Jump to content
POLITISTI.ro

Viza permis port-arma

videosuzy

Recommended Posts

As vrea sa vad o poza (scan) cu un ITP de arma de vanatoare .

Cititul legii nu ma ajuta in privinta asta.  Exista un document gen ITP  => vreau sa vad si eu o poza, sau un model, o scanare etc.

Multumesc.

• Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Marius

14

• viobra

12

• bgi

9

• Motoboom

8

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Directorul Directiei AEST....sau ceva de genul. Un angajat direct ajuns sef ! Eu banuiesc ca are cativa prieteni care fac aceste cursuri si mai are niste prieteni care au cabinete pentru testare psiho

Asta cu patrularea pe timpul noptii folosind sistemele luminoase de avertizare este una dintre ideile domnului doctor chestor principal de politie Despescu Bogdan. Asa ne cerea sa procedam si pe vreme

Sectiunea 3 art.24 ,,(1)Permisul de arma are o valabilitate de 5 ani, termen care se calculeaza de la data eliberarii sau, dupa caz, de la data ultimei prelungiri. (2)În vederea prelungirii valab

• 7 months later...

Stie cineva daca s-a modificat de curand L295? Tot mai multi colegi care vor sa isi cumpere arme spun ca li se cere cursul de initiere in manuirea armelor la intocmirea dosarului. Parca politistii erau exceptati.

• Moderator
Marius

Legea nu s-a modificat recent. Chestiile ăstea erau prevăzute în normele metodologice, care sunt foarte vechi. Anul trecut au existat discuţii pentru publicarea unor noi norme în care era prevăzută o asemenea aberaţie. 

Multam. Mie la prelungire mi-au spus ca s-ar putea sa trebuiasca sa fac cursul dar in final nu a fost nevoie. Dar am coleg care acum face cursul ca asa i s-a cerut. 

• 2 weeks later...

Cine dracului a mai inventat și o prostie ca asta?  Ce cursuri mai trebuie să facă un polițist pentru a deține arma personală, când este deja dotat cu o armă de serviciu, efectuează periodic trageri cu acestă armă, este testat cel puțin de 4 ori pe an cu privire la portul, mânuirea și păstrarea acesteia, precum și cu privire la legislația în domeniu.

Un polițist nu este un civil oarecare, care vrea să-și ia o armă, că-i place să se dea mare. A fost și este instruit permanent în acest domeniu.

• Upvote 1
Elvis

Directorul Directiei AEST....sau ceva de genul. Un angajat direct ajuns sef ! Eu banuiesc ca are cativa prieteni care fac aceste cursuri si mai are niste prieteni care au cabinete pentru testare psihologica ! Dar sunt doar banuieli ! Politistii care au in dotare arme letale sunt exceptati. Cauta si da-le cu legea in cap daca ai probleme la tine in judet. Au trei legi si nici pe alea nu le-au citit !

Ps. L-a prins Marius la o actiune si l-a facut sa vorbeasca singur. Omul este un habarnist !

Edited by Elvis
  • Upvote 3
  • Membru
Motoboom

Nici la Olt , pentru polițiștii ce au arme personale nu se cere asa ceva! 😉

Nu am armă peronală și nici nu sunt interesat, dar pur și simplu nu pot să cred că unii șefi din Poliția Română nu mai gândesc când propun modificarea unor legi. M-am certat cu șefii mei când de la Capitală venise o dispoziție ca pe timpul nopții, patrulele auto să folosească pe timpul deplasării semnalele luminoase și i-am întrebat dacă vor să prindem hoții sau doar să-i ajutăm indicându-le pe unde suntem. Răspunsul a fost că sunt alții care gândesc, eu doar trebuie să execut și nu am executat această dispoziție, dar nu m-au băgat încercetare.

Sache

Asta cu patrularea pe timpul noptii folosind sistemele luminoase de avertizare este una dintre ideile domnului doctor chestor principal de politie Despescu Bogdan. Asa ne cerea sa procedam si pe vremea cand era un simplu adjunct al sefului ipj. Asa ajungi mare, cu idei marete. :doh:

Iar trepadusii (a se citi majoritatea celor cu functii de conducere) din cadrul ipj-urilor nu au nimic de obiectat. Este mai imporanta functia ocupata decat sa fie politisti cu adevarat!

• Upvote 1
  • Downvote 1

Nu a fost invenția lui ci a unor capete luminate e la I.G.P.R. La nivelul I.P.J - urilor doar s-a dat dispoziție să se pună-n aplicare, fără a se mai gândi și care este utilitatea ei,iar șefii s-au pus pe executat.

• 6 months later...
termoviziune

Va salut. Legat de arma personala de paza si aparare pot sa va spun, din exemplul propriu, urmatoarele:

-fiind politist si dotat cu arma letala la serviciu nu a mai fost nevoie sa fac acel curs, ci doar am solicitat MRU eliberarea unei adeverinte care sa ateste faptul ca prin prisma serviciului am dreptul sa port si sa folosesc armament si munitie letala, particip la tregerile periodice si nu am probleme la mansarda;

-aceasta adeverinta tine loc de curs

Baza Legala:

Norma metodologica de aplicare Lg 295/2004

Art. 5, al. (6) Prin derogare de la prevederile alin. (1) lit. c), e) și f), persoana care este dotată cu armă de serviciu letală poate face dovada îndeplinirii condițiilor prevăzute la art. 14 alin. (1) lit. e) și g) din Lege prin prezentarea unei adeverințe eliberate de angajator sau, în cazul sportivilor oși profesorilor de tir ori biatlon, eliberată de clubul din care fac parte, prin care se certifică faptul că solicitantul a fost examinat din punct de vedere medical, psihologic și al cunoștințelor de specialitate și că a fost declarat apt să poarte și să folosească arme letale.

(1) În vederea autorizării procurării armelor letale, cetățeanul român sau străinul cu domiciliul ori cu reședința în România, care dorește să devina titular al dreptului de deținere sau, după caz, de port și folosire, trebuie să depună la organul de poliție competent din cadrul inspectoratelor de poliție județene, respectiv Direcția Generală de Poliție a Municipiului București, în a căror rază teritorială domiciliază sau, după caz, își are reședința, un dosar care trebuie să cuprinda următoarele documente care să ateste îndeplinirea condițiilor prevazute la art. 15 alin. (1) din Lege:

c) un certificat medical eliberat de o unitate sanitară specializată cu cel mult 6 luni înaintea depunerii cererii, din care să rezulte că nu suferă de una dintre afecțiunile stabilite de Ministerul Sănătății, care fac imposibilă autorizarea pentru a deține sau, după caz, a purta și a folosi arme și muniții letale, și că este apt să dețină astfel de arme și muniții;

e) aviz psihologic din care să rezulte că solicitantul este apt să dețină, să poarte și să folosească arme și muniții letale, eliberat, cu cel mult 12 luni înaintea depunerii cererii, de un psiholog autorizat pentru efectuarea unor astfel de teste, atestat în condițiile legii;

f) certificatul de absolvire a unui curs de instruire teoretică și practică în domeniul armelor și munițiilor, organizat de o persoană juridică autorizată în acest sens, în original și în copie;

Art. 14

(1) Autorizația de procurare a armelor letale se acordă persoanelor prevăzute la art. 13 alin. (2) - (5), dacă îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiții:

e) sunt apte din punct de vedere psihologic și medical pentru a deține și folosi arme și muniții;

g) au absolvit un curs de instruire teoretică și practică, organizat de o persoană juridică autorizată pentru această activitate, în condițiile prevăzute în normele metodologice de aplicare a prezentei legi;

• Like 1
termoviziune

Din pacate pentru noi trebuie sa facem curs pentru armele neletale. :(

Cred c-ar fi fost misto sa imi iau si neletala pentru trageri demonstrative, teste etc.

• Upvote 1

"Multumesc mult" celui care a dat minus postarii mele anterioare. Adevarul doare? Astept argumentele pentru acel minus, asta daca exista sau daca cel care l-a dat este de buna credinta si nu se ascunde in anonimat.

P.S. La ipj-ul nostru, domnul doctor a "implementat" aceasta metoda de patrulare cu autospecialele din dotare.

Scuze pentru off-topic.

• 4 months later...

Va salut! Poate cineva sa imi spuna daca mai exista derogare la prelungirea termenului de valabilitate al permisului de arma neletala pt politisti? Ma refer la fisa medicala si cursul de instruire teoretica si practica pe linie de arme si munitii, dupa intrarea in vigoare a HG 11/ 17.01.2018. Va multumesc! 

• Membru
viobra

Noile norme de aplicarea Legii nr. 295/2004, aprobate prin H.G. Nr. 11/2008, nu mai prevăd nicio excepție de la prezentarea documentelor necesare eliberării permisului de armă.

Deci polițiștii trebuie sa efectueze cursul, fisa medicală, aviz psihologic...

• Upvote 1
  • Moderator
Marius

La prelungirea permisului nu este necesar cursul, din ce ştiam eu. Renumitul curs de mânuire trebuie făcut doar prima dată când se solicită eliberarea permisului, nu-i aşa?

• Membru
Motoboom

Asa este Marius, dar cine nu a făcut cursul, la viza e obligat sa-l aibă . Sunt mulți care au arme neletale fără cursul p...! 

• Moderator
Marius

Eşti sigur? Eu ştiu că legile NU se aplică retroactiv şi au putere doar pentru viitor, nu şi pentru trecut. Nu ştiu ce vă spun vouă colegii de la arme, dar legea nu prevede să faci cursul de mânuire pentru prelungirea permisului.

Cererea de prelungire a valabilităţii permisului de armă se depune şi se soluţionează de către structura arme competentă teritorial cu privire la domiciliul sau rezidenţa solicitantului (Serviciul/ Biroul Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase din cadrul Inspectoratului Judeţean de Poliţie sau al Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti), însoţită de documentele prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) – f) şi, după caz, lit. g) și h) din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor și al munițiilor, aprobate prin H.G. nr. 11/2018.

Extras din HG 11/2018:

Citat:

Procedura de prelungire a valabilităţii permisului de armă

Ar. 40 (1) Titularii permiselor de armă tip A şi tip B au obligația ca, până la expirarea valabilității acestor documente, să depună la organul de poliție competent din cadrul inspectoratelor de poliție județene sau Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, în a căror rază teritorială domiciliază sau își au reședința ori locul de rezidență, un dosar care trebuie să cuprindă următoarele documente:
a) cerere-tip, al cărei model este prevăzut în anexa nr. 12;
b) actul de identitate al solicitantului, în original și în copie;
c) permisele de armă, în original și în copie, precum și să prezinte armele înscrise în acestea;
d) certificatul medical prevăzut la art. 5 alin. (1) lit. c), în original și în copie;
e) aviz psihologic, în original și în copie, din care să rezulte că solicitantul este apt să dețină, să poarte și să folosească arme și muniții letale sau neletale supuse autorizării, eliberat, cu cel mult 6 luni înaintea depunerii cererii, de un psiholog autorizat pentru efectuarea unor astfel de teste, atestat în condițiile legii;
f) documentele prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. f), după caz, care atestă calitatea ce i-a conferit dreptul de a deține sau, după caz, de a purta și folosi arma respectivă.
g) dovada efectuării tragerii experimentale, după caz;
h) dovada efectuării tragerii anuale în poligon, după caz;
(2) Instructorul în poligonul de tragere are obligația de a prezenta pe lângă documentele prevăzute la alin. (1), o adeverință eliberată de persoana juridică deținătoare a poligonului de tragere autorizat, care să ateste faptul că a desfășurat efectiv activități de instruire, îndrumare și supraveghere a tragerilor efectuate.
(3) În situația în care la data expirării valabilității permiselor de armă, titularul se află în una dintre situațiile prevăzute la art. 28 alin. (2), respectiv la art. 44 din Lege, acesta este obligat ca, în termen de 3 luni de la data încetării măsurii de suspendare a dreptului de deținere sau de port și folosire a armelor, să depună la organul de poliție competent documentele prevăzute la alin. (1).
(4) Perioada de suspendare a dreptului de deținere, respectiv, de port și folosire a armelor și munițiilor nu se ia în considerare la calculul perioadei de valabilitate a permisului de armă; perioada de suspendare se calculează de la data luării la cunoștință și până la data încetării măsurii de suspendare.
(5) Documentele originale prevăzute la alin. (1) lit. b) și c), împreună cu armele înscrise în acestea se restituie pe loc, după confruntarea copiilor cu acestea, respectiv verificarea caracteristicilor și seriilor înscrise pe armă și documente.

După cum puteţi observa şi voi, nu există obligaţia de a prezenta certificatul de absolvire a unui curs de instruire teoretică şi practică în domeniul armelor pentru prelungirea valabilităţii permisului, aşa cum e prevăzut în schimb în procedura de autorizare pentru procurare, deţinere, port şi folosire a armelor letale de la art. 5 alin. (1) lit. e din Norme.

• Upvote 1
  • Membru
Motoboom

Eu am zis de neletale, nu letale , încerc sa fotocopiez “hârtia” de la aesp

E valabil pentru cei cu neletale care nu au făcut acel curs in urma cu 5 ani dar si au luat arme neletale, cei care au făcut cursul nu au nicio treaba

Edited by eti
  • Moderator
Marius

E aceeaşi procedură şi pentru armele neletale. Tot în Norme este prevăzut:

Citat:

Art. 83 - (1) Prevederile art. 40 şi ale art. 41 alin. (1) - (4) se aplică în mod corespunzător în ceea ce privește prelungirea valabilității permisului de armă pentru armele neletale supuse autorizării.

• Membru
viobra

Trebuie cursul și pentru arme neletale.

La data de 15.12.2015 a fost publicată în M. Of. Legea Nr. 319/2015 care modifică Legea Nr. 295/2004.

"ART. II  (Legea 319/2015)
    Prevederile prezentei legi referitoare la îndeplinirea condiţiilor prevăzute la art. 57 alin. (4) lit. g) din Legea nr. 295/2004, republicată, cu modificările şi completările aduse prin prezenta lege, se aplică după cum urmează:
    a) persoanele fizice care deţin arme neletale supuse autorizării la data intrării în vigoare a prezentei legi sunt obligate să facă dovada absolvirii cursurilor de instruire teoretică şi practică, prevăzute la art. 57 alin. (4) lit. g) din Legea nr. 295/2004, republicată, cu modificările şi completările aduse prin prezenta lege, cu ocazia prezentării la prima prelungire a valabilităţii permisului de armă;
    b) în cazul persoanelor fizice ale căror cereri de autorizare se află în proces de soluţionare la data intrării în vigoare a prezentei legi, procedura de autorizare se suspendă până în momentul în care acestea fac dovada absolvirii cursurilor de instruire teoretică şi practică."

A prelungit cineva termenul de valabilitate al permisului de arma in ultima perioada? Bun, am inteleles cu prostia aia de curs, dar si fisa medicala tip cu 6 examene (psihiatrie, neuro,medicina interna oftalmo, orl si ortopedie)? Adeverinta de la cabinetul medical MAI nu mai e valabila? Cum e posibil asa ceva?

• Membru

e posibil, ca sa faca bani unii.

Si iar e posibil ca suntem slabi, sindicatele nu prea isi fac treaba. In loc sa se zbata pentru dreprurile noastre stau pe la tv sa se laude.

• Moderator
Marius
45 minute în urmă, McLoud a scris:

Cum e posibil asa ceva?

Este posibil pentru că vechea Hotărâre a Guvernului nr. 130/2005 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor a fost abrogată începând cu data de 1 martie 2018, când a intrat în vigoare H.G. nr. 11 din 17 ianuarie 2018 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor, publicată în MO nr. 83 din 29 ianuarie 2018.
În noile norme metodologice nu mai sunt prevăzute excepţiile privind depunerea anumitor documente necesare pentru eliberarea ori vizarea permisului de armă de către poliţişti. Încă din anul 2016 (mai exact din mai 2016) când a fost pus în dezbatere publică proiectul Hotărârii de Guvern, am tras un semnal de alarmă privind aceste prevederi aberante - dovada aici: Proiect de HG privind normele metodologice de aplicare a Legii armelor 295/2004, dar degeaba, mi-am răcit gura şi am pierdut timp de pomană.
La timpul respectiv am fost chiar şi la Bucureşti, unde am participat la sedinţa de la MAI referitoare la proiectul de HG, am trimis propuneri şi am cerut incluziv aici pe forum sprijin, dar nimeni nu a fost interesat. Dacă cineva e curios, am şi acum propunerile trimise pentru amendarea proiectului legislativ în format pdf şi le pot posta. 
Din păcate, cei care "reprezintă interesele poliţiştilor" nu au fost interesaţi de aceste nedereptăţi, iar H.G. privind Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 295/2004 în vigoare la ora actuală prevede o serie de absurdităţi, care nu fac altecva decât să umilească şi să desconsidere profesia de poliţist. Toate derogările ce existau în vechiul act normativ referitoare la poliţişti au fost eliminate de iniţiator (Direcţia Juridică din MAI) motivându-se că nu toţi poliţiştii au studii/scoală specifică de poliţie (într-un cuvânt din cauza colegilor încadraţi direct).
Aşa se întâmplă când mulţi dintre noi se scaldă în indiferenţă şi nepăsare.

• Upvote 1