Jump to content
POLITISTI.ro

Alleycat

Punctul amendă în 2018

Recommended Posts

Alleycat

Voiam să vă întreb dacă se știe cineva, dacă începând cu 2018, punctul de amendă va rămâne plafonat la 145 de lei, sau va crește la 10% din salariul minim (190 de lei). Vă rog să-mi spuneți dacă s-a plafonat, ce act legislativ prevede acest lucru. Multumesc pentru ajutor.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

25tess

Art. 37 din OUG 90/2017   — După alineatul (2) al articolului 98 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 670 din 3 august 2006, cu modificările şi completările ulterioare, se introduce un nou alineat, alineatul (21), cu următorul cuprins:

„(21) Prin excepţie de la prevederile alin. (2), în perioada 1 ianuarie—31 decembrie 2018 un punct-amendă este 145 lei.

• Like 1

Alleycat

Mulțumesc frumos.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• Crixtine
      By Crixtine
      Buna ziua,
      Astazi am achizitionat un automobil SH, detin toate actele, si maine doresc sa il integistrez la financiar si sa il inmatriculez.
      Nu vreau sa schimb numerele, si stiu ca trebuie RCA valabil 6 luni pe numele noului proprietar (Eu). Actualul proprietar mai are RCA valabil pana la 15.03 anul curent (8 zile). Intrebarea mea este: pot sa fac RCA ul pe numele meu incepand cu data expirarii fostului proprietar, 16.03.2018?
      Daca nu, ,cu ce data trebuie incheiata asigurarea RCA, avand in vedere ca ma prezint pentru inmatriculare in data de 08.03.
      Multumesc anticipat. 
    • Razvygolf
      By Razvygolf
      am trecut dupa ce s-au aprins luminile de la calea ferata si nu am dat permisul agentului de circulatie
      am facut contestatie
      am pierdut procesul 
      stiu ca 3 luni trebuie sa astept fara drept de conducere
      dar am auzit ca se adauga o luna daca nu predai permisul
      si am mai auzit ca se adauga o luna daca pierzi procesul
      3 luni ii pedeapsa cat se prelungeste daca nu am predat permisul si am pierdut procesul?
      multumesc!
    • bogdan4us
      By bogdan4us
      buna ziua . am si eu 2 probeleme care as vrea sa la lamuresc daca ma poate ajuta cineva . 
      1 . am vandut o masina anul trecut in decembrie , domnul care a cumparat masina m-a rugat frumos sa nu o scot de la fisc si sa nu o radiez pana in ianuarie cand face rost de bani sa o transcrie . ok zis si facut . acum nu stiu unde ar trebui sa merg sa sterg din circulatie si de pe numele meu masina respectiva fiindca a trecut termenul respectiv 
      2 .domnul respectiv se pare ca a circulat cu masina mai mult prin strainatate stiu asta pentru ca mi-a venit acas 2 amenzi din franta. pentru  depasirea limitei de viteza in localitate. amenzile respective au 3 coli fiecare . pe ultima fiind un formular care trebe complectata in caz ca masina a fost vandute /furata etc.. acum intrebarea mea este .. acel formular trebe complectat cu datele mele personale sau cu ale acelui domn ? iar dupa complectare unde trebuie sa merg sa depun amenzile respective ?
      multumesc astept raspuns !
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.