Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

antoaneta

Buna ziua, masina cand am cumparat-o avea toate actele, cum v-am spus si mai sus am verificat-o in canada si nu este furata, mie mi s-au furat actele dint-o alta masina care mi-a spart-o. va rog sa imi explicati mai pe intelesul meu cu mai multe detalii ca nu stiu exact cum trebuie sa procedez. eu am fost la politie mi-am eliberat dovada de furt dar acum nu stiu cum sa procedez mai departe, nu stiu cui trebuie sa ma adresez cu acea dovada. stiu ca acum nu pot sa circul cu masina pt ca nu este inmatriculata....

va multumesc...

Edited by Dan
postare dublă

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

25tess

ia legatura cu proprietarul din acte al autoturismului pentru a solicita eliberarea unor noi documente, iar dupa aceea tu poti inmatricula masina pe numele tau

Edited by 25tess

antoaneta

eu masina am luat-o de la intermediar si nu mai pot sa dau de el ca e plecat prin austria, in cazul asta ce pot sa mai fac?

25tess

nici nu prea are cu ce sa te ajute intermediarul, tu trebuie sa iei legatura cu proprietarul autoturismului mentionat in documentele acestuia. Doar el este indreptatit sa solicite eliberarea unor noi documente

antoaneta

asta am spus proprietarul din acte nu il mai gasesc, nu mai dau de el este plecat din tara

25tess

in prezent autoturismul este in Romania?

antoaneta

da, este la mine

25tess

daca vrei sa inmatriculezi autoturismul in Romania te poti adresa cu o cerere in acest sens la Serviciul Public Inmatriculari Vehicule. De acolo vei primi mai multe informatii si procedura de urmat in acest caz.

Vezi ca pe forum este un topic separat cu documentele necesare inmatricularii unui autovehicul cu provenienta din afara U.E.

maigret

As dori sa i-au legatura cu tine direct pentru detalii legate de subiectul dezbatut, unde imi desfasor activitatea am auto de Bulgaria, Anglia si trebuie sa descurc situatia.

Julius

Dupa cum a spus si 25tess documentele necesare inmatricularii precum si procedura acesteia se regasesc in alta sectiune a forumului.

Eu vin cu o alta speta:

Stiati ca Turcia nu a fost semnatara a Conventiei privind traficul rutier (noi o stim sub numele de Conventia de la Viena din 1968) pana in 22.01.2013? Se poate verifica acest lucru pe ( http://treaties.un.o...=mtdsg3&lang=en )fiind pagina oficiala ONU nu cred ca se indoieste cineva de veridicitatea informatiilor.

In concluzie Turcia abia incepand din 22.01.2013 a inceput sa emita documente ce sunt recunoscute si de celelalte state partenere. Trebuie stiut ca pe documentele vechi (permise de conducere sau certificate de inmatriculare) sunt trecute date ce nu respecta reglementarile internationale. Exista alte categorii de permis G, D, E care nu au nici o legatura cu categoriile acceptate la nivel international. Aceste documente emise anterior ratificarii Conventiei trebuiesc insotite de permise de conducere internationale sau certificate de inmatriculare internationale (obligatoriu la control se va prezenta si permmisul national si cel international, unul fara celalalt fiind fara nici o valoare).

Tinand cont de prevederile alin. 3 al art. 82 din OUG 195/2002 si de faptul ca Romania si Turcia nu au o conventie bilaterala in privinta traficului rutier, in situatia in care la control se prezinta un permis de conducere national emis anterior semnarii Conventiei dar nu se prezinta si permisul de conducere international cum reactionati????

Edited by Julius

25tess

art 82 alin 3 este abrogat

Julius

art 82 alin 3 este abrogat

In mare parte ai si tu dreptate. Am indicat eu articolul gresit. Ma refeream la art. 83 alin. 2.

Este adevarat ca prin OUG 69/2007 a fost abrogat alin. 3 al art. 82 dar prin acelasi act normativ a fost modificat art. 83 iar la alin. 2 gasim urmatoarea formulare

(2) Pentru a conduce un autovehicul pe teritoriul Romaniei, persoanele care sunt titulare ale unui permis de conducere national eliberat de autoritatile unui stat care nu este membru al Conventiei asupra circulatiei rutiere si nici membru al Uniunii Europene ori cu care Romania nu a incheiat un tratat privind recunoasterea reciproca a permiselor de conducere auto trebuie sa posede si permis de conducere international.

Si totusi.. reiau intrebarea: Care este rezolvarea legala?

25tess

Art. 86 alin 2 OUG 195/02 - infractiune

(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau permisul i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule in Romania se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.

Julius

Stie cineva cati soferi turci de camion tranziteaza Romania folosind permise de conducere emise anterior semnarii de catre statul Turc a Conventiei si fara sa detina un permis de conducere international??

Mii.

Stie cineva cati bulgari cu dubla cetatenie (bulgara-turca) intra in Romania cu C.I. bulgaresc dar folosesc permise de conducere emise de statul Turc anterior semnarii Conventiei?

Mii.

romanianbpo

Stie cineva daca intre Romania si Turcia a fost semnat vreun tratat de recunoastere reciproca a permiselor de conducere?

Marius

Scrie mai sus.

Rusy

@Julius daca au permis de conducere international pot sa conduca, cel putin eu asa am inteles, iar eu cati soferi de camion turci am oprit toti aveau astfel de permis, bine ii pot numara pe degetele de la o mana.

kafercj

Am si eu o intrebare... Mai aduc cate o masina din anglia ptr dezmembrat. Mentionez ca nu circula in romania decat 150 de km de la vama pana acasa... Intrebarea cu privire la asigurare. Care e varianta legala? In Anglia ca roman nu pot sa o asigur temporar decat pe net, fara valabilitate in afara tarii... deci cum o asigur? Unii spuneau in germania de unde iei numere .... Ce varianta mai am? Daca la englezi nu sunt numere de export, nici asigurari de export? Mi le mai asigura dealerii in sistemul lor, dar nu am polita si nici certitudinea ca e ok, si daca ar fii, poate fii verificat decat in Anglia cred... Sau poate fii verificat si in alta parte? Nu vreau sa fiu ilegal pe drum... de asta intreb... care ar fii solutia legala?

25tess

varianta 1 din Marea Britanie masina poti sa o aduci si pe platforma nu doar pe roti

varianta 2 cand esti acolo inmatriculezi masina pe numele tau si automat ii faci si asigurare valabila si in afara tarii.

Rusy

Poate fi verificat si in Romania.

Cezar

Stie cineva daca intre Romania si Turcia a fost semnat vreun tratat de recunoastere reciproca a permiselor de conducere?

carnetul romanesc e valabil. am fost in turcia de 4 ori, ultima data acum un an cand erau zapezile-alea de-au inchis buc-giurgiu

ce-ti trebuie la turci e procura in limba turca la notariat daca nu e vehiculul tau

Masina in cauza este radiata, asigurarea este nula de mult(am spus mai sus de ce).

Masina ce acte a avut? Talonul/certificatul de inmatriculare? Valabilitatea lui fiind un an de zile,probabil si ala expirat Talonul e o mica bucatica de hartie,fara nici o securizare. Pana si un pusti de clasa 5-a il poate reproduce la calculator. In Quebec este o mafie bine pusa la punct cu furtul-exportul de masini , faptul ca au disparut/luat actele de la intermediar mi se pare ciudat. Poate ma insel. Despre ce masina e vorba? Ai grija sa nu dispara si masina intre timp.

salut Kanata, ai idee daca pot inmatricula o motocicleta din europa acolo?

probabil ca ar trebui sa caut pe site-ul din ontario, dar, daca ai cunostinte de legislatie, poate imi dai un raspuns mai usor.

din canada in romania a mers relativ usor, dar in sens invers?

tipul asta de motocicleta e vanduta si-n america de nord dar, alte faruri, oglinzi, stopuri etc

amatorsenzatiitari

salut din nou la toata lumea :)

am si eu o intrebare: un sofer cu permis mai putin de 1 an , are dreptul sa conduca in alte state ? de exemplu o cunostinta are permis de 4 luni si vrea sa plece in Germania ! ? se poate ..... ???? poate sa existe alte prevederi in codurile rutiere din fiecare stat ca ..un alt sofer cu experienta mica din alt stat sa nu aiba drept de a conduce pe teritoriul respectiv ?

Kanata

carnetul romanesc e valabil. am fost in turcia de 4 ori, ultima data acum un an cand erau zapezile-alea de-au inchis buc-giurgiu

ce-ti trebuie la turci e procura in limba turca la notariat daca nu e vehiculul tau

salut Kanata, ai idee daca pot inmatricula o motocicleta din europa acolo?

probabil ca ar trebui sa caut pe site-ul din ontario, dar, daca ai cunostinte de legislatie, poate imi dai un raspuns mai usor.

din canada in romania a mers relativ usor, dar in sens invers?

tipul asta de motocicleta e vanduta si-n america de nord dar, alte faruri, oglinzi, stopuri etc

Scuze de intarziere, acum am observat postul tau. Nu am nici o experienta cu motociclete. Iti recomand sa consulti siturile guvernului. La importul masinilor se aplica legea vechimii, masina trebuie sa fie mai veche de 15-25 de ani , depinde de stat , cand sunt aduse din afara Canada sau USA . Odata adusa in Canada, trebuie trecuta inspectia tehnica, OOP , unde totul trebuie sa functioneze ca la carte, faruri DOT, cauciucuri DOT.

• Upvote 1

Julius

#amatorsenzatiitari Legislatia nationala actuala nu prevede nicio restrictie din acest punct de vedere. Cea veche (Decretul 328) interzicea conducerea unui autoturism in afara tarii de catre o persoana cu o vechime mai mica de un an (parca era art. 18).Trebuie avuta in vedere legislatia nationala a tarii unde vrei sa conduci (sau tara pe care o vei tranzita in calitate de conducator auto). Din cate stiu la nivelul UE legislatia a fost armonizata si nu sunt restrictii din acest punct de vedere (mai sunt state care emit premise cetatenilor/rezidentilor ce nu au implinit 18 ani si atunci acestea nu sunt recunoscute decat pe teritoriul statului emitent). Am verificat inclusive conventia de la Viena din 1968 (o "constitutie" a codurilor rutiere a terilor semnatare) si nici acolo nu am gasit restrictii. (pagina 54-55 din aceast document http://treaties.un.o... 1042/v1042.pdf)

Edited by Julius

Julius

#Cezar1 ---foloseste te rog termenul de permis de conducere (asta pentru a nu se incurca cu carnetul de note sau de partid)--- Ceea ce spui tu este (de fapt era) semiadevarat. Pana pe 22.01.2013 cand Turcia a ratificat Conventia privind traficul rutier (Viena - 1968) permisele de conducere detinute de cetatenii romani aflati in Turcia in calitate de turisti (cei care intrau in baza unei vize turistice ce dadea drept de sedere 90 zile in decursul a 6 luni calendaristice) erau recunoscute unilateral de statul turc. Daca intrai in Turcia in baza altui tip de viza (de munca, de lunga sedere, etc) situatia era alta si nu prea roz.

Din 22.01.2013 odata cu ratificarea Conventiei statul Turc recunoaste automat orice permis de conducere emis de un alt stat pertener. Statul Roman ca si celelalte state de altfel recunoaste permisele de conducere emise de statul Turc anterior datei ratificarii, celelalte trebuiesc insotite inca de permise de conducere internationale.

Edited by Julius
  • Upvote 1