Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Procedura de restituire a certificatului de inmatriculare

Postare recomandată

ionutaga

Buna ziua 

Am si eu prolema cu certificatul de inmaticulare ... in lua decembrie anuli 2014 mi-a fost ridicat talonul de cei de la rar (xenoane si ineficacitate frana de mana ).

in luna februarie am fost a rar cu masina cu defectele rezlvate , sa pus stampi9la si am fost trimis la serviciul Udristei pentru ridicarea talonului., acolo agentul respectiv m-a intrebat daca masina este pe numele meu si aici a intervenit problema. nu mi-a dat talonul ..

Am cumparat masina de la fostul propietar in octombrie 2012 am fost plecat din tara iar acea masina a stat in garaj pana in 2014 pana la ridicarea talonului. intre timp nefacand nici o inmatriculare a masini pe numele meu .pe talon nu scrie la instrainat catre.... nimic

am contractul de vanzare cumparare intre mine si propietar,  am fiscalul de la el si fisa de inmatriculare ,plus dovada accea de la rar...,

1 Cu aceste acte pot ridica talonul ?sau itrebuie sa bag la financiar masina pe numele meu ..

2 nu inteleg de ce  nu mi s-a dat talonul . avand in vedere ca pe acea dovata eram trecut eu .aveam cartea masini la mine.

va mutumesc 

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marius

Trebuie să transcrii dreptul de proprietate, altfel spus să treci mașina pe numele tău. Dacă corespunde din punct de vedere tehnic, nu-i nicio problemă, faci demersurile necesare și treci mașina pe numele tău.

Certificatul de înmatriculare nu se restituie decât titularului.

Link către postare
Petry

Buna ziua stimatilor. Vin si eu cu o problema, acum ceva timp mi.a fost retinut talonul din lipsa Itp.ului, pe talon scria ca mai e valabil dar de la cine am cumparat masina a scris aiurea fara sa fi efectuat inspectia, am platit amenda dar nu pot recupera talonul pentru ca proprietarul in acte nu este in tara, si are probleme cu cel de la care am cumparat eu masina, masina nefiind transcrisa la el la domiciliu au venit numeroase amenzi, iar proprietarul se afla acum in proces cu respectivul, pot face ceva sa inmatriculez masina pe mine?

Link către postare
Marius

Poți înmatricula mașina pe numele tău în urma unei acțiuni în justiție, în baza unei hotărâri a instanței de judecată favorabile ție.

Link către postare
Petry

Nu stiu decursul procesului... de ce as avea nevoie pentru inmatriculare?

Link către postare
Petry

@Marius ma poti lămuri te rog? Multumesc anticipat.

Link către postare
Marius

Cum aş putea să te lămuresc? Am scris că pentru a perfecta documentele de vânzare cumpărare şi a trece maşina pe numele tău, e necesar să demarezi o acţiune în instanţă atunci când există neînţelegeri între părţile contractante. 

Link către postare
busugabi

Salut,

Mi-a fost retinut certificatul si numerele pentru polita de asigurare expirata, asigurarea a fost reinnoita doar ca nu aveam o copie in masina, daca merg cu asigurarea in original la politie imi vor returna actele si numerele fara alte verificari de la RAR?

Mentionez ca RCA-ul a fost innoit dupa acela vechi, nu a fost nici o pauza.

Autoturismul este pe leasing, ce alte acte mi-ar trebui sa le ridic fara probleme.

Multumesc.

Link către postare
misa

Buna ziua! In anul 2014 mi s-a retinut certificatul de inmatriculare la o masina, respectiv jeep, pe motivul ca venind de pe munte am "ratacit" o placuta de inmatriculare, iar la cealalta masina , respectiv un sandero, mi-a fost retinut undeva prin 2015. Mentionez ca nu cred ca mai am dovezile, dar nici nu le-am ridicat de la politie. Acuma as cam dori sa intru in legalitate cu ele. De unde incep sau care sunt demersurile necesare tinand cont ca au trecut ceva ani?

Cu respect, Mihaela

Link către postare
Marius

@misa

Pentru a reintra în posesia certificatului de înmatriculare reţinut, titularul acestuia trebuie să meargă la sediul Serviciului Poliţiei Rutiere sau după caz, Brigăzii Rutiere din Bucureşti, la ghişeul pentru restituiri certificate, cu urmatoarele documente :

• documentul de identitate;
  • dovada de reţinere a certificatului de înmatriculare sau o declaraţie notarială în situaţia în care a pierdut-o;
  • documentul din care rezultă încetarea motivului reţinerii certificatului;

Link către postare
misa

@misa

"Pentru a reintra în posesia certificatului de înmatriculare reţinut, titularul acestuia trebuie să meargă la sediul Serviciului Poliţiei Rutiere sau după caz, Brigăzii Rutiere din Bucureşti, la ghişeul pentru restituiri certificate, cu urmatoarele documente :

documentul de identitate;

dovada de reţinere a certificatului de înmatriculare sau o declaraţie notarială în situaţia în care a pierdut-o;

documentul din care rezultă încetarea motivului reţinerii certificatului;"

Multumesc de raspuns dar nu sunt exacte la ceea ce am intrebat! 

nu mai detin "dovada de retinere a certificatelor de inmatriculare", respectiv nu mai stiu exact "documentul din care rezulta incetarea motivului retinerii certificatului" din ce moment mi s-au retinut undeva in 2013-2014. Cu alte cuvinte masinile sunt inmatriculate pe mine, mi s-au retinut cu ani in urma, nu retin anul exact, motivul pe care era pe dovada etc.

Cu respect, Mihaela

Link către postare
Marius

Ai primit răspuns destul de clar. Încearcă să citeşti de mai multe ori ce am scris, eventual cu voce tare, poate reuşeşti să înţelegi.

PS: Nu mai deschide topicuri aiurea şi foloseşte fereastra de răspuns aflată la finalul fiecărui topic, în partea de jos a paginii. Citeşte aici: Adăugarea unui răspuns

Link către postare
Danielapetronela

Va rog frumos sa imi spuneti daca trebuie sa merg la RAR cu masina , daca mi s-a retinut certificatul de inmatriculare pentru asigurare cu valabilitate expirata...

Si ce acte imi trebuie la politie pentru ridicarea certificatului

Link către postare
Marius

@Danielapetronela

Pentru a reintra în posesia certificatului de înmatriculare reţinut, titularul acestuia trebuie să meargă la sediul Serviciului Poliţiei Rutiere sau după caz, Brigăzii Rutiere din Bucureşti, la ghişeul pentru restituiri certificate, cu urmatoarele documente :

• documentul de identitate;
  • dovada de reţinere a certificatului de înmatriculare sau o declaraţie notarială în situaţia în care a pierdut-o;
  • documentul din care rezultă încetarea motivului reţinerii certificatului;

În cazul tău, e suficientă asigurarea RCA, nu e nevoie să mergi la RAR.

Link către postare
liviunp

Bună ziua tuturor.

Am o problemă pe care nu știu cum să o abordez.

În septembrie 2016 mi-a fost reținut talonul pentru caroserie degradată și mi s-a eliberat o dovada de circulație pentru 15 zile . Întrucât repararea și aducerea mașinii (un Matiz din 2000) la un aspect care să convină și RAR-ului ar fi costat aproape de valoarea pe piață a mașinii, am hotărât să o trag pe dreapta. De atunci, mașina stă în curte, pe butuci cu talonul la Poliție și dovada la mine. 

Anul acesta vreau să accesez programul Rabla 2018. Toți dealerii cer copie legalizată a talonului, dar eu nu am decât dovada (care atesta faptul că e rablă :) )... Ca să obțin talonul trebuie sa ajung cu mașina la RAR. Ca să ajung cu mașină la RAR trebuie să o repar. Ca să o repar costă cât nu face.

Mă învârt într-un cerc... cum ies din el?

Link către postare
michai

Buna ziua,

Ma confrunt cu aceeasi situatie de mai sus, vreau sa dau masina la rabla insa talonul este la Politie.

Am o copie de la Politie, conform cu originalul si cu stampila. Insa din cate inteleg, copia legalizata a talonului se face numai dupa talonul in original.

Cum se poate proceda? 

Multumesc anticipat!

Link către postare
Sache

Va sfătuiesc sa mergeți la Serviciul rutier și sa discutați problema dvs. cu colegii de acolo.

Link către postare
michai

Multumim pentru raspuns.

Revin si eu cu un raspuns.

Se poate merge cu notarul la Politie, notarul vede originalul apoi se legalizeaza copia.

Succes celor ce mai au nevoie!

Link către postare
Sache

Asta, dacă dorește notarul. Bafta!

Link către postare
liviunp

Da, cam greu să deplasezi notarul la Poliție. Dacă sunt și cozi... nu mai zic...

Link către postare
gabi4175

Buna seara, mi-a fost retinut talonul masinii ptr un bec poziție albastru deoarece cel de pe stanga sa ars pe drum si lam schimbat cu ce am gasit in masina am explicat asta si agentului care mia dat doar avertisment dar tot a retinut talonul pana la remediere. Intrebarea mea este in acest caz trb sa ma duc la rar ptr a constata remedierea?

Link către postare
Ioana27

Buna ziua! În 17.08.2018 mi-au fost reținute plăcuțele de inmatriculare si talonul mașinii la iesire din tara în Stamora Moravița, pentru ITP expirat. Între timp am facut ITP-ul la RAR , în orașul de domiciliu Oradea. Am sunat la toate nr de telefon posibile ale Poliției Rutiere Timis/ Oradea, însă nimeni nu poate sa imi spuna când vor fi trimise nr de înmatriculare și talonul la Oradea.

Ma puteti ajuta cu un raspuns? Unde pot sa ma mai interesez?

Modificat de Ioana27

Link către postare
Tanasucaitn

Bună seara, cine stie ce trebuie sa fac in cazul in care mi-a fost luat certificatul auto pentru modificarea farurilor, am pus niste leduri in far si m-a prins politia si mi-a luat certificatul, in schimb mi-a dat o dovada de conducere pe termen de 15 zile, in acest termen mi s-a comunicat se la acel politist ca trebuie sa efectuez rar-ul doar la faruri, si a teecut o perioada si s-a expirat dovada si acum nu stiu ce trebuie sa fac, să fac rar-ul doar la faruri cum scrie in dovada, ori trebuie sa efectuez tot rarul, aștept un raspuns, Multumesc frumos!

Link către postare
RobertBRT

Buna seara,sunt intr o situatie dificila

Mi-a fost retinut certificaul masinii,am primit o dovada care mai este valabila pana pe 28.12.2018,nu stiu ce sa fac, a fost retinut pentru becuri albe pe pozitii,cauciucuri uzate pe spate si neprezentarea actului de vanzare-cumparare,masina este pe o femeie pe care nu o gasesc.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

- Daca ma duc la rar o sa se uite doar la cea ce scrie pe foaie,becurile si caucurile sau o sa se uite la toate?

-Daca reusesc sa dau de femei si fac un act de comodare pe 5ani,pot sa ridic eu talonul?

Vreau sa reusesc sa fac asta pana pe 28..altfel sunt nevoit sa o duc la dezmembrai!

Multumesc!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• fcosmin83
      de fcosmin83
      Buna,
      Azi ar fi trebuit sa pot sa-mi recuperez permisul de conducere dupa ce a fost suspendat pentru 30 de zile insa cand am ajuns la politia rutiera am gasit un afis pe usa ca in fiecare ultima vinere din luna nu au program cu publicul deci n-am putut sa-mi recuperez permisul. Intrebarea mea fireasca este ... devreme ce legal eu am dreptul de a conduce si nu pot sa-mi recuperez pana luni permsul pentru ca polititia nu are program cu publicul ... am voie sa circul pana luni sau pot sa circul doar din momentul in care imi recuperez permisul?
      Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri,
      Cosmin
    • Crixtine
      de Crixtine
      Buna ziua,
      Astazi am achizitionat un automobil SH, detin toate actele, si maine doresc sa il integistrez la financiar si sa il inmatriculez.
      Nu vreau sa schimb numerele, si stiu ca trebuie RCA valabil 6 luni pe numele noului proprietar (Eu). Actualul proprietar mai are RCA valabil pana la 15.03 anul curent (8 zile). Intrebarea mea este: pot sa fac RCA ul pe numele meu incepand cu data expirarii fostului proprietar, 16.03.2018?
      Daca nu, ,cu ce data trebuie incheiata asigurarea RCA, avand in vedere ca ma prezint pentru inmatriculare in data de 08.03.
      Multumesc anticipat. 
    • xDelta
      de xDelta
      Care este procedura de recuperare/reinoire a placutelor de inmatriculare?
      Pur si simplu mi-au fost furate intr-o seara, masina este pe numele altui proprietar care nu este in Romania, deci eu trebuie sa ma descurc cu ele? As putea face ceva in legatura cu asta?
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.