Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

Dan

Da. Cel puțin cei de la Arad sau Oradea nu mai rețin exact, am adresa în PC, trimit pe fax în aceeași zi.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

coosstti

Am facut un P.V. de depistare, cu masina data in custodie, conform art. 109, alin. 5 CPP, lucrarea inregistrata la "general", in baza suspiciunilor avute dupa interogarea bazelor de date, accesibile pe internet, iar la confirmare trecere la penal sau in caz de neconfirmare (niciodata!) clasare si scoatere din custodie. Si am avut destul de multe. Punctele de Contact raspund in aceeasi zi doar la solicitarile pe Bulgaria, Italia, Austria si cateodata pe Germania, dar la Germania mai cârâie, ca cica nu au contacte, in realitate coopereaza prin ofiterul de legatura austriac. Cu Anglia dureaza mai mult, raspunsul nu este tocmai exact (am primit neconfirmare la solicitare) care ulterior a fost contrazisa de CCPI.

Edited by coosstti
  • Upvote 1

Catalin

Și de ce nu face-ți un tutorial sau un topic special în care să postați pasii ce trebuie urmați, numere de tel, fax, modele de adrese etc (aici sau în aria privată) în care cei care vor să învețe și să facă să poată pune întrebări, să vă sfătuiți între voi când vă împotmoliți, etc. Nu credeți că ar fi util pentru cei interesați să mucească?

• Upvote 4

Autolycus

E o idee foarte buna Catalin. La sectorul P.F. unde lucrez eu nu a mai facut nimeni asa ceva si nu am pe cine sa intreb (detaliat) ce si cum trebuie facut pentru ca treaba sa mearga "ca la carte". Majoritatea colegilor imi spun ca ma leg la cap fara sa ma doara, dar nu am intrat in sistem ca sa iau salariul in fiecare luna si sa nu ma intereseze de ce trece pe langa mine.

• Upvote 4

Rusy

La fel mi-au zis si mie cand le-am spus ca la lipsa asigurare auto strain se face dosar. Si acum toti asa fac doar contraventional. Ar fi util un topic coosstti ar fi cel in masura sa-l deschida pentru ca se pricepe si ne-ar fi util tuturor ce ne putem confrunta cu astfel de situatii si stim pasii exacti ce trebuie urmati sa nu cadem in abatere.

romanianbpo

Stimate coleg junior, intradevar art.82(2) din OUG195/2002 spune ca:

Autovehiculele şi remorcile înmatriculate în alte state pot trece frontiera de stat şi pot circula pe drumurile publice din România, dacă îndeplinesc condiţiile tehnice prevăzute în Convenţia asupra circulaţiei rutiere, încheiată la Viena la 8 noiembrie 1968 şi ratificată de România prin Decretul nr.318/1980, dar numai pe perioada cât sunt asigurate pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a prejudiciilor produse prin accidente de autovehicule.

Sunt multe discutii pe tema asta si mai ales despre auto inmatriculate in Marea Britanie. Spuneati mai devreme ca se intocmeste DP pentru auto inmatriculate in Anglia care nu au ITP si asigurare. Stiti care este urmarea dosarului? Urmeaza a fi prezentat Parchetului "CU PROPUNERILE LEGALE" Si stiti care este propunerea legala? Propunerea este de N.U.P.. Avantajul este ca acel agent constatator se inregistreaza cu o constatare. Cel putin la structura la care lucrez, cam asta e calea. Aceeasi propunere se face si de catre pf in cazul in care constatarea este facuta in PTF unde ai competenta generala dar si de catre politia rutiera in cazul constatrilor facute de pf pe comunicatie si declina competenta catre autoritatea competenta material.

Pe de alta parte, in acelasi art.82 din OUG 185/2002, spune ca "............, dacă îndeplinesc condiţiile tehnice prevăzute în Convenţia asupra circulaţiei rutiere, încheiată la Viena la 8 noiembrie 1968 şi ratificată de România prin Decretul nr.318/1980...........". Ati fost curios sa cititi Decretul 318/1980? Intradevar decretul sau ma rog, Conventia de la Viena, precizeaza care sunt conditiile tehnice care trebuie sa le indeplineasca un auto pentru a circula pe drumurile publice si nu spune nimic despre faptul ca trebuie sa aiba inspecta tehnica efectuata. Studiati anexa V sin decret unde sunt descrise conditiile tehnice pentru autovehicule si remorci si sa imi suneti ce anume nu respecta conducatorul auto care conduce un auto inmatriculat in anglia si nu are itp valabil. In speranta ca nu v-am plictisit prea mult, va multumesc pentru atentie.

Si inca ceva. Daca intradevar va plictisiti la munca si nu aveti altceva de facut, puteti sa faceti asa ceva pentru a va incarca cu activitate insa in cazul in care nu va vedeti capul de treaba cu probleme serioase, nu cred ca se merita.

DanielBAD

Eu am acces la aplicatia INTERID, direct de pe statia TETRA, ca multi colegi de altfel, curiozitatea mea este daca folosindu-ne de acele siteuri putem gasii un auto ca fiind furat, desi in INTERID spune ca nu?

Rusy

Eu zic ca INTERID e baza. Speta se refera la auto inmatriculate in strainatate si nu au asigurare in Romania.

Autolycus

Am incercat sa gasesc ceva jurispridenta legat de aceasta incalcare a codului rutier insa fara succes. Problema este ca aceasta fapta este insotita de multe ori de infractiunea de uz de fals, pentru ca proprietarul autovehiculului trimite actele si bani in Marea Britanie si o persoana de legatura ii face rost de asigurare si fisa tehnica (ITP - MOT Test).

Nu pot sa ma plang ca am treaba de nu-mi vad capul, cu probleme serioase, insa prefer sa intreb aici pe forum ce si cum (ne avand pe cineva experimentat in aceasta speta la mine la SPF) decat sa fac acte doar de dragul de a acea activitate. Am sa insist cu incercarea de a gasi jurisprudenta pe tema asta, iar daca un dosar axat strict pe art. 85 (4) coroborat cu art. 82 (2) din O.U.G. 195/2002 - fara a fi vorba si despre uz de fals - nu tine in instanta, atunci imi vad de treaba.

• Upvote 1

coosstti

@DannyBAD, da, prima mea speta a fost in felul urmator:

Am verificat un jeep cu nr. de Italia pe net (polizia di stato) si mi-a dat alerta de furt. Am contactat colegii de la SIC-Furturi de auto, care dupa interogarea in EASF, mi-au spus ca nu apare ca furata pe Interpol si ca, din punctul lor de vedere, nu este furata (si nu-i intereseaza). Eu m-am bazat pe ce zicea poliziadistato si mi-am convins seful ca e furata, am indisponibilizat masina si am vb cu interpolul care ulterior a implementat auto in EASF. Intre timp, la solicitarea hotului, cei de la SIC, i-au dat hartie scrisa, ca auto nu este furata. De la aceasta speta, nu prea sunt iubit de colegii de la furturi de auto si mai ales de seful lor :emo-box: .

romanianbpo

@DannyBAD, da, prima mea speta a fost in felul urmator:

Am verificat un jeep cu nr. de Italia pe net (polizia di stato) si mi-a dat alerta de furt. Am contactat colegii de la SIC-Furturi de auto, care dupa interogarea in EASF, mi-au spus ca nu apare ca furata pe Interpol si ca, din punctul lor de vedere, nu este furata (si nu-i intereseaza). Eu m-am bazat pe ce zicea poliziadistato si mi-am convins seful ca e furata, am indisponibilizat masina si am vb cu interpolul care ulterior a implementat auto in EASF. Intre timp, la solicitarea hotului, cei de la SIC, i-au dat hartie scrisa, ca auto nu este furata. De la aceasta speta, nu prea sunt iubit de colegii de la furturi de auto si mai ales de seful lor :emo-box: .

Eu folosesc mult siturile oficiale ale diferitelor autoritati din UE si asta nu pentru o dovada certa ci pentru a putea sustine anumite suspiciuni pe care eu sau colegii mei le avem. Insa daca suspiciunile noastre sunt confirmate si aici, solicit raspuns oficial. De aceea, iti sugerez sa folosesti cu incredere pe viitor verificarile prin centrele de contact.

romanu

ds,corect ,dar daca dupa 90 de zile ies din tara si intra inapoi e iar 0 deci (iar mai merge 90 de zile)................? care e castigul sau realizarea

Rusy

Tot din cauza celor de la SIC Brasov exista un Audi A4 Break Negru cu numere de Ungaria care circula pe la voi prin Brasov si care are o harite de la SIC si de la Judecatorie ca masina poate sa circule. Desi masina figureaza in SIS. Bineinteles se fac toate hartiile de depistare dupa care cei de la SIC iar ii dau masina in custodie datorita acelei hartii si uite asa el circula cu masina furata si nu i se intampla nimic. Din SIS masina poate fi scoasa doar de statul care a introdus-o deci ..... sunt sigur ca in alt stat masina ar fi fost sigilata.

coosstti

Da, nu ma mira acest aspect. Am gasit si eu acu doi ani, o masina, cu nr. de Bv, furata din Italia de 9 ani, care avea si C.I.V. pe care scria ”autoturism furat din strainatate„. Mai avea un an si era scoasa din SIS. ”Prietenii stiu de ce!” :naughty:

25tess

in toate dosarele inregistrate pe art. 85 alin 4 (auto fara drept de circulatie in Romania ) am obtinut si inceperea urmaririi penale. cele mai multe cazuri au fost cu auto inmatriculate in Bulgaria . reteta este foarte simpla.

• Upvote 2

trafycante

Salutare tuturor. Am cumparat o masina inmatriculata in Anglia si as vrea sa o inscriu in Romania. As vrea sa stiu in afara de faruri ( pe care deja le-am schimbat ) ce mai trebuie facut ? se radiaza din Anglia ? am mai intrebat cateva persoane si au spus ca nu se radiaza ci doar trebuie sa ma trec pe certificatul de Anglia la NEW KEEPER, asa este ? asta este tot ce trebuie facut ? Pana inmatriculez masina ( 1-2 luni maxim ) pot circula cu asigurare de Romania in vederea inmatricularii ?

Probabil nu am scris pe topicul corect si imi cer scuze pentru asta. Astept niste raspunsuri. Multumesc

25tess

Inainte sa cheltui niste bani pentru care probabil ai muncit trebuia sa te informezi. Daca autoturismul este inmatriculat in Marea Britanie costul politei de asigurare se calculeaza in lire sterline. Daca vrei sa circuli cu auto te sfatuiesc sa soliciti eliberarea de numere de inmatriculare provizorii. Ai 90 de zile la dispozitie sa te gandesti daca achiti taxa de inmatriculare si eventual iei legatura cu un avocat in acest sens.

Edited by 25tess
  • Upvote 2

Rusy

S-a mai discutat, asigurare romanesca pentru numere de inmatriculare straine nu este valabila.

lionwin

Și de ce nu face-ți un tutorial sau un topic special în care să postați pasii ce trebuie urmați, numere de tel, fax, modele de adrese etc (aici sau în aria privată) în care cei care vor să învețe și să facă să poată pune întrebări, să vă sfătuiți între voi când vă împotmoliți, etc. Nu credeți că ar fi util pentru cei interesați să mucească?

in toate dosarele inregistrate pe art. 85 alin 4 (auto fara drept de circulatie in Romania ) am obtinut si inceperea urmaririi penale. cele mai multe cazuri au fost cu auto inmatriculate in Bulgaria . reteta este foarte simpla.

Salutare !

Ar fii util un tutorial sau un topic special în care să postați pasii ce trebuie urmați, numere de tel, fax, modele de adrese în aria privată) pentru cei care vor să învețe.

cehanl

Salut! Daca e pe aici cineva de la spf Falciu...adica cei care s-au bagat in ultima vreme pe solutionat spete cu masini inmatriculate in Marea Britanie il rog sa ma contacteze pe privat sa ma lumineze si pe mine cu cateva aspecte privitoare la modul de actiune. eu lucrez la spf Berezeni deci suntem vecini. multumesc! nu refuz nici mesaje din partea celor care se pricep la astfel de actiuni prin care sa ma lamureasca si pe mine in special cu verificarile asigurarilor prin BAAR, doar o,ul cat traieste invata nu?..important e sa si vrea sa invete...multumesc!

Catalin

Rolul forumului nu este acela de a primi consilire individuală, pe privat. Dacă ai întrebări pe pus, le poţi posta pe forum, pentru ca şi alţi colegi să poată beneficia de sfaturile primite de tine. Dacă consideri că întrebările şi discuţiile respective nu trebuie să fie în văzul tuturor, atunci urmează paşii necesari astfel încât să obţii accesul în secţiunea privată destinată numai poliţiştilor. Iar acolo vei găsi un astfel de topic ce tratează exact această problemă a maşinilor înmatriculate în străinatate, cu sfaturi, îndrumări, experienţe, etc.

Exact cum ai spus, nimeni nu le ştie pe toate şi de aceea ne strângem aici, să învăţăm unii de la alţii, nu să discutăm astfel de probleme în privat. Pentru că aşa, poţi suna pe interior acolo şi discutaţi doar între voi.

cehanl

am inteles problema, nu e nevoie sa devenim acizi. iar cu sectiunea privata e mai dificil decat sa te inscrii in lista de asteptare pt un zbor pe luna. daca ma puteti ajuta as fi recunoscator.multumesc!

Dan

În atenția celor ce au autoturisme înmatriculate în Bulgaria !! Din luna septembrie a anului curent datorită valului de înmatriculări efectuate de cetățenii români în țara vecină, paralamentarii bulgari au schimbat radical legea asigurărilor în această țară. Astfel autoturismele ce sunt înmatriculate pe numele unui cetățean bulgar, dar circulă în România și depășesc un anumit nr. pe numele său, plătesc asigurări ce depășesc foarte ușor suma de 250 de euro anual. (aproximativ 550 leva bulgărești) În această sumă nu sunt incluse bineînțeles sumele datorate impozitelor la bugetele locale și ale inspecției tehnice periodice ce se plătesc deasemenea anual.

Pe scurt, cu cât cetățeanul bulgar are mai multe autoturisme înmatriculate pe numele său, cu atât asigurarea obligatorie și cartea verde sunt mai scumpe. Pentru cetățenii bulgari care au un maxim de 2-3 auto înmatriculate pe numele lor taxa a rămas neschimbată. Atenție mare dragi colegi când sunteți tentați să cumpărați o astfel de mașină la un preț de nimic dar pentru care ulterior veți fi nevoiți să suportați costuri anuale astronomice.

ITP-ul nu se mai efectuează la aceste mașini fără dovada plății impozitului anual la bugetele locale și a rămas aproape neschimbat undeva în jurul sumei de 40 euro. Cartea verde aferentă asigurării obligatorii se plătește separat și costă în jurul sumei de 10 euro. Impozitul anual diferă în funcție de câte auto are cetățeanul bulgar pe numele său, anul fabricației autoturismului, capacitatea motorului.

Un pont pentru colegii care au astfel de mașini. Luați legătura cu cineva din punctul de contact Giurgiu și rugați să vă facă o verificare a mașinii voastre, pentru a ști cu siguranță câte auto are bulgarul pe numele său, astfel veți ști cu siguranță la ce să vă așteptați pe viitor și dacă mai merită să țineți mașina sau să o vindeți. Succes !

Edited by Dan
  • Upvote 1

maxu08

or sa fie masini inmatriculate si pe numele puradeilor bulgari :) asta nu este o problema ci doar au extins nr de proprietari de masini. vor cistiga bani mai multi bulgari ceea ce nu este un lucru rau ptr ei. in schimb noi pierdem banii din taxe.

25tess

Asta cred ca e facuta cu cap. Adica daca tot este sport national la ei inmatricularea masinilor macar sa castige toti la fel nu numai unii care aveau cateva sute de masini pe numele lor.