Jump to content
POLITISTI.ro

Question

tyshaya

buna ziua.m-am casatorit de curand si mi-am schimbat buletinul.vreau sa imi schimb si permisul de conducere ,deoarece acum am numele dupa casatorie.intrebarile mele sunt urmatoarele:daca permisul meu auto e aproape de un an facut mai trebuie sa fac vizita medicala?si m-ar interesa sa stiu exact ce acte am nevoie pentru preschimbare.am cautat pe internet dar am gasit mai multe raspunsuri si mi-ar fi de mare ajutor daca as primi raspunsurile asteptate.va multumesc

Recommended Posts

• 0
Dan

Da, începând cu data de 19.01.2013 vizita medicală a devenit obligatorie pentru cei care preschimbă permisul de conducere, indiferent de data expirării celui vechi.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
tyshaya

deci trebuie vizita chiar daca doar imi schimb numele.

• 0
bulibasha

Da, pe langa vizita medicala mai trebuie copie dupa Cartea de Identitate, permisul vechi, fisa detinatorului de permis si chitanta de achitare a contravalorii permisului de 68 lei de la C.E.C.( sau BCR etc).

• 0
tyshaya

multumesc frumos.atat vroiam sa stiu.pentru ca eu am gasit pe internet ca nu e nevoie de analize pt schimbare de nume.e derutant pt ca nu dau detalii concrete.

• 0
25tess

pe langa documentele mai sus mentionate sa ai la tine si certificatul de casatorie original + copie

• 0
vid313

La articolul 24, dupa alineatul (5) se introduc trei noi alineate, alineatele (51)-(53), cu urmatorul cuprins: „(51) In cazul pierderii, furtului sau al deteriorarii permiselor de conducere ori al schimbarii numelui titularului, autoritatile competente elibereaza, dupa caz, un duplicat a carui valabilitate nu poate depasi valabilitatea administrativa a documentului inlocuit sau alt permis de conducere. (52) Eliberarea unui nou permis de conducere cu o noua valabilitate administrativa se realizeaza la expirarea valabilitatii documentului, dupa efectuarea examinarii medicale prevazute la art. 22. (53) In cazurile prevazute la alin. (51) si (52), eliberarea permiselor de conducere respective se realizeaza fara sustinerea unui nou examen, in conditiile stabilite prin ordin al ministrului administratiei si internelor, care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.”

In concluzie nu este nevoie de vizita medicala. Raman valabile toate celelalte prezentate de colegi.

• Upvote 1

• 0
Marius

in conditiile stabilite prin ordin al ministrului administratiei si internelor, care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

A apărut acest OMAI? A fost publicat în MoF?

• 0
25tess

este vorba despre noile modificari ale OUG 195/02 care au intrat in vigoare dupa data de 19 ian 2013

• Upvote 1

• 0
Marius

Da corect, a fost modificată OUG 195, dar în cuprinsul textului de lege spune că ministrul de interne trebuie să dea un OMAI privind condiţiile de eliberare a permiselor de conducere. Un fel de norme metodologice de aplicare care se publică în Monitorul Oficial.

• 0
bulibasha

da asa e :emo-yessir:

• 0
tyshaya

totusi mi se pare exagerat sa fac analize desi mi-am schimbat numele.intelegeam daca imi expira carnetul dar abia peste 2 zile fac un an.oamenii in varsta s-au inghesuit la cozi la carnete pentru ca daca faceau analize veci nu mai luau inapoi carnetul.la noi se cam fac legi peste noapte si informarea populatiei sr face ceva de genul: s-a mai inventat o taxa noua sau se scumpeste ceva.pacat ca asa e sistemul romanesc.multumesc pentru lamuriri.

La articolul 24, dupa alineatul (5) se introduc trei noi alineate, alineatele (51)-(53), cu urmatorul cuprins: „(51) In cazul pierderii, furtului sau al deteriorarii permiselor de conducere ori al schimbarii numelui titularului, autoritatile competente elibereaza, dupa caz, un duplicat a carui valabilitate nu poate depasi valabilitatea administrativa a documentului inlocuit sau alt permis de conducere. (52) Eliberarea unui nou permis de conducere cu o noua valabilitate administrativa se realizeaza la expirarea valabilitatii documentului, dupa efectuarea examinarii medicale prevazute la art. 22. (53) In cazurile prevazute la alin. (51) si (52), eliberarea permiselor de conducere respective se realizeaza fara sustinerea unui nou examen, in conditiile stabilite prin ordin al ministrului administratiei si internelor, care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.”

In concluzie nu este nevoie de vizita medicala. Raman valabile toate celelalte prezentate de colegi.

si eu am citit pe net acest articol dat de colegul dvs si de aceea am avut atatea nelamuriri.

• 0
25tess

nu este nevoie sa faci analize medicale, iti va fi eliberat un nou permis de conducere a carui valabilitate nu o va depasi pe cea mentionata in permisul de conducere pe care il preschimbi

Edited by 25tess

• 0
ginelbalut

Sunt din provincie,dar lucrez in Bucuresti.Mi-a expirat permisul,si trebuie neaparat sa-l schimb.Ca sa ma duc acasa,la mine in judet sa fac fisa medicala inseamna pierdere de timp si bani.As putea sa fac fisa medicala la o unitate autorizata in Bucuresti,si apoi sa ma prezint in localitatea de domiciliu pentru preschimbare ? Sau pot sa-l preschimb in Bucuresti ? Spuneti-mi va rog frumos ,cum e corect ?

• 0
25tess

daca ai resedinta in Bucuresti poti preschimba permisul acolo dar poti sa faci vizita medicala la Bucuresti si sa preschimbi permisul la tine in judet. Conditia este ca unitatea medicala sa fie autorizata sa elibereze vize medicale necesare preschimbarii permisului de conducere.

Edited by 25tess

• 0
Florinake

Seara buna

Am permis de conducere cat. B,C. E din 1986 ,si nu l-am preschimbat niciodata pana in prezent ,se mai poate face ceva ? mai este valabil ?

Multumesc.

• 0
Marius

Permisul de conducere nu mai este valabil, dar asta nu înseamnă că aţi pierdut dreptul de a conduce pentru categoriile obţinute.

Puteţi merge să solicitaţi eliberarea unui permis de conducere valabil.

• 0
Florinake

Multumesc frumos pentru raspuns .

Daca nu deranjez prea tare ,imi puteti spune cam ce acte imi trebuie sa stiu la ce s-a ma astept, trebuie sa merg in judetul unde am facut scoala de soferi ?

• 0
Marius

• 0
sultz

Buna ziua,

Sunt din provincie si lucrez in Bucuresti. Mi-am depus actele pentru preschimbarea permisului in localitatea de domiciliu dar as dori ridicarea noului permis din Bucuresti. Va rog sa imi spuneti daca este posibil si care sunt pasii de urmat.

Multumesc!

• 0
Motoboom

Nu este posibil. Permisul iti v-a veni la adresa de domiciliu.

• 0
sultz

Nu este posibil. Permisul iti v-a veni la adresa de domiciliu.

Am inteles ca se poate si ca trebuie facuta o cerere la ghiseul 35 la sediul politiei de pe str Fabrica de glucoza. As vrea totusi sa stiu sigur ca sa nu fac un drum degeaba pana acolo

• 0
florian20sim

sall!am un dosar si o fisa medicala valabia pentru a sustine examenul pentru categoria E , D.Categ B imi expira la anu!pot cere politistului atunci cand ma duc sa ma programez sa imi preschimbe si categ B ? mai am nevoie de fisa medicala? va multumesc!

• 0
25tess

Dupa ce vei lua examenul vei primi un permis categ B, D, E si nu mai ai nevoie de alta fisa medicala, categ B se prelungeste automat.

art 24 alin 5 OUG 195/02

Valabilitatea administrativă a permiselor de conducere, pe categorii de vehicule, este următoarea:
a) 5 ani pentru permisele de conducere eliberate pentru vehiculele din categoriile C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, Tr, Tb şi Tv;

Edited by 25tess

• 0
florian20sim

am facut scoala de soferi si mi-a dat trei dosare(C,D, E) categ B imi expira la anu! am luat prima data categ C si cand mi-a ajuns permisul acasa am observat ca valabilitatea la B este pana la anu. Este normal? Cand am fost sa bag dosarul pentru categ D politistul de la dosare mi-a zis k pentru a reannoi categ B imi trebuie fisa medicala pe care trebuie sa o bag in dosar! nu stiu ce sa mai inteleg! dati-mi si mie un sfat! va multumesc!

Edited by florian20sim