Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

Scuze de intarziere, acum am observat postul tau. Nu am nici o experienta cu motociclete. Iti recomand sa consulti siturile guvernului. La importul masinilor se aplica legea vechimii, masina trebuie sa fie mai veche de 15-25 de ani , depinde de stat , cand sunt aduse din afara Canada sau USA . Odata adusa in Canada, trebuie trecuta inspectia tehnica, OOP , unde totul trebuie sa functioneze ca la carte, faruri DOT, cauciucuri DOT.

Restul stiu, imi era teama sa nu ma refuze din start. Oricum, la anii astia mi-o ia ca vintage, probabil.

De gume nu stiam, dar la sistemul de iluminare ma asteptam.

Am avut probleme in Europa cu o yamaha cumparata in Canada. Noroc cu romanii ca mi-au omologat-o. Nemtii au refuzat. Si DEKRA si TUV/

Nu prea-mi vine sa renunt la tractorul meu cand o sa ma intorc. Ca naiba. Probabil ca o sa cumpar una si o s-o folosesc ca piese de schimb.

O sa scriu si la Motor vehicle branch. Mersid e raspuns

#Cezar1 ---foloseste te rog termenul de permis de conducere (asta pentru a nu se incurca cu carnetul de note sau de partid)--- Ceea ce spui tu este (de fapt era) semiadevarat. Pana pe 22.01.2013 cand Turcia a ratificat Conventia privind traficul rutier (Viena - 1968) permisele de conducere detinute de cetatenii romani aflati in Turcia in calitate de turisti (cei care intrau in baza unei vize turistice ce dadea drept de sedere 90 zile in decursul a 6 luni calendaristice) erau recunoscute unilateral de statul turc. Daca intrai in Turcia in baza altui tip de viza (de munca, de lunga sedere, etc) situatia era alta si nu prea roz.

Din 22.01.2013 odata cu ratificarea Conventiei statul Turc recunoaste automat orice permis de conducere emis de un alt stat pertener. Statul Roman ca si celelalte state de altfel recunoaste permisele de conducere emise de statul Turc anterior datei ratificarii, celelalte trebuiesc insotite inca de permise de conducere internationale.

buna informatie

Mersi de precizari.

Edited by cezar1
  • 2 weeks later...
  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 25tess

35

• Marius

28

• maxu08

19

• coosstti

15

Top Posters In This Topic

Popular Posts

E o idee foarte buna Catalin. La sectorul P.F. unde lucrez eu nu a mai facut nimeni asa ceva si nu am pe cine sa intreb (detaliat) ce si cum trebuie facut pentru ca treaba sa mearga "ca la carte". Maj

Și de ce nu face-ți un tutorial sau un topic special în care să postați pasii ce trebuie urmați, numere de tel, fax, modele de adrese etc (aici sau în aria privată) în care cei care vor să învețe și s

Eu am facut "aroganta" asta, tot cu masina din Anglia, doar ca dupa ce am facut depistarea, am facut solicitari oficiale prin Interpol si BAAR, primind ulterior si confirmarea ca datele ce apareau pe

Posted Images

Scuze de intarziere, acum am observat postul tau. Nu am nici o experienta cu motociclete. Iti recomand sa consulti siturile guvernului. La importul masinilor se aplica legea vechimii, masina trebuie sa fie mai veche de 15-25 de ani , depinde de stat , cand sunt aduse din afara Canada sau USA . Odata adusa in Canada, trebuie trecuta inspectia tehnica, OOP , unde totul trebuie sa functioneze ca la carte, faruri DOT, cauciucuri DOT.

Cautam hai-hui pe internet sa mai uzez inca ochii astia vechi pe care incep sa-i schimb maine...

Am gasit:

http://www.cbsa-asfc.gc.ca/publications/pub/bsf5048-eng.html

Se pare ca il pot inmatricula pe Kodiak fara probleme si vama daca am stat in afara mai mult de 1an.

Interesant e ca iti ia taxe daca bunul in momentul in care treci granita are valoare peste $10k, si taxele ti le calculeaza doar la ce depaseste $10k

Pentru imigranti, "settlers", adica cei care intra in Canada cu scopul de a trai acolo pentru o perioada mai mare de un an, http://www.cbsa-asfc.gc.ca/publications/pub/bsf5113-eng.html

se pot duce si vehicule personale.

Mare grija ca trebuie sa treaca inspectia tehnica din provincia in care o sa locuiti

Sper ca informatiile sa fie folositoare.

Noapte buna

Poliţă de asigurare contrafăcută, descoperită în urma unui accident de circulaţie.

polita-de-asigurare-falsa.jpg

O banală tamponare produsă zilele trecute pe bulevardul Unirii i-a pus pe poliţişti pe urmele unei afaceri ceva mai complicate, aceştia ­descoperind că una dintre maşinile implicate nu avea documentele în regulă, poliţa de asigurare ridicând suspiciuni de contrafacere. Maşina respectivă era înmatriculată în Franţa, iar la volanul ei se afla o tânără de 23 de ani din Zărneşti.

Aceasta se deplasa pe bulevardul Unirii, iar la un moment dat s-a apropiat prea mult de o altă maşină care rula în faţa sa, condusă de un buzoian de 21 de ani. În momentul în care maşina din faţă a frânat, tânăra nu a mai apucat să oprească în siguranţă, aşa că a lovit în partea din spate celălalt autoturism. Accidentul s-a soldat cu rănirea uşoară a şoferiţei şi a unui pasager din celălalt autoturism, la faţa locului deplasându-se şi un echipaj de la Circulaţie. Evenimentul părea a fi unul minor, însă problemele au apărut în momentul în care poliţiştii au verificat documentele celor doi şoferi implicaţi.

Astfel, cercetând poliţa de asigurare a maşinii înmatriculate în Franţa, poliţiştii au constatat că aceasta prezenta suspiciuni de contrafacere. Şoferiţa de 23 de ani nu a putut da niciun fel de detalii despre poliţă sau ­despre modul în care maşina ajunsese în ţară, spunând că nu era maşina sa, ci a unei cunoştinţe, aşa că agenţii de la circulaţie au reţinut poliţa, împreună cu plăcuţele de înmatriculare ale vehiculului. Acestea urmează a fi verificate cu mai multă minuţiozitate pentru a se stabili dacă cunt veridice sau contrafăcute. Totodată, pe numele şoferiţei de 23 de ani s-a întocmit dosar penal pentru vătămare corporal din culpă.

sursa: opiniabuzau.ro

Edited by 25tess
  • Upvote 1
  • 1 month later...
mik23n2

Hristos a Inviat ! Am o intrebare pt dvs ! Masinile cu numere de USA care circula pe teritoriul Romaniei ce acte trebuie

sa posede pt. control ?

1) asigurare Usa valabila

2)carte verde valabila pe Teritoriul Romaniei sau Asigurare pt vehicule NON UE ( inclusiv valabila pt RO)

3)certificat inmatriculare (am impresia ca in USA nu se face ITP)-va rog sa ma corectati daca gresesc

4)procura de folosinta/sau contract Vanzare-cumparare,privind dreptul de imputernicire, utilizare, legalizata si tradusa

Va rog sa ma corectati daca am gresit/sau mi a scapat vreun act, trebuie sa aiba si ,,vama platita ,, daca cel de volan este roman rezident aici la noi in tara ? Autovehiculele din Usa nu au ITP?( asa stiu cel putin , as putea sa ma insel...)

Se aplica  cele 90 de zile pe an drept de circulatie? Daca ,,da,, de unde stiu data de la care acel termen este depasit?

Cu stima ,

o seara frumoasa va doresc!

25tess

polita de asigurare auto valabila si pe teritoriul Romaniei, cea din USA nu este valabila.

certificat de inmatriculare

ITP in termen

placutele  (placuta)  de inmatriculare in termenul de valabilitate.

La acest moment nu se aplica cele 90 de zile asa ca poti sa circuli cu masina cat vrei in Romania dar cu conditia sa ai actele valabile ( ceea ce cred ca este un pic mai greu). Autovehiculele inmatriculate in USA se supun periodic inspectiei tehnice iar vama o platesti doar daca vrei sa inmatriculezi autoturismul in Romania.

mik23n2

Buna ziua ! ITP ul pot face la RAR dupa ce exprira cel din Usa, Numerele ( registration) se pot  prelungi valabilitatea( 6 luni sau 1 an) dupa asigurarea automobilului cu nr. de Usa pe net,la agentiile de asigurari din Usa, care trimit in plic la adresa hartia cu polita de asigurare si stickerele de lipit pt numar( in unele state din Usa e cu numai o singura placuta in spate) sau numere.

Va multumesc pt raspunsul dat de dvs. !

• Moderator
Marius

25tess,

Cele 90 zile nu se pot aplica în cazul autoturismelor înmatriculate în state din UE datorită eliminării controalelor la vamă, dar în cazul autoturismelor înmatriculate în ţări care nu fac parte din UE, se poate verifica când a intrat pe teritoriul ţării cât şi pe cel european, implicit se poate aplica sancţiunea pentru depăşirea celor 90 zile. Nu-i aşa?

25tess

Marius nu am gasit vreun text de lege care sa face diferente intre cele inmatriculate in UE si cele inmatriculate in afara UE cu privire la perioada de 90 de zile astfel incat sa poti aplica sanctiuni pentru depasirea celor 90 de zile. Consider ca prevederile art. 82 alin 4 sunt desuete.

SECŢIUNEA a 6-a

Circulaţia autovehiculelor în traficul internaţional

Art.82. - (1) Autovehiculele şi remorcile înmatriculate în România pot trece frontiera de stat pe drumurile publice, dacă îndeplinesc condiţiile cerute pentru a fi admise în circulaţia internaţională, iar conducătorii lor posedă permis de conducere valabil, în condiţiile stabilite prin tratatele la care România este parte sau care este eliberat de autorităţile competente ale statelor membre ale Uniunii Europene sau Spaţiului Economic European ori a cărui valabilitate este recunoscută în aceste state pe bază de reciprocitate.
(2) Autovehiculele şi remorcile înmatriculate în alte state pot trece frontiera de stat şi pot circula pe drumurile publice din România, dacă îndeplinesc condiţiile tehnice prevăzute în nr.318/1980, dar numai pe perioada cât sunt asigurate pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a prejudiciilor produse prin accidente de autovehicule.
(3) abrogat
(4) Autovehiculele şi remorcile înmatriculate în alte state, deţinute de persoane care au sediul sau domiciliul în România, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioadă de maximum 90 de zile de la introducerea acestora în ţară, dacă sunt asigurate pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulaţie.
(5) Persoanele care şi-au stabilit domiciliul ori reşedinţa sau, după caz, au rezidenţa normală în România pot să îşi înmatriculeze autovehiculele sau remorcile la autoritatea competentă pe raza căreia au domiciliul, reşedinţa sau, după caz, rezidenţa normală.
(6) Autovehiculele înmatriculate în statele care nu sunt semnatare ale Convenţiei asupra circulaţiei rutiere, prevăzută la alin. (2) sunt obligate să poarte în partea din spate semnul distinctiv al statului care a efectuat înmatricularea.

Cezar

Tess are dreptate.

2 probleme am intampinat in Romania sa-mi conduc motocicleta inmatriculata in Canada.

1. Asigurarea. N-am gasit in Ontario o companie sa ma asigure in Romania, nici in Romania

2. Legea celor 90 de zile

Revizia, identificarea RAR, chiar omologarea, fara probleme

Kayne

vezi ca este foarte posibil sa ti se ceara si garantarea taxelor vamale la intrarea in tara. 

mik23n2

Dorind sa mi achizitionez o masina, care  sa nu fie trantita prin gropile din RO, am optat pt masinile inmatriculate in strainatate, si am facut o CRUCE MARE ,dupa ce am vazut/gasit ce am gasit la vanzare:

1) Masini inmatriculate in state UE : cu numere de UK,Spania,Franta,Olanda,ITALIA = toate cu acte false,vandute de niste escroci care merita DP -uri fara numar , ca in manele. Din 80 de masini cu nr. UE verificate cu ajutorul membrilor de pe forum , doar 2 sau 3 aveau actele valabile pe o perioada de doua pana la 4 luni. Exceptie fac unele din BG,unde asigurarea este mai  ieftina.

2) Masini cu numere NON UE mai exact cu nr. de USA : se pot prelungi valabilitatea numerelor de USA, doar in anumite  state din America ( masina circuland in RO), ma refer la  statul CALIFORNIA ,pt ca nu este necesar ,, smog test,, mai pe larga din 2 in 2 ani la masini cu nr. Usa se face  verificarea gazelor poluante, dupa care se prelungeste valabilitatea numerelor pe o per. de la 6 luni la 1 an, in functie de  tipul asigurare ales.

Cum prelungim valabilitatea  numarului de USA la o masina care circula in RO ?(legal)

Raspuns:masina  trebuie sa fie inmatriculata in California( pt ca nu e necesar smog test,mai sunt si alte cateva statea care accepta,dar nu stiu exact acuma sigur care), intram pe net,facem polita asigurarein USA (firma GEICO) tip ,,storage insurance ,, cost aprox 300/400 euro an, achitam online cu cardul , si in 15 zile primim asigurarea de Usa tip storage cu stickerele ( banutii) de lipit pe numar ( aviz samsarilor nu se poate face pe calc sau copia , sunt stickere cu holograme  si data, nici nu stiti ce riscati daca POLITIA  retine numerele pt. verificare )

-asigurare pt vehiculele NON UE valabila in Romania( de oriunde cost aprox.300 euro an)

-ITP la RAR ( daca cel din actele Usa nu este valabil , sau masina este dintr-un stat  care nu necesita verificare,pt ca a circula in RO trebuie ITP)

-astfel masina  circula legal 100 % cu nr. de Usa in RO , dar atentie , dupa 90 de zile , trebuie sa faceti o plimbare ,adica sa fie scoasa din tara: pana la Bulgari, sau Moldoveni,Ucraine , unde va este mai aproape....

-cost aproximativ pt prelungire nr de USA, aici in RO pe an cam: 1100 euro/ an( asigurare USA,asigurare pt RO,ITP Rar),trebuie sa fie si o masina care sa merite  banii astia

3)VA ROG SA MI SPUNETI  in ce fel cetatenii Romani , pot circula in Romania ,la volanul unei masini inmatriculata in REPUBLICA MOLDOVA ?      PT ca momentan nu stiu, curand voi cumpara o masina inmatriculata in strainatate care se va incadra in una din cele  3 variante descrise mai sus (LEGAL EVIDENT)

Am creat acest articol, dupa o buna perioada de documentare legala/verificare,( pt a nu cumpara un autovehicul cu acte false,cum sunt marea majoritate,si pt. a oferi  celor care doresc sa cumpere un autovehicul, sau sa verifice un autovehicul), informatii  actuale,care sa ajute la scopul dorit !

P.S  va rog inca odata sa ma lamuriti cu masinile de Republica Moldova care le vad circuland prin Iasi,Botosani,Suceava,am auzit multe variante de la moldoveni si romani, doresc  sa mi spuneti calea legala   pt. a circula in Romania !

Week end placut !

,,

25tess

Va prezint aici o nota interna recenta de la o companie de asigurari :

post-2616-0-50931500-1368553861_thumb.jp

Va sfatuiesc sa intocmiti sesizari catre CSA daca intalniti incalcari ale prevederilor legale.

Edited by 25tess
  • Upvote 3
  • Membru
Bogdanel

Scuze de off-topic, 25tess ti-am lasat un PM si nu mi-ai raspuns.

Nu primesti mesajele?

25tess

Au fost niste mici probleme dar s-au rezolvat. Te rog sa imi mai trimiti inca o data mesajul deoarece nu l-am primit.

Am vazut cateva pareri despre autovehiculele inmatriculate in USA si despre aducerea acestora in tara.Trebuie sa va atrag atentia asupra unui lucru: acestea intra in Romania (in proportie de 90%) intr-un container. Politia de frontiera nu implementeaza in bazele de date autovehiculele introduse in Romania prin container sau pe platforma. Acestea sunt considerate "marfa". Asa ca luati in vedere faptul ca nu exista un punct de plecare de la care sa se calculeze cele 90 de zile.

mik23n2

Am citit raspunsurile date de dvs !. Va rog , totusi , spune ti mi  in ce fel cetatenii Romani , pot circula in Romania ,la volanul unei masini inmatriculata in REPUBLICA MOLDOVA ?      PT ca momentan nu stiu, curand voi cumpara o masina inmatriculata in strainatate care se va incadra in una din cele  3 variante descrise mai sus (LEGAL EVIDENT)

• Moderator
Catalin

mik23n2 sfatul meu este să nu te încurci cu o astfel de maşină. Dacă tot vrei să-ţi cumperi una, nu uita că maşina o iei ca să te ajute şi să-ţi rezolvi din problemele cotidiene, NU să-ţi creeze ea alte probleme. Părerea mea este că te complici inutil. Dacă privim la trendul modificărilor legislative din ultima vreme, constatăm că datorită acestui fenomen ce a luat amploare, situaţia acestor vehicule va fi din ce în ce mai strict reglementată şi vor apărea din ce în ce mai multe restricţii. Gândeşte-te că după trece perioada în care îţi este drag de maşină, vei dori să o poţi folosi fără probleme şi nu vei avea nevoie de complicaţii.

boierruuu

nu este adevarat!Pol.de frontiera implementeaza in baza de date autoturismele care intra in Romania!iar daca ai nevoie in baza unei adrese poti cere tot ce te intereseaza despre acel autovehicul!se tin evidente stricte asupra autovehiculelor ce intra in tara di SUA!

Pentru Julius

#boierruuu nu stiu de unde te informezi dumneata dar repet Politia de Frontiera nu implementeaza in eSIF (sistemul informatic de frontiera) autovehiculele venite prin container. Ele sunt verificate dupa seria sasiu (VIN) in evidentele nationale, UE si Interpol dupa care daca totul este OK sunt luate in evidenta de Autoritatea Vamala ca si marfa (care este componenta a ANAF). Trebuie sa iti spun ca 90% dintre acestea nu au placute de inmatriculare montate. Un alt impediment pentru care nu se implementeaza este acela ca acestea nu intra in tara pe drum public nefiind conduse de o persoana fizica (platforma de containere CSCT din portul Constanta Sud nu este asimilata drumului public).

Am rugamintea sa nu ma contrazici decat cu argumente solide.

Edited by Julius
  • Upvote 2
  • 2 weeks later...

vreau sa cumpar o masina inmatriculata in franta pe cetatean roman stabilit acolo ce acte am nevoie de la el inafara de contractu de vanzare cumparare

sau pot circula cu masina in tara pe numele lui ce acte am nevoie

25tess

Trebuie sa iti mai dea certificatul de inmatriculare si polita de asigurare auto si eventual poti face si o procura cu acesta. Sa nu te gandesti ca tu o sa folosesti masina si el o sa continue sa plateasca asigurarea auto pe numele sau,   asa ca iti recomand sa mai pui ceva bani si sa iti cumperi o masina inmatriculata in Romania. In final o sa vezi ca o sa fie mai bine asa.

Edited by 25tess
  • 2 months later...

Cu toate ca nu s-a mai postat de cateva luni pe acest subiect, sper sa se gasesca cineva sa-mi raspunda. Pe scurt, am cumparat o masina inmatriculata in Grecia cu proprietar roman si as dori sa stiu daca o pot inmatricula cu actul ce mi-a fost inmanat (din traducere pare a fi certificatul de inmatriculare), pentru ca nu as vrea sa platesc taxa de timbru care e de-a dreptul consistenta si sa aflu la inmatriculari ca masina sau actele n-ar fi in regula. Precizez ca am trecut deja pe la RAR si am luat ITP, certificatul de autenticitate si cartea de identitate.

Documentele sunt in regula pana aici. Totusi va sfatuiesc atunci cand va cumparati o masina sa fiti insotiti de catre o persoana care cunoaste documentele sau daca nu aveti aceasta posibilitate sa incercati sa mergeti impreuna cu vanzatorul la Serviciul Inmatriculari Auto. Daca acesta refuza acest lucru insemna ca poate ceva nu este in regula. Ideea este sa fiti precauti ca sa nu aruncati banii pe fereastra.

• Moderator
Marius

Numai vrăjitoarea Mercedesa poate să răspundă la această întrebare.

• Upvote 1
  • Marius unlocked this topic