Jump to content
POLITISTI.ro

Question

gabyyss

Buna seara domnilor, am si eu o intrebare va rog frumos.

Daca eu dau telefon la politie sa reclam ca in fata blocului sunt persoane care urla, fac galagie, deschid usile la masina si dau drumu la muzica tare, stau pe scara si consuma bauturi alcoolice, in momentul acela daca vine un echipaj de politie se poate spune numele meu catre cei care am facut reclamatie ?

Adica logic imi dau datele mele cand dau telefon la politie, dar intreb daca politia poate spune numele reclamantului atunci cand ii legitimeaza pe indivizi si se iau masuri, amenda,etc.

Ma intelegeti ce vreau sa spun

Va multumesc anticipat

O seara buna

Recommended Posts

• 0
maxu08

nu, datele celui care reclama sunt confidentiale.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Anonymous

Dacă suni și reclami pe cineva, atunci trebuie să-ți asumi și responsabilitatea celor reclamate.

• Upvote 2
  • Downvote 2

• 0
cipri83

Clar ca nu vor fi furnizate datele celui care reclama...pai ce facem?Atunci mai bine se duce omul el si se ia la cearta cu respectivii,pt ca este exact ce va urma daca Politia furnizeaza datele sale!Conform legii datele cu carater personal nu se furnizeaza !

Edited by cipri83
  • Upvote 1

• 0
Anonymous

Serios? Și dacă eu le spun că am primit un apel de la un locatar din blocul respectiv, iar ei cunoscând reclamangii de profesie deduc cine a sunat, cam ce date cu caracter personal am divulgat eu?

Edited by Anonymous
  • Upvote 4
  • Downvote 4

• 0
cipri83

Hai mai sa fim seriosi...ei pot sa deduca ce vor tu iti faci datoria si le pui in vedere sa opreasca orice activitate de TLOP ,iar daca ei cunosc reclamantul si ii provoaca vatamari sau distrugeri vor fi trasi la raspundere pt ele!

Insa sa nu ne indepartam de problema ridicata de gabyyss care spune daca este posibil ca Politia sa-i divulge numele celui care a facut reclamatia...raspunsul este : NU!

• 0
Insanity66

Eu stiu din ce mi-au zis mai multe persoane, ca daca chemi politia pentru betivii care fac scandal in fata blocului noaptea, aceia sunt anuntati, ca la sectia 7 este un coleg de-al dumneavoastra care e ruda cu unul dintre ei si le zice. Si aceia se imprastie, politia cand vine nu gaseste pe nimeni, si cineva care a chemat a aproape ca a fost amendat, ca a suntat degeaba. Si li se spune cine a sunat. Cineva care a reclamat tot asa, a avut betivi sub balcon toata noaptea cu injuraturi si sudalme si replici gen "iti faramam masina".

Asa ca , este o diferenta intre ce ziceti dumneavoastra , ca vai cetateanul nu se implica, adica teorie, si practica, in care cetateanul se implica, dar si-o ia chiar de la unii colegi pe care ii aveti. Si daca toata asta nu e adevarata, si cei care zic asta, si sunt mai multi, mint, atunci de ce s-au inteles toti, nu cred ca inventeaza atatia oameni contra politiei ca nu au ce face.

• Upvote 1
  • Downvote 7

• 0
Cristi

Insanity66, iar te-ai uitat la OTV aseara?

• Upvote 1

• 0
teolucian63

Insanity66, cum ne-ai obisnuit, presupun ca si situatia din postarea ta este tot ipotetica, nu? Sincer, nu ai terminat studiul ala despre diversele metode cum enervezi un politist sau mai multi?

• 0
vinetu

eu cred ca este vorba de flerul fiecarui politist care merge la apelul de 112. daca cineva nu este multumit ca a primit amenda sau considera ca a fost amendat pe nedrept, are dreptul sa conteste acel proces verbal.Nu cred ca este treaba lui cine a sunat la 112, iar daca tot insista cu intrebarile poate sa primeasca un raspuns de genul,, am primit apel prin 112,, si nu mai conteaza de la cine.Dar cum unii politisti, consider eu SLABI, trebuie sa le sufle in c_r contribuabililor le spun tot acestora. am auzit de spete cand persoane cercetate in dp au vazut declaratiile martorilor si le au citit, dar deja ies din sfera temei si concluzionez ca, NU-politistul venit la fata locului, NU AR TREBUI sa dea numele celui care a sunat.daca totusi il da, nu ar fi nici un secret dar nu va face decat sa tensioneze situatia sau sa o faca sa degenereze in viitorul apropiat. Multumesc

Edited by vinetu
  • Upvote 2
  • Downvote 2

• 0
gabyyss

Deci oameni buni la mine la bloc e destul de urat, se strange mereu gasca aici, si nu ma refer pustani de 18-20 ani, ci persoane in toata firea. Sunt niste golani toti, cativa dintre ei fac parte dintr-o grupare interlopa, au fost destule incidente:s-au taiat cu o sticla, au spart pe-aici nu stiu ce, s-au batut, se strang mereu aici cu sticlele de bere sau vin pe scara, dau drumu la muzica: manele la maxim.

De ce vreau eu sa sun ? Raspunsul este foarte simplu: ca nici-un alt vecin care este deranjat nu vrea sa sune, pentru ca le este frica, sunt intimidati.

• 0
drAGO5

Problema se va rezolva cand va fi eliminata obligativitatea existentei martorului in procesul-verbal.De multe ori se pune intrebarea : pe cine au deranjat persoanele respective? La faptele acestea trebuie sa avem si persoane nemultumite, care sa-si asume responsabilitatea si sa declare inclusiv in scris ca sunt deranjate de comportamentul tinerilor din fata blocului si le sunt lezate interesele. Nu uitati ca sunt cazuri in care ies vecinii si intreaba politistii : ce aveti domnilor cu ei, unde sa mearga , pe strada, in carciumi?

• Upvote 2

• 0
Catalin

Exact, societatea dorește să scoată castanele din foc cu mâna polițistului, dar nu-i oferă ustensilele minime necesare. Ba mai mult, nu puține sunt situațiile în care polițiștii ce intervin în astfel de situații sunt acuzați de „abuz”, pentru că a devenit deja sport național ca fiecare individ să se creadă atât de important încât să fie urmărit și vânat de polițiști.

• Upvote 2

• 0
Horia

Ce le mai place unora sa vorbeasca doar asa sa se afle in treaba.

Deocamdata, legislatia din Romania spune ca orice petitie trebuie sa fie semnata si sa contina datele complete de identificare a petentului. Petitiile anonime sau cele in care nu sunt cunoscute datele de identificare a petitionarului nu se iau in considerare.

NU SPUN EU lucrul asta, e scris foarte clar in lege.

Cei care sustin ca datele celui care face reclamatia sunt confidentiale, ar fi bine sa precizeze exact legea si articolul care prevede acest lucru. Din ce stiu eu, politistul actioneaza in baza legii si chiar as fi curios sa vad care e actul ala normativ ce il ofera politistului posibilitatea sa nu spuna cine e reclamantul.

• Upvote 2
  • Downvote 2

• 0
Octavian

am auzit de spete cand persoane cercetate in dp au vazut declaratiile martorilor si le au citit,

Asa se intampla cand vorbesti doar din ce ai auzit. Colegule vorbesti exact ca cei de pe la tv, care desi nu au idee isi dau cu parerea. Daca impotriva ta va fi formulata o plangere penala, imagineaza-ti cam cum ar fi daca cel ce te ancheteaza iti va spune numai despre acele pasaje defavorabile care te incrimineaza din declaratiile aflate la dosar. Consideri ca ar porceda corect? Intreaba-l pe domnul avocat maxu, daca nu cumva primul lucru pe care il face cand reprezinta pe cineva, nu este acela de a citi cu atentie absolut tot materialul probator. Ai auzit vreodata de obligatia de a-i prezenta celui acuzat intregul material probator? Ai auzit ca avocatiul celui cercetat are dreptul si posibilitatea sa asiste la toate activitatile procedurale ce se intocmesc in dosarul penal ce il priveste pe clientul sau, inclusiv la audierea martorilor?

• 0
maxu08

@horia- dimpotriva, spune-mi unde scrie ca un agent care a primit o reclamatie trebuie sa dezvaluie datele celuivcare a facut reclamatia. agentul cerceteaza cele semnalate, aplica sanctiunea daca se confirma reclamatia si gata. nu scrie nicaieri ca la apliarea unei contraventii trebuie sa indici datele celui care a facut reclamatia. nici Og 2 si nici o alta lege nu prevede ca in descrierea faptei in pv trebuie indicata persoana care a reclamat. elementele obligatorii din pv sunt expres mentionate in lege si datele reclamantilui nu sunt incluse in aceasta lista.

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0
Insanity66

Atunci cine are dreptate de fapt?

Vad ca avocatul nostru se contrazice cu politisti cu privire la legislatie.Eu pe cine sa cred?

btw, ce am zis eu nu e de pe otv, mi-au povestit niste vecini.

• 0
vinetu

octavian, nu te cunosc si nu ma cunosti.Nu cred ca ar trebui sa faci afirmatii de genu ca nu ar trebui sa vorbescdin auzite, dar nu vreau o polemica si nici nu vreau sa ma cert cu nimeni. Speta cu care m am abatut de la topic era cu totul alt ceva decat probabil ai inteles si de aceea imi pare rau acum ca am zis de ea. De asemenea sa stii ca nu vorbesc din auzite si nici ca cei de la tv; eu spun crunta realitate care o vad ca este aici la mine unde lucrez, poate in zona ta este altfel? cu ce am deranjat domnilor colegi? politistiii nu sunt si ei oameni? asadar nu sunt si buni si rai? nu fiecare padure are si uscaturile ei? ce am zis gresit?dar in fine, iar ma abat de la topic si vreau sa inchei acest subiect. Din cata legislatie stiu eu, cand merg la 112 nu sunt obligat sa spun numele celui care a sunat si atat.Multumesc!

• 0
maxu08

@octavian - tu vorbesti despre o speta penala insa postaa initiala se refera la o simpla reclamatie privind contraventia. nu este deloc acelasi lucru.

• 0
Octavian

Exact la fraza pe care am citat-o am facut referire. Iar vinetu a extrapolat si ne spus despre situatii de care a auzit in care, citez: "am auzit de spete cand persoane cercetate in dp (dosare penale) au vazut declaratiile martorilor si le au citit", ca si cum ar fi ceva ilegal sau imoral faptul ca cei cercetati au acces la materialul probator. Iar eu doar i-am spus ca lucrurile nu stau deloc asa.

Referitor la speta acestui topic, parca era un principiu care spunea ca ceea ce legea nu interzice este permis. Deci daca nu exista o prevedere a legii care sa-i interzica politistului sa dezvaluie identitatea reclamatului, acesta o poate face. Ca ar trebui sau nu ar trebui, ca este imoral sau incorect din alte puncte de vedere, este alta treaba. Dar daca nu exista o astfel de interdictie prevazuta de lege, inseamna ca o poate face. Sau in cazul politistilor nu se mai aplica acel principiu?

Nu cred ca este treaba lui cine a sunat la 112, iar daca tot insista cu intrebarile poate sa primeasca un raspuns de genul,, am primit apel prin 112,, si nu mai conteaza de la cine.

Uite de exemplu si cu aceasta fraza te-ai grabit.

Daca eu am un vecin care nu ma suporta si ma reclama in mod repetat si complet nejustificat, poate vreau sa-l dau in judecata. Iar atunci politia trebuie sa-mi spuna cine ma tot reclama, pentru ca in caz contrar imi lezeaza drepturile mele cetatenesti. Asa ca este si treaba celui ce a fost reclamat si nu poti sa-i dai un raspuns de genul "am primit apel prin 112 si nu conteaza de la cine", tocmai pentru ca acesta are dreptul sa-l dea in judecata.

Edited by Octavian
  • Upvote 1

• 0
maxu08

inainte sa te avinti in considerente legale citeste art 42 din statutul politistului priivnd confidentialitatea informatiilor :) vorbim dupa aceea.

sper ca nr articolukui sa fie corect retinut, daca nu- scuze.

• 0
gabyyss

Deci pana la urma tot nu m-ati lamurit, uni spun nu alti spun da :unsure:

Pana la urma va trebui sa actionez intr-un fel sau altul :(

• 0
drAGO5

Stimati colegi, speta trebuie analizata altfel .Cand se reclama o astfel de fapta, trebuie sa stabilm daca s-a comis o contraventie,sau nu. Daca s-a reclamat ca s-a tulburat linistea publica, inseamna ca sunt mai multe persoane deranjate, care sunt, daca vreti persoane vatamate.Acestea devin martori in speta noastra, ca in legislatia romaneasca cuvantul politistul din pacate nu este suficient pentru a constata o fapta , fie ea si de natura contraventionala , fapt pentru care trebuie sustinuta de martori. In cazul spetei prezentate, echipajul se prezinta in locul indicat si gaseste un grup de tineri care stau in fata blocului si discuta, pe un ton in limita bunului simt. Politistii intreaba vecinii daca au fost deranjati si spun toti ca nu. Atunci se pune intrebarea daca apelul la 112 a fost real, sau a fost fals si pentru acest lucru iei legatura cu singura persoana deranjata - apelantul. Daca acesta sustine acuzatia in continuare si staruie si in luarea unor masuri de sanctionare, apelantul nostru se transforma in martor, care este inscris in procesul-verbal si isi asuma responsabilitatea inclusiv in fata instantei de judecata in cazul unei eventuale contestatii a sanctiunii. In caz contrar nu poti lua masura sanctionarii contraventionale, iar daca o iei si nu ai trecut in pv martorul, procesul verbal este anulabil si nu numai acest lucru, poti fi acuzat de contarvenient si de abuz in serviciu si ca ii incalci dreptul la libera circulatie. Te acuza ca l-ai sanctionat ca statea intr-un anumit loc public si martori in acuzatie va gasi toti prietenii sai din grup. Cei care suntem in operativ stim aceste lucruri. Cetatenii acestui stat trebuie sa aiba responsabilitatea afirmatiilor si acuzelor si sa nu se mai ascunda dupa afirmatii de genul :imi este teama de urmari, de razbunarea celui reclamat, etc. Exista solutii legale si pentru eventuale astfel de fapte. Va mai dau un exemplu din munca mea. Un pensionar, in varsta de 70 ani, tot reclama ca noaptea dupa ora 02,00 este deranjat de taximetristii care vorbeau in statia taxi din apropierea blocului in care locuia. L-am intrebat de ce este deranjat si a spus ca el aude tot ce vorbesc taximetristii si nu ii place vocabularul folosit de acestia. Am cerut lamuriri suplimentare si mi-a explicat ca el doarme ziua si noaptea nu mai are somn si sta in balcon. Cand i-am pus intrebarea daca se aude si din interiorul apartamentului si cu usa inchisa a recunoscut ca nu se aude absolut nimic. Asadar, spetele trebuie analizate de la caz la caz si nu trebuie sa uitam ca orasul " este viu", unii oameni lucreaza altii simt nevoia sa mai stea si la aer. Daca nu deranjeaza decat pe cei vesnic nemultumiti si in mod nejustificat, cum este pensionarul meu, cred ca acestia mai trebuie sanctionati si pentru alarmare fara drept. Nu suntem pe timpul inchizitiei, sa-i obligam pe cetateni sa nu mai iasa din case dupa orele 22,00. Stima tuturor, fiecare intelege ce doreste.

• Upvote 2

• 0
Octavian

inainte sa te avinti in considerente legale citeste art 42 din statutul politistului priivnd confidentialitatea informatiilor :) vorbim dupa aceea

Te rog citeste acel articol pana la capat sau pana la finalul lui. Datele cu caracter personal nu sunt acelasi lucru cu "secretul profesional", iar acolo mai sunt mentionate si cateva formulari de genul "cu exceptia cazurilor in care indeplinirea sarcinilor de serviciu, nevoile justitiei sau legea impun dezvaluirea acestora" sau "sa asigure informarea corecta a cetatenilor asupra problemelor de interes personal ale acestora".

Asa ca daca cel reclamat iti cere sa-i spui cine il tot reclama, este indreptatit sa faca acest lucru, iar refuzul politistului de a-i spune se poate intoarce impotriva sa, tocmai pentru ca exista astfel de prevederi legale, puse-n dunga, unde politistul este intre ciocan si nicovala.

Chiar daca noi pe aici iti dam impresia ca stai de vorba cu niste plapumari, macar incearca sa nu ne arati aceasta impresie a ta, atat de evident.

Maxu sunt curios cum vei proceda tu daca vine un client la tine si iti spune ca este reclamat periodic, in mod nejustificat dupa parerea lui, de un cineva, dar politia refuza sa-i spuna cine-i poarta sambetele. Ii vei spune ca nu are ce sa faca pentru ca astfel de date sunt confidentiale?

• 0
maxu08

interpretezi gresit art 42, dpmdv dezvaluirea datelor reclamantului intra in cadrul secretului profesional. nu exista un alt rationamnet posibil din moment ce aceasta interdicite este aplicabila altor organe de control cum ar fi fiscul, gf si itm.

nu poti spune ca politia are dreptul de a fi gura sparta iar ceilalti trebuie sa die agenti secreti :)

un cetean reclamat abuziv poate sesiza la rindul sau agentul ce vine in control aratind faptul ca sesizarile repetate nu s-au confirmat iar acea persoana va fi la rindul ei sanctionata.

@drago5: problema martorului s-a transat de cedo prin cauza ioan pop vs romania, prezumtia de temeinicie a pv este legala si inca se aplica in romania. nu ai nevoie de martori inod special decit daca crezi ca petentul va folosi martori mincinosi.

insa nici nu poti cere ca agentul sa fie prezumat in mod absolut a avea dreptate. asta nu vezi nicaieri in lume :)

• 0
Marius

Nu se pune problema in situatia asta de "secret profesional". Putem vorbi de violarea secretului profesiona in situatia divulgarii, fara drept, a unor informatii secrete de serviciu sau care nu sunt destinate publicitatii, de catre cel care le cunoaste datorita atributiilor de serviciu, daca prin aceasta sunt afectate interesele sau activitatea unei persoane ori institutii.