Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

lionwin

Sunt interesat de pasii pe care trebuie sa ii urmez pt o constatare pe art 85 si 82 din Oug 195.

Nu am lucrat pana acum pe rutiera insa as vrea sa aflu mai multe amanunte.

Persoanei in cauza i se retine CI, Numerele, si se face pv de depistare? Unde ar trebui sa trimit adresa pt verificari pt asigurare sau itp ? In cazul in care primesc raspuns ca nu are asigurare, unde trimit CI si nr auto pe care le-am retinut?

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

coosstti

Se face PV de depistare, se retine certif. Si placutele, care se predau pe baza de raport la Serv. Rutier,in 24 de ore, iar adrese de verificare se fac la punctele de contact si Interpol. Masine se indisponibilizeaza sau se da in custodie proprietarului.

lionwin

Multumesc Coosstti si 25tess!

Ar fii necesar un post cu Informatii cu privire la documentele auto inmatriculate in BG, GB, IT, la modul cum arata certificatele de inmatriculare si asigurarile. Cu ajutorul celorlalti colegi, dand dovada de mai multa implicare poate vom reusi sa facem soselele mai sigure si soferii mai disciplinati .

Lipsa de implicare a unor colegi vine si din faptul ca nu stapanesc foarte bine notiuni cu privire la controlul documentelor.

Dan

Că tot a venit vorba, în imaginile de mai jos vă prezint noile taloane cu inspecția ITP pentru mașinile înmatriculate în Bulgaria. Acum o să explic cam ce înseamnă aproape fiecare rubrică din aceste taloane. În talonul mare prima rubrică scrisă cu font albastru este denumirea în bulgară a talonului cu inspecția tehnică periodică. Sub aceasta se află trei înscrisuri, primul înscris de la stânga la dreapta, reprezintă nr. protocolului sau nr. de ITP, a doua rubrică reprezintă seria talonului ITP, iar a treia rubrică reprezintă data și ora exactă a efectuării ITP-ului. (în fotografie se observă data de 30.01.2012, ora 08.58).

În continuare o să explic lucrurile importante pe care trebuie să le urmăriți la aceste taloane. În prima coloană din stânga, scrisă cu font negru, primul rând este înscris nr. de înmatriculare al autoturismului (P6674AK, în cazul nostru), pe al doilea rând se află înscrisă marca și modelul mașinii, în exemplul nostru OPEL ASTRA CARAVAN, pe rândul patru se află înscrisă culoarea mașinii, următorul rând data înmatriculării, pe următoarele două rânduri sunt înscrise numele și adresa proprietarului, în cazul nostru este vorba de o firmă.

Pe coloana din dreapta pe primul rând este înscrisă seria de șasiu sau VIN cum mai este cunoscută, pe rândul trei sunt trecuți km. înscriși la bord la data efectuării ITP-ului, pe următorul rând este trecută motorizarea (diesel în acest caz), pe următorul rând este trecută categoria vehiculului pentru care s-a efectuat inspecția ITP, în cazul nostru M1 fiind corespondentul pentru autovehicule la bulgari.

În josul talonului mare unde am marcat cu săgeți se află data efectuării ITP-ului și data expirării acestuia. (este cel mai simplu mod de a urmări dacă inspecția este valabilă. Nu uitați de fiecare dată să verificați ca seria VIN și nr. de înmatriculare din certificatul de înmatriculare să corespundă cu cele înscrise pe talonul ITP).

Sub aceste rubrici trebuie să fie înscrise numele, semnăturile și ștampilele celor din comisia tehnică care au efectuat inspecția. Deasemenea nu omiteți elementele de siguranță cum ar fi acel tmbru aflat în partea din centru-stânga care certifică autenticitatea înscrisului.

Pe talonul mic pe primul rând este înscris la fel nr. de înmatriculare, seria VIN, km. înscriși la bord, iar în josul acestuia data efectuării și data expirării inspecției periodice.

P.S. Sper că informațiile pe care le-am oferit vă vor fi de ajutor, iar dacă există colegi care au o experiență și mai mare îi rog să mă completeze sau corecteze dacă este cazul.

post-335-0-36182900-1353479145_thumb.jpg

post-335-0-84770300-1353480869_thumb.jpg

• Upvote 3

25tess

pentru cei interesati in acest domeniu ii invit sa vada pe Intrapol adresa nr 450.052/ 28.05.2012 emisa de catre Directia Rutiera in care sunt prezentate si caracteristicile de secretizare la documentul de ITP pentru autoturismele inmatriculate in Bulgaria.

• Upvote 1

25tess

1. In legatura cu politele se asigurare auto emise de catre asiguratorii auto din Romania am gasit urmatoarele:

Noi reglementari privind asigurarea obligatorie de raspundere civila auto se aplica din 13 decembrie, dupa ce un Ordin al Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor a intrat in vigoare la aceasta data.

Ordinul Comsiei de Supraveghere a Asigurarilor nr. 22/2012 pentru modificarea si completarea Normelor privind asigurarea obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, puse in aplicare prin Ordinul presedintelui Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor nr. 14/2011 a fost publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 840, din 13 decembrie si a intrat in vigoare la aceeasi data.

Potrivit noilor reglementari, asiguratorul RCA are obligatia de a solicita informatii suplimentare in cazul acelor vehicule pentru care se solicita asigurarea in vederea inmatricularii/inregistrarii in Romania .

Astfel, solicitantii vor prezenta dovada inregistrarii fiscale a vehiculului respectiv pe numele noului proprietar, precum si toate informatiile necesare pentru evaluarea riscului, conform propriilor criterii stabilite in tariful de prima. Ulterior, asiguratorul trebuie sa verifice corectitudinea informatiilor privind datele de identificare si tehnice ale vehiculului, precum si ale proprietarului/utilizatorului acestuia.

Referitor la vehiculele care se radiaza din circulatie, normele legale stabilesc ca prima de asigurare aferenta perioadei cuprinse intre data inceperii si data incetarii asigurarii RCA se calculeaza prin insumarea primelor lunare stabilite in tariful de prime al asiguratorului RCA, corespunzator numarului de luni intregi de asigurare cuprinse in perioada de valabilitate a asigurarii. Pana in 13 decembrie, orice fractiune de luna era considerata luna intreaga. Dupa aceasta data, noul Ordin CSA arata clar ca doar perioada mai mare sau egala cu 15 zile calendaristice se considera o luna intreaga.

Au crescut limitele de despagubire

Tot din 13 decembrie au crescut limitele de despagubire, adica acele sume maxime care pot fi primite din partea companiei de asigurari pentru persoanele prejudiciate.

Astfel, pentru pagubele materiale produse in unul si acelasi accident, indiferent de numarul persoanelor prejudiciate, limita de despagubire pentru accidente produse incepand cu anul 2012 va fi de 1.000.000 euro. Mai precis, plafonul a crescut cu 250.000 euro, intrucat in anul 2011, suma maxima era 750.000.

In ceea ce priveste plafonul pentru vatamari corporale si decese, inclusiv pentru prejudicii fara caracter patrimonial produse in unul si acelasi accident, indiferent de numarul persoanelor prejudiciate, acesta va fi de 5.000.000 euro pentru accidentele produse incepand cu anul 2012. Anul trecut, limita in astfel de accidente a fost de 3.500.000 euro.

Limite maxime de despagubiri sunt stabilite de actul normativ in euro, insa vor fi calculate in lei, la cursul de schimb al pietei valutare la data producerii accidentului, comunicat de Banca Nationala a Romaniei.

Ordinul CSA publicat joi stabileste, de asemenea, ca aceste plafoane vor fi revizuite din 5 in 5 ani, in functie de evolutia indicelui european al preturilor de consum (IEPC).

2. Am gasit in trafic cateva cazuri in care pentru autovehicule inmatriculate in strainatate conducatorii auto au inmanat la control polite de asigurare auto eliberate de catre asiguratorii auto din Romania.Am facut o sesizare catre CSA si acesta este raspunsul primit:

Ca urmare a adresei dvs. transmisa Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor si inregistrata cu nr. 61748/23.11.2012, va comunicam ca, in conformitate cu prevederile art.15 alin. (2) din Normele privind asigurarea obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, aprobate prin Ordinul presedintelui CSA nr.14/2012, pentru un vehicul supus inmatricularii/inregistrarii in Romania documentul de asigurare RCA, “…se încheie cu un asigurător care are dreptul de a practica pe teritoriul României asigurarea obligatorie RCA”.

In cazul de fata, conform precizarilor dumneavoastra, pentru un autovehicul inmatriculat in Marea Britanie, perioada de valabilitate pe care aceasta asigurare poate fi incheiata este cea prevazuta de art.19 a normelor mai sus mentionate:

“Asigurarea obligatorie RCA se încheie pe perioadă determinată:

d) pe o perioadă de maximum 30 de zile de la data dobândirii proprietăţii, dovedită cu documente justificative, pentru vehicule înmatriculate/înregistrate în alte state membre, pentru care se solicită asigurarea în vederea înmatriculării/înregistrării în România;”

Daca dupa expirarea acestui termen nu s-a definitivat procedura de inmatriculare/inregistrare in Romania, proprietarul vehiculului are obligatia de a proceda la obtinerea acoperirii riscurilor pentru RCA din statul in care obiectul asigurat este inmatriculat.

In conditiile in care asiguratorul din Romania la care ati incheiat polita RCA, a eliberat o polita de asigurare valabila pentru o perioada mai mare de 30 de zile de la data dobindirii proprietatii de catre dumneavoastra, acesta si-a asumat preluarea in intregime a riscului pentru perioada de asigurare mentionata in polita de asigurare eliberata.

Cu stima,

Mona Cucu

Director

• Upvote 3

Rusy

Deci sa inteleg ca au voie sa faca asigurare dar nu mai mult de 30 de zile.

25tess

iar in momentul in care iti inmaneaza la control o polita de asigurare romaneasca autoturismul sa aiba montate placute de inmatriculare provizorii (rosii) care se elibereaza in vederea inmatricularii autoturismului. Eu am facut desizarea catre CSA ca urmare a faptului ca unii brokeri de asigurare luau banii fraierilor si le spuneau ca asigurarile sunt valabile desi autoturismul continua sa circule cu numere straine.

• Upvote 1

romanianbpo

Multumesc Coosstti si 25tess!

Ar fii necesar un post cu Informatii cu privire la documentele auto inmatriculate in BG, GB, IT, la modul cum arata certificatele de inmatriculare si asigurarile. Cu ajutorul celorlalti colegi, dand dovada de mai multa implicare poate vom reusi sa facem soselele mai sigure si soferii mai disciplinati .

Lipsa de implicare a unor colegi vine si din faptul ca nu stapanesc foarte bine notiuni cu privire la controlul documentelor.

Incercati sa cautati Euvid 2010/2011. Aveti informatii cu privire la identificarea autovehiculelor, certificate de inmatriculare precum si centre de contact prin care puteti face verificari. De asemena, daca pot ajuta cu ceva nu ezitati sa ma contactati pe email cenzurat@yahoo.com

IMPORTANT

Dacă ai ceva de spus, te rog să postezi aici, nu pe mail sau în altă parte. Este important ca toți cei care intră pe forum să beneficieze de experiența celor în cauză. Este ultima oară când vă atenționez să nu mai solicitați sau să oferiți informații pe mail sau rețele de socializare, data viitoare vom aplica sancțiuni. Vă mulțumesc de înțelegere.

Edited by Dan
cenzurare adresă mail

romanianbpo

S-a mai discutat, asigurare romanesca pentru numere de inmatriculare straine nu este valabila.

Nu stiu exact pe ce se bazeaza afirmatiile dumneata, dar va contrazic in ceea ce priveste valabilitatea asigurarilor romanesti pentru numerele de inmatriculare straine. Baza sta legea 136/1995 (actualizata ultima data in iunie 2011) privind asigurarile si reasigurarile in Romania care la art.48 prevede:

.........Persoanele care intra pe teritoriul Romaniei cu vehicule inmatriculate/inregistrate in afara teritoriului Romaniei se considera asigurate, in conditiile prezentei legi, in una dintre urmatoarele situatii:

a) daca numarul de inmatriculare atesta asigurarea potrivit legii statului in care este inmatriculat/inregistrat vehiculul sau acordurilor internationale de asigurare valabile in Romania;

b) daca poseda documente internationale de asigurare valabile in Romania.

De asemenea, art. 56 prevede ca .....Persoanele care folosesc pe teritoriul Romaniei vehicule inmatriculate/inregistrate in strainatate si neasigurate in strainatate, potrivit art. 48 alin. 2, sau a caror asigurare expira pe durata sederii in Romania datoreaza prime de asigurare conform prevederilor legale.

Personalul politiei de frontiera nu va verifica documentele de asigurare pentru vehiculele inmatriculate/inregistrate in statele membre ale Uniunii Europene, pentru acestea numerele de inmatriculare fiind garantia asigurarii.

La intrarea sau iesirea din tara, personalul politiei de frontiera de la punctele de control pentru trecerea frontierei de stat a Romaniei va controla documentele de asigurare si va solicita proprietarului, imputernicitului acestuia sau conducatorului vehiculului inmatriculat/inregistrat in state terte dovada platii primei de asigurare datorate. Persoanele neasigurate sau persoanele care la control nu pot face dovada asigurarii ori a platii acesteia vor fi obligate sa incheie asigurarea de raspundere civila pentru pagube produse prin accidente de vehicule si sa achite prima de asigurare la entitatile desemnate in acest sens de catre asiguratorii care au dreptul sa practice asigurarea obligatorie conform art. 5 alin. 1.

Iar art.5 spune ca: Asigurarea obligatorie se practica:

a) de catre societatile de asigurare din Romania autorizate de Comisia de Supraveghere a Asigurarilor;

b) de catre societatile de asigurare autorizate de autoritatile competente din statele membre ale Uniunii Europene care desfasoara activitate in Romania conform dreptului de stabilire si liberei circulatii a serviciilor.

Societatile de asigurare care au dreptul sa practice asigurarea obligatorie conform alin. 1, la cererea potentialului asigurat, incheie asigurarea eliberand un inscris doveditor.

Deci, din punctul meu de vedere, atata timp cat cetateanul tert datoreaza prime de asigurare statului roman pentru perioada cat acesta nu a fost asigurat pe teritoriul romaniei, firma de asigurari emite acestuia asigurare de raspundere civila, nu si carte verde, aceasta fiind valabila doar pe teritoriul romaniei.

Daca gresesc, va rog sa imi spuneti, argumentat.

Va multumesc pentru timpul acordat.

Edited by romanianbpo
  • Downvote 1

Rusy

Nu prea stiu la ce sa va raspund ca nu am vazut intrebarea.

romanianbpo

Nu prea stiu la ce sa va raspund ca nu am vazut intrebarea.

Nu era o intrebare ci o invitatie la discutie, in cazul in care este ceva gresit in ceea ce am scris.

amatorsenzatiitari

salutare ! sunt un simplu sofer din Bucuresti care utilizez auto Bulgaria din anul 2007 atat in romania cat si in Bulgaria si Germania ( nu pot scrie r mare pentru ca tara asta ne ofera numai bete in roate nu numai drumuri proaste )

incepand cu 1 ianuarie 2012 s-a schimbat ITP in Bulgaria , acesta se face numai cu masina la statia autorizata din Bg si se elibereaza 2 cartonase albe !

asigurarea , cartea verde s-a pastrat in continuare cea din 4 pagini !

INTREBAREA MEA : exista foarte multe falsuri ordinare in trafic pe Bulgaria ! exludem Spania Italia Franta Anglia care alea toate actele sunt la imprimanta ...niste oameni fara cap au ajuns sa falsifice si aceste documente de BG usor de achitat si executat ! cine se ocupa de acestia ? fenomenul a inceput sa ia amploare si maine pomaine ma trezesc ca ma opreste un coleg si imi retine talonul si numere ca am acte FALSE de si am acte ORIGINALE 100% !!!

Marius

Dacă documentele tale sunt valabile și originale, nu ai de ce să-ți faci probleme. Probleme au doar cei care au documente false.

amatorsenzatiitari

ce poate pati un indivit sau eu personal , daca prin absurb ma grabesc undeva si uit actele , sau UIT de actele originale ale masinii acasa ??? tin sa precizez ca masina este inmatriculata pe Bulgaria , si in momentul de fata mai detin o masina adusa din GERMANIA cu numere de TOLL pe 3 luni de zile !!!

daca primesc amenda ...pot face recurs la aceasta ? se retin placutele masini ca niciodata nu am inteles acest fapt ..multa lume vorbeste dar pana nu intrebi pe cineva in caz nu ai nici un raspuns concret !!!

Edited by amatorsenzatiitari

Marius

ce poate pati un indivit sau eu personal , daca prin absurb ma grabesc undeva si uit actele

Vei avea parte de "senzaţii tari". :naughty:

25tess

numere de zoll pe trei luni de zile ? aprox 170 euro x 3 = 510 euro vezi sa nu uiti intentionat actele acasa ca placute de zoll facute la comanda in Romania am vazut destule

amatorsenzatiitari

este imposibil pentru ca pe brif este numele meu si pe cel mic si pe cel mare si TUV am valabil pana in luna 4 2013 ...mie imi expira pe 7 luna viitoare a 3 luna !!! da intradevar numerele au costat cu 30 euro mai putin , sunt luate din Dortmund !!!

am mai auzit si eu povestea cu numere de TOLL de Romania pe 3 luni de zile , dar nu inteleg cum se fac acele numere , pentru ca pe Briful mic ai pe spate cand iti expira exportul sau tuv in sine !!! adica cine face asa ceva , trebuie sa si dovedeasca ZIC EU ca acele luni are masina itp valabil !!!

Vei avea parte de "senzaţii tari". :naughty:

da e buna asta cu senzatii tari !!! fac salturi cu parasuta la Bucuresti pe CLINCENI an de an :P de aici mi se trage !

nu serios , in cel mai rau caz ce poate pati un individ care nu are actele la el in original ??? se retine masina , placutele , este chemat la sectie/post dupe caz ???

Edited by amatorsenzatiitari

antoaneta

Buna seara ! am cumparat si eu o masina care este inmatriculata in Canada (quebec) si inainte de a o inmatricula mi-au fost furate actele o data cu spargerea masinii . Tin sa precizez ca masina nu a fost cumparata de la proprietar ci prin intermediar . am fost la politie am depus o plangere si mi s-a eliberat o dovada care atesta faptul ca actele mi-au fost furate\pierdute.Masina a fost verificata de catre o cunostiinta din canada si este ok din toate pct de vedere . va rog sa ma indrumati catre demersurile necesare pt a obtine un duplicat al actelor.va multumesc !!!!

Kanata

Masina ta e radiata de mult timp. Dubios cum placuta e pe masina si nu a fost ridicata de proprietarul din acte. In Canada placuta ramane la proprietar cand vinzi masina, o poate pune imediat pe alta masina si are cateva zile la dispozitie sa anunte schimbarea de masina. Aigurarea din Quebec este valabila in afara provinciei numai trei luni de zile. Daca ai cunostiinte in quebec , ei se pot interesa direct la SAAQ ( registrul de inmatriculari) Dar am ceva dubii in legatura cu masina.

Marius

Numerele de Ungaria ce te pot baga la inchisoare

Taxa de prima inmatriculare le-a dat idei unor indivizi care vand pe internet numere provizorii de Ungaria. Sustin ca pot fi montate pe orice masina si ca il vor scapa pe proprietar de taxa auto.

Politistii le trasmit insa naivilor ca aceste numere sunt ilegale, iar cei care le folosesc se pot alege cu dosar penal.

"Vand numere provizorii de Ungaria. Se pot folosi de la data emiterii timp de un an de zile pe teritoriul Romaniei, fara probleme. Pret 650 de euro."

Dupa moda inmatricularilor in Bulgaria, internetul s-a umplut cu asemenea anunturi, care vand numere rosii de Ungaria, care ii vor ajuta chipurile pe soferi sa fenteze taxa de prima inmatriculare. In fapt, cei pacaliti sunt cumparatorii.

Iata ce ne invata unul dintre comercianti.

"Au o imputernicire, un catalog care tine loc de talon care trebuie completat cu numele masinii, seria, sasiu, si data cand se circula. Au asigurare, carte verde. Sunt valabile pana la finele lui 2013. Au asigurare, au carte verde, tot ce trebuie sa fiti legal. Ele sunt la mine. am mai trimis in Bucuresti, vi le trimit prin curierat", spune un vanzator prin telefon.

Un alt vanzator pluseaza.

"Un an poti merge cu astea. Poti sa mergi foarte mult doar ca un an e esigurarea. Nu, cum sa fie ilegal? Acum pe Romania nu va intreaba nimeni de asa ceva. Nu va trebuie decat cartea masinii si asigurarea. Asta e un business foarte bun, daca n-a ajuns in Bucuresti interesati-va la politisti, la circulatie, spuneti-le ca o sa circulati cu P-uri. Vedeti ce spun in zona aia, dar aici nu s-a pus problema in Ardeal"

Au aparut insa probleme in Salaj. Mai multi soferi au dosare penale dupa ce au fost prinsi conducand masini cu astfel de numere.

"Nu exista nicio conventie intre vecini si noi cu privire la aceste numere, pot merge doar pe teritorul Ungariei. la noi nu poti conduce o masina cu astfel de numere, este ilegal.", spune Tincuta Dumuta, PC IPJ Salaj.

Cum functioneaza sistemul ? Numerele provin de la niste firme unguresti specializate in vanzarea de autoturisme care detin mai multe placute de inmatriculare decit autoturismele aflate in parc. Cele ramase nefolosite sint scoase la vinzare sau inchiriere pentru samsarii de masini. Atentie insa, la noi nu tara aceste numere nu sunt valabile.

"Conducerea pe drumurile publice a unei masini neinmatriculate constituie infractiune si se pedepseste cu inschisoare de la 6 luni la 2 ani.", spune Paul Toma, CMS. sef directie rutiera IGPR.

Sunt pedepsiti si cei care cumpara o masina adusa din strainatate cu asemenea numere. Iar daca autoturismul face obiectul unei infractiuni, va fi confiscat.

Sursă: ProTV

Kanata

Masina ta e radiata de mult timp. Dubios cum placuta e pe masina si nu a fost ridicata de proprietarul din acte. In Canada placuta ramane la proprietar cand vinzi masina, o poate pune imediat pe alta masina si are cateva zile la dispozitie sa anunte schimbarea de masina. Aigurarea din Quebec este valabila in afara provinciei numai trei luni de zile. Daca ai cunostiinte in quebec , ei se pot interesa direct la SAAQ ( registrul de inmatriculari) Dar am ceva dubii in legatura cu masina.

Am gresit postarea pe forum, cu gandul la ce citeam si in alta parte am scris/raspuns partial gresit aici. scuze :D

antoaneta

masina a fost verificata la politia canada, la societatea de asigurari si la administratia financiara (pe romaneste) si este ok din toate pct-le de vedere acum, acum ca te-ai apucat lamureste-ma te rog!

25tess

pentru a obtine un duplicat al documentelor, proprietarul autov. se prezinta cu dovada de la unitatea de politie unde s-a inregistrat furtul documentelor, la unitatea care a eliberat acele documente care au fost furate si solicita eliberarea unor noi documente.

pana nu intrati in posesia noilor documente, nu aveti dreptul sa circulati cu autov pe drumurile publice.

Kanata

masina a fost verificata la politia canada, la societatea de asigurari si la administratia financiara (pe romaneste) si este ok din toate pct-le de vedere acum, acum ca te-ai apucat lamureste-ma te rog!

Masina in cauza este radiata, asigurarea este nula de mult(am spus mai sus de ce).

Masina ce acte a avut? Talonul/certificatul de inmatriculare? Valabilitatea lui fiind un an de zile,probabil si ala expirat Talonul e o mica bucatica de hartie,fara nici o securizare. Pana si un pusti de clasa 5-a il poate reproduce la calculator. In Quebec este o mafie bine pusa la punct cu furtul-exportul de masini , faptul ca au disparut/luat actele de la intermediar mi se pare ciudat. Poate ma insel. Despre ce masina e vorba? Ai grija sa nu dispara si masina intre timp.

Edited by Kanata