Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
bog

Imi trebuie inspectie tehnica (ITP) si permis pentru scuter?

Question

bog

Buna ziua,cine ma poate lamuri si pe mine in 2 probleme?Am un scuter de 49 cmc si am atestat de la scoala de soferi unde am facut cursurile si as fi vrut sa stiu daca am nevoie de permis.Iar a 2-a problema este legata de vorbele care le tot aud cum ca nu mai pot circula cu el daca nu ii fac verificare adica itp.Este adevarat? Va rog sa ma ajutati!

Va multumesc!

Recommended Posts

• 0
Marius

Inspectia tehnica este obligatorie chiar si pentru scutere de 49 cmc.

Inspectia tehnica periodica (ITP) este obligatorie pentru orice vehicul care circula pe drumurile publice.

In plus absolut toate vehiculele inregistrate sau inmatriculate care circula pe drumurile publice, cu exceptia celor cu tractiune animala, trebuie sa aiba o asigurare obligatorie pentru raspundere civila in caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie (RCA).

• 0
Catalin

Nu numai capacitatea cilindrică contează, ci și puterea dezvoltată de acesta. Câți kW dezvoltă?

• 0
Roby

Deci in concluzie iti trebuie ITP, asigurare si un atestat...sau daca ai permis categ "b" ori "a", e in regula.

Edited by Rober7

• 0
Marius

Conform art. 6 pct. 21 din OUGR nr. 195/2002 rep. un vehicul avand caracteristicile tehnice :

• doua, trei sau patru roti,
  • a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h
  • este echipat cu motor cu ardere interna cu aprindere prin scanteie (motor pe benzina) cu o capacitate cilindrică sub 50 cm3 sau cu alt motor cu ardere interna (motor diesel) ori electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kw

se incadreaza in categoria mopede.

Pentru a fi condus pe drumurile publice, acest tip de vehicul, trebuie sa respecte conditiile legale privind circulatia vehiculelor supuse inregistrarii (de exemplu trebuie sa aiba ITP si RCA).

Persoana care conduce un astfel de mijloc auto trebuie sa aiba varsta minima de 16 ani impliniti si sa fi urmat cursurile de legislatie rutiera a unei scoli de soferi.

• 0
Kayne

acum.. am si eu o intrebare... intamplator am si scuter pe langa masina si motor.... si acum uitandu-ma in talon, nu vad unde este rubrica pt ITP ...?

• 0
Catalin

Nici nu ai să o vezi, pentru că nu există în talon o rubrică pentru ITP. Inspecțiile tehnice se trec într-o anexă separată.

• 0
Kayne

minunat.. ma gandeam ca ar fi trebuit sa fie ca la talonul auto / moto.... bun.. si ce fac.. caci eu nu am asemenea anexa?! cine trebuia sa o emita de la bun inceput?

• 0
Marius

O primesti de la statia ITP. E un carton de culoare galbena pe care se aplica viza ITP.

• Upvote 1

• 0
Kayne

OK... eu l-am cumparat de nou de la reprezentanta. mi s-a spus atunci de catre toata lumea ca nu am nevoie de ITP, fiind nou. buun... eu acuma de unde era sa stiu cand trebuie sa ma duc la ITP..?! rezulta ca in momentul asta sunt in offside dpdv legal....

• 0
Catalin

eu acuma de unde era sa stiu cand trebuie sa ma duc la ITP..?!

Eu pot să pun pariu că s-a publicat în Monitorul Oficial al României actul normativ ce stabilește intervalele de timp când trebuie supuse inspecției tehnice periodice vehiculele. Mă gândesc că de acolo puteai afla ... nu știu zic și „io”, din moment ce necunoașterea legii nu înlătură răspunderea n fața ei. :)

• 0
Marius

Kaine,

Vezi aici: - pct.8

• 0
Kayne

ca sa fac o glumitza... nu cumpar nici macar libertatea, daramite MO... :) varianta scurta, trebuie sa ma duc sa fac un ITP si la scutereleta acum.... alti bani alta distractie... :D merci Cata si Marius! :beer:

• 0
Catalin

Hai sa-ti spun un "secret". Nu trebuie sa cumperi Monitorul Oficial, il poti consulta absolut gratuit si legal pe net. :P

• 0
Roby

parca 2 ani era valabil itp-ul cand scooter-ul e nou....sper sa nu gresesc

• 0
25tess

pentru a putea efectua itp pentru un moped mai intai trebuie sa te asiguri ca ai carte de identitate eliberata de RAR. daca nu detii un astfel de document mai intai mergi la RAR ii faci carte de identitate si apoi poti merge la o statie ITP.

OUG 195/02 Art.9. - (1) Pentru a fi înmatriculate, înregistrate sau admise în circulaţie, autovehiculele, mopedele, remorcile şi tramvaiele trebuie să fie omologate în condiţiile legii.

(2) Categoriile de vehicule care pot fi admise în circulaţie fără a fi omologate se stabilesc prin ordin al ministrului transporturilor, construcţiilor şi turismului, cu avizul Ministerului Administraţiei şi Internelor – Inspectoratul General al Poliţiei Române, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

(3) Documentul care atestă omologarea este cartea de identitate a vehiculului, eliberată în condiţiile legii.

(4) Pentru a fi menţinute în circulaţie, vehiculele înmatriculate se supun inspecţiei tehnice periodice.

(5) Inspecţia tehnică periodică se efectuează în staţii autorizate, conform legislaţiei în vigoare.

(6) Pentru autovehiculele aparţinând instituţiilor din sistemul de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională, inspecţia tehnică periodică se poate efectua şi în staţii proprii, autorizate potrivit legii.

Art.10. - (1) Este interzisă circulaţia pe drumurile publice a vehiculelor care nu corespund din punct de vedere tehnic, a celor al căror termen de valabilitate a inspecţiei tehnice periodice a expirat, precum şi a celor neasigurate pentru răspundere civilă pentru caz de pagube produse terţilor prin accidente de circulaţie.

(2) Constatarea defecţiunilor tehnice ale vehiculelor se face de către poliţia rutieră, iar verificarea stării tehnice a vehiculelor aflate în trafic pe drumurile publice se face de către poliţia rutieră, împreună cu instituţiile abilitate de lege.

legal functionarii de la primarie nu trebuie sa iti elibereze un certificat de inregistrare si placute de inregistrare pentru moped pana ce nu le prezinti cartea de identitate a mopedului.

Edited by 25tess
  • Upvote 4

• 0
Rusy

ITP-ul pentru scutere este obligatoriu incepand cu data de 01.09.2012.

• 0
EmanuelPaul

Am permis categoria B. Ca sa conduc un scuter cu motor de 49 cc, dar a carui viteza maxima poate depasi 45 km/h, imi trebuie alt fel de permis ? In ce acte ar trebui sa scrie viteza maxima a scuterului ?

• 0
25tess

conform prevederilor art 24 indice 1 alin 2 lit d din OUG 195/02 permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM.

conform art 9 alin1 din OUG 195/02 pentru a fi inmatriculate, inregistrate sau admise in circulatie autovehiculele, remorcile si tramvaiele trebuie sa fie omologate in conditiile legii

confrom art 9 alin 3 din OUG 195/02 documentul care atesta omologarea este cartea de identitate a vehiculului, eliberata in conditiie legii.

• 0
EmanuelPaul

Problema e ca un scuter care depaseste viteza de 45 km/h nu se incadreaza la moped, dupa cate am inteles eu. Insa ma gandesc ca la o adica sa limitez viteza maxima a scuterului nu ar fi greu, se poate simplu in carburator, daca limitezi cuiul ponton sa aiba cursa limitata incat sa nu poti atinge o viteza mai mare decat 45 km/h. Oare e valabil in fata politistului daca procedez asa ?

• 0
25tess

daca nu aveti carte de identitate pentru vehicul mergeti la RAR si solicitati eliberarea uneia

• 0
Rusy

Nu e valabil, viteza se stabileste de catre RAR la omologare, acolo au un cod dupa marca si tipul scuterului si nu pot sa stabileasca decat ce le da programul automat.

• 0
EmanuelPaul

Pai nu am cumparat scuterul ca de aia intrebam ca sa nu il cumpar degeaba si sa nu pot merge cu el. Dar are carte la rar si e inmatriculat. Insa eu stiu ca la scutere se pot pune limitatoare de viteza, unele sunt la carburator, altele din CDI, altele din teava de esapament, diferite metode. Dar sunt scumpe. Eu ma gandeam ca solutia ieftina ar fi sa limitez viteza din cablul de acceleratie, ca sa nu poti accelera mai mult de 45 km/h.

• 0
Marius

Nu înţelegi că indiferent de modificările aduse scuterului, nu e treaba poliţiei să verifice dacă acesta se încadrează în normele impuse de lege? Doar Registrul Auto Român este competent să facă acest lucru, iar dovada că vehiculul respectiv îndeplineşte condiţiile impuse de lege se face prin eliberarea cărţii de identitate şi a inspecţiei tehnice periodice.

În cazul în care un vehicul înmatriculat în România, suferă modificări privind caracteristicile constructive menţionate în CIV, trebuie prezentat la RAR în vederea acordării unei omologări individuale şi efectuarea modificărilor necesare în cartea de identitate CIV.

• 0
EmanuelPaul

Multumesc, am inteles.

• 0
EmanuelPaul

Multumesc, am inteles.

De fapt inca nu am inteles totul. Daca nu fac o limitare legala de viteza, ca am inteles ca prinde si 60 km/h, nu se mai incadreaza la categoria moped si nu pot circula cu permis categoria B pe el ? Cer scuze ca sunt cam greu de cap ...