Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Procedura de restituire a certificatului de inmatriculare

Postare recomandată

Marius

Procedura de restituire a certificatului de inmatriculare retinut

Certificatul de inmatriculare se restituie doar proprietarului sau in lipsa acestuia unei persoane desemnate prin procrura notariala la incetarea motivului pentru care documentul a fost retinut.

Pentru a reintra in posesia certificatului de inmatriculare retinut, titularul acestuia trebuie sa se prezinte la sediul Serviciului Politiei Rutiere sau dupa caz Brigazii Rutiere, la ghiseul de restituiri certificate, avand asupra sa urmatoarele documente :

Pentru persoane fizice:

• buletinul sau cartea de identitate;
  • dovada de retinere a certificatului de inmatriculare original;
  • actul de identitate a delegatului original + copie;
  • actul din care rezulta incetarea motivului retinerii original + copie;

Pentru persoane juridice:

• actul de identitate a delegatului original + copie;
    • dovada de retinere a certificatului de inmatriculare original;
    • actul din care rezulta incetarea motivului retinerii original + copie;
    • delegatie adresata Serviciului Politiei Rutiere sau dupa caz Brigazii Rutiere (original) din partea societatii detnatoare, a societatii de leasing sau a societatii utilizatoare (este necesara si o copie a contractului de leasing).
    • Placutele de inmatriculare retinute se restituie de catre Serviciul de Politie Rutiera a judetului pe raza caruia s-a constatat fapta sau dupa caz, Brigada Rutiera - Bucuresti.

• Apreciez 3

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

oviapo

ce se intampla in cazul in care am cumparat o masina care a avut certificatul retinut de catre politie pentru ca s-a depasit termenul legal in care masina trebuia inmatriculata, iar eu am pierdut acea dovada? ma intereseaza ce acte trebuie sa prezint la politie pentru eliberarea certificatului...

Link către postare
25tess

sa inteleg ca certificatul de inmatriculare a fost retinut de catre organele de politie deoarece transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra autoturismului nu s-a realizat in termenul legal de 30 de zile?

Link către postare
oviapo

da

Ideea e ca am luat legatura cu fostul proprietar pentru a perfecta actele si mi-a spus ca nu poate face nimic fara dovada de retinere a certificatului de inmatriculare. Avand in vedere ca s-a pierdut dovada, nu stiu exact care e procedura.

Link către postare
Marius
da

Avand in vedere ca s-a pierdut dovada, nu stiu exact care e procedura.

Ai nevoie de o declaratie notarială din care rezultă pierderea, furtul sau distrugerea dovezii inlocuitoare (dupa caz).

Link către postare
stefan21

Salut, mi-a fost retinut certificatul de inmatriculare pe motiv ca nu am avut la mine foaia aceea (autorizatia sau cum se numeste) eliberata de cei care mi-au pus folia .Folia este omologata rar.Acum , domnul politist care mi-a retinut talonul mi-a explicat ca ma pot duce cu aceea autorizatie si il pot ridica linistit. Treaba e ca cineva mi-a spus ca trebuie sa trec si pe la rar si ca pe urma ma pot duce cu dovada la politie .

Sper sa imi puteti spune daca mai este nevoie sa trec si pe la rar sau daca autorizatia aceea este suficienta.

Link către postare
CYP79

Treci obligatoriu pe la R.A.R..

Link către postare
faragriji48

Salut..Mi s-a luat certificatul pt folii fata iar acum trebuie sa merg la RAR sa imi puna ceva pe dovada aceea ce mi s-a dat..bun..intrebarea mea este daca trebuie sa platesc si amenda obligatoriu de 630 ron si 100 ron identificarea la RAR sau doar ma duc sa vada ca mi-am dat foliile jos .Merci

Link către postare
Marius

Trebuie sa plătești și amenda.

Link către postare
Dan

Certificatul de înmatriculare se înapoiază titularului după efectuarea inspecţiei RAR şi achitarea sancţiunii aplicate. Cu cartea de identitate, dovada de reţinere şi chitanţa prin care demonstrezi că ai plătit amenda te prezinţi la ghişeul poliţiei rutiere unde ai domiciliul, iar acolo ţi se înapoiază certificatul de înmatriculare.

Modificat de Dan

Link către postare
danutzuvl

Va Salut,

Am si eu urmatoarea problema:

-Am luat o masina de la o cunostiinta.

-Masina nu avea Cartea de Identitate.

-In timpul cand se cauta Cartea de Identinte s-a pierdut si Talonul.

-Am mers cu proprietarul la RAR-Pipera-Monitor Oficial-RAR si am scos duplicat Carte de Identitate.

Cand am fost la Pipera la Politie am completat acolo o decalaratie cum ca am pierdut si Talonul

Ce pot sa fac acum sa scot duplicat dupa talon sau sa inmatriculez masina pe numele meu??

VA rog Frumos daca ma puteti ajuta

Va Multumesc

Link către postare
Marius

Poți să înmatriculezi mașina direct pe numele tău.

Link către postare
danutzuvl

si care ar fi procedura care ar trebui urmata?

va multumesc

Link către postare
Marius

Iar certificatului de înmatriculare este înlocuit cu dovada.

Link către postare
AdaRadu

Buna seara.Am si eu o problema daca ma puteti ajuta.Am cumparat o masina de anglia am facut contract de vanzare cumparare si joi am fost oprita de politie mi s au cerut actele masinii si domnii politisti au constatat ca asigurarea e expirata eu nestiind lucrul asta ca daca stiam nu circulam cu ea.Mi au dat o amenda de 10 miliaone si mi au luat placutele si certificatul ce pot face in cazul asta?daca fac contestatie mi se vor inapoia actele pana la solutionarea cazului sau fac degeaba contestatia si tot ce pot face e sa ma prezint cu o asigurare valabila la politie si asa imi vor inapoia actele?va multumesc anticipat !!!

Link către postare
Marius

Vezi că certificatul şi plăcuţele cu numerele de înmatriculare străine reținute de poliție, sunt remise autorităţilor emitente.

Link către postare
AdaRadu

da stiu dar am inteles ca dupa 30 de zile se trimit acolo

Link către postare
25tess

Daca faci contestatie nu ai nicio sansa si te rog sa admiti ca esti vinovata . Restituirea placutelor dreptul de circulatie pe baza dovezii inlocuitoare a certificatului de inmatriculare se fac doar pe baza de ordonanta presedintiala emisa de catre presedintele judecatoriei. Este bine ca ai fost oprita de catre politisti inainte de a fi implicata intr-un accident rutier si sa fii multumita ca ai scapat numai cu o amenda si ai ramas si cu autoturismul intreg. Te rog sa faci o comparatie intre sanctiunea primita in Romania si sanctiunea prevazuta in Marea Britanie pentru acceasi fapta:

a £100 penalty;

- Your vehicle being clamped, seized and destroyed

- Court prosecution and a fine of up to £1,000

Punem pariu ca in Marea Britanie respecti legea?

Modificat de 25tess

Link către postare
tomytzas

buna seara. as avea si eu o intrebare daca ma puteti ajuta....in urma cu vreo 15 zile am cumparat un autoturism, certificatul de inmatriculare al acestuia fiindui retinut (pentru foliile de pe geamurile din fata) iar dovada inlocuitoare a fost pierduta...am de la notar o declaratie prin care doamna de la care am luat masina a declarat ca dovada inlocuitoare este pierduta....eu am cumparat masina am facut autentificarea, ITP-ul, am contract de vanzare cumparare, cartea de identitate a masinii, certificatul fiscal,declaratia de la notar, insa imi lipseste certificatul de inmatriculare.... iar doamna de la care am luat masina a plecat din tara si nu mai reusesc sa o contactez....cum pot revendica talonul? va multumesc anticipat.

Link către postare
Marius

Declarația de la notar ține locul certificatului de înmatriculare.

Link către postare
tomytzas

multumesc pentru raspuns! insa asa m-am gandit si eu...doar ca aici la firma care se ocupa de transcrieri imi spun ca este necesar talonul pentru a putea transcrie masina pe mine... mi-au spus ca fara talon nu se poate face nimic...

Link către postare
Marius

Înseamnă că firma respectivă nu își merită comisionul pe care îl primește.

Link către postare
tomytzas

va multumesc pentru raspuns! maine am sa merg din nou la aceasta firma sa le mai explic inca odata cum sta treaba...sper sa se rezolve problema. am sa revin cu un raspuns.

Link către postare
tomytzas

am rezolvat intr-un final problema...insa a trebuit sa ma prezint la sediul politiei cu 2 declaratii de la notar, contract de vanzare cumparare, cartea de identitate a masinii, autentificare si dovada ca a fost facut ITP-ul si ca a fost data folia jos de pe geamuri...dupa prezentarea actelor....am primit talonul dupa care m-am intors la firma de intermedieri am depus dosarul complet si pe dupa-masa am primit noile numere de inmatriculare...

• Apreciez 1

Link către postare
aaassss

Am cumparat o masina dacia solenza in august 2012 si am facut contract de vanzare-cumparare cu prprietarul, iar actele masinii fiind valabile: itp pana in martie 2013, asigurarea valabila pana la sfarsitul lui 2012, dar mi-am facut alta care e valabila pana in mai 2013.

Problema este urmatoarea: desi am inregistrat masina la impozit la primarie, la un control de rutina in ianuarie (luna aceasta) 2013 mi-a fost retinut certificatul de inmatriculare precum ca nu am preschimbat numerele de inmatriculare in termen de 30 de zile de la data cumpararii masinii. Am primit un avertisment/dovada prin care pot sa mai circul inca 15 zile. Mentionez ca certiicatul de inmatriculare avea pe spate scrisa data instrainarii masinii august 2012 si in plus certificatul de inmatriculare era capsat cu un certificat sau ceva asemanator de la RAR cu ajutorul caruia puteam preschimba numerele. Numerele de inmatriculare sunt pe Constanta si eu trebuie sa le trec pe Vrancea.

In acest caz cu certificatul de inmatriculare retinut de politie pentru preschimbare numere inmatriculare in 30 de zile de la data achizitionarii masinii, eu cum imi pot restitui certificatul de inmatriculare, cum rezolv aceasta problema?

Astept un raspuns urgent!

Multumesc anticipat!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• fcosmin83
      de fcosmin83
      Buna,
      Azi ar fi trebuit sa pot sa-mi recuperez permisul de conducere dupa ce a fost suspendat pentru 30 de zile insa cand am ajuns la politia rutiera am gasit un afis pe usa ca in fiecare ultima vinere din luna nu au program cu publicul deci n-am putut sa-mi recuperez permisul. Intrebarea mea fireasca este ... devreme ce legal eu am dreptul de a conduce si nu pot sa-mi recuperez pana luni permsul pentru ca polititia nu are program cu publicul ... am voie sa circul pana luni sau pot sa circul doar din momentul in care imi recuperez permisul?
      Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri,
      Cosmin
    • Crixtine
      de Crixtine
      Buna ziua,
      Astazi am achizitionat un automobil SH, detin toate actele, si maine doresc sa il integistrez la financiar si sa il inmatriculez.
      Nu vreau sa schimb numerele, si stiu ca trebuie RCA valabil 6 luni pe numele noului proprietar (Eu). Actualul proprietar mai are RCA valabil pana la 15.03 anul curent (8 zile). Intrebarea mea este: pot sa fac RCA ul pe numele meu incepand cu data expirarii fostului proprietar, 16.03.2018?
      Daca nu, ,cu ce data trebuie incheiata asigurarea RCA, avand in vedere ca ma prezint pentru inmatriculare in data de 08.03.
      Multumesc anticipat. 
    • xDelta
      de xDelta
      Care este procedura de recuperare/reinoire a placutelor de inmatriculare?
      Pur si simplu mi-au fost furate intr-o seara, masina este pe numele altui proprietar care nu este in Romania, deci eu trebuie sa ma descurc cu ele? As putea face ceva in legatura cu asta?
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.