe 5 ani. Mi-a zis din noua sa merg iarasi sa scot ptr ca daca el nu face nu o sa pot platii creditul fara ca parintii mei sa afle si raman si cu el 5 ani. Niciodata nu m-a obligat, dar imi spunea diferite argumente ca sa ma convinga ca doar cu ajutorul lui pot scapa. Am scos un nou imprumul de 50.000 de lei pe care i-a pierdut dupa o perioada mai lunga de timp. Tin sa mentionez ca in toata aceasta perioada tot salariul meu a mers la el tot prin ideea ca "de data asta fac si rezolv tot". Dupa ce a mai jucat bani pe care i-a luat de la altcineva, mi-a cerut sa cer imprumut de la prieteni cate 10.000 de lei, 5.000 de lei ca sa aiba sanse sa recupereze tot. In total cu el am pierdut 2 imprumuturi in valoare de 1 miliard 20.000 lei,  salariul meu in 10-11 luni in jur de 50.000 lei si bani pe care eu ii datorez la prieteni 80.000 lei. El nu lucreaza nimic, nu are nimic trecut pe el, masina casa telefonul nimic nu este pe el. Tind sa mentionez ca am chitante de la multe tranzactii pe care le-am facut si cand am facut online am pe mail ordin de plata.  Singura problema este ca el nu are nici cardul pe numele lui. Este pe numele unei prietene si eu o cunosc pe acea fata care i-a imprumutat cardul. Inclusiv ea are probleme cu banii dar nu o sa declare impotriva lui.  Stiu ca am fost foarte proasta si sunt sanse mici sa reucperez tot ce am pierdut, dar exista sanse sa obtin ceva de la el in acest caz? Macar sa platesc datoriile la oameni.  Multumesc frumos!

Modificat de Fata

Link către postare
  • 0
Cristi

Dupa ce iti recuperezi banii, nu vrei sa fii iubita mea? Glumesc. Singura ta solutie in speta de fata este sa il actionezi in judecata, la instanta civila. Politia nu are atributii in solutionarea dramelor sentimentale sau recuperarea banilor imprumutati.

Link către postare
  • 0
Vasile1984

Buna ziua.As avea si eu nevoie de un sfat.In martie anul acesta am imprumutat unui prieten suma de 13000 euro.Initial stabilisem sa facem un contract la notar dar sub pretextul ca ii trebuie urgent si fiind din orase diferite nu am facut contract si i.am trimis suma prin transfer bancar.Dupa ce i.am trmis banii a refuzat sa facem contractul din 'lipsa timpului' sau alte motive si am ajuns in decembrie.acum nu raspunde la.mesaje sau telefon.Cum imi pot recupera banii?Va multumesc

Link către postare
  • 0
Cristi

Te poti adresa instantei de judecata civile.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• armand58229
      de armand58229
      Buna ziua i-am imprumutat unei cunostinte un ceas si niste haine, acesta refuza sa mi le dea inapoi, daca ma duc la sectia de politie sa reclam acest fapt ca si o infractiune, ma vor lua in serios ?ce pot sa fac in aceasta situatie ?
    • saeedelena
      de saeedelena
      cu respect pentru oricine care poate sa imi dea un sfat si pentru cine nu

am imprumutat masina unui ,,prieten,, pentru o zi si in aceeasi zi a fost implicat intr-un accident rutier provocat din vina lui.bineinteles ca i-am cerut sa imi repare masina si a fost de acord.a dus masina la un service auto a reparat-o si acum nu mai vrea sa mi-o inapoieze!am incercat sa vorbesc cu el si imi tot spune ca o aduce,ma minte ca masina este prin focsani ,prin galati pe peste tot !dar de fapt masina se afla la el in curte inchisa si spun asta pentru ca am vazut-o cu ochii mei acolo desi el sustinea la telefon ca masina e la focsani!ce pot face?sa merg la politie?sunt proprietarul acelei masini,nu am facut nici un act cu el prin care sa ii cedez dreptul de folosinta a masinii,actele sunt la el pentru ca a avut nevoie de ele la service!
    • crazycrazy
      de crazycrazy
      Buna...am si eu o problema...in urma cu cateva luni am imprumutat o ´´prietena´´ cu niste bani, bineinteles ca din august si pana acum nu am vazut de la ea nici un leu si totusi e vorba de ceva bani la mijloc, ma tot aburea ca imi da banii peste cateva zile...in urma cu cateva zile m-am intalnit cu fratele ei intamplator in oras si nu recunoaste faptul ca ea are o datorie de achitat...l-am rugat sa o sune ca sa vorbesc cu ea ca mie nu imi raspundea la telefon...zis si facut...dar nu am avut o conversatie tocmai placuta....am ajuns sa iau drept garantie telefonul fratelui ei, asta numai ca sa ajunga ea la mine sa vorbim fata in fata despre situatia in care ne aflam...el nu a fost de acord ca eu sa ii iau telefonul dar intr-un final a cedat si m-a lasat sa plec...dupa cateva ore de la acest incident ma suna ea si ma ameninta ca merge la politie si depune plangere ca am furat telefonul fratelui ei(specific ca acel telefon nu valoreaza mai mult de 120 lei, deci nu acopera deloc datoria, eu doar l-am drept garantie ca ea sa ia legatura cu mine)...este posibil asa ceva?sa mi se faca dosar pt asa zisul ´´´furt´´?ce as putea sa fac in legatura cu recuperarea banilor ca nu am nici un act semnat cu ea...
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.