Jump to content
POLITISTI.ro

videosuzy

Viza permis port-arma

Postare recomandată

DacusMalus

As vrea sa vad o poza (scan) cu un ITP de arma de vanatoare .

Cititul legii nu ma ajuta in privinta asta.  Exista un document gen ITP  => vreau sa vad si eu o poza, sau un model, o scanare etc.

Multumesc.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

bozo

@iav, ai pm

Link către postare
bgi

Stie cineva daca s-a modificat de curand L295? Tot mai multi colegi care vor sa isi cumpere arme spun ca li se cere cursul de initiere in manuirea armelor la intocmirea dosarului. Parca politistii erau exceptati.

Link către postare
Marius

Legea nu s-a modificat recent. Chestiile ăstea erau prevăzute în normele metodologice, care sunt foarte vechi. Anul trecut au existat discuţii pentru publicarea unor noi norme în care era prevăzută o asemenea aberaţie. 

Link către postare
bgi

Multam. Mie la prelungire mi-au spus ca s-ar putea sa trebuiasca sa fac cursul dar in final nu a fost nevoie. Dar am coleg care acum face cursul ca asa i s-a cerut. 

Link către postare
iav

Cine dracului a mai inventat și o prostie ca asta?  Ce cursuri mai trebuie să facă un polițist pentru a deține arma personală, când este deja dotat cu o armă de serviciu, efectuează periodic trageri cu acestă armă, este testat cel puțin de 4 ori pe an cu privire la portul, mânuirea și păstrarea acesteia, precum și cu privire la legislația în domeniu.

Un polițist nu este un civil oarecare, care vrea să-și ia o armă, că-i place să se dea mare. A fost și este instruit permanent în acest domeniu.

• Apreciez 1

Link către postare
Elvis

Directorul Directiei AEST....sau ceva de genul. Un angajat direct ajuns sef ! Eu banuiesc ca are cativa prieteni care fac aceste cursuri si mai are niste prieteni care au cabinete pentru testare psihologica ! Dar sunt doar banuieli ! Politistii care au in dotare arme letale sunt exceptati. Cauta si da-le cu legea in cap daca ai probleme la tine in judet. Au trei legi si nici pe alea nu le-au citit !

Ps. L-a prins Marius la o actiune si l-a facut sa vorbeasca singur. Omul este un habarnist !

Modificat de Elvis
  • Apreciez 3

Link către postare
eti

Nici la Olt , pentru polițiștii ce au arme personale nu se cere asa ceva! 😉

Link către postare
iav

Nu am armă peronală și nici nu sunt interesat, dar pur și simplu nu pot să cred că unii șefi din Poliția Română nu mai gândesc când propun modificarea unor legi. M-am certat cu șefii mei când de la Capitală venise o dispoziție ca pe timpul nopții, patrulele auto să folosească pe timpul deplasării semnalele luminoase și i-am întrebat dacă vor să prindem hoții sau doar să-i ajutăm indicându-le pe unde suntem. Răspunsul a fost că sunt alții care gândesc, eu doar trebuie să execut și nu am executat această dispoziție, dar nu m-au băgat încercetare.

Link către postare
Sache

Asta cu patrularea pe timpul noptii folosind sistemele luminoase de avertizare este una dintre ideile domnului doctor chestor principal de politie Despescu Bogdan. Asa ne cerea sa procedam si pe vremea cand era un simplu adjunct al sefului ipj. Asa ajungi mare, cu idei marete. :doh:

Iar trepadusii (a se citi majoritatea celor cu functii de conducere) din cadrul ipj-urilor nu au nimic de obiectat. Este mai imporanta functia ocupata decat sa fie politisti cu adevarat!

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
iav

Nu a fost invenția lui ci a unor capete luminate e la I.G.P.R. La nivelul I.P.J - urilor doar s-a dat dispoziție să se pună-n aplicare, fără a se mai gândi și care este utilitatea ei,iar șefii s-au pus pe executat.

Link către postare
termoviziune

Va salut. Legat de arma personala de paza si aparare pot sa va spun, din exemplul propriu, urmatoarele:

-fiind politist si dotat cu arma letala la serviciu nu a mai fost nevoie sa fac acel curs, ci doar am solicitat MRU eliberarea unei adeverinte care sa ateste faptul ca prin prisma serviciului am dreptul sa port si sa folosesc armament si munitie letala, particip la tregerile periodice si nu am probleme la mansarda;

-aceasta adeverinta tine loc de curs

Baza Legala:

Norma metodologica de aplicare Lg 295/2004

Art. 5, al. (6) Prin derogare de la prevederile alin. (1) lit. c), e) și f), persoana care este dotată cu armă de serviciu letală poate face dovada îndeplinirii condițiilor prevăzute la art. 14 alin. (1) lit. e) și g) din Lege prin prezentarea unei adeverințe eliberate de angajator sau, în cazul sportivilor oși profesorilor de tir ori biatlon, eliberată de clubul din care fac parte, prin care se certifică faptul că solicitantul a fost examinat din punct de vedere medical, psihologic și al cunoștințelor de specialitate și că a fost declarat apt să poarte și să folosească arme letale.

(1) În vederea autorizării procurării armelor letale, cetățeanul român sau străinul cu domiciliul ori cu reședința în România, care dorește să devina titular al dreptului de deținere sau, după caz, de port și folosire, trebuie să depună la organul de poliție competent din cadrul inspectoratelor de poliție județene, respectiv Direcția Generală de Poliție a Municipiului București, în a căror rază teritorială domiciliază sau, după caz, își are reședința, un dosar care trebuie să cuprinda următoarele documente care să ateste îndeplinirea condițiilor prevazute la art. 15 alin. (1) din Lege:

c) un certificat medical eliberat de o unitate sanitară specializată cu cel mult 6 luni înaintea depunerii cererii, din care să rezulte că nu suferă de una dintre afecțiunile stabilite de Ministerul Sănătății, care fac imposibilă autorizarea pentru a deține sau, după caz, a purta și a folosi arme și muniții letale, și că este apt să dețină astfel de arme și muniții;

e) aviz psihologic din care să rezulte că solicitantul este apt să dețină, să poarte și să folosească arme și muniții letale, eliberat, cu cel mult 12 luni înaintea depunerii cererii, de un psiholog autorizat pentru efectuarea unor astfel de teste, atestat în condițiile legii;

f) certificatul de absolvire a unui curs de instruire teoretică și practică în domeniul armelor și munițiilor, organizat de o persoană juridică autorizată în acest sens, în original și în copie;

Art. 14

(1) Autorizația de procurare a armelor letale se acordă persoanelor prevăzute la art. 13 alin. (2) - (5), dacă îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiții:

e) sunt apte din punct de vedere psihologic și medical pentru a deține și folosi arme și muniții;

g) au absolvit un curs de instruire teoretică și practică, organizat de o persoană juridică autorizată pentru această activitate, în condițiile prevăzute în normele metodologice de aplicare a prezentei legi;

• Îmi place 1

Link către postare
termoviziune

Din pacate pentru noi trebuie sa facem curs pentru armele neletale. :(

Cred c-ar fi fost misto sa imi iau si neletala pentru trageri demonstrative, teste etc.

• Apreciez 1

Link către postare
Sache

"Multumesc mult" celui care a dat minus postarii mele anterioare. Adevarul doare? Astept argumentele pentru acel minus, asta daca exista sau daca cel care l-a dat este de buna credinta si nu se ascunde in anonimat.

P.S. La ipj-ul nostru, domnul doctor a "implementat" aceasta metoda de patrulare cu autospecialele din dotare.

Scuze pentru off-topic.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.